Күләш Ахметова «Қазағым менің»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Күләш Ахметова «Қазағым менің»

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге өз септігін тигізеді
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ тақырыбы: Күләш Ахметова «Қазағым менің»

Сабақтың мақсаты:

  1. Өлең мазмұны арқылы идеясын талдап ашуға мүмкіндік беру.

  2. Талдау, өздік жұмыстар арқылы оқушыныңшығармашылық қиялын дамыту.

  3. Еңбек етуге, ұлттық сана- сезімдерінің оянуына, сыйластық пен бірлік арқылы бір-бірінің күшіне арқы сұйеу, сенім арқылы достыққа, елдікке жол салу.

Сабақтың көрнекілігі: қазақстан картасы, қосымша материалдар, оқулық.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру бөлімі

  2. Қызығушылықты ояту.

« Әдебиеттік оқу» кітабын қолға алып, оқушылардың жаңа оқулықпен дос бала білулерін, оны ренжітпей ұстауларын сұрау. Оқулықтың бірінші бетін ашып, оның ең алғашқы тарауымен таныстыру.

« Туған өлкен- тұнған шежіре» деген тарау тақтаға жазылады. Тақтаға Қазақстан картасы ілінеді.

-Балалар, тарау тақырыбы болып тұрған 4 сөз, 2 тіркестің мән-мағынасын қалай түсінесіңдер?

-Оқушылардың сөздерін тыңдап, қорытындылау. Тарау тақырыбының мағынасын ашу. «Шежіре» сөзіне түсінік беріп, дәптерлеріне жаздыру.

-Балалар, осы тарау тақырыбындағы шежірелі елге қай халық ие?

-Қазақ халқы.

-Қазақ қандай халық?

Тақта немесе плакатқа көк маркермен топтау жүргізу.

Shape1

өнерлі

Shape2

қонақжай


Shape5 Shape4 Shape3

Қазақ


Shape7 Shape6

Shape9 Shape10 Shape8

ақылды

батыр


Shape11

азат



Қазақтың үш қасиетіне қарай топқа бөлініп отыруға ұсыныс жасалады.

-батыр-қонақжай-өнерлі

Оқушылар өз аттарына сай қасиеттерін топпен, шығармашылық түрде көрсетеді. Мысалы,1 -топ батырлықты дәріптейді.

2-топ қонақжайлықты (өз қалаулары бойынша) кез келген түрде көрсетеді, дәріптейді.

3-топ өнерлерін көрсетеді.

Оқушылардың пікірлері тыңдалып, қорытындыланады. Мұғалімнің балалардың сәл болса да талпынысына қолдау көрсетуі керек. Осы арқылы баланың бойында өзіне деген сенім ұялай бастайды. Өзінің шығармашылық мүмкіндігінің бар екенін сезіну ары қарай да оларды қанаттандырады.

-Балалар, сендердің де осындай нағыз қазақ болатындарыңа мен сенің тұрмын.

III. Жаңа сабақ.

  • Ақын Күләш Ахметова « Қазағым менің» деген өлең жазған екен, -деп, автормен таныстырып өтіп, сабақты жалғастыру.

Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқып беру.

  • . Өлеңде қазақ халқының өткен өмірі туралы не айтылған?

  • Халықтың Отанына деген сүйіспеншілігін қалай суреттеген?

  • Ақын қазақтың қандай қасиеттерін мақтан етеді?

Осы сұрақтар талданған кезде сабақ басындағы топтауға қайта оралып, ақынның көркемдеуіш сөздері қызыл маркермен жалғастырылып жазылады. Топтауға үңіле түсіп, балалардың сөздерімен синоимдес болған ақынның ойларын табу. Мысалы, оқушы: « батыр» десе, ақын: «жауынгер» деген екен... Бұл арқылы балалардың сезімдері ақынның ойына жақын екенін сездіру, байқату. Қойылған сұрақтарға жауап беру кезінде оқушы үзінділер оқып, пікірлерін дәлелдеу керек.

  1. Қорытынды.

Жұмысты қорытындылай отырып, туған жер, қазақ халқы туралы жазбаған ақындар жоқ дей келіп, Қадыр Мырза Әлидің « Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру» өлеңінен үзінді алып, интерактивті тақтаға немесе плакатқа жазылған түрінде ілу.

Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру

...Сәйгүлікті құйрық-жалы таралған

Сүйетұғын қазақ осы,

Қараңдар!

Қазақ осы

Күй шығарып, Ән салып, Көкпар тартып,

Қыз қууға жаралған.

...Қазақ осы:

Дала дейтін, Күн дейтін.

Қазақ осы:

«Өнер алды-тіл» дейтін.

Қазақ осы:

Қарасың ба Ақсың ба, Қоңырсың ба,

Жатырқауды білмейтін.

Қазақ осы:

Ашық, жарқын қабағы,

Қонақ келсе,

Шабылып бір қалады.

Байқа да тұр

Саған да ол кетерде

Ат мінгізіп,

Жібек шапан жабады...

Қадыр Мырза Әли

Өлеңді мәнерлеп оқыту.

а) «Венн» диаграммасы арқылы немесе сызба арқылы өлеңдерді салыстыру.

ә) сабақ басындағы топтарға қайта оралып, Қадыр ақынның қазақтың бейнесін қалай толықтырғанын өлеңнен тауып, сызбаны жасыл маркермен толықтыру. Мысалы , тілге бай, дос, бауырмал, атбегі, әнші, күйші...

Енді топтаудың төбесіне « Қазағым менің» деген сөз жазылады.

  • Егерде қазақ туралы тағы басқа ақындардың жазғандарын оқи берсеңдер, халқымыздың басқа да көптеген қасиеттері жазылатыны сөзсіз.

  • Бүгін біз сабақта топтау арқылы не жасадық?

  • Қазақ халқын сөзбен мүсіндегендей?

  • Біз өзімі үшін не жаналық ашқандай болдық?

  1. Үйге тапсырма:

  • «Бақыттымын» атты эссе жазу







































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.00.2018
801
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі