Тақырыбы: «Күзгі құбылыстар»
Уақыты: 28.09.2020
Мақсаты: Балаларды жылдың күз мезгілімен,табиғаттағы күзгі ерекшеліктерімен таныстыру.
Білімділік: Табиғаттың сұлулығын түсініп, табиғат аясындағы қарапайым мінез – құлық ережелерін түсіндіріп үйрету.
Түзетушілік: Ұсақ моторикасын дамыту; фонематикалық қабылдауын жетілдіру; диафрагмалық тыныс алуын жетілдіру.
Тәрбиелік: эстетикалық тәрбие беру; табиғатты сүюге баулу; адамгершілік тәрбиесіне шақыру; ұқыптылыққа үйрету.
Көрнекілігі: айна, таратпа материалдар, суреттер, плакаттар, көңіл күйді анықтау фишкалары.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, еліктеу.
|
Сабақтың кезеңдері |
Дефектологтың іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Мотивация лық қозғаушылық Ұйымдастыру-шылық ізденістік Рефлексиялық түзетушілік |
І. Психологиялық дайындық.
Балалар, мынау кімдердің суреті? (Адамдардың) Адамдардың көңіл күйлері қандай екен? (күліп тұр, күлімсіреп тұр, жылап тұр, таңқалып тұр) - Эмоциямен жұмыс Сенің көңіл күйің қайсы адамның көңіл күйімен сәйкес, сол адамның суретін көрсетші. ІІ. Жаңа сабақ
-Күз мезгілінде табиғат қандай өзгерістерге ұшырайды? -Күзде жаз мезгіліндей күн ыстық болмайды, күн суытады, жаңбыр жауады, жапырақтар сарғайып жерге түсіп, құстар жылы жаққа ұша бастайды. Адамдар жылы киінеді. ІII. «Көкөніс пен жемістер» ойыны Шарты: балалар көкөніс пен жеміс аттарын жаңылмай айтып шығуы тиіс. IV. Сергіту сәті Алма ағашы өседі (балалар ақырындап орнынан тұрады), Тіпті биік деседі ( балалар қолдарын көкке созып, аяғының ұшымен тұрады). Содан кейін гүлдейді (балалар саусақтарының арасын ашып, оңды - солды шайқала бастайды), Мұны «Жас дос, біл!» - дейді (балалар орындарына отырады). V. Тіл ұстарту жаттығуы
Балалар, мен жасағандай қимылдап, мен айтқандай қайталап, тілімізді дамытайық. Бақшада өсер домалап. Кішкентайсың әлі өсе ғой, Өскесін оны жесе ғой. Қызанақты жегендер: «Қандай дәмді»! – десе ғой. VІІ. Қортынды. Балаларды мадақтау. |
Сәлемдеседі. Сұраққа жауап береді. Көңіл күйіне сәйкес суретті көрсетеді. Суретпен жұмыс жасайды. Маманды тыңдайды. Балалар орындайды Маманның көмегімен қайталайды. |
Күтілетін нәтиже:
|
Нені білу керек |
күз мезгілінің ерекшелігін |
|
Нені игереді |
күзгі табиғат құбылыстары туралы білімді |
|
Нені біледі |
табиғатқа деген қамқорлық дағдыларын |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күзгі құбылыстар
Күзгі құбылыстар
Тақырыбы: «Күзгі құбылыстар»
Уақыты: 28.09.2020
Мақсаты: Балаларды жылдың күз мезгілімен,табиғаттағы күзгі ерекшеліктерімен таныстыру.
Білімділік: Табиғаттың сұлулығын түсініп, табиғат аясындағы қарапайым мінез – құлық ережелерін түсіндіріп үйрету.
Түзетушілік: Ұсақ моторикасын дамыту; фонематикалық қабылдауын жетілдіру; диафрагмалық тыныс алуын жетілдіру.
Тәрбиелік: эстетикалық тәрбие беру; табиғатты сүюге баулу; адамгершілік тәрбиесіне шақыру; ұқыптылыққа үйрету.
Көрнекілігі: айна, таратпа материалдар, суреттер, плакаттар, көңіл күйді анықтау фишкалары.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, еліктеу.
|
Сабақтың кезеңдері |
Дефектологтың іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Мотивация лық қозғаушылық Ұйымдастыру-шылық ізденістік Рефлексиялық түзетушілік |
І. Психологиялық дайындық.
Балалар, мынау кімдердің суреті? (Адамдардың) Адамдардың көңіл күйлері қандай екен? (күліп тұр, күлімсіреп тұр, жылап тұр, таңқалып тұр) - Эмоциямен жұмыс Сенің көңіл күйің қайсы адамның көңіл күйімен сәйкес, сол адамның суретін көрсетші. ІІ. Жаңа сабақ
-Күз мезгілінде табиғат қандай өзгерістерге ұшырайды? -Күзде жаз мезгіліндей күн ыстық болмайды, күн суытады, жаңбыр жауады, жапырақтар сарғайып жерге түсіп, құстар жылы жаққа ұша бастайды. Адамдар жылы киінеді. ІII. «Көкөніс пен жемістер» ойыны Шарты: балалар көкөніс пен жеміс аттарын жаңылмай айтып шығуы тиіс. IV. Сергіту сәті Алма ағашы өседі (балалар ақырындап орнынан тұрады), Тіпті биік деседі ( балалар қолдарын көкке созып, аяғының ұшымен тұрады). Содан кейін гүлдейді (балалар саусақтарының арасын ашып, оңды - солды шайқала бастайды), Мұны «Жас дос, біл!» - дейді (балалар орындарына отырады). V. Тіл ұстарту жаттығуы
Балалар, мен жасағандай қимылдап, мен айтқандай қайталап, тілімізді дамытайық. Бақшада өсер домалап. Кішкентайсың әлі өсе ғой, Өскесін оны жесе ғой. Қызанақты жегендер: «Қандай дәмді»! – десе ғой. VІІ. Қортынды. Балаларды мадақтау. |
Сәлемдеседі. Сұраққа жауап береді. Көңіл күйіне сәйкес суретті көрсетеді. Суретпен жұмыс жасайды. Маманды тыңдайды. Балалар орындайды Маманның көмегімен қайталайды. |
Күтілетін нәтиже:
|
Нені білу керек |
күз мезгілінің ерекшелігін |
|
Нені игереді |
күзгі табиғат құбылыстары туралы білімді |
|
Нені біледі |
табиғатқа деген қамқорлық дағдыларын |
шағым қалдыра аласыз













