Қарағанды облысы
Бұқар жырау ауданы
Мәнжі батыр атындағы
Қаражар орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Сеитова Сауле Хамитовна
Математика 4 сынып
Тақырыбы: Шамалар. Оларға қолданылатын амалдар.
Мақсаты: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып, шамаларға қолданылатын амалдар тақырыбы бойынша білімді меңгеруге мүмкіндік жасау.
Міндеті:
Тұлғалық: танымдық қызығушылығын арттыру, өзін-өзі бағалау қабілетін қалыптастыру
Метапәндік:
Өзін-өзі реттеу: оқудың міндетін түсіну, міндетке сәйкес өзінің іс-әрекетін жоспарлау; сыныптастарының, мұғалімнің бағалауын дұрыс түсіну;
Коммуникациялық: адамдардың өз пікірі барын және оларды қабылдау мүмкіндігін ұғыну; өз ойы мен пікірін ашық айту; бірлескен жұмыста келісе білу, ортақ шешімге келу; сыныптасының іс-әрекетін бақылау
Танымдық: іздену; сызбамен жұмыс жасау;логикалық ойлау:салыстыру,талдау ,жинақтау, қорытындылау. Халықтық педагогика элементтерін қолдана отырып, үнемділікке, шапшаңдыққа баулу.
Пәндік: сандар мен шамалар туралы алған білімдерін тиянақтап, есептеу дағдысын жетілдіруге мүмкіндік жасау; ауызша шапшаң есептей білуге дағды қалыптастыру Шамалар арасындағы тәуелділікке байланысты есептерді шығара білу және шығарылған есептердің шешу жолдарын ұғындыру.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, СТО, Оү О бағалау, Дарындымен жұмыс, Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялық іс-әрекеттер: «Шаттық шеңбер» , «Топ ұстанымы», «Миға шабуыл», «Өзін-өзі бағалау», «Рефлексия» «Жетістік баспалдағы»
|
Сабақ кезеңдері Уақыты |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Модульдер |
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет? |
|||||||||||||||||||||
|
I Кіріспе 2 мин 3 мин |
Кіріспе Психологиялық ахуал. Мақсаты: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды бүгінгі сабаққа даярлау. Топқа бөлу Түрлі-түсті қиындылар Мақсаты: оқушыларды топпен жұмыс жасауға бағыттау «Топ ұстанымы» Мақсаты: Топта бірлесіп жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру Бағалау парақтары |
Оқушылармен сәлемдесу Көңіл-күйлерін сұрау; Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан, Математикаға орын берсең басыңнан, Барлық ғылым саған үйір болады, Досың солар табылатын қасыңнан, деп математика сабақғын бастаймыз «Шаттық шеңбер»- білім кілтін ұсыну арқылы бір-біріне математикалық терминге байланысты тілек білдіреді. Оқушыларды түрлі-түсті қиындылар арқылы топқа бөлемін. Ынтымақтастық атмосфераны орнату Бағалау критерий мен парақтарын ұсыну |
Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі және мұғаліммен көңіл-күйлерімен бөліседі.Бір-біріне тілек айту арқылы қарым-қатынысқа түсу; Көбейту амалының нәтижесіндей біліміміз көбейсін, текшедей қырлы, жан-жақты болайық, салмақтай салмақты болайық, Өз тобының атын жазады Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды. -тыныштық сақтау; -басқаның пікірін сыйлау; -уақытқа бағыну, тапсырмаларды тиянақты орындау; -Қол соғу |
Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар |
АКТ 1слайд «Түрлі –түсті қиындылар» 2-слайд 3-слайд 4-слайд |
|||||||||||||||||||||
|
II.Тұсау кесер 10 мин. |
Өтен сабақты бекіту. мақсаты: оқушылардың сан, шамалар туралы түсініктерін анықтау 3мин «Миға шабуыл» Сұрақтарға берген жауаптарын сызбаға толтыру. 3мин Сандарды өсіу ретімен орналастырып, сабақтың тақырыбын ашу 2мин Зейінге тапсырма Сабақтың ұранын әріптердің ішінен тауып оқу |
