
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Көркем еңбек пәні ҚМЖ 3тоқсан
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: |
Дизайн және технология: |
|||||
Оқытушының аты жөні: |
|
|||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Күні: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінің дизайны. (тұтас жеңдер) |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.4.2-Зерттеу нәтижелері негізінде тұтынушылардың өнімнің түрлеріне деген қажеттілігін анықтау 8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Зертту нәтижелер негізінде тұтынушылардың өнімініуң түрлерінің қажетілігін біледі. Қосымша үлестірмелі ресурстармен жұмыс жасайды,сұрақтарға жауап береді. Оқулықтан тыс берілген тапсырмаларды орындайды,тақырып бойынша қосымша мәліметтермен дәлелдер келтіре алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Презентациялау, оқу жоспары |
||
Ортасы
|
Жаңа сабақты цифрлық ресурстар арқылы түсіндіру/сұхбат- пікір талқылау Психологиялық ахуал қалыптастыру: Алдынғы оқу «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жауап береді. - Дұрыс сұрақ қояды; - Сұраққа дұрыс жауап береді. «Кемпірқосақ» әдісі Жаңа тақырып бойынша оқушыларға тапсырма беріледі. Әр бөлінген тақырыпты әр топ оқып, бөлінген түстер бойынша басқа топтарға түсіндіреді.
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.Жеке жұмыс Әр оқушы тапсырманы орындайды. Ақпараттарды беру бойынша жетіспейтін әрекеттерді толықтырып жазу. Жаңа материалды зерттеу. Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Пішім дегеніміз Матаны пішіп, пішімдер алу үшін алдын-ала сызбалар дайындалады. Пішімдер жасау өте жауапты операция. Ол үшін тігін бұйымының қандай бөлшектерден тұратынын және өлшемін дәл білу керек.Пішімді дайындаудың бірнеше әдісі бар: есепті-графикалық жүйе, макет жасау, муляжді әдіс, яғни матаны сәнмүсінге немесе дене бітімге түйреу. Көптеген есепті-графикалық жүйе әдістері үшін кез-келген пішімнің негізі сызба боллып табылады. Мұндағы стандартты өлшемдер дене бітімге арналады. |
Оқулық және қосымша ақпараттар . . |
|
(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды) Оқулық, суреттер, әртүрлі заттар, тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс 3*3*1 әдісі арқылы 3-жаңалық(нені білдің?) 3-сұрақ(нені білгің келеді?) 1-ұсыныс (немен бөліскің келеді) |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін 3*3*1 әдісі арқылы біле аламыз |
. |
Ақпараттық ресурстар |
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: |
Дизайн және технология: |
|||||||||||||
Оқытушының аты жөні: |
|
|||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бұйымдарға нобайлар дайындау |
|||||||||||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.1.5.1-Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау 8.1.5.2-Әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау |
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сыныппен амандасу. Сыныптағы оқушыларды түгендеу. 2. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру, яғни сабаққа оқушыларды бейімдеп бағдар беріледі. Сыныпты сабаққа дайындау. 3. Cабақ тақырыбымен, мақсатымен және критерийлермен танысады. 4. Бағалау; 5. Талдау; 6. Рефлесия.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Үй тапсырмасына берілген сұрақтарға толық әрі нақты жауап қайтару
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер
|
||||||||||
Ортасы
|
Жаңа сабақты түсіндіру. Сабакта видео сабак корсетіледі. .Білім алушылардың қажеттілігіне қарай тапсырма беру арқылы сабақтың мақсатына жету. Бейнематериал және слайдттар көрсетіледі.
Зерттеу жұмысы. Кестемен жұмыс. (2 қосымша) Оқушылар екінші тоқсаннан бастап ұлттық киім мен этностиль ұғымдарымен таныс. Жұмыстың бұл түрінде оқушылардың өз бетімен киімнің халықтық пішімі, кеудеше туралы жаңа ақпаратпен танысуы ұсынылады. Оқушылар болашақ идеясын құру үшін ұсынылған суреттердегі кеудешелердің конструкциялық ерекшеліктерін зерттейді және жұмыс дәптерлеріне кестені толтырады.
1 кезең. Мұғалім оқушыларға топта сурет бөліктерін тұтас бүтін сурет етіп құрастыруды ұсынады.
2-кезең Оқушылар топта таңдалған киім үлгілеріндегі элементтерінің қандай ерекшеліктері барын қарап шығып, келесілерге:
Мұғалім оқушылардың назарын суретті зерттеу кезінде талқылау нәтижелерін жазып алу қажеттігіне аударады. Мұғалім қажеттілігіне қарай түзету енгізіп, қорытындылайды.
Бұл әңгімеде оқушылар берілген суреттердегі ұлттық киім элементтерінің кейбір түрлерін қандай функциональды ерекшеліктер біріктіретінін талқылайды, осы жөнінде бір-бірімен пікір алмасуы қажет.
(3 қосымша) Оқушыларға өз жұмыстарының айырмашылығы мен функциональдық ерекшеліктерін талқылай отырып, «fashion drawing» әдісімен қазақтың ұлттық костюмдерінің эскиздерін орындау ұсынылады. Осы тапсырмаға берілген уақытқа, сонымен бірге өзінің білімі мен шеберлігіне сүйене отырып, кез келген көркем материал мен құралды таңдауға болады. Тапсырма: танымал сәнгерлердің осы тәсіл арқылы орындалған эскиздерін қарастырыңдар және көркем модельдеудегі fashion drawing тәсілінің ерекшелігін анықтаңдар.
fashion drawing эскизді бейнелеу тәсілі,– әлемдегі ең танымал тәсіл, бір бөлшекті – пропорционалды емес ұзын аяқты қоспағанда қалыпты пропорциясымен қарапайым модельді дене бітімде бейнелеу жобаланады. Бұл денебітімдерді ашық түсті, батыл, көркем, ұстамды журнал эстетикасындағы дизайнерлік киіммен киіндіру қажет.
Нобай дайындау Нобайды өз қиялыңда қалай елестетесіңдер, сондай болуы үшін: «fashion drawing тәсілімен эскиз салу» нұсқау картасын пайдалана отырып, оның суретін дұрыс салуға тырысыңдар. (4 қосымша)
|
Оқулық және қосымша ақпараттар |
|
Ақпараттық ресурстар
|
||||||||||
Аяқталуы
|
Кері байланыс 3*3*1 әдісі арқылы
3-жаңалық(нені білдің?) 3-сұрақ(нені білгің келеді?) 1-ұсыныс (немен бөліскің келеді) |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін 3*3*1 әдісі арқылы біле аламыз |
. |
Ақпараттық ресурстар |
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: |
Дизайн және технология: |
|||||||||||||||||||||
Оқытушының аты жөні: |
|
|||||||||||||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Құрал-саймандар мен материалдарды дайындау |
|||||||||||||||||||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.2.1 -Тігін машинасына қажетті құрылғыларды (түймелікті өңдеу, сыдырманы қондырып тігу) таңдау және қолдану 8.1.6.3-Табиғи және жасанды тері мен былғарының түрлері мен қасиеттерін анықтау, салыстыру және зерделеу 8.2.6.2-Құралдар-жабдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу туралы ескертпе парағын құру |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушы:
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу. 2. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру, яғни сабаққа оқушыларды бейімдеп бағдар беріледі. Сыныпты сабаққа дайындау. 3. Cабақ тақырыбымен, мақсатымен және критерийлермен танысады. 4. Бағалау; 5. Талдау; 6. Рефлесия.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Қайталау тапсырмасына берілген сұрақтарға толық әрі нақты жауап қайтару
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер
|
||||||||||||||||||
Ортасы
|
Тәжірбиелік жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік техникасын естеріне түсіріңіз. Көркем еңбек сабақтарына арналған қауіпсіздік техникасы: • жұмысты тек қана мұғалімнің рұқсатымен бастау; • оқытушының рұқсатынсыз оқу, жұмыс орнын тастап кетпеу; • құрал-саймандарды тек қажетті жағдайда ғана пайдалану; • жұмыс орнын таза ұстап, материалдар мен құралдарды тиімді жұмыс істеу; • жұмыс кезінде бөтен жаққа назар аудармау; • басқа оқушылардың жұмысына кедергі жасамау; • жұмыс бітісімен материалдар мен құралдарды өз орындарына жиып қою.
