Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Квадрат теңсіздіктердіі шешу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тақырыбы |
Квадрат теңсіздіктердіі шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тынымжан А.А |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны:20 |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:0 |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу; 8.8.2.7; Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдері шешу жолдарын түсіну 8.9.2.8 Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдеріншешуді тану |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Квадрат теңсіздіктер туралы үйренгендерін меңгеріп, ажыратып, есеп шығаруға пайдаланады. Көптеген оқушылар Квадрат теңсіздіктер және олардың қасиеттері жайлы түснік алады Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы |
Сабақтың мақсаты таныстырылады. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау. Қайталауға арналған сұрақтар
|
«Сиқырлы ұяшықтар» Топтар слайдта берілген ұпай сандарын таңдау арқылы шыққан есеп шешімдерін туралы білетін ақпараттарымен бөліседі. Төмендегі сұрақтарды қоюға болады.
Көп ұпай жинаған топ оқушылары жұлдызшамен бағаланады (тәтті беруге де болады). |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||||||
Сабақтың ортасы |
Кадрат теңсіздік Парабола әдісі интервалдар әдісі Енді осы интервалдар әдісінің квадраттық теңдеуді шешудегі алгоритмін есімізге түсірейік. -Алгоритм дегеніміздің өзі не? -Белгілі бір мақсатқа жету үшін орындалатын реттелген әрекеттер тізбегі. Олай болса біз қазір «Тізбегін ,тап!» ойынын ойнаймыз. Интербелсендітақтаның қаламының көмегімен теңсіздікті шешудің алгоритмін дұрыс орналастырыңдар Топпен жұмыс жасау Сәйкестігін тап! (Оқушылар
орындарында орындап болған соң, дұрыс жауапты кезектесіп ,тақтада
орналастырады. Интербелсенді
тақтада.) |
Теңсіздіктердің жауаптарын сәйкестендір: х2≥1 х2 – 3х <0 x2 –3 x – 4 >0 (х+5)(х+2) ≤0 (3х+2)(х – 4)<0 x2 – 5×3>0
(-∞;
-1]∪[1; +∞) Топтар сынып алдында жұмыстарын қорғайды, бір-бірін критерийге сай бағалайды.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
||||||||
Сабақтың соңы |
Постермен жұмыс Жұптық жұмыс: Жауабы бойынша теңсіздікті жаз. Әр жұпқа үлгі беріледі. Үлгіге қарап, жауабы бойынша теңсіздікті жазу керек. Ү лгі: бойынше берілген теңсіздікті жазу үшін жауабын сан түзуіне саламыз. + - +
Сан түзуіне қарай отырып жауабын жазамыз:
|
Өз ойларын ортаға салады сабақты талдайды Тапсырмалар : Жауабы бойынша теңсіздікті жаз:
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 81 |
Квадрат теңсіздіктердіі шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу; 8.8.2.7; Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдері шешу жолдарын түсіну 8.9.2.8 Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдеріншешуді тану |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Квадрат теңсіздіктер туралы үйренгендерін меңгеріп, ажыратып, есеп шығаруға пайдаланады. Көптеген оқушылар Квадрат теңсіздіктер және олардың қасиеттері жайлы түснік алады Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі. Оқылымалды тапсырма. Т Сынып топтарға бөлінеді. Топтарға Квадрат теңсіздіктердіі шешу үлгісі туралы мәтін ұсынылады. 1-тапсырма: Мәтін бойынша ментальді карта жасаңыз. Мәтіндегі негізгі мағлұматтарды қамтуға тырысыңыз және жұмыстың қорытындысымен сыныпты таныстырыңыздар. |
Оқылым тапсырмасы. Топтық жұмыс: Теңсіздіктерді интервалдар тәсілімен шешудің алгоритмін құрастыр -5 минут Теңсіздіктерді шешу алгоритмі
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
«Өкіл» стратегиясы. Берілген теңсіздікті шешіп, оны басқа топтарға түсіндіру(5+5минут) : 1. Таза, дұрыс шығарылуы 2. көркемдігі,суреттердің дұрыс сызылуы 3. жауабының дұрыс жазылуы 4. топ мүшелерінің бірлесе жұмыс істеуі
|
1-Мысал.Теңсіздікті
шеш.
у Жауабы: (-∞;1)U(6;+∞) 1 6
Топтық жұмыс: Сәйкестігін табу. Берілген теңсіздіктерді шешіп, дұрыс жауабын сәйкестендіру -10 минут Топтық жұмыс «Сәйкестігін тап» Теңсіздіктерге бірнеше артық жауаптар беріледі. Оқушы есепті шығарып, ішінен дұрыс жауапты сол тұсқа жапсырады.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Топтық есептер 1. (х - 1) (х + 4)≥0, x – 1 =0, x+ 4 =0, x=1, x=- 4 + - + - 4 1 жауабы. ├]-∞;- 4]∪[1;+∞┤[ 2. (х+2) (х - 3)<0 x+2=0, x - 3=0, x=- 2, x=3 + - + жауабы.(- 2; 3) - 2 3 3. (х - 5) (х – 1, 5) 0, x=0, x=2 + - + жауабы.(-∞; 0)∪(2;+∞) 0 2 3. 5х(3+x) (x - 9) 0, х=2, х≠- 2 + - + жауабы.(-∞;- 2)∪(2;+∞)
|
Тапсырмалар : Жауабы бойынша теңсіздікті жаз:
Теңсіздіктерді парабола әдісімен және интервал әдісімен шеш.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 82 |
Квадрат теңсіздіктердіі шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу; 8.8.2.7; Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдері шешу жолдарын түсіну 8.9.2.8 Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдеріншешуді тану |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Квадрат теңсіздіктер туралы үйренгендерін меңгеріп, ажыратып, есеп шығаруға пайдаланады. Көптеген оқушылар Квадрат теңсіздіктер және олардың қасиеттері жайлы түснік алады Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
МК) .Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу (сөйлесу). Кім жылдам арқылы Сұрақ жауапты пайдалану Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру
|
Интервалдар әдісі сен үшін маңызды ма? Неліктен |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру, сақина саламақ әдісі арқылы әр топқа арнайы сұрақтар беру, олар сол сұравқ арқы түсініктері салмақты түрде айта біледі (х-2)(х-5)(х-12) > 0
Ж/бы: (2;5)U(12;+∞) (х+7)(х+1)(х-4) < 0
Ж/бы: (-∞; -7)U(-1; 4) х(х+1)(х+5)(х-8) > 0
Ж/бы: (-∞; -5)U(-1; 0)U(8;+∞)
|
1 топ Т еңсіздікті шешіңдер: 1. х(х+1)(х-7)≥0 2.
