Материалдар / Квадрат теңдеулерді шешу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Квадрат теңдеулерді шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
жаңа форматта құрылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Желтоқсан 2017
451
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Өтетін күні: 08.12.2014ж

Пәні: Алгебра

Сыныбы: 8 «Б» 1 сабақ Пән мұғалімі: Токмамбетова Ж.А.

Тақырыбы:

Жұптық және топтық жұмысты талдау. Диалогтық оқытуды қолдану.

Квадрат теңдеулерді шешу (қайталау сабағы)

Сабақтың мақсаты:

Квадрат теңдеулер тақырыбы бойынша алған білімдерін қорытындылауға және шығармашылық түрде бір жүйеге келтіруге жағдай жасау, Тақырыпты тереңірек меңгеруге бағыт беру, проблемаларды анықтау   және оның шешілу жолдарын таба білу, мақсатқа жете білу.


Сабақтың міндеті:

Квадрат теңдеулерді шешудің тиімді тәсілдерін таңдай білу дағдыларын қалыптастыру.Жеке, жұппен, топпен ынтымақтастықта жұмыс жасай білуге дағдыландыру, тақырыптық диалог құра білу, бірін-бірі, өзін-өзі және топты бағалай білуге үйрету .Ынтымақтастықта жұмыс жасауға, өз ойын еркін жеткізуге, ой-пікірімен бөлісе білуге, шығармашылыққа ұмтылдыру.



Күтілетін нәтижесі:

Квадрат теңдеудің түрлері туралы кеңірек мағлұмат алады.

Толық квадарт теңдеулерді шешудің жағдайларын есеп шығару барысында қолдана алады.

Жұпта, топта бірлесе жұмыс жасай біледі, ұтқыр ой айтып, шығармашылық қабілетін дамытады.

Сабақтың түрі:

Сабақ типі:

Қайталау сабағы

іздендіру сабағы.

Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер:

іздендіру, салыстыру. жеке жұмыс, топтық жұмыс.

Тапсырмалар:

1. Өздік жұмыс

2.Оқулықпен жұмыс жасау.

3.Шығармашылық жұмыстар.

Керекті жабдықтар

Оқулық, тикер, бағалау, рефлексия парағы


Сабақтың кезеңдері

Оқыту модельдері

Мұғалім әрекеті

Уақыты

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

Оқытудағы басқару және көшбасшылық

а) сәлемдесу

б) назарларын сабаққа аудару

3 мин

Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші сыныпты түгендеп хабарлайды, оқу құралдарын дайындайды.

Өткен сабақты еске түсіру

Оқу және оқытудағы жаңа тәсіл

(диалог)

Үй тапсырмасын тексеру

Стикерлік диалог әдісі бойынша сұралады

6 мин

  1. Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды?

( түріндегі теңдеу)

  1. Квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент шарты не үшін қажет (себебі, егер а=0 болса, онда бұл теңдеу түрінде жазылып, ол сызықтық теңдеуге айналады)

  2. Қандай сандарды квадрат теңдеудің түбірлері деп атайды? (егер саны квадрат теңдеудің сол жақ бөлігін нөлге айналдырса, яғни теңбе-теңдігі орындалса, онда uсаны квадрат теңдеудің түбірі деп аталады)

  3. Квадрат үшмүше дегеніміз не? (Квадрат теңдеудің сол жақ бөлігін, яғни көпмүшесін квадрат үшмүше деп атайды.

  4. Қандай теңдеулерді толымсыз квадрат теңдеулер деп атайды? (квадрат теңдеулердің дербес жағдайларында в немесе с, немесе екеуі бірдей нөлге тең болуы мүмкін. )

  5. Толымсыз квадрат теңдеулерді қалай шешеді?

  6. Қандай теңдеудің әрқашанда екі түбірі болады?

Тұсаукесер

Түрлі түсті стикерлер арқылы 3 топқа бөлу.

сабаққа кіріспе, мақсатын хабарлау.

Бағалау парақшаларынмен таныстыру.

Оқулықпен жұмыс

239



Деңгейлік тапсырма

1-деңгей

2-деңгей

3-деңгей

5 мин

Оқушылар оқулықтан берілген есепті топпен шығарып , шығару жолдарын тақтаға жазады.


















Оқушылар бұл есепті де топпен бірлесіп шығарып, әр деңгейді үш топтан бір-бір оқушыдан шығып тағатаға шығарады.

Негізгі бөлім

Практикалық сабақ

Сыни тұрғыдан ойлау


Жұппен , топпен талқыла


Постермен жұмыс

Топқа тақырыптар таратылады.

1-топ. Квадрат теңдеу

2-топ. Толымсыз квадрат теңдеу

3-топ. Көбейткіштерге жіктеу


12 мин

Мәтіндерді оқып, топ ішінде талдайды.

Оқушылар тапсырманы топпен орындайды:

Постермен жұмыстанады.







Қорытынды

Білімдерін тексеру


Талантты және дарынды балаларды оқыту

Сұрақ-жауап Оқушы-Оқушы

Әр топтан 2 оқушыдан шығады, сұрақтарға жауап береді.

  1. Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды?

  2. Квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент шарты не үшін қажет

  3. Қандай сандарды квадрат теңдеудің түбірлері деп атайды?


  1. Квадрат үшмүше дегеніміз не?





  1. Қандай теңдеулерді толымсыз квадрат теңдеулер деп атайды?





  1. Толымсыз квадрат теңдеулерді қалай шешеді?


12 мин

Оқушылар сұраққа жауап береді.


түріндегі теңдеу


себебі, егер а=0 болса, онда бұл теңдеу түрінде жазылып, ол сызықтық теңдеуге айналады


егер саны квадрат теңдеудің сол жақ бөлігін нөлге айналдырса, яғни теңбе-теңдігі орындалса, онда uсаны квадрат теңдеудің түбірі деп аталады

Квадрат теңдеудің сол жақ бөлігін, яғни көпмүшесін квадрат үшмүше деп атайды.


квадрат теңдеулердің дербес жағдайларында в немесе с, немесе екеуі бірдей нөлге тең болуы мүмкін





Бағалау

Оқыту үшін және оқу үшін бағалау

Құрылған критериилер бойынша бағаланады

3 мин

Топ басшылары топтағы оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігін баяндап шығады.

Үйге тапсырма беру

1.Сыни тұрғыдан ойлау

2.Талантты және дарынды балаларды оқыту

10 тест тапсырмасын құрастыру

1 мин

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.

Рефлексия


Оқушыларға рефлексия парағы таратылады.

3 минут

Оқушылар алдарындағы рефлексия парағына өз ойларын жазады.


































ДShape1

Деңгейлік тапсырма

1-деңгей

2-деңгей

3-деңгей

еңгейлік тапсырма

1-деңгей

2-деңгей

3-деңгей



Shape2

Деңгейлік тапсырма

1-деңгей

2-деңгей

3-деңгей



Shape3

Деңгейлік тапсырма

1-деңгей

2-деңгей

3-деңгей

























Shape4

  1. Қандай теңдеуді квадрат теңдеу деп атайды?

  2. Квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент шарты не үшін қажет




Shape5


  1. Қандай сандарды квадрат теңдеудің түбірлері деп атайды?

  2. Квадрат үшмүше дегеніміз не?





Shape6

  1. Қандай теңдеулерді толымсыз квадрат теңдеулер деп атайды?

  2. Толымсыз квадрат теңдеулерді қалай шешеді?













Бағалау критерийі

1)Үй тапсырмасы Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл

2) Өткен сабақты еске түсіру Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл

3)Оқулыкпен жұмыс: Толық шештім -4 балл Жартылай шештім -2 балл

4) Өздік жұмыс 1- деңгей 1-толық шештім 3 балл жартылай – 1 балл

2-деңгей 1-толық шештім – 3 балл   жартылай -1 балл

3-деңгей 1- толық шештім – 3 балл   жартылай -1 балл

5) білімді жүйелеу Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл

Оқушының

аты-жөні

Үй тапсырмасы

Өткен сабақты еске түсіру


Оқулықпен жұмыс

Өздік жұмыс

Білімді жүйелеу

Қорытынды баға

























































Бағалау шкаласы

«5»-18-25 балл

«4»-10-17 балл

«3»-3-9 балл



Рефлексия парағы

Оқушының аты-жөні:

Сендерге сабақ ұнадыма?

