Сынып: 8 «Б» өткізілетін күн: 18.11.15 . Сабақты өткізген: математика пәні мұғалімі Зейнолдина Ардақ Кабасовна |
Тақырыбы | Квадрат теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу және екімүшенің квадратын айыру арқылы шешу |
Сабақ мақсаттары | Толық және толымсыз квадрат теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу және екі мүшенің квадратын айыру арқылы шешуге есептер шығаруды меңгерту |
Күтілетін нәтиже | Толық, толымсыз квадрат теңдеулердің түбірін көбейткіштерге жіктеп таба аладыТеңдеуді екімүшенің квадратын айыру арқылы шеше аладыБерілген өрнекті қысқаша көбейту формуласын пайдаланып көбейткіштерге жіктей аладыКүрделілігі жоғары модулмен берілген есептерді шығара аладыТеңдеуді шешу барысында жақшаларды қысқаша көбейту формуласын пайдаланып ашады, ұқсас мүшелерді біріктіріп стандарт түрге келтіре алады. |
Сабақ түрі | Практикалық сабақ. |
Білім беру технологиясы | Сын тұрғысынан ойлау технологиясы |
Сабақтың білім беру формасы | Топпен бірлесе, жекелей атқаратын жұмысқа арналған |
Сабақта қолданылатын әдіс тәсілдер | Топтық зерттеу жұмысы, зерттеушілік әңгіме, семантикалық карта |
Көрнекіліктер | таратпа материалдар, презентация, бағалау парағы |
Сабақ барысы |
Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Бағалау |
Ұйымдастыру(1 мин) | Оқушыларды түгендеу. Оқушыларға бір жағында 1,2,3,4,5,6 сандары жазылған, ал келесі жағына сары, қызыл, көк, жасыл түстері бар бейджиктер таратылып беріледі.Әр столға бір жағында 1,2,3,4 сандары жазылған,ал келесі жағына сары, қызыл, көк, жасыл түстері бар бағыттаушы қойыладыТопқа бөлу: сыныпты 4 топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлау.
Үй тапсырмасын тексеру №123, №124
| Топпен жинақталып отыру.
| Мұғалімнің формативті бағалауы
Топ басшысының бағалауы, |
Қызығушылықты ояту 5 мин | 2топ - қорғаушылар, 1топ-бағалаушылар тапсырмасых2-2х2-8=0«Қызығушылықты ояту» ( 7 мин)4топ- қорғаушылар, 3топ-бағалаушылар тапсырмасых2+2х2-8=0
| Қорғаушылар:Есепті тақтаға шығып қорғайды.Бағалаушылар:тақтаға шығарылған есепті бағалайды | Топ басшысының бағалауы,
|
| «Математикалық шабуыл» ойыны Топқа есептер беріледі. Слайд 2.
Есепті топпен талдау, шығару. Есеп дұрыс шығарылған болса топтың ұйғарымымен тақтаға шығып қорғаулары қажет. Әр есепке 10 ұпай беріледі.
Бағалаушы топ тақтаға шығарылған есептің шығарылу алгоритмін, қысқаша жазылуын, шығарылу жолы тиімді, тиімсіз екенін бағалап ұпай санын шегере алады.
|
Есепті топпен талдайды, шығарады.
Қорғаушылар:Есеп дұрыс шығарылған болса топтың ұйғарымымен тақтаға шығып қорғайды.
Бағалаушылар:Бағалаушы топ тақтаға шығарылған есептің шығарылу алгоритмін, қысқаша жазылуын, шығарылу жолы тиімді, тиімсіз екенін бағалайды.Топ оқушылары өзін-өзі бағалайды.
| Бірін-бірі, өзін-өзі бағалауТоп басшысының бағалауы. |
Мағананы ажырыту 30мин
| «Ең мықты оқушы» ойыны №2 топ тапсырмасы.Топ оқушыларына жеке тапсырма беріледіоқушылар сары, қызыл, көк, жасыл түстері бойынша сәйкес есепті шығарады.Теңдеуді шешу:- х+х2=208+21х - ( х + 1) +16х2-12х+ 4=0 - (х +2) +162=х2 =20 - -6у2-3у
| Әр оқушы өз есебін жеке-жеке шығарып, есеп нөміріне түсіне байланысты топтарға бірігеді.Жаңадан құрылған топта ең тиімді тәсілді анықтап, тақтада көрсетеді.Топ оқушылары топтарға қайта топтасады, әр оқушы өз есептерінің тиімді деген тәсілдерімен топта бөліседі. Әр оқушы өз білімін бағалайды | Өзін-өзі бағалау Топ басшысының бағалауы.Бағдаршам сигналымен бағалайдыКөмек керек-қызылШығардым-жасылЖартылай орындадым-сары |
| Кестені толтыру. 5 мин Өздік жұмыас
|
Әркім өз бетімен тапсырмаларды орындайды
Көрсетілген жауаптары арқылы бірін-бірі тексеріп, нәтижесін топ басшысына береді.
|
Бірін-бірі, топ басшысы бағалайды. |
| Үй тапсырмасы:§6, №119 | Үй тапсырмасын жазады. |
|
Ой қозғау | Топ басшысының формативті бағалауымен, мұғалімнің жиынтық бағалауы
Топ басшысының бағалауы 4мин
|
|
|
|
|