Тапсырма №1. Тәжірбиелік жұмыс. Нобай бойынша тәжірбиелік жұмысты жалғастыру (3-кезең). Нобайдағы түстік шешімдерін дұрыс пайдалану.
Композицияның пластикалық және түстік шешімдері. Тәжірбиелік жұмыс орындау барысында мұғалімнің кері байланысы жүзеге асырылады: • қателермен жұмыс – түзету, ескертулер, ұсыныстар, кеңестер; • мұғалімнің оқушыларға жұмыс істеу тәсілдерін көрсетуі; • көтермелеу, дәлелдеу, мақұлдау, мақтау. Тапсырма №2. Топтық жұмыс: Киіз басу немесе ши тоқу бұйымын орындауға байланысты техникалық құжаттың кестесін дайындау. Мысалы;
Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады. Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер еңгізеді.
|
Оқулық және қосымша ақпараттар |
|
Ақпараттық ресурстар
|
||||||||||||||||||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Мен бүгінгі сабақта нені білдім ? Мен нені түсінбедім ? Сабаққа ұосатын маңызды ақпаратым бар ? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін жауаптары арқылы бағалаймыз |
. |
Ақпараттық ресурстар |
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: |
Дизайн және технология: |
|||||
Оқытушының аты жөні: |
|
|||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Күні: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Халықтық пішім негізінде киім үлгісінде бұйым дайындау. . |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
58.2.3.1-Қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып, тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану 8.2.3.2-Әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: · иықты бұйымды модельдеу ережелерімен танысады; · таңдаған материалдарын, тәжірибелік жұмыста қажетті құрал-жабдықтарды қолданады; · модельді модельдеуді орындайды. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Үй тапсырмасын сұрақ жауап әдәсі арқылы сұрау Халықтық пішім деген не ? |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Үй тапсырмасына берілген сұрақтарға толық әрі нақты жауап қайтару
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Таныстырылым , оқу жоспары |
||
Ортасы
|
1 . Жаңа ақпарат Модельдеу – киімнің жаңа моделін жасайтын шығармашылық жұмыс. Модельдеу – көркемдік және техникалық болып екіге бөлінеді. Көркемдік (шығармашылық) модельдеумен суретші-сәнгерлер, Сән үйінің дизайнерлері, тігін фабрикаларының тәжірибелік зертханалары айналысады. Олар сән бағытын, модельдің қолданылуын, модельдің кімге арналғанын, қандай матадан тігілетінін, көркемдік сәндеу түрін, модельдің түстік шешімін, фурнитура, аксессуарларын ескере отырып, модель топтамаларын жасайды. Сәнгерлер шығармашылық дереккөздерді халықтық көркем шығармашылықтан, сәндік өнерден алады. Техникалық модельдеу – базалық лекало арқылы эскиз, сурет, сән журналдарындағы фотосуреттер бойынша киімнің жаңа модельдерін жасау. |
Оқулық және қосымша ақпараттар . . |
|
Қыларамен кесу. SCROLL SAW, DeWALT DW – 788
https://www.youtube.com/watch?v=Q0agA0TcwzE
ttps://www.youtube.com/watch?v=XELvhdZrVYo
https://www.youtube.com/watch?v=XELvhdZrVYo
|
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін ПИРАМИДА ғы бояу арқылы біле аламыз |
Оқушылардың таңдаған баспалдағына пікір қалдыру. |
АКТ құралдары Түрлі –түсті қарандаштар,сызғыш, |
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: |
Дизайн және технология. |
|||||
Оқытушының аты жөні: |
|
|||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Күні: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бөлшектерді пішу. Бөлшектерді өңдеу. |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.2-Әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау 8.3.3.1-Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Қайталау тапсырмасын сұрақ жауап әдәсі арқылы сұрау
Мұғалім оқушыларды сабақ басында «Тілек бұлттары» тәсілі арқылы оқу барысына ынталандыру үшін, белсенді оқу іс-әрекетіне бағыттайды. Оқушылар стикерге осы сабақтан не күтетінін жазып, оны флипчартқа немесе үлкен қағазға әртүрлі реңктегі бұлттар бейнесінде бекітеді. Бұл жазбаларды кабинетте барлық оқушыларға көрінетіндей жерге орналастыруға және сабақ барысында қажеттілігіне қарай пайдалануға болады. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Қайталау тапсырмасына берілген сұрақтарға толық әрі нақты жауап қайтару
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Таныстырылым , оқу жоспары |
||
Ортасы
|
Оқушылар өз пішімінің сызбаларын қарастырады және мұғалімнің матадан бөлшектерді қалай пішіп алуға болады? деген сұрағына топта бір-біріне жауап береді. Жұмыстан соң оқушылар топ ішінде осы сұрақ төңірегінде ойларын айтады.
1- кезең. Матаның бойлық жіп бағытын, өңі мен теріс бетін, сурет бағытын анықтау. Оқушыларға матаның өңі жағын анықтау қажет. Мата әдетте рулонда екі бүктеліп оралады. Жүн маталардың өңі жағы ішіне қаратылып, ал жібек маталардың өңі сыртына қаратылып оралады. Матаның жиегіндегі тесіктер матаның теріс жағынан өңі жағына бағытталған. (Барлық тоқыма ақаулары әдетте матаның теріс бетінен көрінеді). Егер матаның суреті болса, оның суреттерінің қай бағытта – бір жағына немесе әртүрлі жаққа орналасқанын қарау қажет. Жайылма кезінде бұйым бөлшектерінің барлығында суреттің бір бағытта орналасуын ескеру қажет. 2- кезең. Матаның ақауын анықтау. Оқушылар матаның ақауын тексеруі қажет. Матаның өңі бетінде:
4 кезең.
Матаның өңі жағын ішіне қаратып, бойлық жіп бойымен ортасынан бүктеу, суреттерін теңестіре отырып, түйреу, сонан соң – бұрыштық арқылы көлденең мата қиығын тегістеу.
Оқушылар жаңа ақпаратпен танысады. Мұғалім матада пішім жайылмасының қалай және қандай реттілікпен орындалатынын немесе жайылма кезеңі бейнеленген көрнекі суреттерді көрсетеді. Пішімді матаға орналастыру келесі реттілікпен орындалады. Матаның өңі жағын ішіне қаратып, бойлық жіп бойымен ортасынан бүктеп, бұрыштық арқылы (пішім жайылмасы кезінде бөлшектерінің қиғаштануы болмауы үшін) көлденең мата қиығын тегістейміз. Жайылма туралап қойылған жиегінен басталады, алдымен үлкен бөлшектерді, сонан соң ұсақтарын орналастырамыз. Лекало бөлшектерін үнемді орналастыру керек. Бойлық жіп бағытын ескере отырып, матаға пішім бөлшектерін орналастырамыз.
