көркем табиғат және көрікті жерлер 6-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

көркем табиғат және көрікті жерлер 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
6-сынып қазақ тілі қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Қазақстандағы көрікті жерлер

Мектеп:№129 жалпы орта мектебі.

Күні:15.06.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Отинбаева Жазира Сайлауовна

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Көркем табиғат және көрікті жерлер

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6.1.4.1 -мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

6.3.5.1 .оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу;

Сабақтың мақсаттары

Бaрлық oқушылaр oрындaй aлaды:

Мәтінді түсінеді, құрылымдық ерекшелігін біледі

Oқушылaрдың көпшiлiгi oрындaй aлaды:

Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде қойылған сұрақтарға жауап береді. Өз бетінші жұмыс жасайды

Кeйбiр oқушылaр oрындaй aлaды:

Мәтіннің негізгі ойын анықтай алады, орфографиялық норманы сақтай отырып, негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді қатыстырап мәтін жаза алады.

Бағалау критерийлері

-мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

-негізгі ойды білдіретін сөздерді іріктей отырып жинақы мәтін жазады.

Қолдану

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Мәтінді түсінеді, мәтін жаза алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Кіші Швейцария-Бурабай, Ұлы Жібек жолы, археологиялық ескерткіш, Айша –Бибі, Қатон-Қарағай,Бабаджан қатын, Қарахан кесенелері.

Диалог құруға (шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:)

Еліміздің көрікті жерлері қай жер?

Қай жерлерді міндетті түрде көру керек?


Сабақта қамтылатын құндылықтар

Көркем табиғатты аялау, сақтау

Пәнаралық байланыс

Гоеграфия,әдебиет



Осыған дейін меңгерілген білім

Мәтінді оқып түсінеді, мәтін жаза алады, мәтіннің құрылымдық ерекшелігін біледі.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дерек

көздер

Cабақтың басы:

2 минут




















5 минут


3 минут















7 минутShape1 Shape2

Ұйымдастыру кезеңі:

Топқа бөлу: «Мозайка» әдісі

1-топ:Көкшетау

2-топ: Астана

3-топ: Қазығұрт

Бағалау парақшасын таратып беремін

Бағалау парақшасы Дұрыс жауапты «+» , «-» белгілейді.


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

1-тапсырма

«Жедел тест»

2- тапсырма«Еркін жазу стратегиясы»

«Хан тағы» әдісі








































Үй тапсырмасын «Миға шабуыл» әдісі Бағалау: «Басбармақ» арқылы өзара бағалайды.

1. Оқылым алды: (Сыныппен жұмыс)

1-тапсырма:

Белсенді оқу әдісі: «Ой қозғау» әдісі

Ой қозғау” әдісі арқылы суреттерге қарап, сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды.




«Ой қозғау» сұрақтары

1.Қандай сурет көріп тұрсыңдар?

2.Неге бұл суреттерді көрсетіп тұр деп ойлайсыңдар?


3.Осы суреттер арқылы Қазақстанның экономикасына қалай үлес қосуға болады деп ойлайсыңдар?



Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру



1-тапсырма «Жедел тест» әдісі

(Мәтінді тыңдап құрылымдық ерекшелігіне назар аударып , жедел тестке жауап береді)

Қазіргі таңда республикамызда туризмнің барлық түрлері дамып келеді. Сондықтан болар, демалуға қолайлы ел ретінде Қазақстанның танымалдылығы күн санап артуда. Сонымен еліміздің қай жерлерін міндетті түрде көру керек?

Бірінші орында кіші Швейцария –Бурабай. Ол республикамыздағы ең танымал туристік бағыт саналады. Бұл жердің әсем табиғаты, көптеген қонақүйлері, шипажайлары мен дамыған инфрақұрылымы демалушыларға ұмытылмас әсер сыйлайды. Сондықтан болар бұл жер халық арасында екінші Швейцария деп аталып кеткен. Бұл жерде демалып қана қоймай, ем қабылдауға да бар жағдай жасалған.

Бурабайда демалып үлгерсеңіз, онда Ұлы Жібек жолы бойымен экскурсиялық саяхатқа аттануға болады. Бұл бағыт ең танымал және тарихи маңызды орындар арқылы өтеді. Жол бойында қазақ халқының бірегей сәулет және археологиялық ескерткіштері, атап айтсақ, Айша-Бибі, Бабаджа қатын, Қарахан кесенелері орналасқан. Осы жерлерден ерекше рухани күш алуға болады.

Қазақстанда көз тартар көрікті жерлер, тарихи , тарихи мекендер жеткілікті. Атап айтсақ, Шарын шатқалы мен Шарын өзені, Ақсай шатқалы, Алакөл мен Балқаш көлдері, Шымбұлақ курорты , Қорғалжын қорығы, Зайсан көлі, Марқакөл қорығы, Қотан-қарағай ұлттық саябағы, Жидебай-Бөрілі қорық-мұражайы. Әрине, бұл тізімді жалғастыра беруге болады. Халқымыздың пейілі сияқты кең , көңілі сияқты дархан даламызда жабайы табиғатпен қауышып, рухани азық алып, жері, суы мен ауасының шипасын көруге мүмкіндік бар. Одан басқа не керек?