2 топ Теңсіздікті шешіңдер:
3 топ Теңсіздіктің ең үлкен, ең кіші бүтін шешімін табыңдар:
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Теңсіздікті
шешіңдер:
|
Деңгейлік тапсырмалар: Оқушыларға 3 деңгейде жазылған кеспе қағаздар бойынша теңсіздіктерді шешу есептері беріледі С. 1) 2) 3) В. 1) 2) 3) А .1) 2) 3) |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 83 |
Квадрат теңсіздіктердіі шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу; 8.8.2.7; Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдері шешу жолдарын түсіну 8.9.2.8 Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдеріншешуді тану |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Квадрат теңсіздіктер туралы үйренгендерін меңгеріп, ажыратып, есеп шығаруға пайдаланады. Көптеген оқушылар Квадрат теңсіздіктер және олардың қасиеттері жайлы түснік алады Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Қорытынды Кубизм стратегиясы Өткен тақырыпты қайталаймыз. «Сандар сөйлейді».
Бұл сандар нені білдіреді. Дұрыс, жауабы 70. Осы 70 санына байланысты қандай елеулі оқиғаларды білесіңдер? Ия, балалар Жеңіс туының желбірегеніне 70 жыл. Қан майданда кеуделерін оққа тіккен боздақтардың ерлігін еш ұмытпауымыз керек. Оларға мәңгі тағзым етіміз керек.
1995 20 санына байланысты қандай елеулі оқиғаны білесіңдер? Биылғы жыл Ассамблияға 20 жыл. Біз көп ұлтты мемлекетпіз.Көп ұлтты бола тұра біз татумыз, іргеміз берік елміз.
|
Мына қос теңсіздіктің неше бүтін шешімі бар?
550 санына байланысты қандай оқиғаларды білесіңдер? Біздің қазақ хандық дәуірі де тарихымызда маңызды рөл атқарады. Тәуелсіз ел болуымыздың түп тамыры осы қазақ хандық дәуірінен бастау алады. Блум Таксономиясы бойынша сұрақтарға жауап береді:
Интервалдар әдісі сен үшін маңызды ма?
Неліктен? Критерилері:
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||
Сабақтың ортасы |
а Кестені толтыр» кезеңі , теңсіздіктерін , , , , жағдайларында дұрыс орналастыр тапсырмасын беремін. Оқушылардың білуі тиіс теңсіздіктерді шешу алгоритмін хабарлаймын: 1. теңдеуін шеше алады. 2.Түбірлерінің санына байланысты х осімен қанша нүктеде қиылысатынын біледі. 3. а-ның таңбасына байланысты парабола тармағын сала алады. 4. Теңсіздікті оқи алады 5. Теңсіздіктің шешімін дұрыс тауып жаза алады. |
Тапсырмалар. «Кім тапқыр?» постерде орындау
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
||||
Сабақтың соңы |
Шығармашылыққа тапсырма: Оқулықпен жұмыс. ”Кім жылдам?” 1)(x-1) (x+4) ≥ 0 2) (x+2) (x-3) < 0 3) (x-5) (x-1,5) < 0 4) (x-4) (x+3 )≤ 0 x-1=0 x+2=0 x-5=0 x-4=0 x+4=0 x-3=0 x-1,5=0 x+3=0
ж: (-∞;-4] Ս [1;+∞) ж: (-2;3) ж: (1,5;5) ж: [-3;4] x (x+1) (x-7) ≥ 0 3) 5x (3+x) (x-9) < 0 5x=0 ж: [-1;0] Ս [7;+∞) ж: (-∞;-3) Ս (0;9) |
“Кім тапқыр?” – топтық жұмыс.Үш топқа есеп бе Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 84 |
Квадрат теңсіздіктердіі шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.8 квадрат теңсіздіктерді шешу; 8.8.2.7; Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдері шешу жолдарын түсіну 8.9.2.8 Теңсіздіктерді дәлелдеу тәсілдеріншешуді тану |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Квадрат теңсіздіктер туралы үйренгендерін меңгеріп, ажыратып, есеп шығаруға пайдаланады. Көптеген оқушылар Квадрат теңсіздіктер және олардың қасиеттері жайлы түснік алады Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ой қозғау
сұрақтары: |
Есеп. Оқушы бүтін сан ойлады. Ойлаған санға оның –ін қосса, 10-нан үлкен сан шығады. Егер ойлаған саннан оның -ін азайтса, 5-тен кіші сан шығады. Оқушы қандай сан ойлады? Шешуі: , , , 8˂х˂10, х=9.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Әр топқа бірдей тапсырмалар беремін, оқушылар тақырыпты жұппен, содан соң топпен талқылап, өздері оқып меңгереді. Ары қарай «Сұқ саусақ» стратегиясын пайдаланамыз. Бір топ ортаға шығып, қалған топтарға тақырыпты түсіндіреді. Тапсырма: 1 – мысал.Оқушы 4 дәптер сатып алу үшін 200 теңгеден көп ақша төлейді.егер дәптердің бағасы 20 теңгеге қымбаттаса, ол 360 теңгеден аз ақша төлейді. Дәптердің алғашқы бағасы неше теңге? Шешуі. х- дәптердің алғашқы бағасы Есептің шарты бойынша: бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі құрылады. Теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін жеке-жеке табайық
,
Теңсіздіктердіңтабылғаншешімдерінбіркоординаталықтүзудекескіндейміз:
50 70 Жүйедегі теңсіздіктердің екеуіне де ортақ шешімдер жиыны (50;70) аралығы (интервал) немесе 50<x<70. |
Ал, қазір мен сіздердің алдарыңызға бағдаршам суретін таратамын, сол бойынша сіздер тақырыпты қаншалықты меңгергендеріңізді тексере отырып, бірінші тапсырма бойынша өз-өздеріңізді бағалайсыздар. Екінші тапсырма бойынша көршіңізді бағалайсыздар. Үшінші тапсырма бойынша топ басшысы бағалайды. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Есептер шығару: а) карточкамен жұмыс №1 №2 №3 №4
|
№5 №6 №7 №8
«Математикалық лото»
ойыны. Топ лото ойнау арқылы түскен есепті
шығарады.