Сонан соң қосымша енін қалдыра отырып, пішім контурын тағы айналдыра сызамыз. Матаны екінші, қосымша сызық бойымен пішеміз. Жіберілген қателікті түзету үшін, матаны пішуді орындау, бұйым бөлшектерін қию алдында міндетті түрде өзін-өзі немесе өзара бақылау жүргізу қажет. 6.Пішім сызықтарын көшіру тәсілдері. Ақпараттық мәтінмен жұмыс
Осы сұрақтарға жауап бере отырып, оқушылар топта өздігімен жаңа ақпаратпен танысуы қажет, соңынан оны сыныптастарына айтады: Пішім бөлшектерін контур сызықтарын, конструктивті сызықтарын көшіру және пішім бөлшектерін әртүрлі тәсілдермен маркировкалау арқылы өңдеуге дайындау. Контур сызықтарын (бүйір, иық, етек, қолтық ойындысы, мойын ойындысы), конструктивті сызықтар (бүкпе, алдыңғы бойдың орта сызығы және т.б.) жоғарғы бөлшекте белгілеп, екінші қабатына көшіріледі, яғни жұп бөлшекке немесе симметриялық жағына.
|
Оқулық және қосымша ақпараттар . . |
|
Қыларамен кесу. SCROLL SAW, DeWALT DW – 788
https://www.youtube.com/watch?v=XELvhdZrVYo
|
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін жетістік баспалдағы арқылы біле аламыз. Түсіндім Түсінбедім Аздап түсіндім |
Оқушылардың таңдаған баспалдағына пікір қалдыру. |
АКТ құралдары |
Қысқа мерзімді сабақ жоспары:
Бөлім: |
Дизайн және технология: |
|||||
Оқытушының аты жөні; |
|
|||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Күні: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бөлшектерді пішу. Бөлшектерді өңдеу. |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.2-Әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау 8.3.3.1-Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
|
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Қайталау тапсырмасын сұрақ жауап әдәсі арқылы сұрау
Мұғалім оқушыларды сабақ басында «Тілек бұлттары» тәсілі арқылы оқу барысына ынталандыру үшін, белсенді оқу іс-әрекетіне бағыттайды. Оқушылар стикерге осы сабақтан не күтетінін жазып, оны флипчартқа немесе үлкен қағазға әртүрлі реңктегі бұлттар бейнесінде бекітеді. Бұл жазбаларды кабинетте барлық оқушыларға көрінетіндей жерге орналастыруға және сабақ барысында қажеттілігіне қарай пайдалануға болады. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Қайталау тапсырмасына берілген сұрақтарға толық әрі нақты жауап қайтару
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Таныстырылым , оқу жоспары |
||
Ортасы
|
Оқушылар өз пішімінің сызбаларын қарастырады және мұғалімнің матадан бөлшектерді қалай пішіп алуға болады? деген сұрағына топта бір-біріне жауап береді. Жұмыстан соң оқушылар топ ішінде осы сұрақ төңірегінде ойларын айтады.
1- кезең. Матаның бойлық жіп бағытын, өңі мен теріс бетін, сурет бағытын анықтау. Оқушыларға матаның өңі жағын анықтау қажет. Мата әдетте рулонда екі бүктеліп оралады. Жүн маталардың өңі жағы ішіне қаратылып, ал жібек маталардың өңі сыртына қаратылып оралады. Матаның жиегіндегі тесіктер матаның теріс жағынан өңі жағына бағытталған. (Барлық тоқыма ақаулары әдетте матаның теріс бетінен көрінеді). Егер матаның суреті болса, оның суреттерінің қай бағытта – бір жағына немесе әртүрлі жаққа орналасқанын қарау қажет. Жайылма кезінде бұйым бөлшектерінің барлығында суреттің бір бағытта орналасуын ескеру қажет. 2- кезең. Матаның ақауын анықтау. Оқушылар матаның ақауын тексеруі қажет. Матаның өңі бетінде:
4 кезең.
Матаның өңі жағын ішіне қаратып, бойлық жіп бойымен ортасынан бүктеу, суреттерін теңестіре отырып, түйреу, сонан соң – бұрыштық арқылы көлденең мата қиығын тегістеу.
