|
Бөлім. Парасат пайымы |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 10-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесінің көркемдік сипаты. |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау; 10.3.1.1 шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: «Көшпелі алтын» әңгімесінің көркемдік сипатын анықтау; Көпшілігі: шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау арқылы шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтау; Кейбір оқушылар: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау. |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Хикаят картасы» арқылы шығарма мазмұнын еске түсіреді.
Сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Айтылған пікірдің мазмұнын ашыңдар. Өз көзқарастарыңды танытыңдар. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ
|
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Шығармашылық ізденіс» әдісі Төменде ұсынылған тақырыптардың бірін таңдап, шағын зерттеу жұмысының тезисін жазыңыздар. Т. Сұлтанбековтің «Көшпелі алтын» әңгімесінің тарихи және көркемдік құндылығы Жоба құрылымы:
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма «Төрт сөйлем» тәсілі Жоба тезисін қорғайды. Топ спикері:
1. Пікір: Зерттеу жұмысының өзектілігі мен тілдік ерекшелігіне өзіндік пікірін білдіреді. 2. Дәлел: Өз пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдейді. 3. Мысал: Өз ойын шығармадағы автор қолданған көркемдегіш құралдармен, зерттеушілер пікірімен байланыстырып, дәлелді мысалдар келтіреді. 4. Қорытынды: Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айтады. Қабілеті жоғары оқушылар «топ спикері» болып, өздерінің көшбасшылық, зерттеушілік қабілеттерін арттырады. Дескриптор:
ҚБ 3.Ой толғаныс. 3-тапсырма «Ой тұжырым» стратегиясы Автордың көркемдегіш құралдарды қолдану ерекшелігі туралы сіздің пікіріңіз қандай?
ҚБ |
Оқушылар «Шығармашылық ізденіс» әдісімен Т. Сұлтанбековтің «Көшпелі алтын» әңгімесінің тарихи және көркемдік құндылығын анықтайды; Шағын зерттеу жұмысының тезисін жазады.
Шығармадағы көркемдегіш құралдарды қолдану ерекшелігін талдайды, ойларын «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы қорытындылап айтады.
Қабілеті жоғары оқушылар «топ спикері» болып, өздерінің көшбасшылық, зерттеушілік қабілеттерін арттырады.
Оқушылар сабақтан алған білімдерін қорытындылайды.
|
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
|
«Әдебиет теориясы»
Әдебиет хрестоматиясы
Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия: Бүгінгі сабақта алған ақпараттың алдағы өміріңізде пайдасы бар ма? Сабақта қай тапсырманы орындау қиындық тҚБуғызды? Сізге қиындықты жеңу үшін не істеу керек деп ойлайсыз? Оқушылармен кері байланыс жасалған соң, сабақ барысында қиындық туғызған тапсырмаларды қалай жеңіл орындауға болатын жолдары талқыланады. |
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесінің көркемдік сипаты.
«Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесінің көркемдік сипаты.
|
Бөлім. Парасат пайымы |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 10-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесінің көркемдік сипаты. |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау; 10.3.1.1 шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: «Көшпелі алтын» әңгімесінің көркемдік сипатын анықтау; Көпшілігі: шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау арқылы шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтау; Кейбір оқушылар: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау. |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Хикаят картасы» арқылы шығарма мазмұнын еске түсіреді.
Сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Айтылған пікірдің мазмұнын ашыңдар. Өз көзқарастарыңды танытыңдар. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
ҚБ
|
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Шығармашылық ізденіс» әдісі Төменде ұсынылған тақырыптардың бірін таңдап, шағын зерттеу жұмысының тезисін жазыңыздар. Т. Сұлтанбековтің «Көшпелі алтын» әңгімесінің тарихи және көркемдік құндылығы Жоба құрылымы:
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма «Төрт сөйлем» тәсілі Жоба тезисін қорғайды. Топ спикері:
1. Пікір: Зерттеу жұмысының өзектілігі мен тілдік ерекшелігіне өзіндік пікірін білдіреді. 2. Дәлел: Өз пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдейді. 3. Мысал: Өз ойын шығармадағы автор қолданған көркемдегіш құралдармен, зерттеушілер пікірімен байланыстырып, дәлелді мысалдар келтіреді. 4. Қорытынды: Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айтады. Қабілеті жоғары оқушылар «топ спикері» болып, өздерінің көшбасшылық, зерттеушілік қабілеттерін арттырады. Дескриптор:
ҚБ 3.Ой толғаныс. 3-тапсырма «Ой тұжырым» стратегиясы Автордың көркемдегіш құралдарды қолдану ерекшелігі туралы сіздің пікіріңіз қандай?
ҚБ |
Оқушылар «Шығармашылық ізденіс» әдісімен Т. Сұлтанбековтің «Көшпелі алтын» әңгімесінің тарихи және көркемдік құндылығын анықтайды; Шағын зерттеу жұмысының тезисін жазады.
Шығармадағы көркемдегіш құралдарды қолдану ерекшелігін талдайды, ойларын «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы қорытындылап айтады.
Қабілеті жоғары оқушылар «топ спикері» болып, өздерінің көшбасшылық, зерттеушілік қабілеттерін арттырады.
Оқушылар сабақтан алған білімдерін қорытындылайды.
|
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
|
«Әдебиет теориясы»
Әдебиет хрестоматиясы
Т. Сұлтанбеков «Көшпелі алтын» ғылыми-фантастикалық әңгімесі |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия: Бүгінгі сабақта алған ақпараттың алдағы өміріңізде пайдасы бар ма? Сабақта қай тапсырманы орындау қиындық тҚБуғызды? Сізге қиындықты жеңу үшін не істеу керек деп ойлайсыз? Оқушылармен кері байланыс жасалған соң, сабақ барысында қиындық туғызған тапсырмаларды қалай жеңіл орындауға болатын жолдары талқыланады. |
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















