Материалдар / Күй аңызы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Күй аңызы

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Мамыр 2023
326
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітілді:

Бөлім:

Қиял мен шындық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Жұмағалиева А М

Күні: 05 05 2023 ж

Пәні: қазақ әдебиеті

Сынып: 8 «Д»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қараша үй

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау

8.3.3.1 шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу

Сабақтың мақсаты

  • «Күй аңызы» әңгімесінде көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды

  • шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады

Құндылықтарға баулу

Күй өнерінің құдіретін ұғындыру

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-тар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Үй тапсырмасын сұрау

Оқу мақсатымен танысады

«Серпілген сауал» әдісі

1. Неліктен әңгіме Күй аңызы деп аталған?
2. Аңызға айналған қандай күйлерді білесіңдер?
3. Ботасы өлген аруана Естемес күйшіге қалай әсер етті?
4. Естемес күйшінің күй өнері туралы пікірі қандай?
5. Оразымбетке қандай мінездеме берген болар едіңіздер?
6. Әкемнің ұлы жоқ, айып етпеңіздер. Жаңылға қандай мінездеме берер едіңіздер?
7. Өлімнен ұят күшті. Шалға қандай мінездеме берер едіңіздер?




Мұғаліммен амандасады



Үй тапсырмасын айтады



Сұрақтарға жауап береді


Оқу мақсатымен танысады






Жарай-сың!

Тамаша!

Керемет!




1 балл



Презентация


Сабақтың ортасы

1-тапсырма. Берілген үзінділерден көркемдегіш құрал түрлерін анықтаңыздар

Шығармадан үзінді

Көркемдегіш құрал түрі

Балшықтан құғандай денесінде бір қыбыр еткен белгі жоқ


Өткір қоңыр көзі биік қабағынының астында терең ұялаған қағілез кісі


Еске, ар жағын...— деді дауыстап.  Ар жағын алып кетем бе деп едім... Әлі де бір түрткі жетпей жатыр-ау.


Нар соңынан «әудем» жер еріп отырған екі атты Ипан тауынан бергі ылдидағы қайнарда жұпыны ғана жалғыз қараша үйді көрді.


Дескриптор:

көркемдегіш құрал түрлерін табады

1-үзінді

2-үзінді

3-үзінді

4-үзінді

ҚБ: мұғалімнің бағалауы


2-тапсырма. Шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын ескере түсіру үшін төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер

1.«Өнер», «Өнер иесі» деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер ?

2.«Нар идірген» күйінің шығуына әсер еткендер

3.Естемес пен нардың тағдырында қандай ұқсастықтар бар?

4.«Екі күйші өнерлеріңді бірдей салыңдар» деген қыз сөзінің астары қандай еді?


Қажетті ақпарат

Гуманизм- латын тілінен енген термин. Адамның өмірге, болашаққа құштарлығын, жауапкершілігін, ар- намысын, яғни адами қасиеттерін дәріптеп көрсету.

3-тапсырма.

Шығарманың көркемдік- идеялық құндылығын ескере отырып, әдеби эссе жазыңыз. (80-100сөз)

Тақырыбы: Күй құдіреті

Дескрипторы:

  • тақырыпты ашады;

  • сөз көлемін сақтайды;

  • эссенің құрылымын сақтайды;

  • гуманистік тұрғыдан талдайды;

  • өзіндік көзқарасын білдіреді.

ҚБ: дескриптор арқылы бағалау


Саралау (кейбір оқушыларға сөз тіркестері беріледі)

Тірек сөздер: жаныңа рахат сыйлайтын күш, қазақ өнерінің қоржыны, нардың ащы зары, өнерді құрметтеу, өмірді өкінішсіз өткізу, өнердің құдіреті

«Күй құдіреті»

Өнер, күй өнері... Естіген жанды елітіп, жаныңа рахат сыйлайтын күш. «Нар идірген» күйі өзінің ерекше табиғатымен қазақ өнерінің қоржынына қосылған туынды болды. Менің құлағыма бір сәт нардың ащы зары естілгендей болды. Сол нардың зары мен күйшінің тағдыры маған ой салды. Өнерді құрметтеуге шақырады. Мұнымен қатар, өмірді өкінішсіз өткізуге тәрбиелейтінін байқадым. Өнердің құдіретін сезіндім.





Көркемдегіш құрал түрлерін үзінділерден табады





















Сұрақтарға ауызша жауап береді













Эссе жазады










4 балл

























5 балл





Презентация







Тарат-па материалдары


Сабақтың соңы



3 «Қ»

Қызық

Қиын

Құнды

Үйге тапсырма:


Сабаққа кері байланыс береді


Үй тапсырмасын алады

1-10 балл аралығында бағалау
































Бөлім:

Қиял мен шындық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Ермекова Гулназира Кенжесовна

Күні: 31.03.2023 жыл

Пәні: қазақ әдебиеті

Сынып: 8 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жапандағы жалғыз нар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;


Сабақтың мақсаты

«Күй аңызы» әңгімесіндегі кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді;

Құндылықтарға баулу

Күй өнерінің құдіретін ұғындыру

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-

тар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!