Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Күш және оның түрлері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мектеп: Новопавлов ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Саламатов Қыдырбай |
|||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП:7 «ә» |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Күш |
|||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.2 – күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіре алады Күштің қандай шама екенін, өлшем бірлігі мен өлшенетін құралды біледі. Күштердің әрекетін түсіндіре алады |
|||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: Лексика мен терминология |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1. Біз бiр дененiң екiншi денеге әрекетiн..................... байқаймыз 2. Мен түсінемін, физикада «күш» деген сөздiң мағынасын ................ Мен білемін Ньютон күш ұғымына анықтамсы ..................................... 3. Мен түсіндім күштің сызбада ................ кескiнделетінін 4. Мен білемін ....................... күш бiрлiгi ретiнде қабылданғанын |
||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Топтық, жұптық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу |
|||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика, информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білімі |
Табиғаттағы күш ұғымын, И.Ньютон туралы және векторлық шама біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 мин |
2 мин 5 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Бағалау критерийі Білім алушы
«Стикердегі сұрақтар» 1. Денеге ешнәрсе әрекет етпесе, ол қалай қозғалар еді? 2. Инерция деп ненi айтады? 3. Өздерiңдi қоршаған ортадағы, микроәлемдегi, ғарыштағы инерция бойынша қозғалатын денелерге мысалдар келтiрiңдер. 4. Лифтiмен кенет көтерiлген сәтте немесе кiлт төмен түскенде жүрегiмiз қобалжып, басымыз айналғандай болатыны нелiк тен? 5. Биiктен секiрiп түскенде адам неге тiзесiн сәл бүгiңкiрейдi? 6. Салыстырмалы түрде инертті дене деп қандай денелерді айтамыз және оны қалай түсіндіруге болады? 8. Жылдам келе жатқан көлiктiң алдынан кесе-көлденең өту қауiптi болатыны нелiктен? Дескриптор Білім алушы
Дұрыс жауаптарды қолпаштау, білмеген оқушыға көмек сұрау. 2 тапсырма: Сәйкестендіру Бағалау критерийі Білім алушы
Дескриптор Білім алушы
Тақтада ілулі тұрған дұрыс нұсқасымен бірін – бірі тексеру. Топқа бөлу: Белгі арқылы топқа бөлу |
Стикер
Интерактивті тақта Презентация
Смайлик (Ғ және Н) |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин |
15 мин 5мин 3 мин 5 мин 5 мин |
Ой қозғау: Біз күнделікті өмірде бір дененің екінші денеге әсер ететінін көп кездестіреміз. Мыс: қолдың допқа, желдің ағашқа, балалның әткеншекке. Сонда бұл әрекеттер қалай жүзеге асады. (Күш)
Жаңа тақырыпты меңгерту үшін «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолданамын. Оқушылар жеке оқып, топпен талқылайды
АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы электронды оқулық көрсетіледі.
Стоп кадр әдісімен жаңа сабақты толықтыру Топпен жұмыс 1топ: Бағалау критерийі Білім алушы • Күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіреді.
Тапсырма: Жүк көлігі, қайық, ұшақ және ғарыш кемесі қозғалыс кезінде қандай денелермен өзара әрекеттеседі? Олардың әрекеттесу күшінің бағытын анықтаңыз. Дескриптор Білім алушы - әрекеттесетін денелерді анықтайды; - күштердің бағытын анықтайды.
2топ: Бағалау критерийі Білім алушы • Скаляр және векторлық шамаларды ажыратады. Тапсырма: Мына шамалардың скаляр немесе векторлық болатынын анықтап, сәйкес бағанға белгі қойыңыз.
Дескриптор Білім алушы - берілген шамалардың ішінен скаляр және векторлық шамаларды анықтайды. Басбармақ әдісі арқылы бірін –бірі бағалайды 2 – тапсырма. Жұптық жұмыс. Бағалау критерийі Білім алушы • Динамометрді қолдана алады. Тапсырма: Динамометр көмегімен заттың күшін анықтау.
Дескриптор Білім алушы - динамометр шкалаларын біледі - динамометр бөлік құнын анықтайды - динамометрмен жұмыс жасайды. «Бағдаршам» әдісі арқылы өз – өздерін бағалайды |
https://www.youtube.com/watch?v=qvZFYadnWoo.htm Электронды оқулықтағы күш туралы мысал «Динамометр»
Топшама
Топшама
Динамометр, түрлі заттар. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
3+2мин |
Рефлексияны «Пирамида» тәсілімен ұсыну Жоғарғы сатысына салған бір әрекеті шығармашылық жұмыс ретінде үйге беріледі. -«Пирамиданың» жоғарғы сатысына келесі кезеңде жасайтын бір әрекетін немесе сұрағын,ортаңғы сатысына бүгінгі сабақта өзін таңғалдырған екі сөзді, соңғы сатысына тақырып бойынша маңызды үш кілт сөздерді жазады. |
Топшама |
|||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||||||||||||
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға құбылыстарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құбылыстарға сызба құрастыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара Басбармақ белгілері бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану. 4. Рефлексия: Пирамида тәсілі (жазбаша) |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: Видеоролик
|