Дәптерімізді ашайық Салақтықтан қашайық Қолға қалам алайық Көркем етіп жазайық Тақтаға күнді жазып, 387 және 2648 сандары туралы білгендерін сұрап, жазғызамын Cабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды(слайд көрсету) Жаңа сабаққа көшуге сұрақтар қоямын. 10литрден 20 шелек суды бөшкеге құйды.– бөшкеде неше литр су бар? 1км – неше м ? 30ц - неше тонна? 1сағ неше минут? Қабырғасы 40дм шаршының ауданын тап 1600дм 2 дәптерге90теңге төледі. Дәптердің бағасы қанша теңге?45 Біз қай ғасырда өмір сүрудеміз? 21ғ
«Пайдаға асыр біліміңді» |
Оқушылардың жауаптары: Ойларын жүйелі түрде жеткізе біледі. Тақырыптан ауытқымайды. 357-3таңб. тақ сан 3ж. 5о. 7б 2648-4таңб. Жұп сан 2бірл. Мың, 6 жүзд. 4 онд. 8бірл Разр қосылғ жіктеп жазады Оқушылар ойланып, Берілген үлестірме қағаздарға сұрақтарға жауап жазады Бағалау парағына өзін-өзі бағалайды Cабақтың тақырыбын анықтайды Қатесіз – «5» ұпай 1-2 қате –«4» ұпай 3-4 қате-«3» ұпай |
ОүО бағалау Диалог Өзін-өзі реттеу СТО АКТ Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар Бағалау АКТ
|
А КТ Бағалау парағы 7-слайд 8-слайд |
|||||||||||||||||||||
|
III Негізгі Бөлім 25 мин. |
Жаңа сабақ. Мақсаты: тақырыпты ашу үшін «Артығын тап»ойыны Мақсаты: шама туралы білімді бекіту (2мин) «Өлшем бірліктерінің арасындағы қатынас» Кестесін құрастыру
«Өрнекте »(5мин) «Салыстыр» (3мин) |
Әр бағанда артық сөзді тап, дәлелде Ұзындық км Дәм см Масса кг Уақыт дм Аудан мм Іт –ұзындаық ІІт – масса -Олардың уақыт бірліктерінен қандай айырмашылығы бар? /Ұқсастығы мен айырмашылығын Анықтау/ 2 км 400 м= м 700кг = ц 5 сағ 20мин= мин
7т * 80ц 24 м 5дм * 245дм 2 сағ 5мин * 105 мин |
Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды, топ мүшелерімен пікір-алмасады, шапшаңдық қабілеттері байқалады. Өз ойларын дәлелдейді Оқушылардың жылдамдақтары мен тез ойлау қабілеттері байқалады. Ұзындық пен массада 10,100,1000 болса, уақыт бірліктері 60,24 сағ,т.б. Шамаларды ұсақ бірліктерге түрлендіру үшін көбейту,қосу амалдарын , ірі бірліктерге түрлендіру үшін бөлу амалын қолданылғанын айтады Оқушылар топпен жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы жылдам орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. |
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар СТО Дарынды Көшбасшы Диалог Диалог Талдау ОүО бағалау Диалог Ынталандыру |
9-слайд А-4 қағаз , маркер 10-слайд 11-слайд |
|||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Қазақ халқының қара есептері Сергіту сәті Проблема: әр түрлі шамаларды қосу/азайту Мақсаты: зеректігін байқау, оқушылардың мақсат қоюды ,талдауды үйрету (4мин) Сабақтың мақсатын қою Жинақтау 3мин Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін тиянақтау. Талқылау жинақтауға дағдыландыру Есеп шығару Мақсаты: алған білімін қолдана білу |
Көне өлшемдерімен таныстыру Түйеқұс екі аяғымен тұрғанда бір пұт тартады. Ал бір аяғымен тұрғанда қанша тартады? Есепте: 245 см -115 см 2430 тң + 365 тң 75сағ – 73 см 458 м + 5671 дм Есептеп болдыңдар ма? Неге тоқтап қалдық? Ендеше алдымызға қандай мақсат қоямыз? Үлестірме :13т 004кг – 2 т 023кг Құрған алгоритмді оқыңдар Өрнектің мәнін таптыңдар ма? Сөйтіп алдымызға қойған сұрақтарға жауап берейік әр түрлі бірлікпен берілген шамалардың мәнін табу үшін(алгоритмін оқиды) Енді шығара алмаған өрнектерге оралайық. 75сағ – 73 см –шығара аламыз ба? 458 м + 5671 дм Өздік жұмыс 12ц36кг-7ц78кг=4ц58кг 124м75см+39м85см=164м60см Дүкен 3 күнде 2 тонна көкөніс сатты. Бірінші күні 450кг, екінші күні одан 2 есе артық, ал үшінші күні қалғаны сатылды. Үшінші күні неше килограмм көкөніс сатылды? |
