Уақыты:14.09.2020
Мақсаты: Күз мезгілінің ерекшелігімен таныстыру.
Білімділік: Күз мезгілі жайлы түсінік беру; күзгі көріністі ұғындыра отырып, сөйлем құрау қабілетін арттыру.
Түзетушілік: Күз жайлы енжар және белсенді сөздік қорын молайту; ұсақ моторикасын дамыту; фонематикалық қабылдауын жетілдіру; диафрагмалық тыныс алуын жетілдіру.
Тәрбиелік: эстетикалық тәрбие беру; табиғатты сүюге баулу; адамгершілік тәрбиесіне шақыру; ұқыптылыққа үйрету.
Көрнекілігі: айна, таратпа материалдар, суреттер, плакаттар, көңіл күйді анықтау фишкалары.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, еліктеу.
|
Сабақтың кезеңдері |
Дефектологтың іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық Ұйымдастыру-шылық ізденістік Рефлексиялық түзетушілік |
І. Психологиялық дайындық.
Балалар, мынау кімдердің суреті? (Адамдардың) Адамдардың көңіл күйлері қандай екен? (күліп тұр, күлімсіреп тұр, жылап тұр, таңқалып тұр) - Эмоциямен жұмыс Сенің көңіл күйің қайсы адамның көңіл күйімен сәйкес, сол адамның суретін көрсетші.
ІІ. Жаңа сабақ
Балалар жыл мезгілдерін атап көрейікші. Қандай жыл мезгілдері бар? (қыс, көктем, жаз, күз) Қазір қай жыл мезгілі? (Күз) Күз мезгілінде қандай өзгерістер болады? Жапырақтар сарғайып жерге түседі. Қане суреттен жапырақты көрсетші. Күн суыта бастайды, жемістер мен көкөністер піседі, ададмдар қалың киінеді, құстар жылы жаққа ұшып кет еді. Далада жел бола бастайды. Қане желдің дауысын салайықшы. Күн суытып, құстар жылы жаққа ұшып кетеді.
ІII.Тыныс жаттығуы.
Балалар күзде талдың жапырақтары қандай түске енеді? Жапырақтарды не ұшырады? Олай болса жел болып жапырақтарды үрлеп ұшырайықшы.
IV.Психикалық ерекшелігін дамыту (зейінін тұрақтандыру) жаттығуы
Балалар, көшеде жапырақтар шашылып жатса не істейміз? (Сыпырамыз) Олай болса біз сызықты қайшымен қырқу арқылы сыпырайық. Кім түзу, сызықтан шықпай сыпырар екен?
V. Тіл ұстарту жаттығуы
Балалар, мен жасағандай қимылдап, мен айтқандай қайталап, тілімізді дамытайық. Ақ-ақ-ақ қимылдайды жапырақ. Ұш-ұш-ұш құстай болып ұш. Соқ-соқ-соқ далада жел соқ. Жау-жау-жау жаңбыр болып жау. VІ. Ұсақ моторикасын дамыту жаттығуы
Күзде жапырақтардың түсі қандай болады? (Сары) Олай біздің жапырақтарымызды сары түске айналдыру үшін сары жіппен орайықшы. Сонда қол моторикамыз белсенді дамиды.
VІІ. Қортынды.
|
Сәлемдеседі. Сұраққа жауап береді. Көңіл күйіне сәйкес суретті көрсетеді. Суретпен жұмыс жасайды. Маманды тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Желдің дауысын салады. Тыныс алу жаттығуын жасайды. Жапырақтарды үрлейді. Сызық бойымен қайшыны пайдалана отырып қырқады. Маманның көрсетуімен қимылды жаттығу жасайды. Жапырақтарды жіппен орайды. Сұрақтарға жауап береді. |
Күтілетін нәтиже:
|
Нені білу керек |
Күз мезгілінің ерекшеліктерін |
|
Нені игереді |
Байланыстырып сөйлеуді |
|
Нені біледі |
Сөйлем құрауды |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күз мезгілі
Күз мезгілі
Уақыты:14.09.2020
Мақсаты: Күз мезгілінің ерекшелігімен таныстыру.
Білімділік: Күз мезгілі жайлы түсінік беру; күзгі көріністі ұғындыра отырып, сөйлем құрау қабілетін арттыру.
Түзетушілік: Күз жайлы енжар және белсенді сөздік қорын молайту; ұсақ моторикасын дамыту; фонематикалық қабылдауын жетілдіру; диафрагмалық тыныс алуын жетілдіру.
Тәрбиелік: эстетикалық тәрбие беру; табиғатты сүюге баулу; адамгершілік тәрбиесіне шақыру; ұқыптылыққа үйрету.
Көрнекілігі: айна, таратпа материалдар, суреттер, плакаттар, көңіл күйді анықтау фишкалары.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, еліктеу.
|
Сабақтың кезеңдері |
Дефектологтың іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық Ұйымдастыру-шылық ізденістік Рефлексиялық түзетушілік |
І. Психологиялық дайындық.
Балалар, мынау кімдердің суреті? (Адамдардың) Адамдардың көңіл күйлері қандай екен? (күліп тұр, күлімсіреп тұр, жылап тұр, таңқалып тұр) - Эмоциямен жұмыс Сенің көңіл күйің қайсы адамның көңіл күйімен сәйкес, сол адамның суретін көрсетші.
ІІ. Жаңа сабақ
Балалар жыл мезгілдерін атап көрейікші. Қандай жыл мезгілдері бар? (қыс, көктем, жаз, күз) Қазір қай жыл мезгілі? (Күз) Күз мезгілінде қандай өзгерістер болады? Жапырақтар сарғайып жерге түседі. Қане суреттен жапырақты көрсетші. Күн суыта бастайды, жемістер мен көкөністер піседі, ададмдар қалың киінеді, құстар жылы жаққа ұшып кет еді. Далада жел бола бастайды. Қане желдің дауысын салайықшы. Күн суытып, құстар жылы жаққа ұшып кетеді.
ІII.Тыныс жаттығуы.
Балалар күзде талдың жапырақтары қандай түске енеді? Жапырақтарды не ұшырады? Олай болса жел болып жапырақтарды үрлеп ұшырайықшы.
IV.Психикалық ерекшелігін дамыту (зейінін тұрақтандыру) жаттығуы
Балалар, көшеде жапырақтар шашылып жатса не істейміз? (Сыпырамыз) Олай болса біз сызықты қайшымен қырқу арқылы сыпырайық. Кім түзу, сызықтан шықпай сыпырар екен?
V. Тіл ұстарту жаттығуы
Балалар, мен жасағандай қимылдап, мен айтқандай қайталап, тілімізді дамытайық. Ақ-ақ-ақ қимылдайды жапырақ. Ұш-ұш-ұш құстай болып ұш. Соқ-соқ-соқ далада жел соқ. Жау-жау-жау жаңбыр болып жау. VІ. Ұсақ моторикасын дамыту жаттығуы
Күзде жапырақтардың түсі қандай болады? (Сары) Олай біздің жапырақтарымызды сары түске айналдыру үшін сары жіппен орайықшы. Сонда қол моторикамыз белсенді дамиды.
VІІ. Қортынды.
|
Сәлемдеседі. Сұраққа жауап береді. Көңіл күйіне сәйкес суретті көрсетеді. Суретпен жұмыс жасайды. Маманды тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Желдің дауысын салады. Тыныс алу жаттығуын жасайды. Жапырақтарды үрлейді. Сызық бойымен қайшыны пайдалана отырып қырқады. Маманның көрсетуімен қимылды жаттығу жасайды. Жапырақтарды жіппен орайды. Сұрақтарға жауап береді. |
Күтілетін нәтиже:
|
Нені білу керек |
Күз мезгілінің ерекшеліктерін |
|
Нені игереді |
Байланыстырып сөйлеуді |
|
Нені біледі |
Сөйлем құрауды |
шағым қалдыра аласыз


















