Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Күзгі асар» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) №8-САБАҚ 2- сыныптар: «Егер жабайы жануарларды кездестірсем не істеймін» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
балалардың күз мезгілі туралы түсініктерін молайту, жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін байқату, табиғатты аялауға, қоршаған ортаны, Отанын сүюге, әсемдікті көре білуге, сезінуге тәрбиелеу |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: оқушыларды жабайы жануарлармен кездескен кездегі мінез-құлық ережелерімен таныстыру. |
|
|
Құндылық |
|
|
|
Дәйексөз |
Отаным – алтын бесігім! |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі
(7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Әртүрлі қима қағаздар арқылы топқа бөлу 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін. Ой қозғау Ұйымдастыру бөлімі. Психологиялық дайындық. Қайырлы күн, күнім, далам, орманым, Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім. Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер Қайырлы күн, бар тіршілік иесі! - күзгі асар дегеніміз не? - күзде қандай дәнді дақылдар пысады? -күз несімен ерекше? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады
|
Компьютер
|
|
Сабақ басы
( мин)
|
Құрметті оқушылар! Мінеки өлкемізге алуан түсті жапырақтарымен айналаны сары алтынға бөлеп күз де келді. Күздің келуін бәріміз асыға күттік. Ал күз бізге мол өнімін сыйға тартуда. Ендеше, алтын күзімізге арналған мерекемізді (жәрмеңкемізді) бастаймыз.
Топтық жұмыс: "Жәрмеңке ұйымдастыру" - Оқушыларды топтарға бөлу. Әр топ жәрмеңкеде сатылатын өнімдер немесе қызметтер туралы ойластырып, өз бұйымдарын жасауы керек. Бұл табиғи материалдардан жасалған бұйымдар, күзгі көкөністер мен жемістер болуы мүмкін. - Әр топ өздерінің өнімдерін дайындап, қысқаша сипаттама жасап, оны басқа топтарға ұсынады.
|
Оқушылар: Ауа, су ,өсімдіктер, хайуанаттар, құстар,балықтар...
|
суреттер
|
|
Ортасы
( мин) |
Мен сендерге жұмбақ жасырайын сіздер шешуін табыңыздар Бой жаза алмай, ойнай алмай, Денең мұздап барады. Айтыңдаршы балалар, Бұл қай кезде болады? -Иә, бұл күз мезгілі екен. -Күзде табиғатта қаңдай өзгерістер болады? -Дұрыс балалар, жапырақтар сарғайып, жаңбыр жауады, күн суық болып тұр. -Ал енді, балалар, күз мезгілі туралы кім тақпақ айтып береді?
«Жемістер мен көкөністерді жина» ойыны. Ойынның шарты: Сыныптың ішінде мұғалім әр түрлі жемістер мен көкөністерді жасырып қояды. Балалар 2 топқа бөлінеді. Әуен ойналғанда балалар жылдам себеттеріне жемістерді жинап алуы қажет. Ең көп жинаған топ жеңіске жетеді. |
1-оқушы: Қарашы күз келді, күз келді Жапырақ жауыпты іздерді. Құс біткен керуен тізеді, Қара бұлт қабағын түйеді 2-оқушы: Сап-сары ғып даланы, Бояпты ғой күз деген. Құстар қанат қағады, Қоштасқандай бізбенен. 3-оқушы: Қуандырып біздерді Мерекелі күз келді Кел жемісті алтын күз Кемелденсін халқымыз
Балалар топқа бөлініп, ойын ойнайды. |
|
|
Соңы
|
Өмір қауіпсіздігі. 10 мин № 8 САБАҚ. «ЕГЕР ЖАБАЙЫ ЖАНУАРЛАРДЫ КЕЗДЕСТІРСЕМ НЕ ІСТЕЙМІН?» 1.Ұйымдастырукезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы. - «Жабайы жануарлар». 3. Білімді өзектендіру. Өтілгенді қайталау Жабайы жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары қайда тұрады? - Өкінішке қарай, барлық үй жануарлары иелерімен бірге өмір сүрмейді, олардың көпшілігінде баспана жоқ және көшеде, далада тұруға мәжбүр. Олар жиі ашығады. 4. Білімді бастапқы игеружәне түсінгенін тексеру - Неліктен көше иттері шабуыл жасайды деп ойлайсыздар? Көше иттері өз беттерінше өмір сүреді, тамақ іздейді. Көше иттердің шабуылының ең айқын себептерінің бірі – ойнауға деген ұмтылыс. Иттер жалығады, ойнағысы келеді, әсіресе айғайлап, қол бұлғап, жүгіріп келе жатқан адам иттер үшін керемет ойыншық. Әрине, әркім осындай ойынның барлық қауіптілігіне қарамастан, жол бойында қуана-қуана жүретін иттерді кездестіреді. Өтіп бара жатқан көліктердің артынан жүгіреді. Егер адам кездейсоқ иттер жүрген аумаққа тап болса, онда жануарлар бөтен адамды қуып жіберуге тырысады. Көше иттері шабуылының тағы бір себебі – бұрынғыкек. Адамдар қанша рет таспен немесе таяқпен ұрғанын, оларды қаншалықты жиі ұрып-соғып, мазақ еткенін елестету қиын. Есіңде болсын! - жалғыз келе жатқанда ит алдыңнан шықса, басқа (қарама-қарсы) жаққабұрылуға тырысыңыз, айқайламаңыз; -ересек адамдарға қарай сабырлы түрде жақындауға тырысыңыз; -егер кенеттен ит кішкентайларға жасырынып (жақындаса), бұл туралы ересектерге тез хабарлаңыз; -иттерді ызаландырмаңыз. Тыйымсалынады: - итке таяқ, бұтақ лақтыруға, қол бұлғауға; айқайлауға; - жейтін азығын тартып алуға. Көшеде жануарларды байқасаңыз ата-анаңызға хабарлаңыз, кеңес алыңыз немесе ветеринарлық ауруханаға хабарласып, апарыңыз. 5.Бекіту - Сіздердің үстелдеріңізде әрқайсысында екі жартыға бөлінген қағаз парақтары бар екі бағанға жауаптарды жазып, сұраққа жауап беріңіз, өзіңіздің қазіргі және ересек болған кездегі әрекеттеріңізді жазыңыз. Көшеде қаңғыбас жануармен (мысық, ит) кездескенде не істейсіз? 6.Қорытынды. Рефлексия Білдім. Білемін. Білгім келеді.
|
https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Күзгі асар» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) №8-САБАҚ 2- сыныптар: «Егер жабайы жануарларды кездестірсем не істеймін»
«Күзгі асар» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) №8-САБАҚ 2- сыныптар: «Егер жабайы жануарларды кездестірсем не істеймін»
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Күзгі асар» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) №8-САБАҚ 2- сыныптар: «Егер жабайы жануарларды кездестірсем не істеймін» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
балалардың күз мезгілі туралы түсініктерін молайту, жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін байқату, табиғатты аялауға, қоршаған ортаны, Отанын сүюге, әсемдікті көре білуге, сезінуге тәрбиелеу |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
Сабақтың мақсаты: оқушыларды жабайы жануарлармен кездескен кездегі мінез-құлық ережелерімен таныстыру. |
|
|
Құндылық |
|
|
|
Дәйексөз |
Отаным – алтын бесігім! |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі
(7 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Әртүрлі қима қағаздар арқылы топқа бөлу 1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін. Ой қозғау Ұйымдастыру бөлімі. Психологиялық дайындық. Қайырлы күн, күнім, далам, орманым, Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім. Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер Қайырлы күн, бар тіршілік иесі! - күзгі асар дегеніміз не? - күзде қандай дәнді дақылдар пысады? -күз несімен ерекше? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады
|
Компьютер
|
|
Сабақ басы
( мин)
|
Құрметті оқушылар! Мінеки өлкемізге алуан түсті жапырақтарымен айналаны сары алтынға бөлеп күз де келді. Күздің келуін бәріміз асыға күттік. Ал күз бізге мол өнімін сыйға тартуда. Ендеше, алтын күзімізге арналған мерекемізді (жәрмеңкемізді) бастаймыз.
Топтық жұмыс: "Жәрмеңке ұйымдастыру" - Оқушыларды топтарға бөлу. Әр топ жәрмеңкеде сатылатын өнімдер немесе қызметтер туралы ойластырып, өз бұйымдарын жасауы керек. Бұл табиғи материалдардан жасалған бұйымдар, күзгі көкөністер мен жемістер болуы мүмкін. - Әр топ өздерінің өнімдерін дайындап, қысқаша сипаттама жасап, оны басқа топтарға ұсынады.
|
Оқушылар: Ауа, су ,өсімдіктер, хайуанаттар, құстар,балықтар...
|
суреттер
|
|
Ортасы
( мин) |
Мен сендерге жұмбақ жасырайын сіздер шешуін табыңыздар Бой жаза алмай, ойнай алмай, Денең мұздап барады. Айтыңдаршы балалар, Бұл қай кезде болады? -Иә, бұл күз мезгілі екен. -Күзде табиғатта қаңдай өзгерістер болады? -Дұрыс балалар, жапырақтар сарғайып, жаңбыр жауады, күн суық болып тұр. -Ал енді, балалар, күз мезгілі туралы кім тақпақ айтып береді?