. Семантикалық картаны толтырыңдар
Рефлекция сұрақ-жауап) (3 мин)
Сабақты жақсы оқу үшін не істеу керек? Бағалау парақшаларын толтыру. Смайликтер арқылы кері байланыс орнату
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 85 |
Рационал теңсіздіктерді шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі« |
Кім шапшаң?» ойынын ойнату арқылы оқушылардың білімдерін жан-жақты тексеру. сұрақ-жауаб арқылы өтілген сабақты қайталау (диалог әдісі): 1Сынып оқушыларын 4 топқа бөлу. 1-топ оң сандар, 2-топ теріс сандар, 3-топ рационал сандар және 4-топ иррационал сандар болып топтастыру. Оқушылар теріс сандар, оң сандар, рационал сандар және иррационал сандар болып 4 топқа топтасады. 1-топ оң сандар (1; 6; 11; 45; 23;3), 2-топ теріс сандар (-7; -5; -3; -10; -21; -33), 3-топ рационал сандар ( ), 4-топ иррационал сандар ( , , , , , ) болып топтасады |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалдың тұсаукесер рәсімінде интерактивті тақтада
3) х+3 0 өрнектерін көрсету арқылы, сұрақ қою техникасы бойынша төмендегі сұрақтард: 1) Рационал бөлшек дегеніміз не? 2) Рационал өрнек дегеніміз не? 3) Теңсіздіктерді қалай шешеміз? Келесі кезекте интерактивті тақтадан өрнегін көрсетіп: «Балалар, қалай ойлайсыңдар бұл өрнекті қалай атауға болады?» деп қайта бағыттау сұрағын қойыл. Ендеше балалар бүгін біз осы рационал теңсіздіктерді қалай шешеу керектігін үйренеміз. Бүгін біздің өтетін сабағымыздың тақырыбы « Рационал теңсіздіктерді шешу» (интерактивті тақтада көрсетіледі) Оқушылар 1-бөлшекті «рационал бөлшек», 2- өрнекті «рационал өрнек» , ал үшіншінің «теңсіздік» екендігін ажыратады. өрнегін «рационал теңсіздік» екендігін түсінеді |
Оқушылар тақырыпты дәптерге жазады. Топтық жұмыс бойынша жаңа тақырып талдауға беріледі. Ішкі және сыртқы бақылаушылар тағайындалып, бақылау парақшалары таратылады. 1-топ пен 3-топқа 1-мысалды беріледі. теңсіздігін шешу керек. 2-топ пен 4-топқа 2-мысалды беріледі.
теңсіздігін шешу керек. 1) Жеке жұмыс. 2) Жұптық жұмыс 3) Топтық жұмыс 4) Постерге салу 5) Постерді қорғау
1-мысал: х+2 және 4х-1 теңсіздіктерімен, яғни х теңсіздіктерімен анықталады. ортақ бөлімге келтіреміз.
х2-5х+4 квадрат үшмүшесінің түбірлері 1 және 4 болғандықтан х2-5х+4=(х-1)(х-4) теңдігі орындалады. түрінде жазамыз. Осы теңсіздікке аралықтар тәсілін қолдану үшін бөлшектің алымы мен бөліміндегі жай көбейткішті нөлге айналдыратын -2; ; 1; 4 нүктелерімен сан өсін 5 бөлікке бөлеміз. Жауабы: х - |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Тапсырма Сұрақтар Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не?Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздіктерді шешуде қандай амалдар қолданылады? |
Теңсіздіктерді шешіңдер: 1) (х-1)(х+1) 2) х2(х-1)(х+2) 3) –х2+5х+6 Квадрат теңсіздік пен рационал теңсіздіктің айырмашылығын жазып көрсет. f(х)= ; g(х)= теңдеулерінен рационал теңсіздік құрастырып, ықшамдаңыз. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 86 |
Рационал теңсіздіктерді шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Тапсырма Сұрақтар Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздік дегеніміз не?Рационал теңсіздік дегеніміз не? Рационал теңсіздіктерді шешуде қандай амалдар қолданылады? |
Теңсіздіктерді шешіңдер: 1) (х-1)(х+1) 2) х2(х-1)(х+2) 3) –х2+5х+6 Квадрат теңсіздік пен рационал теңсіздіктің айырмашылығын жазып көрсет. f(х)= ; g(х)= теңдеулерінен рационал теңсіздік құрастырып, ықшамдаңыз. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
2-мысал. теңсіздігінің анықталу облысы х болады. түрінде жазамыз. х2+2х+4=(х+1)2+3>0 болғандықтан, бұл квадрат үшмүше теңсіздік таңбасына әсер етпейді. Сондықтан берілген теңсіздік теңсіздігімен мәндес. Онда х=-1, х=0, х=1, х=2 нүктелері осы сан осін 5 бөлікке бөледі. Жауабы: х |
Кім жылдам?» әдісі арқылы топтық жұмыс жүргізу. 1-топ: №1есеп (жұп нұсқалары) 2) х(7-х)>0 4) х2(3-х)(х+1) 6) 3х2-7х+2<0 2-топ: №2 есеп (жұп нұсқалары) 2) <0 4) 3-топ: №3 есеп (жұп нұсқалары) 2) >0 4) <1 4-топ: №4 есеп (жұп нұсқалары) 2) , 4) >3 есептері шығарылады.