Қандай қиыншылықтар  болды?



Рефлексия парағы

Оқушының аты-жөні:

Сендерге сабақ ұнадыма?

Қандай қиыншылықтар  болды?



Рефлексия парағы

Оқушының аты-жөні:

Сендерге сабақ ұнадыма?

Қандай қиыншылықтар  болды?




Рефлексия парағы

Оқушының аты-жөні:

Сендерге сабақ ұнадыма?

Қандай қиыншылықтар  болды?




Жалпы білім беретін Қ.Мырзалиев атындағы орта мектеп


Бекітемін:

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Г.Қ. Түржігітова





Shape7

Тақырыбы:

«Квадрат теңдеулерді шешу»

8 «Б» сынып





Өткізген: Токмамбетова Ж.А.





2014-2015 оқу жылы

Күні: 08.12.2014ж

Пәні: Алгебра

Сыныбы: 8 «Б» 1 сабақ Пән мұғалімі: Токмамбетова Ж.А.

Тақырыбы:

Квадрат теңдеулерді шешу (қайталау сабағы)

Сабақтың мақсаты:

Квадрат теңдеулер тақырыбы бойынша алған білімдерін қорытындылауға және шығармашылық түрде бір жүйеге келтіруге жағдай жасау, Тақырыпты тереңірек меңгеруге бағыт беру, проблемаларды анықтау   және оның шешілу жолдарын таба білу, мақсатқа жете білу.

Сабақтың міндеті:

Квадрат теңдеулерді шешудің тиімді тәсілдерін таңдай білу дағдыларын қалыптастыру.Жеке, жұппен, топпен ынтымақтастықта жұмыс жасай білуге дағдыландыру, тақырыптық диалог құра білу, бірін-бірі, өзін-өзі және топты бағалай білуге үйрету .Ынтымақтастықта жұмыс жасауға, өз ойын еркін жеткізуге, ой-пікірімен бөлісе білуге, шығармашылыққа ұмтылдыру.

Күтілетін нәтиже

Квадрат теңдеудің түрлері туралы кеңірек мағлұмат алады.

Толық квадарт теңдеулерді шешудің жағдайларын есеп шығару барысында қолдана алады.

Жұпта, топта бірлесе жұмыс жасай біледі, ұтқыр ой айтып, шығармашылық қабілетін дамытады.

Сабақтың түрі:

Сабақ типі:

Практикалық сабақ

Іздендіру сабағы.

Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер:

іздендіру, жеке жұмыс, топтық жұмыс, шығармашылық жұмыс

Тапсырмалар:

1. Өздік жұмыс

2.Оқулықпен жұмыс жасау.

3.Шығармашылық жұмыстар.

Дерексөздер:

Оқулық, тикер, бағалау парағы, рефлексия парағы

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті:

Кіріспе

Ұйымдастыру

Амандасу, оқушыларды түгелдеу. Үш топқа бөлу. Бағалау парақшаларын беру.

Мұғаліммен амандасады, топқа бөлінеді.


1-Топтастыру

Күлгін, жасыл және сары түстері арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді, топ басшыларын сайлайды.

Тұсаукесер

Үй тапсырмасын тексеру

Мұғалімнің іс-әрекеті

Үйге берілген тапсырманың дұрыс жауаптарын айтады.

Оқушының іс-әрекеті:

Оқушылар көршілерімен дәптерлерін алмастырып, тексереді.

Негізгі бөлім

Ой толғау сәті

Қазір біз алған білімдерінді пысықтау үшін және есептер щығаруға, өзіндік жұмысын орындауға дайындалу үшін өткен тақырыптарды қайталайық, не білетінімізді еске түсірейік.

Сұрақ-жауап

1. Толық квадрат теңдеу.
2. Толымсыз квадрат теңдеу.
3. келтірілген квадрат теңдеу.
4. Квадрат теңдеуді шеш:

5. . Д>0, Д=0, Д<0 болғанда неше түбірі болады?
6.
Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?
7. Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз, формуласын жаз

Сұрақтарға жауап береді

Оқулықпен жұмыс

263 тақтарын


Мағынаны тану - өздік жұмысы.

