|
Мерзімі |
29.11.17ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
8 «А» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
алгебра |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы |
В- жұп болғандағы формула |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
1)Квадраттық теңдеулердің түбірлерінің формуласын пайдалану, толымды, толымсыз квадрат теңдеуді шешу тәсілдерін меңгерту. 2)Оқушыларды есептер шығаруда коэффициенттерді ажырата алу қабілеттерін дамыту. 3) Өз беттерінше есептер шығарта отырып, жеке жұмысын қалыптастыру, еңбекке баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Міндеттері |
1. Квадрат теңдеудің түрлерін пайдаланып есептер шығара білу бейімділіктерін дамыту. 2. Есеп шығара білу бейімділіктерін қалыптастыру 3.Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс- тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
1. Квадрат теңдеудің түрлерін пайдаланып есептер шығара біледі. 2. Есеп шығара білу бейімділіктерін қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеті модульдің қамтылуы |
Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, оқуды бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі |
Біліміді жүйелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Кіріспе сұрақтары, миға шабуыл, бағалау сұрақтары, проблемалық ой шешу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың көрнекілігі |
Жеке жұмыс тапсырмалары; топтық жұмыс тапсырмалары,плакаттар постер дайындауға |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Логика, тарих, әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспары |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі, психологиялық дайындық (2м) |
Оқушыларды топқа бөлу |
Топқа бөлініп отырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру (10м) |
1) 0; 2,5 2) 0; -1,4 3) 0; 0,4 4) 0; 3\4 5) 0; 4 6) 0; 2 № 1)
Миға шабуыл 1.Квадрат теңдеу деген не?
(aх2+bx+c = 0
(а 2. Теңдеуді шешу дегеніміз не? (түбірін, шешімін табу) 3. XXI ғасыр қашан басталды? ( 2000 жылы) 4. Келтірілген квадрат теңдеу деген не? ( Бірінші коэффициенті бірге тең квадрат теңдеу ) 5. Білімге қойылатын ең төмен баға? (екі) 6. Қандай теңдеулер толымсыз квадрат теңдеулер деп атайды? (Толық емес квадрат теңдеулерді)
7.
Күн жылына неше рет шығады?
(365 рет) (1) aх2+bx = 0, c =0; 2) aх2+c = 0, b = 0; 3) aх2 = 0, b=0, c=0) 9.Кез келген сөзде, өсімдікте болады. Ал ол теңдеуде бола ма? ( болады түбір). |
Оқушы ой пайымын туғызу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Есептер шығару (20м) |
1. Біліміңді тексер (Ауызша) Берілген теңдеулердің арасынан толық және толымсыз квадрат теңдеулерді атаңдар а) х2 + 3х – 19 =0, б) х2-7х+11=0, ә) 4х2+5х=0, д) 2х2-5х+1=0, в) 8х2=0, г) 3х2-21х=0. ғ) 8х2-3х=0, е) х2-25=0, ж) х2-4х=45 з) 18-2х2=0 и) 4х2-28х+49=0 к) 2х2-5х+3=0 2. Оқулықпен жұмыс, есептер шығару(топпен жұмыс) 1- топ. 1 ж\е 3; 2- топ. 2 ж\е 4 3- топ. 5 ж\е 7; 4- топ. 6 ж\е 8 Есеп шығаруда нұсқаулықтар беріп отыру. Есеп шығарып, өздерін бағалайды.Топпен жұмыс. Постермен жұмыс және қорғау. 3. Сергіту сәті Теңдеудің шешуі бойынша сандық мақал - мәтел айту. 1) (1;2) «Бір елі ауызға, екі елі қақпақ». 2) (8;1) « Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы» 3) (6;4) «Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса, төбедегі келеді». 4) (7;1) «Жеті рет өлшеп, бір рет кес»
5) (1; 10) «Бір тал кессең, он тал
ек» 4.Деңгейлік тапсырмалары. 1 деңгей.
2 деңгей.
3 деңгей.
(2х-1)(2х+1) = x(2x+3) Жауаптары: 1 деңгей. а=5; в= 17; с= -6. 2 деңгей. 1) ±0,4; 2) ±6
4.Тест тапсырмалары. 1-нұсқа
А) а=7; в= -9; с=15 Б) а=7; в= -8; с=15 В) а= 3; в=8; с=4
А) -8 Б) -64 B) 64 D) ±8
А) иә Б) жоқ 4. Теңдеуді шешіңдер: x2 + 2x = 0 А) 0; -2. В) Түбірлері жоқ. С) 0. D) -2. 5. Келтірілген квадрат теңдеуді көрсет: 1)x2 – 6x + 1 = 0 2)7x2 – 3x + 2 = 0
Тест жұмысының жауаптары.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