Оқушылар жаңа ақпаратпен танысады. Мұғалім матада пішім жайылмасының қалай және қандай реттілікпен орындалатынын немесе жайылма кезеңі бейнеленген көрнекі суреттерді көрсетеді. Пішімді матаға орналастыру келесі реттілікпен орындалады. Матаның өңі жағын ішіне қаратып, бойлық жіп бойымен ортасынан бүктеп, бұрыштық арқылы (пішім жайылмасы кезінде бөлшектерінің қиғаштануы болмауы үшін) көлденең мата қиығын тегістейміз. Жайылма туралап қойылған жиегінен басталады, алдымен үлкен бөлшектерді, сонан соң ұсақтарын орналастырамыз. Лекало бөлшектерін үнемді орналастыру керек. Бойлық жіп бағытын ескере отырып, матаға пішім бөлшектерін орналастырамыз.
Сонан соң қосымша енін қалдыра отырып, пішім контурын тағы айналдыра сызамыз. Матаны екінші, қосымша сызық бойымен пішеміз. Жіберілген қателікті түзету үшін, матаны пішуді орындау, бұйым бөлшектерін қию алдында міндетті түрде өзін-өзі немесе өзара бақылау жүргізу қажет. 6.Пішім сызықтарын көшіру тәсілдері. Ақпараттық мәтінмен жұмыс
Осы сұрақтарға жауап бере отырып, оқушылар топта өздігімен жаңа ақпаратпен танысуы қажет, соңынан оны сыныптастарына айтады: Пішім бөлшектерін контур сызықтарын, конструктивті сызықтарын көшіру және пішім бөлшектерін әртүрлі тәсілдермен маркировкалау арқылы өңдеуге дайындау. Контур сызықтарын (бүйір, иық, етек, қолтық ойындысы, мойын ойындысы), конструктивті сызықтар (бүкпе, алдыңғы бойдың орта сызығы және т.б.) жоғарғы бөлшекте белгілеп, екінші қабатына көшіріледі, яғни жұп бөлшекке немесе симметриялық жағына.
|
Оқулық және қосымша ақпараттар . . |
|
Қыларамен кесу. SCROLL SAW, DeWALT DW – 788
https://www.youtube.com/watch?v=XELvhdZrVYo
|
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс Мен нені үйрндім ? Нені білдім ? Немен жұмыс жасауым қажет ?
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін жетістік баспалдағы арқылы біле аламыз. Түсіндім Түсінбедім Аздап түсіндім |
Оқушылардың таңдаған баспалдағына пікір қалдыру. |
АКТ құралдары |
||
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: |
Дизайн және технология: |
|||||
Оқытушының аты жөні: |
|
|||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Күні: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бөлшектерді біріктіру мен безендіру Бұйымды ою-өрнек элементтерімен безендіру |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.2-Әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау 8.3.3.1-Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Мaтepиaлдapды қoлдaнa oтыpып,өз бeтiншe бұйымдap жacaуды мeңгeрy •Дaйын бұйымды oю-өpнeк элeмeнттеpiмeн бeзeндipyдi үйрeнy |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Б Сабаққа дайындықтын тексеру Бүгінгі сабаққа қандай көңіл күймен келдіңдер ? Әркім өз көңіл күйімен бөліседі Шaттық шеңбер» әдіcі Бір-бірімізге қарап,алақандарымызды қойып,күлімсіреп жақсы тілектер айтамыз |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Психологиялық ахуал арқылы сабақты жақсы көңіл күймен бастайды
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Таныстырылым , оқу жоспары |
||
Ортасы
|
1 .Жаңа сабақты түсіндіру. «Миға
шабуыл» әдісі
(Ботамойын, қошқармүйіз, түйемойын, бұғымүйіз, сынармүйіз, қармақ, бүршік, ирек, толқын, сынықмүйіз, қолтықша, арқармүйіз, құсқанаты, шырмауық, ғарыш сипаттағы өрнектер).
