Материалдар / Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулерді шешу. (есептер шығару )

Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулерді шешу. (есептер шығару )

Материал туралы қысқаша түсінік
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу; 8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; 8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу; 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Мамыр 2019
5927
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Бекітемін


Мектеп: № 173

Пәні: Алгебра

Күні: 11.12.2018 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Г.Ж.

Сынып:

8 «Б»

Қатысқандар: 20

Қатыспағандар:

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

8.2 А Квадрат теңдеулер

Сабақтың тақырыбы

Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеулерді шешу. (есептер шығару )

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу;

8.2.2.2 квадрат теңдеулердің түрлерін ажырату; 8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу; 8.2.2.4 Виет теоремасын қолдану;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Квадрат теңдеулердің коэффициенттерін ажырату, квадрат үшмүшелерінің ұғымын білу және дербес жағдайын түсіну. Квадрат теңдеудің дербес түрлерін ажыратады.

Басым көпшілігі: Толымсыз квадрат теңдеулерді шеше алады. Виет теоремасын қолдана алады;

Кейбір оқушылар: Квадрат теңдеулерді топтастыру арқылы және толық квадратын бөліп алу арқылы шешімдерін табады.

Бағалау критерийлері

Оқушы:

  • Квадрат теңдеудің коэффицеттерін ажырата алады;

  • Толымсыз квадрат теңдеулердің шешу жолдарын шешеді;

  • Толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді;

  • Виет теоремасын қолданады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: теңдеуді оқи алады, есептерді талқылайды, өз ойын басқаларға жеткізе алады, дәлелдейді, қорытынды жасайды. Пәнге тән лексика мен терминология:

- квадрат теңдеу;

- келтірілген квадрат теңдеу;

- дискриминант;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Квадрат теңдеудің дискриминанты деп …;

болғандықтан теңдеудің бір ғана түбірі бар;

болғандықтан теңдеудің екі әртүрлі түбірі бар;

болғандықтан теңдеудің нақты сандар жиынында түбірі жоқ; - кез келген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы мен көбейтіндісін ... арқылы...

Құндылықтарға баулу

«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына:

топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.

Пәнаралық

байланыстар

информатика

АКТ қолдану

дағдылары

Интерактивті тақта, ноутбук, https://bilimland.kz/kk/


Бастапқы білім

Квадрат теңдеу, оның түрлері, квадрат теңдеу шешу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин
















Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, сабаққа назарларын аудару. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Топқа бөлу Оқушыларды 4 топқа ( Бала өмірдің гүлі.Сондықтан сендерді гүлге теңей отырып , оқушыларды гүл арқылы топқа бөлем) I-топ Біздің, II-топ Сынып, III-топ Өте , IV-топ Керемет Өткен сабақты пысықтау және ширату.

1.Квадрат теңдеу дегеніміз 2.Квадрат теңдеу түрлерін ата. 3.Квадрат теңдеу түбірлерін табу формулаларын айт. 4.Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не? Мысал келтір. 5)х2 + 2х = 0; 11) 2х2-18=0;

6) 2-12х=0;

7) х2+16=0





Әртүрлі гүл










Сабақтың ортасы

10 минут























7 минут















8 минут































1 тапсырма «Ойлан – топтас- бөліс» белсенді әдісі арқылы білімді жинақтау , ынтымақтаса отырып өз ойларын еркін жеткізе алады.

1-топ: Толымсыз квадрат теңдеуді шешіңдер:


1) ;

2) ;

2-топ: Квадрат теңдеуді шешіңдер:

1) х2-5х-8=0 2)

3-топ: Квадрат теңдеуді Виет теорема бойынша шешіңдер:

1) x2-7x+12=0 2) x2+5x+6=0

4- топ :

Дескриптор: Білім алушы - толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді; - толық квадрат теңдеулерді шешеді; -- квадрат теңдеуді көбейткіштерге жіктейді; - квадрат теңдеудің түбірлерін табады;

ҚБ Тапсырманы дұрыс орындамаған оқушыларға бағыт бағдар көрсетміз. Түсінбеген оқушылармен диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы сөзбен қолдап ынталандырамыз.

2.Топтық жұмыс. «Ізденіс»

https://itest.kz/kz/exam_test?test_id=563999335

Білім алушылар дербес компьютер мен ноутбуктер арқылы «Квадрат теңдеулер» тарауы бойынша тест орындайды. iTest ресурсынан арқылы тест орындатқызу.

Білім алушыларға «Квадрат теңдеулер» тарауы бойынша алынған тест жауаптары беріледі, жауаптарын тексереді.

Қалыптасатын дағды:ақпаратты басқарады, ойлау, шешім қабылдау, креативтілік. ҚБ: «От шашу» арқылы бағалау.

3-тапсырма Жұптық жүмыс Белсенді оқыту әдісі.«Көршіңмен сырлас»

Квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратып, теңдеулерді шешіңіздер

Квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады

х2-15х+56=0

х2+5=30

2+3х-2=0


квадрат теңдеу




келтірілген квадрат теңдеу




толымсыз квадрат теңдеулерді





Дескриптор: Білім алушы - квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады - толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді; - толық квадрат теңдеулерді шешеді; - келтірілген квадрат теңдеу;

ҚБ: «Парталас көршіңе бір пікір таңдаңыз» әдісі арқылы бірін бірі бағалайды

  • - Жарайсыңдар!

  • - Талпыныстарыңыз жақсы

  • - Менің ұсынысым...

ноутбуктер

Интернет желісі bilimland.kz сайты




















































Сабақтың соңы

5 минут













































2 мин









Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Бөлім: «Квадрат теңдеулер»

Оқу мақсаты 8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу

Бағалау критерийі Білім алушы - Толымсыз квадрат теңдеулерді шешеді; - Толық квадрат теңдеулерді шешеді;

Ойлау дағдыларының Қолдану деңгейі Жоғары деңгей дағдылары



1-тапсырма

Толымсыз квадрат теңдеуді шешіңіз:

1)3х2 + 9х = 0; 2) 5х2 + 2х = 0;



Дескриптор: Білім алушы - квадрат теңдеуді көбейткіштерге жіктейді; - квадрат теңдеудің түбірлерін табады.

2-тапсырма

Квадрат теңдеуді дискриминанттың көмегімен шешіңіз: 1) 2x2+3x-20=0 2) 16y2+24y+9=0

Дескриптор: Білім алушы - қажет болған жағдайда толық квадрат теңдеуге түрлендірулер орындайды; - квадрат теңдеудің дискриминантын табады; - квадрат теңдеудің түбірлерінің санын анықтайды; - толық квадрат теңдеудің түбірлерін табады.

ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы мұғалім оқушыны бағалау

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:


Үйге тапсырма: Оқулықтан № 2.111 ( 82 бет)



Рефлексия





Үлестірме қағаздар



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілет іжоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Сабақта өзіне сенімсіз оқушылар біршама қабілетті оқушылармен бірге жұпта жұмыс жасайтындай етіп жасалған, сонда олар қабілетті оқушылармен жұмыс жасағанда көбірек біле алады.

Қабілетті оқушылар өздерінің қабілеттерін консультант ретінде айқындай алады.

Жұптағы немесе жеке жұмыстарда Сіз өзіне сенімсіз оқушыларға көмекші сұрақтар қою арқылы көмектесе аласыз.



Формативті бағалау сабақтың әр кезеңінде өткізіледі (өзін-өзі ба

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