1-топ

1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін ата

а) б)

2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.

2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;

3. Теңдеуді шешуді аяқта. 2 - 5х – 2 = 0.

2-топ

1. Әрбір ax2 + bx + c = 0 теңдеуі үшін a, b, c мәнін табыңдар.

а) 4х2 - 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х - 4 = 0

2. №2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.

2 + 8х - 4 = 0, D = b2 - 4ac = 82 – 4· 5 · (- 4) = …;

3. Теңдеуді шешуді аяқта х2 - 6х + 5 = 0.

Оқушылар есептерді топтасып шығарады, алдымен шығарып болған топ тақтаға шығарады, орындарында отырған  оқушылар дәптерлеріне   түртіп алады

  Білімді жүйелеу

Shape8 Кестедегі бос орынды толтыр



Shape10 Shape9


















Тапсырманы орындайды, түсіндіреді.


 Бағалау      

Бағалау критерийі

1)Үй тапсырмасы Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл

2) Өткен сабақты еске түсіру Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл

3)Оқулыкпен жұмыс: Толық шештім -4 балл Жартылай шештім -2 балл

4) Өздік жұмыс 1- деңгей 1-толық шештім 4 балл жартылай – 2 балл

2-деңгей 1-толық шештім – 6 балл   жартылай -3 балл

3-деңгей 1- толық шештім – 7 балл   жартылай -3 балл

5) білімді жүйелеу Толық шештім 4 балл Жартылай шештім -2 балл


Алдарына берілген бағалау парақшасы бойынша,өздерін және өзара бірін –бірі бағалайды.

Балл бойынша бағалау кестесі.

Балл саны

Баға

             18-29 балл

5

             10—17балл

4

              4-16 балл

3

             0 балл

2


Үйге тапсырма

267,№273

Күнделікке жазады

 Рефлексия


Сендерге сабақ ұнадыма?

Қандай қиыншылықтар  болды?

Оқушылар алдарындағы рефлексия парағын толтырады.



СShape11 ұрақ-жауап

1. Толық квадрат теңдеу.
2. Толымсыз квадрат теңдеу.
3. келтірілген квадрат теңдеу.
4. Квадрат теңдеуді шеш:

5. . Д>0, Д=0, Д<0 болғанда неше түбірі болады?
6.
Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?
7. Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз, формуласын жаз

Shape12

Сұрақ-жауап

1. Толық квадрат теңдеу.
2. Толымсыз квадрат теңдеу.
3. келтірілген квадрат теңдеу.
4. Квадрат теңдеуді шеш:

5. . Д>0, Д=0, Д<0 болғанда неше түбірі болады?
6.
Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?
7. Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз, формуласын жаз

Shape13

Сұрақ-жауап

1. Толық квадрат теңдеу.
2. Толымсыз квадрат теңдеу.
3. келтірілген квадрат теңдеу.
4. Квадрат теңдеуді шеш:

5. . Д>0, Д=0, Д<0 болғанда неше түбірі болады?
6.
Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?
7. Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз, формуласын жаз

1Shape14 -топ1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін ата а) б)

2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.

2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;

3. Теңдеуді шешуді аяқта. 2 - 5х – 2 = 0.

Shape15

2-топ

1. Әрбір ax2 + bx + c = 0 теңдеуі үшін a, b, c мәнін табыңдар. а) 4х2 - 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х - 4 = 0

2. №2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.

2 + 8х - 4 = 0, D = b2 - 4ac = 82 – 4· 5 · (- 4) = …;

3. Теңдеуді шешуді аяқта х2 - 6х + 5 = 0.

Shape16

3-топ

1 . Әрбір теңдеуі үшін мәндерін ата а) б)

2 . квадрат теңдеуінің дискриминантын формуласын есептеуді жалғастыр.

2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;

3. Теңдеуді шешуді аяқта. 2 - 5х – 2 = 0.



Кестедегі бос орынды толтыр

Shape17 Shape18 Shape19



















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!