Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты
|
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешеді
|
Сабақтың мақсаты
Тілдік мақсаттар
|
Оқушыларға толымсыз квадрат теңдеулерді шешуді
үйрету. Квадрат теңдеудің нақты
түбірлерінің санын анықтау үшін дискриминантты қолдануды және
квадрат теңдеулердің түбірлерін табуға арналған формулаларды
үғындыру.
|
Толымсыз квадрат теңдеулерді шешіп біледі; дискриминант
формуласын біледі; қандай жағдайда квадрат теңдеудің белгілі бір
түбір саны болатынын біледі; ұсынылған барлық мысалдардағы түбір
санын дұрыс табады
Оқушылар:
Квадрат теңдеу анықтамасын түсінеді және ауызша/жазбаша
оның өмірдегі кейбір қолданыстарын біледі
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің іс-әрекет
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдас тыру кезеңі
Өзін –өзі
тексеру
|
1.Оқушылармен
сәлемдесу.
Сыныптың тазалығына ,балалардың сабаққа дайындығына көңіл
бөл.
2.Сыныпты
«Толық квадрат теңдеу, Толымсыз квадрат
теңдеу және Кіріктірілген квадрат теңдеу» деп үш топқа бөлемін.
1 топ: «Толымсыз квадрат
теңдеу» 1)
5х2=0;
2)
-2х2=0; 3)
7х2=0.
4)
-0,8х2=0
5) 2х2-х=0;
6)
3х2+12х=0;
|
Сәлемдеседі Квадрат теңдеулердің түрлері арқылы
сынып үш топқа бөлінеді
«Толық квадрат теңдеу»
|
Топтық жұмыстарда топ бойынша
бағалау,
әр жауаптары
1 ұпай жинайды
|
Алгебра 8сынып
Г.Н.Солтан
Жалпы білім беретін мектептің
8-сыныб
|
|
2
топ: «Толық квадрат
теңдеу»
1) 5х2+2х+5=0;
2)
-3х2+5х+1=0;
3) 3х2+2х-16=0;
4) 8х2-3х+8=0; 5)
-2х2+4х+50=0;
6) 6х2-5х+12=0;
3 топ: «Кіріктірілген квадрат теңдеу»
1).х2+2х-16=0; 2)
х2-8х+2=0;
3)
-х2+50х-3=0;
4).х2-12х+6=0;
5)
-х2+4х+50=0;
6) х2-5х+12=0;
|
«Толымсыз квадрат теңдеу»
«Кіріктірілген квадрат теңдеу»

|
«Басбармақ»
әдісімен өзара бағалау болды.

|
оқушыларына арналған
оқулық
Келешек -2030
АКТ қолдану дағдылары
презентация
|
|
Дескриптор:
1.Квадрат теңдеулерді ажыратады
2.
Толымды, толымсыз және кіріктірілген
квадрат теңдеу екенін анықтай
алады.
|
Оқушылар ережелерін айтып
топтарының атын қорғайды.
|
|
Слайд
|
Өткен білімді еске түсіру
|
3.«Ой қозғау» сұрақ
жауап
|
«Ой қозғау» сұрақ
жауап
Сұрақ қойылады, дұрыс жауабы
тексеріледі.
|
Мұғалім оқушыларды сабақ бойы қадағалап, кері
байланыс беріп отырады.
|
|
|
4.«Кубизм» әдісі
коэффициенттерін табу

-9x+1=0
12 +5x-2=0
3x²- 16x -2 = 0
x²- 9x + 1 = 0
|
Квадрат
теңдеулерді анықтап, коэффициенттерін табады

|
Топтық жұмыстарда топ бойынша
бағалау,
әр жауаптары
1 ұпай жинайды
|
Үлестірме тарату

|
|

-7x²+ 3x -2 = 0
12x²+ 5x -2 = 0
x²- 11x + 10 = 0
3x²+5x -2 = 0
Дескриптор:
--
Квадрат теңдеулерді ажыратады
-- Коэффициенттерін дұрыс
анықтайды.
|
Сұрақ қойылады, дұрыс жауабы
тексеріледі.
|
1-3ұпай- «нашар»
4-5 ұпай –«қанағаттанарлық»
6-7 ұпай –«жақсы»
8-10 ұпай – «өте
жақсы»
|
слайд
|
Жұптық жұмыс
|
5.Мына теңдеулердің қайсысы квадраттық теңдеу
болады:



(дұрыс тапсаң
шар әуеге қалықтайды!)

|
Топта ақылдаса отырып табады.

Квадрат теңдеуді шешудің барлық
әдіс-тәсілдерін меңгерту қажет екеніне назар
аударамыз.
|
Топтық жұмыстарда топ бойынша
бағалау,
әр жауаптары
1,2 ұпай жинайды
|

|
Оқулықпен
жұмыс
|
6.Оқулықпен жұмыс
№229 №231
Толық квадрат теңдеуді формула арқылы
шешу.
1.Коэффициенттерін жазу: a, b,
c.
2.Дискриминантты табу: D
= .
3.Егер D < 0,онда теңдеудің түбірі жоқ.
4.Егер D = 0, онда бір түбірі бар: .
5.Егер D > 0,
онда теңдеудің екі түбірі бар: 
|
Сұрақ қойылады, дұрыс жауабы
тексеріледі.
2 топ:

|
|
|
|
Есептер шығару:
1 топ:
Жауап: түбірі жоқ
3
топ:
Жауап: -1; 1,2
Мақалдардың жалғасын тауып, астында
берілген тапсырманы орында

Дескрипторлар:
1.Квадрат теңдеулерді ажыратады және
коэффициенттерін дұрыс анықтайды
№2 Тапсырма: Жұптық жұмыс
Төмендегі теңдеулердің ішінен квадрат теңдеулерді анықта
және олардың коэффициенттерін жаз:

|
Дескриптор:
--
Квадрат теңдеудің формуласын біледі.
--
Түбірін таба алады.
Дескрипторлар:
1.Квадрат теңдеулерді ажыратады және
коэффициенттерін дұрыс анықтайды
|
Бағалау : Мақтау, мадақтау арқылы
|
|
|
|
|
|
|
Қорытын дылау
|

|
Сұрақ қойылады, дұрыс жауабы
тексеріледі.
|
|
Бекіту
Бағалау
|

Дескриптор:
--
Квадрат теңдеулерді ажыратады
--
Ережелерін жатқа біледі.
Оқушының аты
жөні
|
Үй тапсырмасын
тексеру
|
«Ой қозғау» сұрақ
жауап
|
«Кубизм»
әдісі
|
Оқулықпен
жұмыс
|
Концептуалдық
кесте»
|
.«Ой ашар» қатесін
тап
|
Қорытындылау
|
Бағалау
|
|
1
|
1
|
2
|
2
|
2
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|

«Басба |