Мәтін бойынша жетекші сұрақтарға жауап бер.

1. Мәтін қанша бөлімнен тұрады?

Ж:4

2. Мәтіннің кіріспе бөлімінде не туралы айтылған?

Ж: Еліміздің саяхат саласының өркендеуі туралы

3.Мәтіннің негізгі ойы қандай?

Ж: Қазақ елінде демалатын әсем жерлер баршылық.

Дискриптор

  1. Мәтіннен құрылымдық ерекшелігін анықтайды

  2. Сұраққа жауап береді

  3. Мәтіннен негізгі ойды анықтайды.

Бағалау: «Смайликтер» арқылы өзара бағалайды

Дискриптор арқылы кері байланыс беремін.




А4 форматты қағаз




Бағалау парақшалары




















































Мәтін















Сабақтың ортасы


10минут





















3 минут

2-тапсырма. Еркін жазу стратегиясы

Өлеңді қарасөзге айналырып, негізгі ойды білдіретін жинақы мәтін жаз.

Не жетеді өзің туған мекенге?

«Бармадым, -деп – жұрт секілді шетелге»,

Досым менің , мұңаясың бекерге.

Аз ғұмырда өз жеріңді арала ,

Не жетеді өзің туған мекенге.


Сен көрмеген өз еліңнің жері бар,

Сен жүрмеген өз еліңнің шөлі бар,

Сен түспеген өз еліңнің көлі бар,

Сен қазбаған өз жеріңнің кені бар.


Керек болса өз жеріңде жылы қыс,

Керек болса, өз бағыңда бұлбұл құс.

Туған жердің жапырағы жаныңдай,

Топырағы тұмар саған бір уыс.

С Мәуленов

А деңгей

Өлеңді нақышына келтіріп мәнерлеп оқиды

В деңгей

Негізгі ойды білдіретін сөздерді тауып жинақы мәтін жазады.

С деңгей

Өлеңнен өлең тудырады ( өлеңнің тақырыбын сақтай отырып жаңа өлең жазады)


Дескриптор

-Мәтіннің негізгі ойын анықтайды

-Өлеңді қара сөзге айналдырып жинақы мәтін жазады.


Бағдаршам арқылы өзін –өзі бағалайды.

Дескриптор арқылы кері байланыс беремін.


Сергіту сәті «Зоопарк» ойыны







































Соңы


5 минут



















5минут


Сабақты бекіту:

Белсенді әдіс «Хан тағы» әдісі

Бұл әдісте әр оқушы хан тағында отырған оқушыға сұрақты жазба түрде алып келіп тапсырады.

1. Біздің еліміздегі көрікті жерлер туралы айтып бересің бе?

2.Қазақстанның табиғаты неліктен сені қызықтырады?

3.Өз еліңнің көрікті жерлерін басқа елдермен салыстыра аласың ба?

4. «Туған жердің әр тасын бағалай білу керек» дегенді қалай түсінесің?


Бағалау:«Жұлдызшалар» арқылы өзара бағалайды.


Үйге тапсырма:

1.«Қазақстанның көрікті жерлері» тақырыбы бойынша деректер жинап жинақы мәтін жазу

2. Табиғат туралы өлең жаттап келу.


Рефлексия:«Блоб ағашы» әдісі арқылы окушынын озiн-озi багалайды. Сабак соңында окушы сабақта өзiн қалай ұстады, кандай дарежеде өз бiлiмiн көрсете алды, ағаштан өзiн тауып бояп қояды. Жұппен жақсы жұмыс iстесе кұшактасып отырган екi адамды белгiлейдi. Сабакка араласпаса жерде бұртиып жаткан баланы бояп қояды.



Интербел

сенді әдістер жинағы


















Стикерлер








Қосымша ақпарат

Саралау – сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Өздерінің ойларын айтуда, негізгі ойды анықтап,жинақы мәтін жазуда қолдау көрсету.

Сабақ барысында үлгерімі төмен оқушыға қолдау көрсету. Үлгерімі екі түрлі оқушыға жұптық тапсырма беру.


«Бағалау парақшасы» әдісі арқылы бағалаймын.


География,әдебиет Қауіпсіздік ережесі сақталады Әңгіме құрастыру арқылы қазақ жеріне құрметпен қарау.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары жүзеге асты. Бүгін оқушылар жетекші сұрақтар арқылы ойды анықтап жинақы мәтін жазуды үйренді. Сыныптағы оқу оқу атмосферасы белсенді , көңілді болды. Диференциация сабақ үдерісінде болды. Мен жоспарланған уақытымды жүзеге асырдым. Жоспарыма ешқандай өзгерістер енгізген жоқпын.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: Еркін жазу стратегиясы

2: Хан тағы әдісі

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:-

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?








































2-тапсырма. Еркін жазу стратегиясы



Өлеңді қарасөзге айналырып, негізгі ойды білдіретін жинақы мәтін жаз.


