Кристалдық тор

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Кристалдық тор

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ 8 сыныптар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:. Кристалдық тор түрлері, байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс

Білім беру ұйымының атауы

Төле би атындағы №8 гимназия

Бөлім:

8.3В Химиялық байланыс түрлері

Педагогтің аты-жөні:

Омар Аружан Қуатбекқызы

Күні:

05.02.2024

Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кристалдық тор түрлері, байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.4.3 -заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Кристалдық торлар және олардың түрлерін анықтайды.

Байланыс типтерін сипаттайды

Заттар қасиеттерінің кристалдық торын анықтайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін.

2. «Шаттық шеңбер» құру арқылы, жағымды психологиялық ахуал туғызу.

3. Оқушыларды топтарға бөлу.

Жүрек” әдісі арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді.


Жаңа сабаққа кіріспе




(Ұ) «Поп корн » әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылайды, жауап береді. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі.Өзгенің пікірін толықтырады.



Сұрақтар:

1. Химиялық байланыс дегеніміз не?

2. Химиялық байланыс түрлері қандай?

3. Ковалентті байланыс қандай атомдар арасында түзіледі?

4. Иондық байланыс дегеніміз не?

5. Ковалентті байланыстың неше түрі бар?

6. Иондық байланысқа мысал келтіріңіз?

7. Теріс зарядталған иондар қалай аталады?

8. Катион дегеніміз не?

9. Ковалентті полюссізге мысал келтіріңіз?






3 топтан әр сұраққа бір-бір оқушыдан жауап береді.

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.



Жаңа тақырыпты түсіндіремін.

Кристалдық тор – кристалл  заттардағы атомдардың, иондардың, молекулалардың белгілі бір ретпен орналасуы. 

Б
өлшектердің орналасқан нүктелері кристалдық тор түйіндері деп аталады
.





1-тапсырма. “Гугл” әдісі арқылы берілген сұраққа жауап жазады.

1-топ. Иондық кристалдық тор деген не және қасиеттерін жазыңыз?

2-топ. Атомдық кристалдық тор деген не және қасиеттерін жазыңыз?

3-топ. Молекулалық кристалдық тор деген не және қасиеттерін жазыңыз?







2-тапсырма. Word wall платформасы арқылы тапсырма орындайды. 3 топтан 1 оқушыдан шығады.






3-тапсырма. Қосылыстардың химиялық байланыс және кристалл тор типтерін анықтап,кестені толтыр.

Заттың атауы

Химиялық байланыс типі

Кристалдық тор типі

Су (қатты)

Ковалентті полюсті

Молекулалық

Калий хлориді

Иондық

Иондық

Кремний оксиді

Ковалентті полюсті

Атомдық

Натрий сульфиді

Иондық

Иондық

Фосфор

Ковалентті

Молекулалық

Темір

Металдық

Металдық

Натрий хлориді

Иондық

Иондық

Оттек

Полюссіз

Молекулалық



















Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді.



















1-тапсырма.

1.Кристалдық тор түрлеріне анықтама жазады.

2. Кристалдық тор түріне мысал келтіреді.









2-тапсырма.

Кристалдық тор түрлерін ажырата алады.























3-тапсырма.

1. Химиялық байланыс түрлерін ажыратады



2. Байланыстың түріне қарай кристалдық тор типін анықтайды









«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.













Презентация





































https://wordwall.net/no/resource/52087951/химия-кристалдық-тор-түрлері





Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия



«Ми заряды» әдісі. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын жазады және бағалайды.

Үй тапсырмасы

Заттың аталуы

Заттың формуласы 

Химиялық байланыстың тип

Кристалдық торы

Калий хлориді

 

 

 

Су қатты күйінде

 

 

 

Йод

 

 

 

Натрий хлориді

 

 

 

Кальций оксиді

 

 

 

Мыс

 

 

 

Көмірқышқыл газы

 

 

 

Көміртек (алмаз)

 

 

 





Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасай отырып, өзін-өзі бағалайды.



1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша өзін-өзі бағалайды..





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.02.2024
328
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі