Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Тамақтану
мәдениеті
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
6
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Жартылай дайын өнімдерден
тағамдар әзірлеу технологиясы.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.2.4.3 Жылдам орындалатын
тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және
қолдану.
6.2.4.4 Әр түрлі тағамдарды
дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын
анықтау және таңдау.
|
Сабақ
мақсаттары
|
-
Жартылай дайын өнім туралы
түсінік қалыптастыру.
-
Олардың адам ағзасына жағымды
және жағымсыз жақтарын өзара салыстыру.
-
Жартылай орындалатын
тағамдардың жасалу жолдары мен технологияларымен
таныстыру.
-
Керекті құралдарды анықтап,
суреттеу.
-
Аз мәзірінің жасалу жолдарын
суреттеу.
|
Жетістік
критерийлері
|
-
Жартылай дайын өнімдердің
жасау жолдарын түсіндіре алады.
-
Олардың жағымды және жағымсыз
жақтарын өзара салыстырады.
-
Білу және түсіну дағыдыларын
көрсетеді.
-
Практика
кезінде құрал-саймандар мен
керек-жарақтарын қолданады.
-
Аз мәзірінің жасалу жолдарын
суреттейді.
-
Практика кезінде өзінің
жасау/тәжірбиелік дағдыларын көрсетеді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
-
академиялық тілдік дағдыларын
қолдана отырып, өзінің шығармашылық жұмыстарын орындалу үдерісінің
сатылы кезеңдерін түсіндіреді (сөйлеу дағдылары) және
сипаттайды;
-
өзінің іс-әрекетіне және сынып
ішінде таныстыру кезінде өз ойымен бөлісе
алады;
Пәндік
терминология
-
Дағын тағамдар, жатрылай дайын
өнім, дүмбілзат, дүмбілдәм, пышақ, әрлеу
заттары, шанышқы, шыны ыдыстар, дастархан үстіндегі тәртіп
т.б;
Тілдік мақсатқа
байланысты талқылауға арналған
сұрақтар:
-
Жартылай дайын өнім ....
білдім.
-
Тағамдардың дайындалу жолдары
туралы ... таныстым.
-
Мен өз суретімде .... бейнелей
отырып, жартылай дайын өнімдердің .... жасалу жолдарын көрсеткім
келді.
-
Мен үшін бұл елдің ... маңызы
зор деп білемін.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Өзіне және өзгелерге
құрмет
Оқушылар мен мұғалім
бір-бірімен амандасады. Негізгі ұғымдарды талдау кезінде мұғалім
мен оқушылардың және оқушылардың бір-бірінің пікірімен алмасып
құрмет көрсетуі.
Еңбек және
шығармашылық
Жұптық және топтық жұмыс
жасауда бірігіп еңбек етеді, оқушылар жаңа идея
ұсынады.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Тарих,
География.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Тақырып бойынша қажетті
ақпараттарды іздеу, өңдеу.
Презентация жасау барысында
АКТ құрылғыларына жүгіну және топта/жұпта
бөлісу.
|
Бастапқы
білім
|
Оқушылар қоғамдық тамақтану
орындарында, қазақ халқы мен әлем халықтарының мәдениетіндегі
дастарқан басында өзін-өзі ұстау ережелерін салыстыру және сипаттай
алады. Әртүрлі іс-шараға арналған
дастарханды безендірудегі техникасымен таныстып, практика
кезінде қолдана алады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
3 мин
25
мин
3 мин
4 мин
|
Оқушылардың
келесі сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаты таныстыру.
6.2.4.4 Әр түрлі
тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен
керек-жарақтарын анықтау және
таңдау.
Практикалық
жұмыс
Тұшпараның /котлет,
балмұздақ/ жасау жолдарын
/нарисованный
рецепт/ суреттеу.
Тұшпара жасау үшін керекті
құралдарды анықтап, олардың жасалу жолдарын А4 қағаз бетіне
суреттеу.
Оқушылар жұмыстарын жақсарту
мақсатында өзара сынып ішінде ақыл-кеңеске
жүгіну.
Сынып ішінде талқылау жасап,
көркейту жұмыстарын орындайды.
Қалыптастырушы
бағалау:
Оқушылар өзін-өзі немесе өзара
бағалау жұмысын жүргізу.
Бағалау
критерийлері
|
Жетті
|
Талпынады
|
Тамаққа керекті
құрал-жабдықтарды ыдыс-аяқтарды
суреттейді.
|
|
|
Композиция
заңдылықтарын сақтайды.
|
|
|
Берілген уақытты
ұтымды пайдаланады.
|
|
|
Өз ойымен/идясын
жүзеге асырады.
|
|
|
Түстік шешімін анықтап
суреттей алады.
|
|
|
Тамақтың жасалу жолдары
суреттелген.
|
|
|
|
Презентация 6
бет
Презентация 7-8
беттер
Суреттер
үлгісі
Қарындаштар, түрлі түсті
фломастерлер, қағаз, өшіргіш.
Бағалау
парақшасы
Презентация
9
бет
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Рефлексия:
Оқушылардың назарына келесі
сурет көрсетіліп, сабақ барысында түсінбеген мағұлматтары болса,
сұрақтарын қойып талқылай алады.
|
Суреттер
парақшасы
Презентация
10
бет
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
Оқушылар өз жұмыстарын тақтада
берілген жетістік критерийлер арқылы
бағалайды.
|
Қауіпсіздік ережелерін
оқушыларға сабақ барысында түсіндіріліп, жасау кезінде мұғалімнің
назарымен қадағаланады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|