Бақылау парағының А
және В парағы арқылы бағалау
жүргізіледі. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Соңында есептің дұрыс жауабы интерактивті тақтада көрсетіледі. (8-стратегия Түзетулерді орындау») |
|
|
|
|
1-топ: №5 есептің (жұп нұсқалары) жауаптары: 2) (0;7) 4) (- 6) 2-топ: №7 есептің (жұп нұсқалары) жауаптары: 2) (- 4) (- 3-топ: №8 есептің (жұп нұсқалары) жауаптары: 2) 4) (-4;3) 4-топ: №9 есептің (жұп нұсқалары) жауаптары: 2) 4) (0;6) |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 87 |
Рационал теңсіздіктерді шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Тапсырмалар
Оқушылардың үй тапсырмасын тексеріп болғанша, үлестірмелі кеспелер арқылы өткен тақырыпты пысықтап аламын.
|
Оқушылардың алдына парақша қиындыларын беремін, сол қиындыларды құрастыра отырып бүгінгі өтетін тақырыпты шығарып аламын. Оқушылар қиындыларды құрастырып болғаннан соң шыққан сөзді айтады. Сонымен бүгін сіздермен “ Есептер шығару” тақырыбын өтеді екенбіз. Ал енді, балалар бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешуді сіздер қалай түсінесіздер аз ғана ойланайық және қағаз бетіне түсіріңіздер. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырмалар орындалып болғаннан соң , слайд арқылы дұрыс немесе дұрыс еместігін тексереді. А деңгейінің есебі-жасыл түсті № 1578 , № 1581 В деңгейінің есебі- көк түсті № 1582 , № 1583 С деңгейінің есебі-қызғылт түсті № 1584 , № 1589 Қосымша тапсырма- ақ түсті Мен дарынды оқушының жұмысын өзім тексеремін Есептер шығару. № 1578 |
№ 1
3) 4) |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
№1 |
№ 4 (2n+1) - берілген тақ сан
n=7. Ізделінді тақ сандар: 15;17; 19. Жауабы: 15;17; 19. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 88 |
Рационал теңсіздіктерді шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Сабақтың өту барысымен таныстыру. «Не? Қайда? Қашан?» телеойыны барысында сырттан келген тапсырмаларды орындау. «Озық ойлы оқушы» наминациясын анықтау. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру |
Еске түсіру а) Квадрат теңдеудің түбірін қалай табамыз? ә) Дискриминант, түбір формуласы қалай жазылады? б) Квадрат теңсіздік анықтамасы қалай айтылады? в) Квадрат теңсіздікті шешудің қандай әдісін білесің? г) Парабола төбесінің формуласы қандай? Сан аралықтарын сәйкестендіру D [ -1;4) C ( -1;4] В [ -1;4]
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Теңдеу шешуді
қарастырайық:
Теңдеу шешуді
қарастырайық: |
I тәсіл (слайд № 5).
х2 – 3х + х – 5 – х – 5 = 0 х2 – 3х –10 = 0 Д = 9 + 40 = 49 х1 = 5 х2 = –2 тексеру жүргізу арқылы шыққан мәндер теңдеудің түбірлері –2 және 5 болатынын анықтаймыз. (слайд №7).