көне өлшемдермен танысады 1пұт. Салмағы өзгермейді Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді Бірліктер әр түрлі шамалардікі. Сондықтан ешқандай амал қолдана алмаймыз -Әр түрлі өлшем бірліктері берілген шамаларды қалай қосу/азайту? әр түрлі бірлікпен берілген шамалардың мәнін табу Алгоритм құрады 1.Ірі бірл. ұсақ бірлк. түрленд 2.Сандарды азайтамыз 3.Ұсақ бірл ірі бірлік түрленд 13004 2023 10981 Әр түрлі өлшем бірліктері берілген шамаларды қосу/азайту үшін: түрлендіреміз, амалды қолданамыз, түрлендіреміз -Жоқ, әр түрлі шамалар берілді -түрлендіреміз, амалды қолданамыз, түрлендіреміз Алгоритм бойынша 1оқушы тақтада 4580 5671 1025,1 Өздігінен шығарып, топта өзара тексереді Шартын жазып, талдау жүргізу арқылы шешуін жазады 2000 – (450+(450*2)=650кг |
АКТ Диалог Дарынды Көшбасшы Өзін-өзі реттеу АКТ СТО талдау диалог диалог СТО СТО Бағалау АКТ Ұжымдық жұмыс 1-ші топтан 1 бала шартын жазады. 2-ші топтан 1 бала шешуін жазады |
Қосымша ақпарат 12-слайд «Он саусақ» әні Алдына қойған Сұрақтарын АКТ көрсету 13-слайд 14- Слайд Үлестірменің оң жағында шешуін жазады Үлестірменің сол жағына +алгоритмін жазу С-15 Әр түрлі өлшем бірліктері берілген шамаларды қосу/азайту үшін: түрлендіреміз, амалды қолданамыз, түрлендіреміз Алгоритмі 16-слайд Тақтада орындайды |
|||||||||||||||||||||
|
IV Қорытынды бөлім
2 мин |
Бағалау Үйге тапсырма «Жетістік баспалдағы»
Рефлексия «Бүгінгі сабақта мен» |
Үйге тапсырма 40б№9 бағалау |
Өз-өзін бағалау Баспалдақтың басқышына өзін қою Топтың әр мүшесі рефлексия жасайды Бүгінгі сабақта мен: Үйрендім...... Қызықты болды...... Қиындау болды..... Өмірге керегін алдым.... Ұнаған тапсырмалар...... |
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар |
17-слайд «Жетістік баспалдағы» бағалау парақшасы |
«Шамалар. Олармен орындалатын амалдар»
4 сынып оқушыларымен өткізген сабақтың
Рефлексивті есебі.
Шамалар - математиканың ең бір маңызды ұғымы болып табылады. Өйткені, әрбір оқып үйренетін шама – бұл бізді қоршаған дүниедегі объектілердің белгілі бір жалпыланған қасиеті. Өлшеулерге берілген жаттығулар оқушылардың кеңістік түсініктерді дамытады, өмірде кең түрде қолданылатын маңызды практикалық дағдылармен қаруландырады. Демек, шамаларды оқып үйрену - бұл оқытудың өмірмен байланыс құралдарының бірі.
Оқушыларым осы тақырыпты жақсы түсіну үшін өз алдыма келесі мақсат-міндеттерді қойдым:
Мақсаты: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып, шамаларға қолданылатын амалдар тақырыбы бойынша білімді меңгеруге мүмкіндік жасау
Міндеті:
сандар мен шамалар туралы алған білімдерін тиянақтап, есептеу дағдысын жетілдіруге мүмкіндік жасау; ауызша шапшаң есептей білуге дағды қалыптастыру Шамалар арасындағы тәуелділікке байланысты есептерді шығара білу және шығарылған есептердің шешу жолдарын ұғындыру.
Сабағым негізгі төрт кезеңнен құралған болатын: кіріспе, тұсаукесер, негізгі бөлім және рефлексия.
Алғашқы кезеңінде сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру мақсатымен «Шаттық шеңбер» тренингін өткіздім. Мұнда балалар математикалық терминдерге байланысты бір-біріне жақсы тілектер білдірді.(Салмақтыдай салмақты бол, Көбейту амалының нәтижесіндей біліміміз көбейсін, т.с.с.)
Оқушыларды математикалық ұғымдарға қарай түрлі түсті фигуралар арқылы 2 топқа бөліп отырғыздым. Балалар орындарына отырып, «Фигуралар», «Өрнектер» деп топтың атын өздері тауып жазды.
Выготский кіші жастағы балалардың когнитивті дамуы ( ЖАДА) «Жақын арадағы даму аймағында» жұмыс істеуіне байланысты дейді. Баланың өзінің сыныптастарымен және мұғаліммен диалог жүргізу мүмкіндігі болған жағдайда білім беру жеңіл және табысты болмақ, дегенді ескере отырып, балаларды диалогқа тарту үшін мен СТО стратегиялары, диалогтік оқыту және АКТ модульдерін қолдандым. Берілген тапсырмалардың барлығы оқушылардың жас ерекшелігін ескеруімен дайындалған. Өткен оқу жылында алған білім-біліктерін еске түсіру үшін «Миға шабуыл» стреатегиясын қолдана отырып, кішігірім тест өткіздім. Сұрақтарға жауаптарын оқушылар берілген карточкадағы кестеге түсіріп отырды. Содан кейін жұпта өзара тексеру жұмысын жүргізіп, бағалау парағына белгіледі. Осы тапсырма арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын анықтады. Оқушылардың шамалар туралы алғашқы алған білімдерін бекіту үшін «Артығын тап» ойынын ұсындым. Мұнда олар шама деген не және олардың өлшем бірліктері жайлы жақсы меңгергенін көрсетті. Балаларды мақтап, /формативті бағалау/, сабаққа ынталандырдым.
«Өлшем бірліктерінің арасындағы қатынас» кестесін құрастыру тапсырмасын оқушылар топта өте жылдам орындады. Менің бақылағаным, барлық оқушылар жұмысқа кірісті, спикерлері топтағы бір балаға жазғызса, біреуіне ортаға шығып айтасын»деп тапсырма берді.
«Шамаларды өрнекте» және «Салыстыр» тапсырмаларды орындағанда оқушылар талдау жасап отырды. Шамаларды өрнекеп , салыстыру үшін ірі бірліктерді ұсақ бірліктерге түрлендіру керектігін айтты.
Балалардың танымдық белсенділігін арттыру мақсатымен берілген логикалық тапсырма арқылы оқушыларды көне масса өлшем бірлігімен таныстырдым және халқымыздың көне ұзындық бірліктері туралы мағлұмат бердім. Және де «қазіргі заманда осы өлшем бірліктерін қолдануға бола ма?»,- деген сұраққа Сарубаев Досжанның: «қолыңда өлшейтін құралын болмаған кезде, таптырмайтын нәрсе» деп жауабы көңілімнен шықты.
Зеректігін байқау, оқушылардың мақсат қоюды ,талдауды үйрету мақсатымен олардың алдына проблема қойдым.: әр түрлі шамаларды және өлшем бірліктерін қосу/азайту.
Осыдан балалар сабақтың тақырыбына сәйкес жаңа мақсат қоя білді: -Әр түрлі өлшем бірліктері берілген шамаларды қалай қосу/азайту керек?
Балалар берілген тапсырмалардан :
*Әр түрлі шамалар берілген сандарға амалдар жүргізілмейді
*Әр түрлі бірлікпен берілген шамаларға амалдардың алгоритмін құру керектігін меңгерді.
Олар өздігінен орындауға берілген тапсырмаға алгоритм құрып, сабақты түсінгендерін дәлелдеді. Оқушылар пәндік міндеттерді атқарумен бірге өздерінің коммуникациялық, танымдық, ақпараттық , өзін –өзі реттеу, бағалау құзіреттілігін көрсете білді.
Сабақ соңындағы балалардың рефлексиясынан мен өзім кім қай деңгейде тақырыпты меңгергенін көрдім. Кімге әлі де көмек керегін немесе қосымша ақпарат беру қажет екенін түсіндім.
Сөйтіп, сабағымда мен келесі модульдерді қолдандым:
-
СТО,АКТ, дарындымен жұмыс,жас ерекшелік
-
сабақтың әр кезеңінде диалог орын тауып отырды
-
сабаққа қосымша ақпарат және тапсырмаларды таңдау кезінде мен оқушылардың жас ерекшелігіне назар аудардым
Қорытындылай келе, мен пайдаланған әдістер мен стратегияларды осы тақырыпқа және сыныпқа қолдануға болады. Әлі де бағалау, көшбасшы модульдерін оқып, түсінуім керек. Өйткені, оқушылар өздерін жоғары бағалады.
Жалпы айтқанда, сабақ барысында мақсатыма жеттім. Модульдерді қолдану арқылы сабағым нәтижелі, қызықты болды деп ойлаймын. Балалар бұл стратегияларды жақсы қабылдады. Болашақта осы жұмыс жалғасын табады деп сенімдімін.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
кв теңдеу
Қарағанды облысы
Бұқар жырау ауданы
Мәнжі батыр атындағы
Қаражар орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Сеитова Сауле Хамитовна
Математика 4 сынып
Тақырыбы: Шамалар. Оларға қолданылатын амалдар.
