МАТЕМАТИКА
|
Пән: математика Сынып: 4 «А» Күні: Сабақтың тақырыбы:Көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу тәсілдерін пысықтау. |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Ақбай Сания Қатысқандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
4.1.2.2.- көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу амалдарын қолдану туралы білімдерін бекіту, мысалдарды есептеу дағдыларын жетілдіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу амалдарын қолдану туралы білімдерін бекіте алады, мысалдарды есептеу дағдыларын жетілдіре алады. Оқушылардың басым бөлігі: амалдарды баған түрінде орындай алады.төрт,бес таңбалы сандарды қосуды,азайтуды, көбейту және бөлу амалдарының орындалу жолдарын біледі. Кейбір оқушылар: көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу амалдарын қолданып, есептер құрастыра алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерилері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік терминология мен лексика: • Қамтиды: • бөлу, бөлінгіш, бөлгіш, бөлінді, толымсыз бөлінгіш; • көбейту, көбейткіш, туынды; • түсіндіру, есептеу, анықтау; • алғашқы, одан кейін, келесі, алдыңғы, соңғы; • бастау ... онда ... соңында ... Талқылау сұрақтары:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну, жинақтау,қолдану, бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылыққа, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі, дене шынықтыру, бейнелеу, физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
Интербелсенді тақта, проектор, презентация, видео |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Бөліндінің разрядтарында нөлдер болатын жағдайдағы көптаңбалы сандарды бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Амандасу,оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру(психологиялық дайындық) Психологиялық ахуал Ғарыш әдісі арқылы орындалады,тақтада «Ғарыш» ватманы ілініп турады. Оқушыларға 2 түрлі стикер таратылады сол арқылы өз көңіл-күйлерін білдіріп, ватманға жабыстырады. Үй тапсырмасын тексеру. №6, 2-ші баған,72-бет. |
"Ғарыш " әдісі Стикер,ватман
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 28мин Сергітусәті 2мин |
Топтастыру стратегиясы. Берылген өрнектің мәнін тақтадағы сандықшаларға топтастырады. №1. Жауаптарын сандықшадан ізде. 1112·30= 33360 51·4=204 12130·4=48520 4440:40=111 24006:6=4001 88080:20=4404 10640:2=5320 10000:250=40 500500:500=1001 Дескриптор: Берілген амалдарды шығара алады, оларды топтастырады. №2. Қатесін тап. Дәптермен жұмыс 3027 ·105=317835 931·210=195510 25338:123=206 Дескриптор: Амалды орындай алады Қатесін таба алады «Біліміңді сынап көр»оқулықпен жұмыс. №3. Бес қатарға бөлемін. Топтық тапсырма І-қатар. 2597·32+280448:56= Шешуі: 1. 2597·32=83104 2. 280448:56=5008 3. 83104+5008=88112 Жауабы: 88112 ІІ-қатар. 2700+20124:387-509= Шешуі: 1. 20124:387=52 2. 2700+52=2752 3. 2752-509=2243 Жауабы: 2243 ІІІ-қатар. 750+(11267+1522):203= Шешуі: 1. 11267+1522=12789 2. 12789:203=63 3. 750+63=813 Жауабы:813 IV-қатар. 3568+(36532+860):456= Шешуі: 1. 11267+1522=12789 2. 37392:456=82 3.3568+82=3650 Жауабы: 3650 V-қатар 800+115023:23+2600·345= Шешуі: 1.115023:23=5001 2.2600·345=897000 3.800+5001=5801 4.5801+897000=902801 Жауабы: 902801 511785:17·29-836250:625= Шешуі: 1. 511785:17=30105 2. 30105·29=873045 3. 836250:625=1338 4. 873045-1338=871707 Жауабы: 871707 №4. а) Берілгені: Теплоходтың жылдамдамдығы-33км/сағ Моторлы қайық жылдамдығы-25км/сағ t-3сағ S=?км Шешуі: V= Vm + Vm=33км/сағ +25км/сағ=58 км/сағ S= V· t =58 км/сағ·3сағ=174 км Жауабы: S=174 км. Дескриптор. -оқушылар ең алдымен есептің берілгенін оқып шығады; -есептің шарты мен сұрағын анықтайды; -есептің шешуін табады; -Екі айлақтың арақашықтығы нешеге тең екенін табады Ә) Берілгені: t-6сағ S=96 Vқайтар ж-4 км/сағатқа азайды Vв=? t қайтар жол=?сағ Шешуі: Vв=S: t =96 км : 6 сағ=16км/сағ Vқайтар ж =16км/сағ-4км/сағ=12 км/сағ t қайтар жол=96км/сағ : 12 км/сағ=8сағ Жауабы: t қайтар жол=8сағ Дескриптор. -есептің шартымен танысады, оны талдайды -есептің шешуі мен жауабын жазады №5. Кім жылдам? 3-қатарға бөлемін. І-қатар. 234·908=212472 911·992=903712 72900:972=75 ІІ-қатар. 209·905=189145 40803:201=203 < Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз МАТЕМАТИКА Пән:
математика Сынып: 4
«А» Күні: Сабақтың
тақырыбы:Көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу
тәсілдерін пысықтау. Мектеп: Мұғалімнің
аты-жөні: Ақбай
Сания Қатысқандар: Оқу
мақсаты
4.1.2.2.-
көптаңбалы сандарды
көбейту және бөлу амалдарын қолдану туралы білімдерін
бекіту, мысалдарды есептеу дағдыларын
жетілдіру. Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар:
көптаңбалы сандарды көбейту және бөлу
амалдарын қолдану туралы
білімдерін бекіте алады, мысалдарды есептеу дағдыларын жетілдіре
алады. Оқушылардың
басым бөлігі: амалдарды баған
түрінде орындай алады.төрт,бес таңбалы сандарды қосуды,азайтуды,
көбейту және бөлу амалдарының орындалу жолдарын
біледі. Кейбір
оқушылар: көптаңбалы сандарды көбейту
және бөлу амалдарын қолданып, есептер құрастыра
алады Бағалау
критерилері
Көптанбалы сандардын жауа сандықшадан іздей
алады; өрнектің мәнін таба
алады; мәтінді есептердің шартын
тауып, оларды шығара
алады; көрсетілген өлшем
бірліктерін сәйкестендіре
алады. Тілдік
мақсат Пәндік терминология мен
лексика: •
Қамтиды: •
бөлу, бөлінгіш, бөлгіш,
бөлінді, толымсыз бөлінгіш; •
көбейту, көбейткіш,
туынды; •
түсіндіру, есептеу,
анықтау; •
алғашқы, одан кейін, келесі,
алдыңғы, соңғы; •
бастау ... онда ... соңында
... Талқылау
сұрақтары: Бұл цифрдің мәні
қандай? Келесі/алдынғы сан
қандай? Осы тәсілде санның мәні қандай
болады?
