|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2 Көпмүшелер |
Мектеп:№17 орта мектеп |
|||
|
Күні: 12.12.2018ж Мұғалім: Ахметбаева М.Ж. |
||||
|
Сынып: 7А Қатысқандар саны:24 |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу (2 сағат ) 1-ші сабақ |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.1.12 Алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу. |
|||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушы орындайды: Ортақ көбейткішті анықтайды Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады Оқушылардың басым бөлігі: Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы көпмүшелерді көбейткіштерге жіктейді Кейбір оқушылар орындайды: Көбейткішке жіктеу арқылы теңдеулерді шешеді |
|||
|
Бағалау критерийі |
Ойлау дағдыларыың деңгейі |
Қолдану |
||
|
Оқушылар мақсатқа жетеді, егер ...
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік мақсат - көпмүшені көбейткішке жіктеу ұғымын ауызша және жазбаша түсіндіреді; - көпмүшенің ортақ көбейткішінің қандай болатынын түсінеді; - пәндік лексиканы, терминологияны, символиканы сауатты қолданады. Пәнге тән лексика мен терминология: -таңба; - жақша; - ЕҮОБ; - көбейтудің үлестірімділік қасиеті; -бірмүше; - көпмүше; - көпмүшенің ортақ көбейткіші ; - көпмүшенің дәрежесі; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - көпмүшенің ортақ көбейткіші ... ,себебі берілген көпмүшенің барлық мүшелеріне ортақ ... көбейткіші бар; - берілген көпмүшенің коэффициенттерінің ең үлкен ортақ бөлгішін алынады; - негіздері бірдей дәрежелердің арасынан көрсеткіші ең кішісі алынады; -көпмүшенің ортақ көбейткші бірмүше ғана емес, кейде көпмүше түрінде де болады; -Берілген көпмүшенің ішінен ... (мысалы а-в ) өрнегін ... (мысалы -(в-а) ) өрнегімен алмастырсақ , онда әрбір көбейткіште ... (мысалы в-а) ортақ көбейткіші болатын күөпмүше аламыз. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Топта және жұпта ашықтық, өз бетімен үйрену, есептер шығару арқылы «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығын қалыптастыру. |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Сабақ барысындағы мәліметтер мен есептер оқушыларға алгебра, химия, физика, биология ,геометрия,, экономика саласы, ғылым саласында қолданылады. |
|||
|
Алдыңғы білім |
Көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару. Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Көпмүшелер. Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі . Көпмүшелерге амалдар қолдану. |
|||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы-11 мин
Ұйымдастыру кезеңі (3-минут)
(3-минут) Жұптық жұмыс |
«Бағалау парағы ұсынылады»
Нәрселерді санағанда , керек ол бізге ауадай айтыңдаршы бұл қандай сан, жан-жағыңа қарамай жауабы: Натурал сандар Ондай болса балалар қағаз қиындыларында берілген алгебралық қосындыны есептеуде пайда болған коэффициенттің қандай натурал сан екенін анықтап топқа бөлініңіздер.
Оқушыларды берлген тартпа қағаздардағы ұқсас мүшелердің бойынша топқа бөлу;(мысалы сыныпта 20 оқушы бар, 4 топқа бөлу үшін 4 партаға А4 форматтаға қағазға оқушыларға берілген тапсырманың жауаптары жазылады. Сол бойынша оқушылар топқа бөлінеді.)
Бұл топқа бөлудегі мақсат: Оқушылардың алдыңғы оқу бойынша алгебралық қосындының ұқсас мүшелерін біріктіру тақырыбын еске түсіру және коэффициентін анықтау.
Дескриптор: -Ұқсас мүшелерді біріктіреді; -берілген бірмүшенің коэффициентін анықтйды. - өз тобын дұрыс анықтайды - 1 ұпай Қалыптастырушы бағалау: Бағалау парақшасына ұпайын қояды. Ауызша кері байланыс беру.
Үй тапсырмасын тексеру. «Жұбыңды тексер» әдісі арқылы жұппен Интербелсенді тақтада көрсетілген дайын жауаптар бойынша үй жұмысын тексереді және бір-бірінің бағалау парақшасына ұпай санын қояды.
№20.5.
өрнектiң мәнін
табыңдар Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 7.2
Көпмүшелер Мектеп:№17 орта мектеп Күні:
12.12.2018ж Мұғалім: Ахметбаева М.Ж. Сынып: 7А Қатысқандар
саны:24 Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы Көпмүшені
көбейткіштерге жіктеу (2 сағат ) 1-ші
сабақ Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 7.2.1.12 Алгебралық
өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау
тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу. Сабақ мақсаты Барлық оқушы
орындайды: Ортақ көбейткішті
анықтайды Ортақ көбейткішті жақша
сыртына шығарады Оқушылардың басым
бөлігі: Ортақ көбейткішті
жақша сыртына шығару
арқылы көпмүшелерді
көбейткіштерге жіктейді Кейбір оқушылар
орындайды: Көбейткішке жіктеу
арқылы теңдеулерді шешеді Бағалау
критерийі Ойлау дағдыларыың
деңгейі Қолдану Оқушылар мақсатқа жетеді,
егер ... Көпмүшенің ортақ көбейткішін
жақша сыртына шығару арқылы көпмүшені көбейткіштерге
жіктейді а-в өрнегін
-(в-а) ) өрнегімен
алмастырады. Ортақ көбейткішті жақша
сыртына шығару арқылы теңдеуді
шығарады. Тілдік мақсаттар Тілдік
мақсат
- көпмүшені көбейткішке
жіктеу ұғымын ауызша және жазбаша
түсіндіреді;
- көпмүшенің ортақ
көбейткішінің қандай болатынын түсінеді;
- пәндік лексиканы,
терминологияны, символиканы сауатты
қолданады. Пәнге
тән
лексика мен терминология:
-таңба;
-
жақша;
-
ЕҮОБ;
- көбейтудің
үлестірімділік қасиеті;
-бірмүше;
-
көпмүше;
- көпмүшенің ортақ
көбейткіші ;
- көпмүшенің
дәрежесі; Диалог пен жазу
үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - көпмүшенің ортақ
көбейткіші ... ,себебі берілген көпмүшенің барлық мүшелеріне ортақ
... көбейткіші бар; - берілген көпмүшенің
коэффициенттерінің ең үлкен ортақ бөлгішін
алынады; - негіздері бірдей
дәрежелердің арасынан көрсеткіші ең кішісі
алынады; -көпмүшенің ортақ
көбейткші бірмүше ғана емес, кейде көпмүше түрінде де
болады; -Берілген көпмүшенің
ішінен ... (мысалы а-в )
өрнегін ... (мысалы -(в-а) )
өрнегімен алмастырсақ , онда әрбір көбейткіште ...