х = –2 х(х – 5) = –2(–2 – 5) 0; Жауабы: –2. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Оқушыларды бағалау, сабақты қорытындылау Зерде журналының тапсырмасы(шексіз мейірімділік) 1. -2;0;1 сандарының қайсысы квадраттық теңсіздіктердің шешімі болады: а) х2 +6х +8<0; ә) х2 +х>0; б) 3х2 – х +2 > 0
|
2. . Теңсіздікті қанағаттандыратын бүтін сандарды тап. -1≤х≤3 3<х<6 3. Теңсіздіктерді шеш: (х-1)(х-3) >0 |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 89 |
Рационал теңсіздіктерді шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Математика және физика журналының тапсырмасы(келешекке ақ жол) |
1. Теңсіздіктерді шеш: а) х2 – 49 >0 ә) 2х2 – 4х +1 >0 2. . х-тің қандай мәндерінде өрнектің мағынасы бар болады: ; |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Теңсіздіктің ең үлкен, ең кіші бүтін шешімін табыңдар:
Теңсіздікті
шешіңдер:
2.Теңсіздікті
шешіңдер: |
Деңгейлік тапсырмалар: Оқушыларға 3 деңгейде жазылған кеспе қағаздар бойынша теңсіздіктерді шешу есептері беріледі С. 1) 2) 3) В. 1) 2) 3) А .1) 2) 3) |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Әр топ өзара тақырыпқа қатысты семантикалық кртаны толтырып жауабын тақаға шығып қорғайды, тарауды жинақтайды 1. Сәйкестігін тап 4 мин Теңсіздіктердің жауаптарын сәйкестендір: 1) х2≥1
2) х2 – 3х <0
3) x2 –3 x – 4 >0
4) (х+5)(х+2) ≤0
5) (3х+2)(х – 4)<0
6) x2 – 5x3>0 |
Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Стикерлерді толтыру Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 90 |
Теңсіздіктер жүйелерін шешу
|
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі - квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктенқұралған жүйелерді шешу; 8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Үй тапсырмасын тексеру Оқушылар жұпта дәптерлерін алмасып үй тапсырмаларын тексереді, комментарийлер қалдырады. Білімді жаңғырту функциясының нөлдерін табатын болсақ, оның үш жағдай болуы мүмкін: 1) D=0 болса, тек бір нөлі бар; 2) D>0 болса, екі нөлі бар; 3) D<0болса, нөлдері жоқ. Шағын топта орындауға арналған тапсырма: Дискриминанттаңбасы және коэффициентінің таңбасына байланысты функциясы графигінің алты орналасуының біреуі болуы мүмкін, сол графиктердің сұлбасын кестеге салыңыз:
|
Оқушылар кестені толтырып болған соң тақтадағы дұрыс жауап үлгісімен тексереді, толықтыратын жерлері болса, толықтырады. Дескрипторлар - Параболаның тармағының бағыты дұрыс көрсетілген - Дискриминант таңбасына байланысты хосіне қатысты параболаның орналасуы дұрыс көрсетілген |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылар 2 түрлі топтарға бөлініп жұмыстанады. 1-топ тапсырмасы ах2 + bх +c> 0, ах2 + bх +c 0, ах2 + bх +c 0, ах2 + bх +c 0 теңсіздіктері үшін 1) а > 0 және D> 0 болғанда 2) а > 0 және D = 0 болғанда 3) а > 0 және D < 0 болғанда графиктерінің сұлбасын салып, қорытынды жасаңыз. |
2-топ тапсырмасы ах2 + bх +c> 0, ах2 + bх +c 0, ах2 + bх +c 0, ах2 + bх +c 0 теңсіздіктері үшін 1) а < 0 және D> 0 болғанда 2) а < 0 және D = 0 болғанда 3) а< 0 және D < 0 болғанда графиктерінің сұлбасын салып, қорытынды жасаңыз |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Теңсіздіктерді шешіңіз: 1) ; 2) 3) ; 4) . Дескрипторлар - Теңсіздік стандарт түрде жазылған - Квадрат үшмүшеліктің түбірлері табылған - Параболаның сұлбасы салынған - Қажетті аралықтар көрсетілген - Теңсіздіктің шешімі жазылған |
Рефлексия Нені жақсы орындадыңыз? Не қиындық туғызды? Неліктен бұл қиын болды? Оны қалай орындап шықтыңыз? |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 91 |
Теңсіздіктер жүйелерін шешу
|
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі - квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктенқұралған жүйелерді шешу; 8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді, сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Мұғалім сабақтың соңында үй тапсырмаларын тексеру үшін дәптерлерін жинап алатынын ескертеді. |
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Алдымен оқушылармен бірге есепті шығару идеясы талқылап алынады, кейін тақтаға бір оқушыдан шығарылып, есепті шешу жолы көрсетіледі.
а) б)
|
Жеке жұмыс Оқушылар өздігінен берілген тапсырманы орындай отырып, нәтижесінде фоторобот құрастырып шығарады. Жауабын тақтада көрсетілетін фотороботтың пішіні арқылы тексереді. Топпен жұмыс Оқушылар 3 оқушыдан топтарға бөлінеді. Топтың бір мүшесі берілген тапсырманы аралықтар әдісімен, екіншісі графиктік әдіспен, үшіншісі дискриминант таңбасы арқылы шығарады. Нәтижені топта талқылайды, әрбір оқушы қалай шығарғанын топ мүшелеріне түсіндіреді. Теңсіздікті шешіңіз: Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау Теңсіздіктерді әртүрлі тәсілдермен шешіңіз: Оқушылардың жұмыстары мен үй тапсырмасы орындалған дәптерлері жинап алынады. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы
|
Рефлексия
Қандай есептерді шығарудан қиналдыңыз? Неге? |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 92 |
Теңсіздіктер жүйелерін шешу
|
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі - квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктенқұралған жүйелерді шешу; 8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді, сабақтың мақсатын талқылайды. Жағымды психологиялық орта құру. «Атомдар мен молекулалар» ойыны арқылы оқушыларды 3 оқушыдан шағын топтарға бөлу. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру Пайда болған шағын топтарда оқушылар үй тапсырмаларын тексереді, бір-біріне комментарийлер қалдырады. |
Қайталау тапсырмасы Оқушыларға орындауға графиктік әдіспен шығарылған квадрат теңсіздіктерді шешу жолдары ұсынылады. Бірақ бірнеше теңсіздіктің шешімінде қателіктер бар. Оқушылар осы қателерді тауып, дұрыс жауабын көрсетулері керек.Кейін көршісімен жұмыстарын алмастырып, бір-бірінің жұмыстарын тексереді, талқылайды. Дескрипторлар - Шешімінде қате бар есептер анықталған - Қателер түзетіліп, дұрыс жауап жазылған |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Жалпы сыныппен орындауға арналған тапсырма Алдымен оқушыларғакөршілерімен бірге талқылай отырып, орындауға уақыт беріледі. Мұғалім жетелеуші сұрақтар арқылы олардың өздіктерінен орындап шығуларына көмектеседі. Кейін дұрыс жауабы мен рәсімделуі тақтада талданып көрсетіледі. Тапсырма: Берілген функциялардың анықталу облысын анықтаңыз: |
