Мектеп: | №75 |
Мұғалімнің аты-жөні: | Кенжебекова Жұлдызай Құдабайқызы |
Күні: |
|
Пән/Сынып: | 5 |
Қатысқаны/қатыспағаны: | 30 |
Тарау немесе бөлім атауы: | Ежклгі көшпелілер мәдениеті |
Сабақтың тақырыбы: | Көшпелілер туралы түсінік |
Оқу мақсаты: | 5.Т2 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. |
Сабақ мақсаты: | Көшпелілер деген кімдер? мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. |
Тілдік мақсаты: | Сөздік қорын молайту |
Құндылықтарға баулу: | Мәңгілік ел идеясы негізінде балаларды отансүйгіштікке, елінің тарихын білуге баулу |
Тақырып бойынша алдыңғы білім: | Тауды мекендейтін аң-құстардың қазақша атауларын еске түсіру, тіршілік ететін орталарын ажырату |
Саралап оқыту тапсырмалары |
|
Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар | Жекелеген оқушылар: |
1-тапсырма:
| 1-тапсырма
|
|
а) мәтіні бойынша тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінедіә) ойын жеткізе аладыб) мәтін бойынша сұрақтарға жауап бере алады | а) тыңдалған мәтінге жоспар құрай аладыә) мәтінді талдай аладыб) тақырып бойынша диалог құрай алады
| а) тыңдалған мәтінді өзгерте аладыә) тақырып бойынша өз ойын жеткізе біледі |
Уақыты |
| Тапсырма | Мақсаты | Мұғалім нені бақылайды | Оқушылардан не күтіледі | Бағалау | Ресурстар |
3 минут
| Ұйымдастыру кезеңі
Топтастыру «Пазл»әдісі | 1) психологиялық ахуал «Шаттық шеңбер»2) топтастыру «Пазл»әдісі | «Шаттық шеңбер» арқылы ынтымақтастық орнату «Пазл»әдісі арқылы топтастыру | Оқушылардың дұрыс топтасуын және психологиялық ахуалын бақылайды. | Дұрыс топтасулары және психологиялық ахуалын бақылау күтіледі1топ «Көшпелілер»2топ «Өркениет» 3топ «Мәдениет» | Қ\Б «Қолдау,қолпаштау» | «Сағат тілі» бойынша сурет және «пазл»әдісі бойынша суреттер |
7минут | Үй жұмысын сұрауБарлық оқушы | Өткен сабақта өтілген "Тауды мекендейтін аң-құстар».тақырыбын пысықтай отырып, хабарлама, хабарландыру беру
| Өткен сабақты жаңа тақырыппен байланыстыру | Өткен тақырыпты түсінгенін бақылау | Тауды мекендейтін аң-құстар».тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстырулары тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана алулары хабарлама, хабарландыру бере алулары күтіледі | «Алғыс білдіремін»«Ең үздік бағдарламашы» | Диктофон |
3минут
| Ой қозғау «Бейнелі»әдісі | «Ежелгі көшпелілер мәдениеті» тақырыбындағы бейнеролик көру | Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді түртіп отыру | Бейнеролик мазмұнын қалай түсінгенін бақылау. Өз ойын айта алмай жүрген оқушыларды бақылау | Оқушылардың ой жинақтау дағдыларын дамуы күтіледі
| К\Б | «Ежелгі көшпелілер мәдениеті»тақырыбындағы бейне көрініс |
3минут | Жаңа сабақ «Мағынаны тану» әдісітоптық жұмыс | мәтіні бойынша тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді; ойын жеткізе алады; мәтін бойынша сұрақтарға жауап бере алады. | Тірек сөздерді қолданып,тыңдалым, жазылым, айтылым дағдысын қалыптастыру | Бірлескен жұмыстың іске асуын, сөзердің мағынасын тиімді пайдаланып жатқанына көңіл бөлу | Мұқияттылық тапсырманы дұрыс орындау күтіледі | К/Б | Парақшалар |
7минут
| Жұптық жұмыс | «Ежелгі көшпелілер мәдениеті» деген тақырыпта диалогке түсіңіз | Берілген сұрақты дұрыс түсіну, шағын диалогке қатысуға дағдылану | Оқушылардың дұрыс сұрақ қою дағдысын бақылау
| Шағын диалогке қатысу арқылы сұрақты түсінулері күтіледі,тақырыпқа қатысты жұбына сұрақтар қоя білулері күтіледі | Бағалау критерийі |
|
3минут | Сергіту сәті«Ыстық алақан» әдісі
| Тілек айту | Оқушылардың айтылым және тыңдалым дағдыларын қалыптастыру жақсы атмосфера орнату | Сергіту сәтінің мәнін бақылау
| Жақсы тілек айта алулары күтіледі | Қ\Б «Қолдау,қолпаштау" | Көңілді әуен |
10-минут
| Топтық жұмыс | Жағдаяттық тапсырма.Рөлдік ойын.Шетелдік досың сенен ежелгі көшпелілір туралы сұрайды. | Айтылым дағдысын қалыптастыру | Оқушының шеберлігін артистизм қабілетін бақылау | Шеберлігі, артистизм қабілеті күтіледі | К\Б |
|
5 минут | Жеке жұмыс«Суретті баяндау» әдісі | Көрсетілген суреттін атауларын айту және сурет бойынша әңгімелеп беру | Жеке оқушылардың деңгейін бақылау.Алған мәліметтерді жинақтау. | Жылдамдыққа мұқияттылыққа жетелеу.
| Жылдамдық тапсырманы мұқият орындау күтіледі«
| К\Б | Парақшалар Флипчарт,маркер |
2минут | Үй тапсырмасы«Суреттер сөйлейді» әдісі | Ежелгі көшпелілер мәдениетіне байланысты сурет салу | Ежелгі көшпелілер мәдениеті туралы мәліметтер жинау | Бағыт-бағдар беру | Тақырыпқа сай сурет сала алулары күтіледі | Қ\Б: «Екі жұлдыз, бір тілек» | |
2минут | Рефлексия | Кері байланыс беруҮш Маңыздылығы және Әсерім | Сабақты қорытындылау | Процесті бақылап, оқушыларға кері байланысты орнату | Кері байланысты дұрыс беру күтіледі
|
| |