(мысалы в-а) ортақ көбейткіші болатын күөпмүше
аламыз. Құндылықтарға
баулу Топта және жұпта
ашықтық, өз бетімен үйрену, есептер шығару арқылы «Мәңгілік Ел»
жалпыұлттық идеясының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығын
қалыптастыру. Пәнаралық
байланыс Сабақ барысындағы
мәліметтер мен есептер оқушыларға алгебра, химия, физика, биология
,геометрия,, экономика саласы, ғылым саласында
қолданылады. Алдыңғы
білім Көбейтудің
үлестірімділік қасиеті. Жақшаларды ашу. Ортақ көбейткішті жақша
сыртына шығару. Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Көпмүшелер.
Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі . Көпмүшелерге амалдар
қолдану. САБАҚ
БАРЫСЫ Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы-11
мин Ұйымдастыру
кезеңі (3-минут) (3-минут) Жұптық
жұмыс Амандасу Шаттық шеңберін
құру. Оқушыларға бүгінгі сабақ
бойынша «Бағалау парағы
ұсынылады» Бағалау
парағы
Оқушының
аты-жөні:
________________________________ № Тапсырма
түрі Ең жоғарғы
ұпай Жинаған
ұпайы 1
Өз тобын дұрыс
анықтайды 1
2 Үй
тапсырмасы 16
3 Джиксо әдісі
топта 2
4 Жеке жұмыс «Баспалдақ
әдісі» 19
38
30 ұпай және одан
жоғары – Сен жарадың! Үйге берілген тапсырманы дұрыс орындау
арқылы өз біліміңді жетілдіре
түс!
19-29 ұпай
– Жақсы жұмыс
жасадың! Ережелерді қайталау арқылы жоғары жетістікке
жетесің! 18 ұпайдан
төмен – Сәттілік! Ережелер мен мысал есептерді қайта қарастыр,
снда есептерді шығара алатын
боласың!
Нәрселерді санағанда , керек
ол бізге ауадай
айтыңдаршы бұл қандай сан,
жан-жағыңа қарамай
жауабы: Натурал
сандар
Ондай болса балалар қағаз
қиындыларында берілген алгебралық қосындыны есептеуде пайда болған
коэффициенттің қандай натурал сан екенін анықтап топқа
бөлініңіздер. Ұқсас ерекшеліктері арқылы
топтарға бөлу.
Оқушыларды берлген тартпа
қағаздардағы ұқсас мүшелердің бойынша топқа бөлу;(мысалы сыныпта 20
оқушы бар, 4 топқа бөлу үшін 4 партаға А4 форматтаға қағазға
оқушыларға берілген тапсырманың жауаптары жазылады. Сол бойынша
оқушылар топқа бөлінеді.) 1-топ 2-топ 3-топ 4-топ коэффициент 1-ге
тең коэффициент 2-ге
тең коэффициент 3-ке
тең коэффициент 4-ке
тең
оқушыларға берілетін
таратпа қағаздар әр топқа 5
оқушыдан 1 3ab-2ab 4b2-2b2 5ac-2ac 3az+az 2
4ab2-3ab2 5b2-3b2 6ac-3ac
2az+2az 3 6a-5a 6y-4y 2ac+ac 7a-3a 4 3xy-2xy 7dc-5dc x+x+x 9x-5x 5 4y-3y x+x 5y-2y 2ac+2ac
Бұл топқа бөлудегі
мақсат: Оқушылардың алдыңғы оқу
бойынша алгебралық қосындының ұқсас мүшелерін біріктіру тақырыбын
еске түсіру және коэффициентін
анықтау.
Дескриптор:
-Ұқсас мүшелерді
біріктіреді;
-берілген бірмүшенің
коэффициентін анықтйды.
- өз тобын дұрыс анықтайды - 1
ұпай Қалыптастырушы
бағалау: Бағалау парақшасына ұпайын
қояды.
Ауызша кері
байланыс беру.
Үй тапсырмасын
тексеру. «Жұбыңды
тексер» әдісі арқылы жұппен
Интербелсенді тақтада көрсетілген дайын жауаптар бойынша үй жұмысын
тексереді және бір-бірінің бағалау парақшасына ұпай санын
қояды.
№20.5.
өрнектiң мәнін
табыңдар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













