Алматы
облысы
«Өрлеу» БАҰО филиалы
АОПҚБАЙ аға оқытушысы
Ерназаров Т.И.
Іле ауданы № 40 орта мектептің
физика пәнінің мұғалімі
Саримова Б.Ж
|
Пәні: Физика |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Күш |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі |
Жаңа білімді меңгерту |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдісі |
Жобалауға негізделген оқыту әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жобалауға қолданылатын ресурстар |
Болжам кестесі , жұмыртқа, мақта, қайшы, ақ қағаздар, скоч, үрлейтін шарлар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
Жобалауға негізделген қарапайым тәжірибені жасау арқылы оқушылардың дағдысын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Жобалауға негізделген қарапайым тәжірибе арқылы оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Күш, векторлық шама, Ньютон, килоньютон, меганьютон туралы ойларын білдіреді, артықшылығы мен кемшілігі туралы тұжырымдайды. Жобалық жұмысты дайындауға жүйелейді және физикалық шамалар мен ұғымдарды байланыстыра отырып сөйлей алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, шағын топтық, бүкіл сынып) өзгерте отырып. Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау – талдау, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы. Жауапкершілік, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету – қауіптіліктің алдын алу жолдарындағы шараларды талдау барысында. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Біледі: Масса, заттың тығыздығын Білу керек: Жобалауға негізделген оқыту әдісі арқылы оқушылардың бұрынғы білімдерін масса, тығыздықты біле отырып, жаңа жоба жасауға арналған арнайы заттарды қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
Оқушы |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ынтымақтастық атмосферасын орнату |
3 мин |
|
«Масса», «Тығыздық», «Күш» болып үш топқа бөлінеді және өзара «Топ басшы», «Идея тастаушы», «Таймкипер», «Суретші» болып өзара рөлдерге бөлінеді. |
Үлестірмелі қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||
|
І. Жаңа материалды үйретуге дайындық кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой шоғырландыру, Кинометафора «Марсоход» Барлық сыныппен Сабақтың мақсатты айқындалады |
6 мин |
|
Жылдамдықтарды азауту және күшті кемту туралы өз пікірлерін ұсынады, айтады.
|
Бейнежазба https://youtu.be/Zp_Pf9K8cgw |
|||||||||||||||||||||||||
|
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Жұмыртқа жерге түскенде шағылмау үшін қандай қадамдар жасау қажет? Топпен жобалық жұмыс жасау |
2 мин
|
1 қадам: «Болжам кестесі»
Кестені модерациялау |
Болжам кестесін толтырады |
Кесте |
|||||||||||||||||||||||||
|
2.Тапсырманы орындау қажетті материалдар: мақта, қорап, қағаз, газет, салфетка, 4 жұмыртқа, стакан, пакетик, скоч, қайшы. Топтық жұмыс |
7 мин
|
Мұғалім ортаға барлық материалдарды қояды |
Оқушылар ортаға қойылған материалдарды өздері таңдау арқылы ақ қағазға жобаның макетін салады. Жобаны жасайды. |
А4 қағаздар, мақта, газет, қайш ы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өзара бағалау «Kahoot» әдісі бойынша иә немесе жоқ |
3 мин |
Интербелсенді тақтадан «Kahoot» бағдарламасындағы жұмыртқа шағылама деген сұрақты ашып қояды. |
Оқушылар жоба туралы қазір жұмыртқа шағылама, әлде жоқпа иә немесе жоқ деп «Kahoot» бағдарламасы арқылы жауап береді |
Смартфон |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жасаған жобаларын іс – әрекет арқылы дәлелдеу |
2 мин |
Биік жерден жасан макеттерін (сөреден) жерге қарай лақтырту. |
Оқушылар жасан макеттерін (сөреден) жерге қарай лақтырады. |
Жасаған макеттер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоба жұмыстарының нәтижелерін қорғау үшін оқулықпенен жұмыс жасайды. |
5 мин |
Оқулықпен жұмыс жасату |
Бір дененің екінші денеге әрекеті қалай байқалатына жауап іздейді және күштің немен сипатталатының оқып үйренеді. |
Оқулық, суреттер |
|||||||||||||||||||||||||
|
VІ. Жаңа материалды түсінгендерін тексеру кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
«Жас зерттеушілердің» өз жобаларын қорғау кезеңі |
7 мин |
Қойылатын критерийлер: сабақ кезінде: Гипотезаның болуы: жасаған жобаларын жаңа сабақ арқылы жұмыстарын қорғату Жұмыстың өзектілігінің ашылуын айқындату
|
Оқушылар жобаның гипотезасы мен өзектілігін оқулықтағы жаңа материалдың мазмұны арқылы анықтайды , топтарға таныстырады |
Макеті |
|||||||||||||||||||||||||
|
VІІ. Оқушылардың білімін бекіту кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
«Kahoot» арқылы оқушылардың білімін бекіту |
5 мин |
|
Оқушылар «Kahoot» бағдарламасы арқылы жауап береді. |
Смартфон |
|||||||||||||||||||||||||
|
VІІІ. Қорытынды, үйге тапсырма беру, оқушылардың білімін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Баға қою |
2 мин |
Бағалау парағы бойынша жинаған балдары бойынша баға қою |
Оқушылар өзің – өзі топты бағалауы |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
1 мин |
Жобаны жалғастыру, мектепішілік ғылыми жобалар сайысына дайындау. |
Жобаны жалғастыру |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекия «Аяқталмаған сөйлем» |
2 мин |
Мен үшін жаңалық болғаны ................. Маған қатты әсер еткені ...................... Мен көп білгім келеді .......... |
Оқушылар сөйлемдерді аяқтап өз ойлапын жазады |
Стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күш
Күш
Алматы
облысы
«Өрлеу» БАҰО филиалы
АОПҚБАЙ аға оқытушысы
Ерназаров Т.И.