«Жемістер мен көкөністерді жина» ойыны. Ойынның шарты: Сыныптың ішінде мұғалім әр түрлі жемістер мен көкөністерді жасырып қояды. Балалар 2 топқа бөлінеді. Әуен ойналғанда балалар жылдам себеттеріне жемістерді жинап алуы қажет. Ең көп жинаған топ жеңіске жетеді. |
1-оқушы: Қарашы күз келді, күз келді Жапырақ жауыпты іздерді. Құс біткен керуен тізеді, Қара бұлт қабағын түйеді 2-оқушы: Сап-сары ғып даланы, Бояпты ғой күз деген. Құстар қанат қағады, Қоштасқандай бізбенен. 3-оқушы: Қуандырып біздерді Мерекелі күз келді Кел жемісті алтын күз Кемелденсін халқымыз
Балалар топқа бөлініп, ойын ойнайды. |
|
|
Соңы
|
Өмір қауіпсіздігі. 10 мин № 8 САБАҚ. «ЕГЕР ЖАБАЙЫ ЖАНУАРЛАРДЫ КЕЗДЕСТІРСЕМ НЕ ІСТЕЙМІН?» 1.Ұйымдастырукезеңі Жағымды мотивациялық көзқарасты қалыптастыру (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы. - «Жабайы жануарлар». 3. Білімді өзектендіру. Өтілгенді қайталау Жабайы жануарлар қайда тұрады? Үй жануарлары қайда тұрады? - Өкінішке қарай, барлық үй жануарлары иелерімен бірге өмір сүрмейді, олардың көпшілігінде баспана жоқ және көшеде, далада тұруға мәжбүр. Олар жиі ашығады. 4. Білімді бастапқы игеружәне түсінгенін тексеру - Неліктен көше иттері шабуыл жасайды деп ойлайсыздар? Көше иттері өз беттерінше өмір сүреді, тамақ іздейді. Көше иттердің шабуылының ең айқын себептерінің бірі – ойнауға деген ұмтылыс. Иттер жалығады, ойнағысы келеді, әсіресе айғайлап, қол бұлғап, жүгіріп келе жатқан адам иттер үшін керемет ойыншық. Әрине, әркім осындай ойынның барлық қауіптілігіне қарамастан, жол бойында қуана-қуана жүретін иттерді кездестіреді. Өтіп бара жатқан көліктердің артынан жүгіреді. Егер адам кездейсоқ иттер жүрген аумаққа тап болса, онда жануарлар бөтен адамды қуып жіберуге тырысады. Көше иттері шабуылының тағы бір себебі – бұрынғыкек. Адамдар қанша рет таспен немесе таяқпен ұрғанын, оларды қаншалықты жиі ұрып-соғып, мазақ еткенін елестету қиын. Есіңде болсын! - жалғыз келе жатқанда ит алдыңнан шықса, басқа (қарама-қарсы) жаққабұрылуға тырысыңыз, айқайламаңыз; -ересек адамдарға қарай сабырлы түрде жақындауға тырысыңыз; -егер кенеттен ит кішкентайларға жасырынып (жақындаса), бұл туралы ересектерге тез хабарлаңыз; -иттерді ызаландырмаңыз. Тыйымсалынады: - итке таяқ, бұтақ лақтыруға, қол бұлғауға; айқайлауға; - жейтін азығын тартып алуға. Көшеде жануарларды байқасаңыз ата-анаңызға хабарлаңыз, кеңес алыңыз немесе ветеринарлық ауруханаға хабарласып, апарыңыз. 5.Бекіту - Сіздердің үстелдеріңізде әрқайсысында екі жартыға бөлінген қағаз парақтары бар екі бағанға жауаптарды жазып, сұраққа жауап беріңіз, өзіңіздің қазіргі және ересек болған кездегі әрекеттеріңізді жазыңыз. Көшеде қаңғыбас жануармен (мысық, ит) кездескенде не істейсіз? 6.Қорытынды. Рефлексия Білдім. Білемін. Білгім келеді.
|
https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij |
|
шағым қалдыра аласыз













