Сабақ: Рационал өрнектерді теңбе-тең
түрлендіру
|
Мектеп: Қызылорда
қаласы, №215 орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалім: Абдикаримова Гаухар
Абдикаликовна
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Бөлшектерді қосу,азайту,
көбейту, бөлу амалдарын,рационал бөлшектерді қысқарту және қысқаша
көбейту формулаларын қолдану арқылы рационал өрнектерді теңбе-тең
түрлендіруге болатындығын үйренеді, бірнеше түрлендірулер енгізу
қажет болса,алдын-ала қандай амалды орындау керектігін
үйренеді.Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыру-теңбе-тең
түрлендіру болатындығын
біледі.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
Формуланы жазады
және талқылайды
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
Оқушылар есеп
шығаруда формулаларды тиімді
қолданады
|
Негізгі сөздер
мен тіркестер: берілген сұрақтар мен
тапсыр-
маларды орындайды, топтық,
жұптық жұмыс жасайды, білетіндерін сыни тұрғыда ойлау арқылы нақты
дәлелдермен жауап береді.
|
Сыныптағы диалог / жазылым
үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
|
Талқылауға
арналған тармақтар:
(тыңдалым)
қысқаша көбейту
формуласы;
-рационал өрнектерді
қосу және азайту;
-рационал өрнектерді
көбейту және бөлу;
-рационал
бөлшектерді қысқарту
|
Тақырып бойынша берілген
кестені пайдалана отырып, талдау жасайды. Пікірлері
тыңдалады.
|
Сіз неліктен ... екенін
айта аласыз ба?
(айтылым)
|
Бүтін өрнектерді көпмүше
түріне келтіруге болады,олардың құрамындағы әріптердің кез-келген
мәнінде мағыналары бар, ал бөлшек өрнектердің неліктен
айнымалылардың кейбір мәндерінде мағынасы болмауы мүмкін?
Себебі:
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
(жазылым)
|
|
Алдыңғы
тақырып.
Оқушыларға тақырып ашу
барысында сұрақтар
қойылады.
|
«Ой
қозғау» әдісі.
Оқушыларға дұрыс және дұрыс
емес тапсырмалар мен сұрақтар беріледі. Оқушылар жеке-жеке
берілген тапсырманы оқып дұрыс емес тапсырманың қатесін тауып өз
ойын тобында талқылап жауабын
береді.
-
Бөлімінде айнымалысы бар
бөлшектер рационал бөлшектер деп
аталады.
-
Айнымалының кез келген мүмкін болатын мәнінде сан
мәндері әр түрлі болатын екі
өрнек тепе-тең өрнектер деп
аталады.
-
Берілген өрнектен оған тепе-тең өрнекке
көшуді тепе-тең
түрлендіру деп
атайды.
-
Рационал бөлшектің алымы мен бөлімін нөлге тең
емес өрнекке көбейтсе, рационал бөлшектің
шамасы өзгереді.
-
Бөлшекті қысқарту дегеніміз – бөлшектің алымы мен
бөлімін бірдей
көбейткіштерге бөлу.
-
Рационал бөлшектерді қосқанда, алымы алымына,
бөлімі бөліміне қосылады. Рационал бөлшектерді азайтқанда алымнан
алымы, бөлімінен бөлімі
азайтылады.
-
Рационал бөлшектерді көбейткенде бөлшектердің
алымы алымына, бөлімі бөліміне
көбейтіледі.
-
Рационал бөлшектерді бөлгенде, алымын алымына,
бөлімін бөліміне бөлеміз.
|
Жоспар:
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы 5-7
мин
|
Сәлемдесу.
«Жылы
лебіз»
Мақсаты:
Психлогиялық ахуалды жақсарту
Топқа бөлу.
«Мозайка» әдісі арқылы
топтастыру.
І- топ «Алғырлар»
тобы
ІІ-топ «Ойшылдар»
тобы
ІІІ- топ «Ғалымдар»
тобы
Сабаққа негізделген
оқу мақсатын талдау.
1«Сәйкесін
тап!»
Уақытылы білім алмасаң, іске
қолың жетпейді (Жүсіп
Баласағұн)
(a+b)²=
a³-3a²b+3ab²-b³
(a-b)³=
a²+2ab+b²
(a-b)²=
(a+b)(a+b)
a³+b³=
a²-2ab+b²
a²-b²=
a³+3a²b+3ab²+b³
(a+b)³=
(a-b)(a²+ab+b²)
a³+b³=
(a-b)(a+b)
«Сәйкестік»
Мақсаты:ойды
жүйелеу
|
«Ережені» сақтауды
ескерту.