Іле ауданы № 40 орта мектептің
физика пәнінің мұғалімі
Саримова Б.Ж
|
Пәні: Физика |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Күш |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі |
Жаңа білімді меңгерту |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдісі |
Жобалауға негізделген оқыту әдісі |
||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жобалауға қолданылатын ресурстар |
Болжам кестесі , жұмыртқа, мақта, қайшы, ақ қағаздар, скоч, үрлейтін шарлар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
Жобалауға негізделген қарапайым тәжірибені жасау арқылы оқушылардың дағдысын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Жобалауға негізделген қарапайым тәжірибе арқылы оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Күш, векторлық шама, Ньютон, килоньютон, меганьютон туралы ойларын білдіреді, артықшылығы мен кемшілігі туралы тұжырымдайды. Жобалық жұмысты дайындауға жүйелейді және физикалық шамалар мен ұғымдарды байланыстыра отырып сөйлей алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, шағын топтық, бүкіл сынып) өзгерте отырып. Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау – талдау, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы. Жауапкершілік, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету – қауіптіліктің алдын алу жолдарындағы шараларды талдау барысында. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Біледі: Масса, заттың тығыздығын Білу керек: Жобалауға негізделген оқыту әдісі арқылы оқушылардың бұрынғы білімдерін масса, тығыздықты біле отырып, жаңа жоба жасауға арналған арнайы заттарды қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
Оқушы |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ынтымақтастық атмосферасын орнату |
3 мин |
|
«Масса», «Тығыздық», «Күш» болып үш топқа бөлінеді және өзара «Топ басшы», «Идея тастаушы», «Таймкипер», «Суретші» болып өзара рөлдерге бөлінеді. |
Үлестірмелі қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||
|
І. Жаңа материалды үйретуге дайындық кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой шоғырландыру, Кинометафора «Марсоход» Барлық сыныппен Сабақтың мақсатты айқындалады |
6 мин |
|
Жылдамдықтарды азауту және күшті кемту туралы өз пікірлерін ұсынады, айтады.
|
Бейнежазба https://youtu.be/Zp_Pf9K8cgw |
|||||||||||||||||||||||||
|
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Жұмыртқа жерге түскенде шағылмау үшін қандай қадамдар жасау қажет? Топпен жобалық жұмыс жасау |
2 мин
|
1 қадам: «Болжам кестесі»
Кестені модерациялау |
Болжам кестесін толтырады |
Кесте |
|||||||||||||||||||||||||
|
2.Тапсырманы орындау қажетті материалдар: мақта, қорап, қағаз, газет, салфетка, 4 жұмыртқа, стакан, пакетик, скоч, қайшы. Топтық жұмыс |
7 мин
|
Мұғалім ортаға барлық материалдарды қояды |
Оқушылар ортаға қойылған материалдарды өздері таңдау арқылы ақ қағазға жобаның макетін салады. Жобаны жасайды. |
А4 қағаздар, мақта, газет, қайш ы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Өзара бағалау «Kahoot» әдісі бойынша иә немесе жоқ |
3 мин |
Интербелсенді тақтадан «Kahoot» бағдарламасындағы жұмыртқа шағылама деген сұрақты ашып қояды. |
Оқушылар жоба туралы қазір жұмыртқа шағылама, әлде жоқпа иә немесе жоқ деп «Kahoot» бағдарламасы арқылы жауап береді |
Смартфон |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жасаған жобаларын іс – әрекет арқылы дәлелдеу |
2 мин |
Биік жерден жасан макеттерін (сөреден) жерге қарай лақтырту. |
Оқушылар жасан макеттерін (сөреден) жерге қарай лақтырады. |
Жасаған макеттер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоба жұмыстарының нәтижелерін қорғау үшін оқулықпенен жұмыс жасайды. |
5 мин |
Оқулықпен жұмыс жасату |
Бір дененің екінші денеге әрекеті қалай байқалатына жауап іздейді және күштің немен сипатталатының оқып үйренеді. |
Оқулық, суреттер |
|||||||||||||||||||||||||
|
VІ. Жаңа материалды түсінгендерін тексеру кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
«Жас зерттеушілердің» өз жобаларын қорғау кезеңі |
7 мин |
Қойылатын критерийлер: сабақ кезінде: Гипотезаның болуы: жасаған жобаларын жаңа сабақ арқылы жұмыстарын қорғату Жұмыстың өзектілігінің ашылуын айқындату
|
Оқушылар жобаның гипотезасы мен өзектілігін оқулықтағы жаңа материалдың мазмұны арқылы анықтайды , топтарға таныстырады |
Макеті |
|||||||||||||||||||||||||
|
VІІ. Оқушылардың білімін бекіту кезеңі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
«Kahoot» арқылы оқушылардың білімін бекіту |
5 мин |
|
Оқушылар «Kahoot» бағдарламасы арқылы жауап береді. |
Смартфон |
|||||||||||||||||||||||||
|
VІІІ. Қорытынды, үйге тапсырма беру, оқушылардың білімін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Баға қою |
2 мин |
Бағалау парағы бойынша жинаған балдары бойынша баға қою |
Оқушылар өзің – өзі топты бағалауы |
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
1 мин |
Жобаны жалғастыру, мектепішілік ғылыми жобалар сайысына дайындау. |
Жобаны жалғастыру |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекия «Аяқталмаған сөйлем» |
2 мин |
Мен үшін жаңалық болғаны ................. Маған қатты әсер еткені ...................... Мен көп білгім келеді .......... |
Оқушылар сөйлемдерді аяқтап өз ойлапын жазады |
Стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













