Материалдар / Квадрат функция және оның графигі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Квадрат функция және оның графигі

Материал туралы қысқаша түсінік
8-сынып Квадрат функция және оның графигі тақырыбындағы слайд
Авторы:
30 Мамыр 2023
222
2 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітілді:

Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

208 мектеп-гимназия

Сабақтың тақырыбы: түріндегі квадраттық функция және оның графигі

Бөлім:

8.3В Квадраттық функция

Педагогтің Т.А.Ә.

Шынарбек Еркегүл

Күні:

25.01.2023

Пән/Сынып:

Алгебра, 8 «Б» сынып.

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

түріндегі квадраттық функция және оның графигі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.4.1.2

түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;

Сабақтың мақсаты:

түріндегі квадраттық функцияның қасиеттерін білу және графиктерін салу

Сабақтың барысы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

8 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Қима қағаздар арқылы сынып оқушылары 4 топқа бөлінеді.

Топ басшыларын сұрақтар қою арқылы анықтайды.

  1. Бір жұмыртқа 5минутта піссе, 4 жұмыртқа неше минутта піседі?

  2. Қораз бір аяғымен тұрғанда 6кг, екі аяғымен тұрса неше кг?

  3. Алматы мен Ақтаудың ортасында не бар?

  4. Айқынның әкесінің 4 ұлы бар, үлкені Дүйсенбі, екіншісі Сейсенбі, үшінші ұлының аты Сәрсенбі болса кенже ұлының аты кім?


Топтарға бағалау парақтары үлестіріледі.


Үй тапсырмасы экранға көрсетіледі. Оқушылар дәптерлерін ауыстырып тексереді.


«Парабола -шынайы өмірде» танымдық видео көрсетіледі.


Бүгінгі сабақта:

Біз білеміз

Бүгін үйренеміз

түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;

түрдегі квадраттық функциялардың қасиеттерін білу және графиктерін салу;



Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.


Сұрақтарға жауап беру

Үй тапсырмасын тексеру.







Түрлі түсті фигуралар

10мин

Негізгі бөлім

Оқушыларға y=a(x-m)2+n функцияның графигін геогебра бағдарламасында түсіндіреді.

Мысал ретінде оқушылармен диалог жүргізе отырып, y=(x+1)2-4 функциясының графигін сызып, әрбір қасиетін қалай анықтауға болатынына тоқталады.

1. Парабола төбесі – (-1;-4) нүктесі

2. Парабола тармақтары жоғары бағытталған

3. Параболаның симметрия осі – x=-1

4. Функцияның анықталу облысы-

5. Функцияның мәндер жиыны-

6. Функцияның нөлдері: 1 және -3

7. Оу осімен қиылысуы – (0;-4)

8. Таңба тұрақтылық аралығы: -3< x < 1 болғанда y<0;

x < -3 және x>1 болғанда y>0

9. Функцияның өсу, кему аралықтары:(-∞; -1]-кемиді, [-1; +∞)-өседі

10. Функцияның ең үлкен/ең кіші мәндері: ең кіші мәні -4-ке тең, ең үлкен мәні жоқ.



Сұрақтарға жауап береді.

Жаңа сабақтың негізгі элементтерін дәптерге белгілеп алады.

Берілген тапсырмаларды орындайды.









Сабақты ашуға ат салысқан оқушыларға «Жарайсың», «Өте жақсы» т,с,с мадақтау сөздерін айту









Desmos/ geogebra қосымшасы, интерактивті тақта






20 мин













Бекіту тапсырмасы



Жеке жұмыс

8 мин










2мин














Топтық жұмыс

10мин






1.

Берілген функциялардың графиктерін салыңыз.

функциясының графигін салыңыз және төмендегі кестеге оның қасиеттерін жазыңыз:

Функцияның анықталу облысы


Функцияның мәндерінің жиыны


Функцияның нөлдері


Оу осімен қиылысу нүктесі


Сергіту сәті. «Парабола биі»







Сәйкестендіру тапсырмасы

«Фигуралар әлемі»

Оқушылар функциялар мен графигін сәйкестендіру керек:



Өз бетімен жұмыс.


Функцияның графиктерін салып, қасиеттерін жазады:


Оқулықпен жұмыс. №425, №428 а, в тапсырмалары














Слайдта көрсетілген функцияның графигінің параллелді көшірілуін көрсетеді







Оқушылар графиктерге сай формуларды анықтап жабыстырады.









Дескриптор:

- y = x2 функциясының анықтамасы мен қасиетін біледі

- квадрат функцияның графигін салады

-графиктерді түрлендірулерді орындайды


Бағалау:2 балл

























Дескриптор:

- квадрат функцияның графигін пайдаланып функцияны анықтай алады

Бағалау:

Әр тапсырмаға 0,5 балл





Оқулық
































Фигуралар




4мин

Жеке жұмыс

тақырыптық тест

  1. функцияның графигін көрсет

  2. функцияның графигін көрсет сызу алгоритмін көрсетіңіз

  3. функциясының төбе нүктесінің координатасын көрсет.

Тапсырманы орындайды


Мониторинг

Әр дұрыс жауап үшін 1 балл

https://www.plickers.com/

3 мин








Рефлексия

Бүгінгі сабақта:

. функция графиктерін сызу алгоритмдері қандай?


Тақырыпты меңгергенін анықтау.

Оқушылар жауап береді

Үйге тапсырма.

425, №428 ә, б тапсырмалары

Бағалау.



Кері байланыс











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!