|
ІІ бөлім Көшпенділер мәдениеті Күні : 03.10.19 Сынып: 7 -сынып Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: № 1 мектеп-балабақша кешені Мұғалім: Нығметжан З.С Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Көшпенділердің киім ерекшеліктері |
||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7 . ӘТН 2. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолданады. Оқушылардың басым бөлігі: Мәтінді интонацияға сай, кідіріс жасап оқиды, логикалық екпінді тауып, қолдану ерекшеліктеріне талдау жасайды. Кейбір оқушылар: Сөйлеу тілінде интонация, кідіріс, логикалық екпінді тиімді қолданады. |
||
|
Бағалау критерийі |
1. Тақырып бойынша берілген ақпараттармен танысады, интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін ажыратады. 2. Өз ойын жеткізуде орфоэпиялық норманы сақтайды. 3.Тілдік қолданыста интонация, кідіріс, логикалық екпін орындарын анықтайды. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 6 құндылығы «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығымен» ұштастыра отырып, ел тарихын құрметтеуге тәрбиелеу. |
||
|
Пән аралық байланыс |
Тарих, әдебиет, технология |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Көшпенділер туралы біледі. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық дайындық 1. «Ыстық алақан» тренингі арқылы бір-бірімен амандасады, сыныптастарына жақсы тілектер арнайды. 2.Топтастыру. Көшпенділердің киім түрлерінің суреттерін пайдалана отырып, сынып оқушыларын топтарға бөлемін. І топ. Сақ ІІ топ. Ғұн ІІІ топ. Түркі
3. Оқу мақсатымен таныстыру. 4. Ой қозғау. Интерактив тақтасынан көшпенділердің киіну мәдениетіне қатысты сурет көрсету. Оқушылар топ бойынша суретке қатысты өз ойларымен бөліседі.
|
Көшпенділер дің киім үлгілерінің суреті АКТ Көшпенділер- дің киім үлгілерінің суреттері https://yandex.kz/images/ |
|
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
Мәтінмен жұмыс ТЖ. 1-тапсырма. «Джигсо» әдісі
«Көшпенділердің киіну мәдениеті» Мәтін бөліктерін оқып, топта талдаңыздар және келесі топқа түсіндіріңіздер. І топ: Сақтардың киім ерекшеліктері ІІ топ: Ғұндардың киім ерекшеліктері ІІІ топ: Түркі қағанатының киім ерекшеліктері Дескриптор 1.Мәтін мазмұнымен танысады, өзгелерге түсіндіреді. 2.Сөйлеу тілінде интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін ажыратады. КБ «Жапондық бағалау» әдісі
ЖЖ. 2-тапсырма. Диалогтік әдіс «Ойлан. Жұптас. Бөліс» Мәтінге сүйеніп, көшпенділер киімдерінің артықшылығы туралы ауызша диалог құраңдар. Тілдесу кезінде интонацияны, орфоэпиялық норманы сақтаңдар. Дескриптор Диалог құрайды. Диалог құрауда орфоэпиялық норманы сақтайды. Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі
Сергіту сәті «Мен қазақпын» бейнебаянына сергіту жаттығуын жасатамын. 3-тапсырма. Венн диаграммасы «Көшпенділердің киімі мен қазіргі замандағы киімдердің ерекшеліктері, ұқсастықтары»
Дескриптор 1.Киімдердің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын салыстырады, 2.Cөйлеу тілінде орфоэпиялық норманы сақтайды. КБ
|
Мәтін бөліктері https://www.youtube.com/watch?v=J846twhH8PA |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақтан алған әсерлеріңіз қандай?
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көшпенділердің киім ерекшеліктері
Көшпенділердің киім ерекшеліктері
|
ІІ бөлім Көшпенділер мәдениеті Күні : 03.10.19 Сынып: 7 -сынып Пәні: қазақ тілі |
Мектеп: № 1 мектеп-балабақша кешені Мұғалім: Нығметжан З.С Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||
|
Сабақ тақырыбы: |
Көшпенділердің киім ерекшеліктері |
||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7 . ӘТН 2. Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолданады. Оқушылардың басым бөлігі: Мәтінді интонацияға сай, кідіріс жасап оқиды, логикалық екпінді тауып, қолдану ерекшеліктеріне талдау жасайды. Кейбір оқушылар: Сөйлеу тілінде интонация, кідіріс, логикалық екпінді тиімді қолданады. |
||
|
Бағалау критерийі |
1. Тақырып бойынша берілген ақпараттармен танысады, интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін ажыратады. 2. Өз ойын жеткізуде орфоэпиялық норманы сақтайды. 3.Тілдік қолданыста интонация, кідіріс, логикалық екпін орындарын анықтайды. |
||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 6 құндылығы «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығымен» ұштастыра отырып, ел тарихын құрметтеуге тәрбиелеу. |
||
|
Пән аралық байланыс |
Тарих, әдебиет, технология |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Көшпенділер туралы біледі. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық дайындық 1. «Ыстық алақан» тренингі арқылы бір-бірімен амандасады, сыныптастарына жақсы тілектер арнайды. 2.Топтастыру. Көшпенділердің киім түрлерінің суреттерін пайдалана отырып, сынып оқушыларын топтарға бөлемін. І топ. Сақ ІІ топ. Ғұн ІІІ топ. Түркі
3. Оқу мақсатымен таныстыру. 4. Ой қозғау. Интерактив тақтасынан көшпенділердің киіну мәдениетіне қатысты сурет көрсету. Оқушылар топ бойынша суретке қатысты өз ойларымен бөліседі.
|
Көшпенділер дің киім үлгілерінің суреті АКТ Көшпенділер- дің киім үлгілерінің суреттері https://yandex.kz/images/ |
|
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
Мәтінмен жұмыс ТЖ. 1-тапсырма. «Джигсо» әдісі
«Көшпенділердің киіну мәдениеті» Мәтін бөліктерін оқып, топта талдаңыздар және келесі топқа түсіндіріңіздер. І топ: Сақтардың киім ерекшеліктері ІІ топ: Ғұндардың киім ерекшеліктері ІІІ топ: Түркі қағанатының киім ерекшеліктері Дескриптор 1.Мәтін мазмұнымен танысады, өзгелерге түсіндіреді. 2.Сөйлеу тілінде интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін ажыратады. КБ «Жапондық бағалау» әдісі
ЖЖ. 2-тапсырма. Диалогтік әдіс «Ойлан. Жұптас. Бөліс» Мәтінге сүйеніп, көшпенділер киімдерінің артықшылығы туралы ауызша диалог құраңдар. Тілдесу кезінде интонацияны, орфоэпиялық норманы сақтаңдар. Дескриптор Диалог құрайды. Диалог құрауда орфоэпиялық норманы сақтайды. Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі
Сергіту сәті «Мен қазақпын» бейнебаянына сергіту жаттығуын жасатамын. 3-тапсырма. Венн диаграммасы «Көшпенділердің киімі мен қазіргі замандағы киімдердің ерекшеліктері, ұқсастықтары»
Дескриптор 1.Киімдердің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын салыстырады, 2.Cөйлеу тілінде орфоэпиялық норманы сақтайды. КБ
|
Мәтін бөліктері https://www.youtube.com/watch?v=J846twhH8PA |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақтан алған әсерлеріңіз қандай?
|
|
|
шағым қалдыра аласыз





