Мақсаты: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып, шамаларға қолданылатын амалдар тақырыбы бойынша білімді меңгеруге мүмкіндік жасау.
Міндеті:
Тұлғалық: танымдық қызығушылығын арттыру, өзін-өзі бағалау қабілетін қалыптастыру
Метапәндік:
Өзін-өзі реттеу: оқудың міндетін түсіну, міндетке сәйкес өзінің іс-әрекетін жоспарлау; сыныптастарының, мұғалімнің бағалауын дұрыс түсіну;
Коммуникациялық: адамдардың өз пікірі барын және оларды қабылдау мүмкіндігін ұғыну; өз ойы мен пікірін ашық айту; бірлескен жұмыста келісе білу, ортақ шешімге келу; сыныптасының іс-әрекетін бақылау
Танымдық: іздену; сызбамен жұмыс жасау;логикалық ойлау:салыстыру,талдау ,жинақтау, қорытындылау. Халықтық педагогика элементтерін қолдана отырып, үнемділікке, шапшаңдыққа баулу.
Пәндік: сандар мен шамалар туралы алған білімдерін тиянақтап, есептеу дағдысын жетілдіруге мүмкіндік жасау; ауызша шапшаң есептей білуге дағды қалыптастыру Шамалар арасындағы тәуелділікке байланысты есептерді шығара білу және шығарылған есептердің шешу жолдарын ұғындыру.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, СТО, Оү О бағалау, Дарындымен жұмыс, Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
Стратегиялық іс-әрекеттер: «Шаттық шеңбер» , «Топ ұстанымы», «Миға шабуыл», «Өзін-өзі бағалау», «Рефлексия» «Жетістік баспалдағы»
|
Сабақ кезеңдері Уақыты |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Модульдер |
Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет? |
|||||||||||||||||||||
|
I Кіріспе 2 мин 3 мин |
Кіріспе Психологиялық ахуал. Мақсаты: Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру арқылы балаларды бүгінгі сабаққа даярлау. Топқа бөлу Түрлі-түсті қиындылар Мақсаты: оқушыларды топпен жұмыс жасауға бағыттау «Топ ұстанымы» Мақсаты: Топта бірлесіп жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру Бағалау парақтары |
Оқушылармен сәлемдесу Көңіл-күйлерін сұрау; Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан, Математикаға орын берсең басыңнан, Барлық ғылым саған үйір болады, Досың солар табылатын қасыңнан, деп математика сабақғын бастаймыз «Шаттық шеңбер»- білім кілтін ұсыну арқылы бір-біріне математикалық терминге байланысты тілек білдіреді. Оқушыларды түрлі-түсті қиындылар арқылы топқа бөлемін. Ынтымақтастық атмосфераны орнату Бағалау критерий мен парақтарын ұсыну |
Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі және мұғаліммен көңіл-күйлерімен бөліседі.Бір-біріне тілек айту арқылы қарым-қатынысқа түсу; Көбейту амалының нәтижесіндей біліміміз көбейсін, текшедей қырлы, жан-жақты болайық, салмақтай салмақты болайық, Өз тобының атын жазады Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды. -тыныштық сақтау; -басқаның пікірін сыйлау; -уақытқа бағыну, тапсырмаларды тиянақты орындау; -Қол соғу |
Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар |
АКТ 1слайд «Түрлі –түсті қиындылар» 2-слайд 3-слайд 4-слайд |
|||||||||||||||||||||
|
II.Тұсау кесер 10 мин. |
Өтен сабақты бекіту. мақсаты: оқушылардың сан, шамалар туралы түсініктерін анықтау 3мин «Миға шабуыл» Сұрақтарға берген жауаптарын сызбаға толтыру. 3мин Сандарды өсіу ретімен орналастырып, сабақтың тақырыбын ашу 2мин Зейінге тапсырма Сабақтың ұранын әріптердің ішінен тауып оқу |
Дәптерімізді ашайық Салақтықтан қашайық Қолға қалам алайық Көркем етіп жазайық Тақтаға күнді жазып, 387 және 2648 сандары туралы білгендерін сұрап, жазғызамын Cабақ тақырыбы мен мақсатын анықтайды(слайд көрсету) Жаңа сабаққа көшуге сұрақтар қоямын. 10литрден 20 шелек суды бөшкеге құйды.– бөшкеде неше литр су бар? 1км – неше м ? 30ц - неше тонна? 1сағ неше минут? Қабырғасы 40дм шаршының ауданын тап 1600дм 2 дәптерге90теңге төледі. Дәптердің бағасы қанша теңге?45 Біз қай ғасырда өмір сүрудеміз? 21ғ
«Пайдаға асыр біліміңді» |
Оқушылардың жауаптары: Ойларын жүйелі түрде жеткізе біледі. Тақырыптан ауытқымайды. 357-3таңб. тақ сан 3ж. 5о. 7б 2648-4таңб. Жұп сан 2бірл. Мың, 6 жүзд. 4 онд. 8бірл Разр қосылғ жіктеп жазады Оқушылар ойланып, Берілген үлестірме қағаздарға сұрақтарға жауап жазады Бағалау парағына өзін-өзі бағалайды Cабақтың тақырыбын анықтайды Қатесіз – «5» ұпай 1-2 қате –«4» ұпай 3-4 қате-«3» ұпай |
ОүО бағалау Диалог Өзін-өзі реттеу СТО АКТ Ынталандыру (жақсы, өте жақсы, жарайсыңдар Бағалау АКТ
|
А КТ Бағалау парағы 7-слайд 8-слайд |
|||||||||||||||||||||
|
III Негізгі Бөлім 25 мин. |
Жаңа сабақ. Мақсаты: тақырыпты ашу үшін «Артығын тап»ойыны Мақсаты: шама туралы білімді бекіту (2мин) «Өлшем бірліктерінің арасындағы қатынас» Кестесін құрастыру
«Өрнекте »(5мин) «Салыстыр» (3мин) |
Әр бағанда артық сөзді тап, дәлелде Ұзындық км Дәм см Масса кг Уақыт дм Аудан мм Іт –ұзындаық ІІт – масса -Олардың уақыт бірліктерінен қандай айырмашылығы бар? /Ұқсастығы мен айырмашылығын Анықтау/ 2 км 400 м= м 700кг = ц 5 сағ 20мин= мин
7т * 80ц 24 м 5дм * 245дм 2 сағ 5мин * 105 мин |
Оқушылар сыни тұрғыдан ойлайды, топ мүшелерімен пікір-алмасады, шапшаңдық қабілеттері байқалады. Өз ойларын дәлелдейді Оқушылардың жылдамдақтары мен тез ойлау қабілеттері байқалады. Ұзындық пен массада 10,100,1000 болса, уақыт бірліктері 60,24 сағ,т.б. Шамаларды ұсақ бірліктерге түрлендіру үшін көбейту,қосу амалдарын , ірі бірліктерге түрлендіру үшін бөлу амалын қолданылғанын айтады Оқушылар топпен жұмыс жасай отырып, берілген тапсырманы жылдам орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. |
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар СТО Дарынды Көшбасшы Диалог Диалог Талдау ОүО бағалау Диалог Ынталандыру |
9-слайд А-4 қағаз , маркер 10-слайд 11-слайд |
|||||||||||||||||||||
|
2 мин |
Қазақ халқының қара есептері Сергіту сәті Проблема: әр түрлі шамаларды қосу/азайту Мақсаты: зеректігін байқау, оқушылардың мақсат қоюды ,талдауды үйрету (4мин) Сабақтың мақсатын қою Жинақтау 3мин Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін тиянақтау. Талқылау жинақтауға дағдыландыру Есеп шығару Мақсаты: алған білімін қолдана білу |
Көне өлшемдерімен таныстыру Түйеқұс екі аяғымен тұрғанда бір пұт тартады. Ал бір аяғымен тұрғанда қанша тартады? Есепте: 245 см -115 см 2430 тң + 365 тң 75сағ – 73 см 458 м + 5671 дм Есептеп болдыңдар ма? Неге тоқтап қалдық? Ендеше алдымызға қандай мақсат қоямыз? Үлестірме :13т 004кг – 2 т 023кг Құрған алгоритмді оқыңдар Өрнектің мәнін таптыңдар ма? Сөйтіп алдымызға қойған сұрақтарға жауап берейік әр түрлі бірлікпен берілген шамалардың мәнін табу үшін(алгоритмін оқиды) Енді шығара алмаған өрнектерге оралайық. 75сағ – 73 см –шығара аламыз ба? 458 м + 5671 дм Өздік жұмыс 12ц36кг-7ц78кг=4ц58кг 124м75см+39м85см=164м60см Дүкен 3 күнде 2 тонна көкөніс сатты. Бірінші күні 450кг, екінші күні одан 2 есе артық, ал үшінші күні қалғаны сатылды. Үшінші күні неше килограмм көкөніс сатылды? |
көне өлшемдермен танысады 1пұт. Салмағы өзгермейді Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді Бірліктер әр түрлі шамалардікі. Сондықтан ешқандай амал қолдана алмаймыз -Әр түрлі өлшем бірліктері берілген шамаларды қалай қосу/азайту? әр түрлі бірлікпен берілген шамалардың мәнін табу Алгоритм құрады 1.Ірі бірл. ұсақ бірлк. түрленд 2.Сандарды азайтамыз 3.Ұсақ бірл ірі бірлік түрленд 13004 2023 10981 Әр түрлі өлшем бірліктері берілген шамаларды қосу/азайту үшін: түрлендіреміз, амалды қолданамыз, түрлендіреміз -Жоқ, әр түрлі шамалар берілді -түрлендіреміз, амалды қолданамыз, түрлендіреміз Алгоритм бойынша 1оқушы тақтада 4580 5671 1025,1 Өздігінен шығарып, топта өзара тексереді Шартын жазып, талдау жүргізу арқылы шешуін жазады 2000 – (450+(450*2)=650кг |
АКТ Диалог Дарынды Көшбасшы Өзін-өзі реттеу АКТ СТО талдау диалог диалог СТО СТО Бағалау АКТ Ұжымдық жұмыс 1-ші топтан 1 бала шартын жазады. 2-ші топтан 1 бала шешуін жазады |
Қосымша ақпарат 12-слайд «Он саусақ» әні Алдына қойған Сұрақтарын АКТ көрсету 13-слайд 14- Слайд Үлестірменің оң жағында шешуін жазады Үлестірменің сол жағына +алгоритмін жазу С-15 Әр түрлі өлшем бірліктері берілген шамаларды қосу/азайту үшін: түрлендіреміз, амалды қолданамыз, түрлендіреміз Алгоритмі 16-слайд Тақтада орындайды |
|||||||||||||||||||||
|
IV Қорытынды бөлім
2 мин |
Бағалау Үйге тапсырма «Жетістік баспалдағы»
Рефлексия «Бүгінгі сабақта мен» |
Үйге тапсырма 40б№9 бағалау |
Өз-өзін бағалау Баспалдақтың басқышына өзін қою Топтың әр мүшесі рефлексия жасайды Бүгінгі сабақта мен: Үйрендім...... Қызықты болды...... Қиындау болды..... Өмірге керегін алдым.... Ұнаған тапсырмалар...... |
Ынталандыру (жақсы жарайсыңдар |
17-слайд «Жетістік баспалдағы» бағалау парақшасы |
«Шамалар. Олармен орындалатын амалдар»
4 сынып оқушыларымен өткізген сабақтың
Рефлексивті есебі.
Шамалар - математиканың ең бір маңызды ұғымы болып табылады. Өйткені, әрбір оқып үйренетін шама – бұл бізді қоршаған дүниедегі объектілердің белгілі бір жалпыланған қасиеті. Өлшеулерге берілген жаттығулар оқушылардың кеңістік түсініктерді дамытады, өмірде кең түрде қолданылатын маңызды практикалық дағдылармен қаруландырады. Демек, шамаларды оқып үйрену - бұл оқытудың өмірмен байланыс құралдарының бірі.
Оқушыларым осы тақырыпты жақсы түсіну үшін өз алдыма келесі мақсат-міндеттерді қойдым:
Мақсаты: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып, шамаларға қолданылатын амалдар тақырыбы бойынша білімді меңгеруге мүмкіндік жасау
Міндеті:
сандар мен шамалар туралы алған білімдерін тиянақтап, есептеу дағдысын жетілдіруге мүмкіндік жасау; ауызша шапшаң есептей білуге дағды қалыптастыру Шамалар арасындағы тәуелділікке байланысты есептерді шығара білу және шығарылған есептердің шешу жолдарын ұғындыру.
Сабағым негізгі төрт кезеңнен құралған болатын: кіріспе, тұсаукесер, негізгі бөлім және рефлексия.
Алғашқы кезеңінде сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру мақсатымен «Шаттық шеңбер» тренингін өткіздім. Мұнда балалар математикалық терминдерге байланысты бір-біріне жақсы тілектер білдірді.(Салмақтыдай салмақты бол, Көбейту амалының нәтижесіндей біліміміз көбейсін, т.с.с.)
Оқушыларды математикалық ұғымдарға қарай түрлі түсті фигуралар арқылы 2 топқа бөліп отырғыздым. Балалар орындарына отырып, «Фигуралар», «Өрнектер» деп топтың атын өздері тауып жазды.
Выготский кіші жастағы балалардың когнитивті дамуы ( ЖАДА) «Жақын арадағы даму аймағында» жұмыс істеуіне байланысты дейді. Баланың өзінің сыныптастарымен және мұғаліммен диалог жүргізу мүмкіндігі болған жағдайда білім беру жеңіл және табысты болмақ, дегенді ескере отырып, балаларды диалогқа тарту үшін мен СТО стратегиялары, диалогтік оқыту және АКТ модульдерін қолдандым. Берілген тапсырмалардың барлығы оқушылардың жас ерекшелігін ескеруімен дайындалған. Өткен оқу жылында алған білім-біліктерін еске түсіру үшін «Миға шабуыл» стреатегиясын қолдана отырып, кішігірім тест өткіздім. Сұрақтарға жауаптарын оқушылар берілген карточкадағы кестеге түсіріп отырды. Содан кейін жұпта өзара тексеру жұмысын жүргізіп, бағалау парағына белгіледі. Осы тапсырма арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын анықтады. Оқушылардың шамалар туралы алғашқы алған білімдерін бекіту үшін «Артығын тап» ойынын ұсындым. Мұнда олар шама деген не және олардың өлшем бірліктері жайлы жақсы меңгергенін көрсетті. Балаларды мақтап, /формативті бағалау/, сабаққа ынталандырдым.
«Өлшем бірліктерінің арасындағы қатынас» кестесін құрастыру тапсырмасын оқушылар топта өте жылдам орындады. Менің бақылағаным, барлық оқушылар жұмысқа кірісті, спикерлері топтағы бір балаға жазғызса, біреуіне ортаға шығып айтасын»деп тапсырма берді.
«Шамаларды өрнекте» және «Салыстыр» тапсырмаларды орындағанда оқушылар талдау жасап отырды. Шамаларды өрнекеп , салыстыру үшін ірі бірліктерді ұсақ бірліктерге түрлендіру керектігін айтты.
Балалардың танымдық белсенділігін арттыру мақсатымен берілген логикалық тапсырма арқылы оқушыларды көне масса өлшем бірлігімен таныстырдым және халқымыздың көне ұзындық бірліктері туралы мағлұмат бердім. Және де «қазіргі заманда осы өлшем бірліктерін қолдануға бола ма?»,- деген сұраққа Сарубаев Досжанның: «қолыңда өлшейтін құралын болмаған кезде, таптырмайтын нәрсе» деп жауабы көңілімнен шықты.
Зеректігін байқау, оқушылардың мақсат қоюды ,талдауды үйрету мақсатымен олардың алдына проблема қойдым.: әр түрлі шамаларды және өлшем бірліктерін қосу/азайту.
Осыдан балалар сабақтың тақырыбына сәйкес жаңа мақсат қоя білді: -Әр түрлі өлшем бірліктері берілген шамаларды қалай қосу/азайту керек?
Балалар берілген тапсырмалардан :
*Әр түрлі шамалар берілген сандарға амалдар жүргізілмейді
*Әр түрлі бірлікпен берілген шамаларға амалдардың алгоритмін құру керектігін меңгерді.
Олар өздігінен орындауға берілген тапсырмаға алгоритм құрып, сабақты түсінгендерін дәлелдеді. Оқушылар пәндік міндеттерді атқарумен бірге өздерінің коммуникациялық, танымдық, ақпараттық , өзін –өзі реттеу, бағалау құзіреттілігін көрсете білді.
Сабақ соңындағы балалардың рефлексиясынан мен өзім кім қай деңгейде тақырыпты меңгергенін көрдім. Кімге әлі де көмек керегін немесе қосымша ақпарат беру қажет екенін түсіндім.
Сөйтіп, сабағымда мен келесі модульдерді қолдандым:
-
СТО,АКТ, дарындымен жұмыс,жас ерекшелік
-
сабақтың әр кезеңінде диалог орын тауып отырды
-
сабаққа қосымша ақпарат және тапсырмаларды таңдау кезінде мен оқушылардың жас ерекшелігіне назар аудардым
Қорытындылай келе, мен пайдаланған әдістер мен стратегияларды осы тақырыпқа және сыныпқа қолдануға болады. Әлі де бағалау, көшбасшы модульдерін оқып, түсінуім керек. Өйткені, оқушылар өздерін жоғары бағалады.
Жалпы айтқанда, сабақ барысында мақсатыма жеттім. Модульдерді қолдану арқылы сабағым нәтижелі, қызықты болды деп ойлаймын. Балалар бұл стратегияларды жақсы қабылдады. Болашақта осы жұмыс жалғасын табады деп сенімдімін.
шағым қалдыра аласыз