Жеке жұмыс Тақтада есептердің нөмірлері жазылады, оқушылар тапсырманы орындап болған соң мұғалімге барып қалай шешкенін түсіндіреді. Егер барлығы дұрыс орындалса, оқушы өзінің атын тақтадағы сәйкес ұяшыққа жазады және осы тапсырманы шешкен келесі оқушыны тексереді. Оқушыларға көмек ретінде сыныптың бөлмесіне әрбір есептің шешу жолы жазылған парақтар ілінеді. Оны қарауға барғанда оқушы қаламсыз баруы керектігін ескерту керек. Берілген функциялардың анықталу облысын табыңыз: Дескрипторлар - Өрнектің мағынасы болатын шарт құрастырылған - Квадрат теңсіздік дұрыс шешілген - Жауап жазылған |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы Берілген функциялардың анықталу облыстарын табыңыз: Берілген теңсіздікті графиктік әдіспен және аралықтар әдісімен шешіңіз:
|
Рефлексия Оқушыларға 3 түсті шеңберлер таратылады. Олар өздері таңдаған шеңберді көтереді. Жасыл: Барлығын түсіндім, өзгеге көмектесе аламын Сары: Жақсы түсіндім, бірақ әзірге көмектесе алмаймын Қызыл: Дұрыс түсінбедім, маған көмек қажет |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 93 |
Теңсіздіктер жүйелерін шешу
|
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі - квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктенқұралған жүйелерді шешу; 8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді, сабақтың мақсатын талқылайды. Үй тапсырмасының орындалуын тексеру Оқушылар «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясын пайдаланып, бір-бірінің жұмыстарын тексереді. |
Білімді жаңғырту Оқушылар жұпта орындайды, кейін басқа жұппен бірігіп өзара тексеру жүргізеді, қажет болған жағдайда түзетулер енгізеді, толықтырады. Көпмүшелерді сызықтық көбейткіштерге жіктеңіз:
Дескрипторлар - Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілін біледі - Өрнекті көбейткіштерге жіктейді |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Квадрат теңсіздіктерді шешудің аралықтар (интервалдар) әдісі: Мысал №1: Шешуі:
Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласы бойынша жіктеп жазамыз. ) Сонда: теңсіздігін аламыз. Сан осіне салып, таңбаларын анықтаймыз. Жауабы: Квадрат теңсіздіктерді аралықтар (интервалдар) әдісімен шешу алгоритмі:
Мысал №2: . Бұл мысалды оқушылар өздіктерінен шығарады. Кейін тақтадағы дұрыс жауабымен тексереді. |
Есептер шығару Тақтада есептің нөмірлері жазылады, оқушылар тапсырманы орындап болған соң мұғалімге барып қалай шешкенін түсіндіреді. Егер барлығы дұрыс орындалса, оқушы өзінің атын тақтадағы сәйкес ұяшыққа жазады және осы тапсырманы шешкен келесі оқушыны тексереді. Теңсіздіктерді шешіңіз:
Дескрипторлар - Көпмүшеліктерді көбейткіштерге жіктейді. - Көбейтіндіні нөлге айналдыратын айнымалының мәндерін сан осінде белгілейді және шыққан аралықта көбейтіндінің таңбасын анықтайды - Теңсіздіктің шешімін жазады |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы Аралықтар әдісін пайдаланып теңсіздіктерді шешіңіз:
|
Рефлексия -Сабақта қандай тапсырмалар немесе іс-әрекеттер қызықты болды? - Қандай тапсырма қиындық туғызды? Неге? |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 94 |
Теңсіздіктер жүйелерін шешу
|
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі - квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктенқұралған жүйелерді шешу; 8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру. ІІ. «Айырмашылығы неде» ширату жаттығуы арқылы, оқушылардың ойын шоғырландырып, оқу мақсатын анықтаймыз. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
|||||||||
Сабақтың ортасы |
Bilimland порталынан видеоролик арқылы жаңа тақырыпты беремін. «Борт журналы» белсенді әдісі арқылы оқушылар өз ойларын, ұсыныстарын, тың ақпараттарды жазып алады және кейін қолдана алады.
(Ө,Ж,Т) 1 тапсырма:«Ойлан-жұптас-бөліс» белсенді әдісі арқылы білімді жинақтау , ынтымақтаса отырып өз ойларын еркін жеткізе алады. а) х2-4х+3>0 ә) (х-4)(х+3)≤0 б) ≥0
|
Дескриптор:
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі Сұрақтар: 1)Тапсырмаларды орындау барысында қиындық туғызған қандай сұрақтар? 2)Шешімін жазған кезде қандай қателіктер кетті?
(Т) 2 тапсырма: «Ойынды жалғастыр» белсенді әдісін қолданамын,себебі алдыңғы білімді бекіте отырып,тереңдеу, талдау мақсатын негізге алдым. теңсіздігін шешіп, бүтін шешімдерін тап. Дескриптор:
ҚБ: «Жұлдызша» Саралаудың әдісіне сәйкес қосымша тапсырма беремін.(Қосымша 1)
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
||||||||
Сабақтың соңы |
3 тапсырма: «Әуе шары» белсенді әдісі басқалармен жұмыс,ойлау шешім қабылдау,ақпаратты басқару дағдыларын қалыптастыру мақсатында алдым. Есіл өзенінің ағысымен катер 18 км жүзген соң, өзен ағысына қарсы 20 км жүзіп, барлық жолға 2 сағаттан артық жұмсады. Катердің тынық судағы жылдамдығы 20 км\сағ болса, өзен ағысының жылдамдығын табыңдар. Дескриптор:
жылдамдықты анықтайды |
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 95 |
Теңсіздіктер жүйелерін шешу
|
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.10 біреуі сызықтық, екіншісі - квадрат теңсіздік болатын екі теңсіздіктенқұралған жүйелерді шешу; 8.2.2.11 құрамында екі квадрат теңсіздігі бар жүйелер мен жиынтықтарды шешу; |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйренеді; Көптеген оқушылар Рационал теңсіздіктерді аралықтар тәсілімен шешуді түсінедіру; Кейбір оқушылар Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру Ойлау және есте сақтау қабілеттерін арттыру, танымын және пәнге деген қызығушылығын дамыту |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. Білімді жаңғырту Квадрат функцияның таңба тұрақтылық аралықтары қалай анықталатынын қайталау. Тапсырманы оқушылар жұпта орындайды, кейін өзге жұппен бірігіп жауаптарын талқылайды.
|
Дескриптолар - Квадраттық функцияның графигінің әртүрлі жағдайда орналасуына байланысты теңдеуінің шешімі табылған. - Квадраттық функцияның графигінің әртүрлі жағдайда орналасуына байланысты теңсіздігінің шешімі табылған - Квадраттық функцияның графигінің әртүрлі жағдайда орналасуына байланысты теңсіздігінің шешімі табылған |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Сабақтың ортасы |
Анықтама немесе түріндегі теңсіздіктерді квадрат теңсіздіктер деп атайды, мұнда - айнымалы, , , - сандар, .
Егер квадрат теңсіздік қатаң емес болса, онда түбірлер сандық аралыққа енеді, ал егер – қатаң болса, онда енбейді. Квадрат теңсіздікті шешудің бірнеше әдістері бар, бүгін графиктік әдіспен танысамыз. Мұғалім тақтадағы мысалды оқушыларды араластыра отырып шығарады, рәсімделуін көрсетеді |
Егер квадрат теңсіздік қатаң емес болса, онда түбірлер сандық аралыққа енеді, ал егер – қатаң болса, онда енбейді. Квадрат теңсіздікті шешудің бірнеше әдістері бар, бүгін графиктік әдіспен танысамыз. Мұғалім тақтадағы мысалды оқушыларды араластыра отырып шығарады, рәсімделуін көрсетеді.
Мысал №1. 5х2+9х-2<0 теңсіздікті шешіңіз. 1. y=5х2+9х-2 функциясын қарастырамыз. 2. Тармағы жоғары бағытталған парабола. 3. 5х2+9х-2=0 х1=-2; х2= 4. Сұлбасын саламыз Жауабы: Мысал №2. Теңсіздікті шешіңіз:х²-4х+7<0 .
түбірі жоқ, олай болса төбесінің координаталарын табайық. Төбесінің координатасы - .
Жауабы: шешімі жоқ, өйткені х-тың кез келген мәнінде функция тек оң мәндер қабылдайды. Оқушылар жұпта бір-бірене көмектесе отырып берілген тапсырмаларды орындайды, әр тапсырманың жауабын дұрыс жауаппен салыстырады. Мұғалім сыныпты аралап жүріп ауызша комментарийлер береді. Қиналған оқушыларға жеке көмектеседі. Теңсіздіктерді шешіңіз: 1. 2. 3. 4. 5. 0 6. 0 Дескрипторлар - Функцияның нөлдері табылған - Функция графигінің сұлбасы салынған - Теңсіздіктің шешімі жазылған |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы Теңсіздіктерді шешіңіз: а) ; б) ; в) |
Рефлексия (ауызша): 1) бүгінгі тақырыптан жақсы түсінген тұстарым; 2) түсініксіздеу болған тұстары; 3)түсініксіздеу болған тұстарын жетілдіру үшін не істеуге болады; 4) меңгерілген тақырыпты қайда қолдана аламын. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 96 |
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау Квадрат түбір |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.1.2 санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірлер анықтамасын білу және ұғымдарын ажырату |
|
Сабақ мақсаты |
3.Санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірлер айырмашылығын анықтау. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылардың зейінін шоғырландыру «Ширату жаттығулары» әдісі арқылы оқушылар алдыңғы біліммен бүгінгі сабақты ұштастырып оқу мақсатын ашады.Берілген сандардың қай жиынға жататындығын кестеде «+» таңбасын қою арқылы белгілеңіз. |
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
«Ойлан- жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар өз ойын қорытып,жұп болып пікірмен бөліседі,бұл барлық топтық талқылауға ұласады. Кестедегі бос орынды толтырыңдар:
Дескриптор: - санның квадрат түбірі анықтамасын түсінеді; -арифметикалық квадрат түбірдің мәнін табу мүмкіндігін біледі; - саннан квадрат түбірді табуды біледі. (ҚБ)«Бағдаршам» әдісі. Сұрақ:
(Ж)2-тапсырма «Ақиқат - жалған» әдісі бойыншаоқушылардың санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірлер ұғымдары қалыптасады.
|
Дескриптор:
ҚБ:«Егер 5 минутым болса...»әдісіарқылы әр топ өз ойларын ортаға салып түзету жұмыстарын жүргізеді. Сұрақ: х-тің қандай мәндерінде өрнегінің мәні болады?