Көңіл күйлерін көтеру
мақсатында бір-бірімен қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілек
тілейді.
сұрақ,акт
|
Ортасы
|
-
Постер
қорғау
Үш топқа тапсырмалар
беріледі.
І
топ: 1)
;
Есепті шығарыңдар, қандай
түрлендірулерді пайдаланғандарыңды
көрсетіңдер
ІІ
топ:![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_32a22d2b8354f7c8.gif)
Есепті шығарыңдар, қандай
түрлендірулерді пайдаланғандарыңды
көрсетіңдер
ІІІ
топ: ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_fba1ef22e4077c0b.gif)
Есепті шығарыңдар, қандай
түрлендірулерді пайдаланғандарыңды
көрсетіңдер
Тапсырмаларды
орындау арқылы оқушылар теңбе-тең түрлендіруде қандай амалдар
орындағандарын және қолданған формулаларын айтады. Бір-бірін
толықтыра отырып пікір
алысады.
Олай болса,балалар,
сендер:
қысқаша көбейту
формуласы;
-рационал өрнектерді
қосу және азайту;
-рационал өрнектерді
көбейту және бөлу;
-рационал
бөлшектерді қысқарту арқылы өрнектерді тепе-тең түрлендіру
орындалатынын түсіндік.
Әр топқа Оқулықтан
есептер беріледі
Әрбір топ сыныпты
аралап жүріп өздерінің есебін келесі топқа
түсіндіреді
Өзара бағалау: «2
жұлдыз 1 тілек» (Жазбаша)
|
|
Аяқталуы
|
Лездік
тест
1. Дұрыс
теңдікті анықтаңдар: Дұрыс емес теңдікті
анықтаңдар:
А) А) ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_3fec5b16c8bdd33f.gif)
В) ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_e14308b2e669a31b.gif)
С) С) ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_5c935ad765394142.gif)
2. теңдеуін
шешіңдер:
А)
5 в)
В) -5; 5 с) С) -5; 0;
5
3.
3. өрнегін
есептеңдер: 3. өрнегін
есепте
А) 275 А)
300
В) 250 В)
320
С) 220 С)
350
4. өрнегін
4. ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_d23109e5b4830ccb.gif)
өрнегін
ықшамдаңдар:
ықшамдаңдар:
А) ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_79365e1a0bab895f.gif)
А) ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_ec7aea2b54e5e88c.gif)
В) В) ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_e357d2911887b050.gif)
С) С) ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_17c4ddf491a643e9.gif)
5. Көпмүшені
көбейткіштерге 5. Көпмүшені
көбейткіштерге
жіктеңдер: жіктеңдер: ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_31c4a94323f71b0c.gif)
А) А) ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_230c96221f1e494e.gif)
В) В) ![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_864b4ca8b104df3e.gif)
С) С)![](https://api.ust.kz/storage/files/materials/docx/image/2017/december/d18/1513592154_html_80d9c531f457b019.gif)
І-нұсқа
ІІ-нұсқа
1 C 1
С
2 C 2
В
3 А 3
В
4 В 4
А
5 А 5
С
Сабақты
қорыту:
Оқу мақсатын
талдау
Кері байланыс: Біз үшін
жаңалық болған қандай
мәлімет
|
Есептер жазылған
таратпа
Слайд Бес бармақ
әдісі
АКТ
|
Қосымша
ақпарат
|
|
|
Саралау
–
Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Барлық
оқушылар-сұрақтарға жауап береді. (Жеке жұмыс сабақтың
басында)
Оқушылардың басым
бөлігі-функцияның анықтамасын, туындының ережелерді
жатқа біледі, талдайды (топтық жұмыс
орындайды)
Кейбір оқушылар-Сұрақтар құрайды және талқылайды. (Жұптық жұмыс
аясында)
|
Кері байланыс: Рефлексиялық
шеңбер.
(Оқушылар шеңбер болып орындықтарға отырады
отырады. Рефлекцияны шақыратын мынадай сұрақтарға жауап
береді)
-
Сабақ барысында көңіл күйіңіз қалай
болды? Неліктен?
-
Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық
болды?
-
Сабаққа қатысуыңызды қалай
бағалайсыз?
-
Сабақта қандай қиындықтар
туындады?
-
Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай
болды? Неліктен?
|
Электронды оқулықты
пайдалану
Топтық жұмыста,
жұптық жұмыста бірін бірі құрметтеу, тыңдау,
мадақтау
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген
уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай өзгертулер
енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз.сол ұяшықты сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз
|
|
Қорытынды
бағалау
Қандай екі
нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі
нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|