Не жетеді өзің туған мекенге?


«Бармадым, -деп – жұрт секілді шетелге»,

Досым менің , мұңаясың бекерге.

Аз ғұмырда өз жеріңді арала ,

Не жетеді өзің туған мекенге.


Сен көрмеген өз еліңнің жері бар,

Сен жүрмеген өз еліңнің шөлі бар,

Сен түспеген өз еліңнің көлі бар,

Сен қазбаған өз жеріңнің кені бар.


Керек болса өз жеріңде жылы қыс,

Керек болса, өз бағыңда бұлбұл құс.

Туған жердің жапырағы жаныңдай,

Топырағы тұмар саған бір уыс.

С Мәуленов




А деңгей

Өлеңді нақышына келтіріп мәнерлеп оқиды

В деңгей

Негізгі ойды білдіретін сөздерді тауып жинақы мәтін жазады.

С деңгей

Өлеңнен өлең тудырады ( өлеңнің тақырыбын сақтай отырып жаңа өлең жазады)




Дескриптор

-Мәтіннің негізгі ойын анықтайды

-Өлеңді қара сөзге айналдырып жинақы мәтін жазады.






















6.1.4.1 -мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.



6.3.5.1 .Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу;






Оқушының

аты-жөні

Үй тапсырмасы

1-тапсырма

«Жедел тест»

2- тапсырма«Еркін жазу стратегиясы»

«Хан тағы» әдісі

Жалпы













































Оқушының

аты-жөні

Үй тапсырмасы

1-тапсырма

«Жедел тест»

2- тапсырма«Еркін жазу стратегиясы»

«Хан тағы» әдісі

Жалпы













































Оқушының

аты-жөні

Үй тапсырмасы

1-тапсырма

«Жедел тест»

2- тапсырма«Еркін жазу стратегиясы»

«Хан тағы» әдісі

Жалпы













































Бағалау критерийлері

-мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

-негізгі ойды білдіретін сөздерді іріктей отырып жинақы мәтін жазады.

Қолдану











1-тапсырма «Жедел тест» әдісі

(Мәтінді тыңдап құрылымдық ерекшелігіне назар аударып , жедел тестке жауап береді)


Қазіргі таңда республикамызда туризмнің барлық түрлері дамып келеді. Сондықтан болар, демалуға қолайлы ел ретінде Қазақстанның танымалдылығы күн санап артуда. Сонымен еліміздің қай жерлерін міндетті түрде көру керек?

Бірінші орында кіші Швейцария –Бурабай. Ол республикамыздағы ең танымал туристік бағыт саналады. Бұл жердің әсем табиғаты, көптеген қонақүйлері, шипажайлары мен дамыған инфрақұрылымы демалушыларға ұмытылмас әсер сыйлайды. Сондықтан болар бұл жер халық арасында екінші Швейцария деп аталып кеткен. Бұл жерде демалып қана қоймай, ем қабылдауға да бар жағдай жасалған.

Бурабайда демалып үлгерсеңіз, онда Ұлы Жібек жолы бойымен экскурсиялық саяхатқа аттануға болады. Бұл бағыт ең танымал және тарихи маңызды орындар арқылы өтеді. Жол бойында қазақ халқының бірегей сәулет және археологиялық ескерткіштері, атап айтсақ, Айша-Бибі, Бабаджа қатын, Қарахан кесенелері орналасқан. Осы жерлерден ерекше рухани күш алуға болады.

Қазақстанда көз тартар көрікті жерлер, тарихи , тарихи мекендер жеткілікті. Атап айтсақ, Шарын шатқалы мен Шарын өзені, Ақсай шатқалы, Алакөл мен Балқаш көлдері, Шымбұлақ курорты , Қорғалжын қорығы, Зайсан көлі, Марқакөл қорығы, Қотан-қарағай ұлттық саябағы, Жидебай-Бөрілі қорық-мұражайы. Әрине, бұл тізімді жалғастыра беруге болады. Халқымыздың пейілі сияқты кең , көңілі сияқты дархан даламызда жабайы табиғатпен қауышып, рухани азық алып, жері, суы мен ауасының шипасын көруге мүмкіндік бар. Одан басқа не керек?

Мәтін бойынша жетекші сұрақтарға жауап бер.

1. Мәтін қанша бөлімнен тұрады?


2. Мәтіннің кіріспе бөлімінде не туралы айтылған?


3.Мәтіннің негізгі ойы қандай?


Дискриптор

  1. Мәтіннен құрылымдық ерекшелігін анықтайды

  2. Сұраққа жауап береді

  3. Мәтіннен негізгі ойды анықтайды









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.00.2018
7182
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі