|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2А Квадрат теңдеулер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.06.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сазаханова Салтанат Мырзахановна |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Оқушыларды бірігіп есеп шыгаруға, бір – бірінің пікірін тыңдауға, ынтымақтықта болуға баулу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия (тіктөртбұрыштың ауданына берілген есептерді шешуде) |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Квадрат теңдеу анықтамасы, дискриминант, квадрат теңдеудің түбірлері, қысқаша көбейту формулалары, ұқсас мүшелерді біріктіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
3 мин 5мин |
1. Сыныпты ұйымдастыру.
2. Өткен тақырып бойынша сұрақтар: Өткен сабақты қайталау мақсатында «Пікір алмасу» әдісін қолданамын. Әрбір топ тақырыпқа қатысты 5 сұрақ дайындайды. Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Топ басшысы стикердегі сұрақтарды оқиды, топ мүшелері жауаптарын жазып дайындайды. Белгілі бір уақытта барлығы өз жауабын ашады және жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен салыстырады. Үйге берілген тапсырманы тексереді. |
Стикерлер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
5 мин 20 мин 5 мин |
Жаңа сабақ Жаңа сабақты «Ақпарат жинау» әдісін қолданамын. Бұл әдісті қолданудағы мақсатым оқушылар квадрат теңдеудің(әр топқа жеке-жеке квадрат теңдеулер жазылған қималар беріледі) түрлеріне қарап, теңдеулердің айырмашылығы мен ұқсастығын анықтап, ерекшеліктерімен танысып, теңдеулердің анықтамаларын дерек көздерден тауып, есте сақтап қалуына ықпал жасайды. Оқулықпен жұмыс: «Сөйлесетін серіктес» топ болып бір-біріне көмектесе отырып орындайды. №2.2 Толымсыз квадрат теңдеулерді анықтап, мәні нөлге тең коэффициенттерін көрсетіңдер:
4. -х2-х+3=0 5. -4х2+1=0 6. 8х2=0 Дескриптор: Білім алушы - толымсыз квадрат теңдеулерді анықтайды; - квадрат теңдеулердің мәні нөлге тең коэффициенттерін жазады; №2.5 Теңдеуді шешіңдер
№2.7 Теңдеулердің түбірлері бар ма? Бар болса, осы түбірлерді табыңдар.
3.5n2-1=(n-1)(n+1) 4. 10-x2=x2 -x+10 Дескриптор: Білім алушы - толымсыз квадрат теңдеулерді түрлендіріп жазады; - квадрат теңдеулердің түбірі бар немесе жоқ екенін анықтайды; -толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді; - толымсыз квадрат теңдеулердің түбірлерін анықтайды; - түбірлерін орнына қойып тексереді; №2.15. Тік төртбұрышты жер алқабының ұзындығы енінен бес есе үлкен. Оның ені мен ұзындығын табыңдар. Дескриптор: Білім алушы
«Жұптық жұмыс» 1-тапсырма. «Семантикалық карта» Берілген теңдеулерден квадрат теңдеулерді анықтаңыз. Квадрат теңдеулерден a, b, c коэффициенттерін анықтап, сәйкес бағаналарға «+» таңбасын қою арқылы квадрат теңдеулердің түрін ажыратыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - квадрат теңдеулерді анықтайды; - квадрат теңдеулердің коэффициенттерін жазады; - толық квадрат теңдеулерді (келтірілген, келтірілмеген) көрсетеді; - толымсыз квадрат теңдеулерді көрсетеді. 2-тапсырма. «Артығын тап» Артық теңдеуді анықта.
Дескриптор Білім алушы - теңдеулердің түрлерін ажыратады; - өзгеше теңдеуді анықтайды; - өзгеше теңдеудің атын атайды. «Парталас көршіңе бір пікір таңдаңыз» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. «Бірминут» әдісі арқылы сабақты бекітемін |
8-сынып оқулық Атамұра баспасы. Қосымша материалдар.
Тақтамен жұмыс
Тапсырмалар
Қималар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2мин |
2 мин |
Рефлексия Сабақ соңында «Сұрақтары бар қорап» әдісі арқылы қорытындылаймын. |
стикерлер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында топтық жұмыстар арқылы «Пікір алмасу», «Ақпарат жинау», «Сөйлесетін серіктес» әдістері арқылы барлық оқушының қатысатынына, берілген тапсырмаларды бірлесіп орындауға, үлгерімі төмен оқушылардың еркін болуын, тапсырмаға өз үлесін қосуын жоспарлаймын. «Жұптық жұмыс» барысында «Семантикалық карта», «Артығын тап» әдістерін алудағы мақсатым мотивациясы төмен оқушылар қабілеті жоғары оқушылармен жұптасып жұмыс істеу барысында есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап, үйренеді. Осы тапсырмалар арқылы мотивациясы төмен оқу мақсатына жеткенін анықтаймын. Қабілеті жоғары оқушыларға мәтіндік есептерді шешу тапсырмалары орындату арқылы олардың ойлау, теңдеу құру дағдыларын, теңдеуді шешу, түбірлерінен бөгде түбірді анықтау дағдыларын дамытамын.
|
Сабақ барысында оқушылардың ерекше қабілеттеріне қарай ауызша бағалауды қолданамын және «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылардың жұмысын бағалап отырамын. Жұптық жұмыс орындағанда «Параталасыңа бір пікір» әдісі арқылы оқушылардың жұмысын, тапсырманы орындау барысын бір-біріне бағалатамын. Сабақтың соңғы бөлімінде рефлексия форматында өзін-өзі бағалауды ұйымдастырамын және «Сұрақтары бар қорап» әдісі арқылы оқушылардың сабақта оқу мақсатына жету деңгейін анықтаймын. |
Оқу құралдарын дұрыс пайдалануды қадағалау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқумақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өзжоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққасабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Ол ұяшықтағыСіздің сабағыңыздыі тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да оқудыда ескеріңіз)? 1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадрат теңдеу
Квадрат теңдеу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2А Квадрат теңдеулер |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.06.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Сазаханова Салтанат Мырзахановна |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Квадрат теңдеу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу,түсіну, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Оқушыларды бірігіп есеп шыгаруға, бір – бірінің пікірін тыңдауға, ынтымақтықта болуға баулу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия (тіктөртбұрыштың ауданына берілген есептерді шешуде) |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Квадрат теңдеу анықтамасы, дискриминант, квадрат теңдеудің түбірлері, қысқаша көбейту формулалары, ұқсас мүшелерді біріктіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
3 мин 5мин |
1. Сыныпты ұйымдастыру.
2. Өткен тақырып бойынша сұрақтар: Өткен сабақты қайталау мақсатында «Пікір алмасу» әдісін қолданамын. Әрбір топ тақырыпқа қатысты 5 сұрақ дайындайды. Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Топ басшысы стикердегі сұрақтарды оқиды, топ мүшелері жауаптарын жазып дайындайды. Белгілі бір уақытта барлығы өз жауабын ашады және жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен салыстырады. Үйге берілген тапсырманы тексереді. |
Стикерлер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
5 мин 20 мин 5 мин |
Жаңа сабақ Жаңа сабақты «Ақпарат жинау» әдісін қолданамын. Бұл әдісті қолданудағы мақсатым оқушылар квадрат теңдеудің(әр топқа жеке-жеке квадрат теңдеулер жазылған қималар беріледі) түрлеріне қарап, теңдеулердің айырмашылығы мен ұқсастығын анықтап, ерекшеліктерімен танысып, теңдеулердің анықтамаларын дерек көздерден тауып, есте сақтап қалуына ықпал жасайды. Оқулықпен жұмыс: «Сөйлесетін серіктес» топ болып бір-біріне көмектесе отырып орындайды. №2.2 Толымсыз квадрат теңдеулерді анықтап, мәні нөлге тең коэффициенттерін көрсетіңдер:
4. -х2-х+3=0 5. -4х2+1=0 6. 8х2=0 Дескриптор: Білім алушы - толымсыз квадрат теңдеулерді анықтайды; - квадрат теңдеулердің мәні нөлге тең коэффициенттерін жазады; №2.5 Теңдеуді шешіңдер
№2.7 Теңдеулердің түбірлері бар ма? Бар болса, осы түбірлерді табыңдар.
3.5n2-1=(n-1)(n+1) 4. 10-x2=x2 -x+10 Дескриптор: Білім алушы - толымсыз квадрат теңдеулерді түрлендіріп жазады; - квадрат теңдеулердің түбірі бар немесе жоқ екенін анықтайды; -толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді; - толымсыз квадрат теңдеулердің түбірлерін анықтайды; - түбірлерін орнына қойып тексереді; №2.15. Тік төртбұрышты жер алқабының ұзындығы енінен бес есе үлкен. Оның ені мен ұзындығын табыңдар. Дескриптор: Білім алушы
«Жұптық жұмыс» 1-тапсырма. «Семантикалық карта» Берілген теңдеулерден квадрат теңдеулерді анықтаңыз. Квадрат теңдеулерден a, b, c коэффициенттерін анықтап, сәйкес бағаналарға «+» таңбасын қою арқылы квадрат теңдеулердің түрін ажыратыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - квадрат теңдеулерді анықтайды; - квадрат теңдеулердің коэффициенттерін жазады; - толық квадрат теңдеулерді (келтірілген, келтірілмеген) көрсетеді; - толымсыз квадрат теңдеулерді көрсетеді. 2-тапсырма. «Артығын тап» Артық теңдеуді анықта.
Дескриптор Білім алушы - теңдеулердің түрлерін ажыратады; - өзгеше теңдеуді анықтайды; - өзгеше теңдеудің атын атайды. «Парталас көршіңе бір пікір таңдаңыз» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. «Бірминут» әдісі арқылы сабақты бекітемін |
8-сынып оқулық Атамұра баспасы. Қосымша материалдар.
Тақтамен жұмыс
Тапсырмалар
Қималар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2мин |
2 мин |
Рефлексия Сабақ соңында «Сұрақтары бар қорап» әдісі арқылы қорытындылаймын. |
стикерлер
|
||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында топтық жұмыстар арқылы «Пікір алмасу», «Ақпарат жинау», «Сөйлесетін серіктес» әдістері арқылы барлық оқушының қатысатынына, берілген тапсырмаларды бірлесіп орындауға, үлгерімі төмен оқушылардың еркін болуын, тапсырмаға өз үлесін қосуын жоспарлаймын. «Жұптық жұмыс» барысында «Семантикалық карта», «Артығын тап» әдістерін алудағы мақсатым мотивациясы төмен оқушылар қабілеті жоғары оқушылармен жұптасып жұмыс істеу барысында есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап, үйренеді. Осы тапсырмалар арқылы мотивациясы төмен оқу мақсатына жеткенін анықтаймын. Қабілеті жоғары оқушыларға мәтіндік есептерді шешу тапсырмалары орындату арқылы олардың ойлау, теңдеу құру дағдыларын, теңдеуді шешу, түбірлерінен бөгде түбірді анықтау дағдыларын дамытамын.
|
Сабақ барысында оқушылардың ерекше қабілеттеріне қарай ауызша бағалауды қолданамын және «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылардың жұмысын бағалап отырамын. Жұптық жұмыс орындағанда «Параталасыңа бір пікір» әдісі арқылы оқушылардың жұмысын, тапсырманы орындау барысын бір-біріне бағалатамын. Сабақтың соңғы бөлімінде рефлексия форматында өзін-өзі бағалауды ұйымдастырамын және «Сұрақтары бар қорап» әдісі арқылы оқушылардың сабақта оқу мақсатына жету деңгейін анықтаймын. |
Оқу құралдарын дұрыс пайдалануды қадағалау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ \оқумақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өзжоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққасабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Ол ұяшықтағыСіздің сабағыңыздыі тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да оқудыда ескеріңіз)? 1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