Интербелcенді тaқтaдaн Камзолдың ұлттық нақышта өрнектелуі мен үлгілерін корcету
|
Оқулық және қосымша ақпараттар . . |
|
Фотосуреттер, слайд Постер қорғау Топтық жұмыс А3 форматы, түрлі-түсті қағаз, маркер Оюдың cуреттері
|
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін ПИРАМИДА ғы бояу арқылы біле аламыз |
Оқушылардың таңдаған баспалдағына пікір қалдыру. |
АКТ құралдары Түрлі –түсті қарандаштар,сызғыш, |
||
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: |
Дизайн және технология: |
|||||
Оқытушының аты жөні: |
|
|||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
Күні: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бөлшектерді біріктіру мен безендіру Бұйымды ою-өрнек элементтерімен безендіру |
|||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.2-Әртүрлі конструкциялар мен материалдарды (тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана отырып, өз бетінше құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар дайындау 8.3.3.1-Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Мaтepиaлдapды қoлдaнa oтыpып,өз бeтiншe бұйымдap жacaуды мeңгeрy •Дaйын бұйымды oю-өpнeк элeмeнттеpiмeн бeзeндipyдi үйрeнy |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Б Сабаққа дайындықтын тексеру Бүгінгі сабаққа қандай көңіл күймен келдіңдер ? Әркім өз көңіл күйімен бөліседі Шaттық шеңбер» әдіcі Бір-бірімізге қарап,алақандарымызды қойып,күлімсіреп жақсы тілектер айтамыз |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Психологиялық ахуал арқылы сабақты жақсы көңіл күймен бастайды
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Таныстырылым , оқу жоспары |
||
Ортасы
|
1 .Жаңа сабақты түсіндіру. «Миға
шабуыл» әдісі
(Ботамойын, қошқармүйіз, түйемойын, бұғымүйіз, сынармүйіз, қармақ, бүршік, ирек, толқын, сынықмүйіз, қолтықша, арқармүйіз, құсқанаты, шырмауық, ғарыш сипаттағы өрнектер).
Интербелcенді тaқтaдaн Камзолдың ұлттық нақышта өрнектелуі мен үлгілерін корcету Қамзол бөліктерін біріктіріп тігу,оюлармен безендіру
|
Оқулық және қосымша ақпараттар . . |
|
Фотосуреттер, слайд Постер қорғау Топтық жұмыс А3 форматы, түрлі-түсті қағаз, маркер Оюдың cуреттері
|
||
Аяқталуы
|
Кері байланыс
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін ПИРАМИДА ғы бояу арқылы біле аламыз |
Оқушылардың таңдаған баспалдағына пікір қалдыру. |
АКТ құралдары Түрлі –түсті қарандаштар,сызғыш, |
||
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Бөлім: |
Дизайн және технология: |
|||||||||||
Оқытушының аты жөні: |
|
|||||||||||
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жұмысты қорғау |
|||||||||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.1-Онлайн платформадағы ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде) |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Көрме жұмыстарын ұйымдастыру |
|||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сыныппен амандасу. Сыныптағы оқушыларды түгендеу. 2. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру, яғни сабаққа оқушыларды бейімдеп бағдар беріледі. Сыныпты сабаққа дайындау. 3. Cабақ тақырыбымен, мақсатымен және критерийлермен танысады. 4. Бағалау; 5. Талдау; 6. Рефлесия.
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Сұрақ жауап арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді
|
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
АКТ ресурстары |
||||||||
Ортасы
|
1 .Жаңа сабақты түсіндіру. Сабакта видео сабак корсетіледі. Сабақ барысы. Оқушылар көрме ұйымдастыру жолдарын түсіндіреді .
Онлаин көрме ұйымдастыру жолдарымен таныстыру
|
Оқулық және қосымша ақпараттар . . |
|
Скечбук, жұмыс дәптері, сызғыш, қалам, сызу құралдары.
|
||||||||
Аяқталуы
|
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде
түсініп,білгендерін кемені жасыл,қызыл сары түстерге бояу арқылы
біле аламыз |
Оқушылардың таңдаған бояуларға пікір қалдыру |
Түрлі –түсті қарандаштар АКТ |
||||||||
|