Осы санды қандай көптаңбалы сандарды көбейту
және бөлу тәсілдерін жіктеуге
болады? … себебін түсіндіре аласыз
ба? Ойлау
деңгейлері Білу, түсіну,
жинақтау,қолдану, бағалау. Құндылықтарды дарыту Шығармашылыққа,
ұқыптылыққа, тиянақтылыққа
тәрбиелеу Пәнаралық
байланыстар Қазақ тілі, дене
шынықтыру, бейнелеу, физика АКТ қолдану
дағдысы Интербелсенді тақта, проектор,
презентация, видео Алдыңғы
меңгерілген
білім Бөліндінің
разрядтарында нөлдер болатын жағдайдағы көптаңбалы сандарды
бөлу Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы 5
мин Амандасу,оқушылардың
сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру(психологиялық
дайындық) Психологиялық ахуал Ғарыш
әдісі арқылы орындалады,тақтада «Ғарыш» ватманы ілініп турады.
Оқушыларға 2 түрлі стикер таратылады сол арқылы өз көңіл-күйлерін
білдіріп, ватманға
жабыстырады. Үй тапсырмасын
тексеру. №6, 2-ші
баған,72-бет. "Ғарыш "
әдісі Стикер,ватман Сабақтың
ортасы 28мин Сергітусәті 2мин Топтастыру стратегиясы.
Берылген өрнектің мәнін тақтадағы сандықшаларға
топтастырады. №1. Жауаптарын сандықшадан
ізде. 1112·30=
33360 51·4=204 12130·4=48520 4440:40=111 24006:6=4001 88080:20=4404 10640:2=5320 10000:250=40 500500:500=1001 Дескриптор: Берілген амалдарды шығара алады, оларды
топтастырады. №2. Қатесін тап. Дәптермен
жұмыс 3027
·105=317835 931·210=195510 25338:123=206 Дескриптор: Амалды орындай
алады Қатесін таба
алады «Біліміңді сынап
көр»оқулықпен
жұмыс. №3. Бес қатарға
бөлемін. Топтық
тапсырма І-қатар. 2597·32+280448:56= Шешуі: 1. 2597·32=83104 2.
280448:56=5008 3.
83104+5008=88112 Жауабы:
88112 ІІ-қатар. 2700+20124:387-509= Шешуі: 1. 20124:387=52 2.
2700+52=2752 3.
2752-509=2243 Жауабы:
2243 ІІІ-қатар. 750+(11267+1522):203= Шешуі: 1. 11267+1522=12789 2.
12789:203=63 3.
750+63=813 Жауабы:813 IV-қатар. 3568+(36532+860):456= Шешуі: 1. 11267+1522=12789 2.
37392:456=82 3.3568+82=3650 Жауабы:
3650 V-қатар 800+115023:23+2600·345= Шешуі: 1.115023:23=5001
2.2600·345=897000 3.800+5001=5801
4.5801+897000=902801 Жауабы:
902801 511785:17·29-836250:625= Шешуі: 1. 511785:17=30105 2.
30105·29=873045 3. 836250:625=1338 4.
873045-1338=871707 Жауабы:
871707 №4.
а) Берілгені: Теплоходтың
жылдамдамдығы-33км/сағ Моторлы қайық
жылдамдығы-25км/сағ t-3сағ S=?км Шешуі:
V=
Vm +
Vm=33км/сағ +25км/сағ=58
км/сағ S= V· t =58 км/сағ·3сағ=174
км Жауабы:
S=174
км. Дескриптор. -оқушылар ең
алдымен есептің берілгенін оқып
шығады; -есептің шарты
мен сұрағын анықтайды; -есептің шешуін
табады; -Екі айлақтың
арақашықтығы нешеге тең екенін
табады Ә)
Берілгені: t-6сағ S=96 Vқайтар ж-4 км/сағатқа
азайды Vв=? t қайтар
жол=?сағ Шешуі:
Vв=S: t =96 км : 6
сағ=16км/сағ Vқайтар ж =16км/сағ-4км/сағ=12
км/сағ t қайтар жол=96км/сағ : 12
км/сағ=8сағ Жауабы:
t қайтар
жол=8сағ Дескриптор.
-есептің шартымен танысады,
оны талдайды
-есептің шешуі мен жауабын
жазады №5. Кім
жылдам? 3-қатарға
бөлемін. І-қатар.
234·908=212472 911·992=903712 72900:972=75 ІІ-қатар. 209·905=189145 40803:201=203 < | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














