Материалдар / Көпүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілдері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Көпүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілдері

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Маусым 2018
574
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні:14.02.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Билалова Ақерке

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеу тәсілдері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.14 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару арқылы көбейткіштерге жіктей алады

7.2.1.15 топтау тәсілімен көпмүшелерді көбейткiштерге жiктей алады; 7.2.1.16 қысқаша көбейту формулалары көмегімен көпмүшелерді көбейткіштерге жіктей алады;

Сабақ мақсаты

Көпмүшелерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану арқылы көбейткіштерге жіктеу дағдыларын жетілдіреді.

Бағалау критерийлері

  • Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады;

  • Көпмүшелерді топтап көбейткіштерге жіктейді;

  • Қысқаша көбейту формулаларын біледі;

  • Қысқаша көбейті формулаларын қолданып көпмүшелерді көбейткіштерге жіктейді;

Пәнаралық байланыстар

Бөлім алгебраны әрі қарай зерттеуге және математика формулаларын геометрияда пайдалануға көмектеседі.

Бастапқы білім


алгебралық өрнектерді; айнымалының мүмкін мәндерін; қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық және үлестірімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдауды; ұқсас қосылғыштарды біріктіруді, егер олардың алдында минус (плюс) белгісі тұрса жақшаларды ашуды біледі.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.

а) Топқа бөлу. Сын тұрғысынан ойлау арқылы топқа бөлу.

- Сіздер топқа ортақ көбейткішті шығару, топтау әдісі, қысқаша көбейту формулалары және бүтін өрнек деген ұғымдармен бөліндіңіздер.


Осы ұғымдарды біз қайда қолданамыз?

- Ендеше, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап көріңіздер?

б) Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.


Оқушылар түстер бойынша емес сөздер бойынша топтасу керек екендігін тауып, өздері топтасады.

Өздерінің пікірлерін айтады.


Карточкалар

Презентация





1-4 слайдтар

Сабақ ортасы


7 мин

















5 мин
















3 мин






2 мин

























18 мин

ІІ. Өткенді қайталау.

а) Теорияға шолу.

«Сұрақты ұстап ал әдісі» арқылы «Қысқаша көбейту формулаларын еске түсіру».

б) Ауызша есеп. Көбейткіштерге жікте:

ІІІ. Математикалық диктант

1) а және 7 санының қосындысының квадраты;

2) 4 және 7 санының айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі;

3)в және 5а өрнектерінің айырмасының квадраты;

4) 2х және 1 өрнектерінің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі.


«Сен мұғалімсің. Қатені түзеу керек»

16-4х2=(16+4x)(16-4x)

9a2-25b2=(3a+25b)(3a-25b)

(2a-3b)(2a+3b)=2a2-3b2

(1-a)2=(1-a)(1+b)

(6a+4c)2=36a2+24ab+16b


Сергіту сәті:

Әріптерді тап: Қалып қойған әріптерді тапқанда адамның есімі шығады.

 Ендеше Паскаль туралы және қысқаша көбейту формуласының шығу тарихы туралы қысқаша мәлімет.


Блез Паскаль (1623-1662)

 

Паскал үшбұрышы

Коэффициентердің құрылу заңдылығы:

1 - 20

1 1 - 21

1 2 1 - 22

1 3 3 1 – 23

                - 24

Жаңа тақырып бойынша

Bilimland.kz паракшасынан алынған видеоролик «Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің топтау тәсілі»

Практикалық жұмыс. Оқулықпен жұмыс

А тобы

32.14 Үшмүшені көбейткіштерге жіктеңдер.

1) a3+2a2+a=a(a2+2a+1)=a(a+1)( a+1)

2) x2y-6xy+9y


B тобы

33.12 Көпмүшені екімүшенің кубы түрінде жазыңдар.

1) 8x3-60x2y+150xy2-125y3

C тобы

33.19 Тепе – теңдікті дәлелдеңдер

1) (b+5)3-b(b-5)2-25(1+b)2=100

V. Үй тапсырмасы.

34.12. Көбейткіштерге жікте:

а)

б)

34.13. Өрнекті ықшамдаңдар

VІ. Қосымша есеп. (Артық уақыт қалған жағдайда).

Мына өрнектерді өз бағандарына жаз.

Екі өрнектің қосындысының квадраты

Екі өрнектің айырмасының квадраты

Екі өрнектің квадраттарының айырмасы







Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.














Есептерді ауызша орындайды.







Әр топ берілген тапсырманы бірігіп орындап, бір оқушы есепті айтып қорғайды.










Әр топтан бір – бір оқушыдан қатені түзейді.














Жауабы: PASKAL


5-6 слайдтар



















7-слайд











8 слайд

9-слайд (жауабы)












13-слайд















14-слайд







15-слайд

Сабақтың соңы

2 мин

Сабақ қорытындыланып, соңында оқушылар рефлексия жүргізеді.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар өз ойларын қортындылайды.

Сабақ бойынша өз ойларымен бөліседі.


16-слайд Рефлексия



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!