Материалдар / көпмұшелерге амалдар қолдану
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

көпмұшелерге амалдар қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 7 сынып бойынша Көпмүшелергше амалдар қолдану жолдарын жәнеде әр түрлі есептер ойындар шығару жолдарын үйрену
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2020
297
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Пайыз.

Мектеп: 82 Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып 5

Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы


Көпмүшелерге амалдар қолдану

Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.7 - көпмүшелерді қосу және азайтуды орындау;

7.2.1.8 - көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау;

7.2.1.9 - көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың бәрі: Көпмүшені бір мүшеге көбейту үшін мына ережелерді қолданамыз.Көмүшені бірмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әр бір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу керек.

Оқушылардың көпшілігі: Көпмүшеге амалдар қолдана алады.

Кейбір оқушылар: Көпмүшеге байланысты есептерді мысалға келтіріп дәлелдейді,талдайды.Көпмүшені амалдар қолданудың алгоритмін түрлендіріп қолданады.


Бағалау критерийі

  • Көпмүшелерді қосу және азайтуды орындай алады.

  • Көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындай алады.

  • Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;

Тілдік мақсаттар

-көпмүшені көбейту алгоритмін түсіндіре алады;

- екімүшені екімүшеге көбейтуді түсіндіре алады;

-үшмүшені екімүшеге көбейтуді орындауды түсіндіре алады.

Құндылықтарды игерту:

Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-бірінеқолдау көрсетуінде көрініс табады.

Лексика мен терминология

Көпмүше, екімүше, үшмүше, үлестірімділік, терімділік.

диалогтік

-Көпмүше деп нені айтады?

-Көпмүшені бірмүшеге көбейту қалай орындалады?

- Екімүшені екімүшеге көбейтуді қалай орындауға болады?

- Үшмүшені екімүшеге көбейтуді қалай орындайды?

Пәнаралық байланыс

Экономика

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Көпмүше және оларға амалдар қолану.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


ресурстар


Сабақтың басы

(5 минут)

1.Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, сыныптың тазалығы, сыныпты түгендеу )

2.Топқа бөлу «Пазл» әдісі арқылы (екі топқа банк пен ақшаның қиындыларынан сурет құрастыру)

3.«Миға шабуыл» І топқа: 60км-дің 1%-ы, 20метрдің 1%-ы

ІІ топқа: 1%-ы 10-ға тең, 1%-ы 5-ке тең болатын санды табу керек



Оқулық



Сабақтың ортасы


(25 минут)
























































Сабақ соңы

(10 минут)


1.Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру.

«Жаңа білімді меңгеру».

І топқа: Үшмүшені екімүшеге көбейту.

ІІ топқа: Екімүшені екімүшеге көбейтуді.

Тақырыпты топ ішінде өзара талқылап,топ көшбасшысы қорғайды

Екі топ бір-бірін «Бағдаршам әдісі» арқылы бағалайды

Топтар бірін бірі бағалағаннан кейін мұалім тақтаға слайд арқылы тақырыпты түйіндейді.

«Ойлан тап» (жұптық жұмыс)

Әр оқушы көршісіне құрастырған есебін айтады және сол есепті таптырады. Екеуі бір-біріне тапсырма жасырады.

Мысалы: а(а-с+1); 5х(х+у-5)

Shape1

?

Shape2

а(а-с+1);


Shape3




Shape4

?


Shape5 Shape6

5х(х+у-5)






«Шапалақ» арқылы бағалайды

«Өрмекші» ойыны (көбейтіндіні көпмүше түрінде жазу)


А деңгейі

А) (х-а)(х+у)

В) (k-6)(7-d)


В деңгейі

А)

В)

С деңгейі

А)

Топтық жұмыс

1.Топ 13.6 жұп сандары

2 топ 13.6 тақ сандары

PISA есебі: КӨТЕРГІШ

Сұрақ 1: КӨТЕРГІШ

Көтергішке отырғызу жұргізілетін жердің тақтасынан Мадина мынандай хабарландыруды оқыды: «Көтерілу мумкіндігі - сағатына 1200 адам».

Көтергіштің әрбір креслосына екі адам отыра алады. Отырғызатын жерден әр минутта қанша кресло жөнелтіледі?

А Минутына 1 кресло. В Минутына 10 кресло. С Минутына 20 кресло. Д. Минутына 30 кресло.

Сұрақ 2: КӨТЕРГІШ

Мадина өзінің қасынан еткен креслолардағы адамдарды санады. Қасынан өткен 25 креслода ол әрқайсысына екі адамнан отырған 15, бір адамнан - 5, бос 5 кресло санады.


1 тапсырма

8(3n-2m)-5(2n-m)

-11(4x+3y)-9(2y-3x)

Дескриптор: Білім алушы

-жақшаны ашып өрнекті ықшамдайды.

-берілген көпмүшені жазады

2 тапсырма

(в-4а)(5а+8в)-(6а-7в)(3в-2а)

(6х+у)(8х-9у)+(-10у+2х)(11х-4у)

Дескриптор: Білім алушы

-жақшаны ашып өрнекті ықшамдайды.

-берілген көпмүшені жазады


«Бес сұрақ» стикерде жазылған бес сұраққа «ия» немесе «жоқ» деп жауап беру арқылы сабақты қорытындылаймыз




Маркерлер





Саралау

Бағалау

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

Тақырыпты меңгеру үшін оқушыларға тілдіқ мақсаттың лексика және терминология, диалогтік тармақтарын пайдаланамын. Есеп шығаруда есептердің деңгейін(А,В,С) қадағалаймын және кейбіреулері үшін қосымша есепті ұсынамын.

Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру үшін деңгейлік тапсырмалар беремін.Белсенді оқу тәсілдеріне-«бес жұлдыз», «шапалақ», «басбармақ», «бес сұрақ», «бағдаршам» секілді оқу тәсілдерін қолдандым

Сергіту сәті: «Көңілді би»ді пайдаланамын. Оқушылардың партада орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!