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
.«Математикалық мозаика» әдісін қолданамын. Себебі оқушылар ойын түрінде тиімді әрекет жасауға, уақытты үнемдеуге, ортақ мақсатқа жетуге үйренеді. Тапсырманы дұрыс орындап мозаиканы құрастырсаң, Астананың нағыз символы, оның танымал карточкасы білетін боласың. 1)0,2 2) 3)20+х2=56 4)у2-3=1,84 5)-0,4: :11 6)0,5
|
Дескриптор:
ҚБ:«Бас бармақ»әдісі арқылыоқушылар өз-өздерін бағалайды. Сұрақ : 1.«Түбір» ұғымын енгізудің қажеті неде? 2. Осы ғимарат туралы не білесің? |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 97 |
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау Құрамында квадрат түбірлері бар өрнектерді тепе-тең түрленд |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.2.3көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығару және көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алу. |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар:Көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығарады; көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алады. Оқушылардың басым бөлігі: Өрнектерді түрлендіріп көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығарады; көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алады. Кейбір оқушылар: Өрнектерді түрлендіріп, көбейткішті квадрат түбір белгісінің алдына шығарып; көбейткішті квадрат түбір белгісінің астына алып талдайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: оқушы зейінін шоғырландыру. Ширату жаттығулары. «Бинго» әдісі: белгілі бір тақырыпқа кіріспе немесе қарым-қатынас дағдыларын дамытудың амалы ретінде пайдаланылады. |
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
|||||||||
Сабақтың ортасы |
BilimLand білім беру порталынан жаңа тақырыпқа байланысты бейнероликты көрсетемін. Жаңа материалды игеру үшін «Елшілер» әдісі:белсенді тыңдау, шешендік өнер және сөйлеу мәнері, бөлу және өзара байланыс құру дағдыларын қалыптастырады. «Атомдармен молекулалар» әдісімен топтарға бөледі. (Т)1-тапсырма. «Үшіншісі артық» әдісі: оқушылар осы заттардың арасындағы кез келген қарым-қатынасты тереңірек түсініп, оларды тиісінше жіктей білу үшін, олардың арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды анықтайды. Ойлау,шешім қабылдау, проблеманы шешу,бірлескен жұмыс, ақпаратты басқару дағдыларын қалыптастырады. 1) 2) 3) 4) Дескриптор:
|
: «Серпілген сауал» әдісі бойынша топтар бір бірін бағалайды. Кері байланыс. 1) Көбейткішті түбір таңбасының алдына қалай шығарады? 2) Көбейткішті түбір таңбасының ішіне қалай шығарады? (Ж)2-тапсырма. «Көршіңмен талқыла» әдісі:оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады. Астана қаласындағы Бейбітшлік және келісім сарайындағы конференц-залдың едені шаршы тәріздес. Еденнің ауданы 288 м2. Конференц-залдың еденіне қанша метр жиектеме (плинтус) керек? Дескриптор:
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы жұптар бір-бірінің жұмысын бағалайды. Кері байланыс. Ауданның формуласынан ұзындықты табуда көбейткішті түбір белгісінің алдына шығаруды қалай қолдандыңдар? (Т) 3-тапсырма. «Сәйкестендіру» белсенді әдісі: Оқушылардың алған білімін қолдану, нақтылау және оқушылар белсенділігін арттыру мақсатында қолданылады.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
|||||||||
Сабақтың соңы |
Кинетикалық энергияның формуласынан жылдамдықтың формуласын қорытып, берілген мәндерді орнына қойып кестені толтырады.
Дескриптор: - мәнін есептейді; - көбейткішті түбір таңбасының алдына шығарады; - мәндерін сәйкестендіреді. ҚБ: «Жетістік баспалдағы» әдісімен оқушылар берілген тапсырма бойынша қандай білім баспалдағында тұрғанын анықтайды. Кері байланыс: Физика пәнінде квадрат түбірдің қасиеттерін қалай пайдаланасыңдар? |
Қорытынды: «Миыңның суретін сал» әдісі. Оқушылар мидың суретін салып, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады. Рефлексия: «Динамикалық шеңбер» арқылы кері байланыс жасай отырып сабақты қорытындылаймын. Рефлексия арқылы келесі сабаққа түзетулер енгіземін.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 98 |
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау Құрамында квадрат түбірі бар өрнектерді түрлендіру. |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.2.6 нақты сандарды салыстыру |
|
Сабақ мақсаты |
Есептер шығару арқылы салыстыруды тұжырымдау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы |
.Ұйымдастыруы бөлімі: Оқушылармен амандасып, оқушы назарын шоғырландыру II. «Ширату жаттығу» арқылы өтілген сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын туғызу, мақсатын аныктау. Сандарды жиындарға сәйкестендіру |
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||||||||||
Сабақтың ортасы |
-тапсырма «Ойлан, тап» әдісі бойынша берілген тапсырманы «Bilimland.kz» білім порталы арқылы өздеріне қажетті білімді алып, топпен оқып, өз пікілерін ортаға салады,бір-біріне түсіндіреді. I деңгей. Өрнектің мәнін тап, салыстыр: 1) және -5,4; 2) және 0,5. II деңгей. Өрнектің мәнін тап, салыстыр: 1) және 3 2) және 135 Дескриптор:
мәндерін салыстырады
|
Тиімді сұрақтар: 1. Қандай сандар жиынын білесіңдер? 2. Рационал сандарға қандай сандар жатады? 3. Иррационал сандарға қандай сандар жатады? 4. Нақты сандар дегеніміз не? ҚБ: «Бағдаршам» әдісімен бағалайды. (Ж)2- тапсырма «Көршіңмен талқыла» белсенді оқу әдісі арқылыоқушылардың тақырып бойынша керекті материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын қалыптастыруға көмектеседі, жұппен, топпен есептің шығару жолдарын талдайды. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
||||||||||||
Сабақтың соңы |
«Бас бармақ », «Жуан-жіңішке сұрақтар» арқылы кері байланыс әдістері пайдаланады. 3- тапсырма (Ж ) «Эйлер -Венн диаграммасы» әдісі арқылы оқушылар есептің идеялар мен ойламен бөлісіп толтырады, талқылайды. ; . Есептеп,нақты сандарды салыстырып, жиындарға топтастырыңдар. Дескриптор:
ҚБ:«Егер 5 минутым болса...» әдісімен бағалайды.Әр оқушы өз ойларын сынып алдында қорғай біледі, белгіленген мақсатқа қол жеткізеді. |
Қорытынды: Тапсырмаларды «Бір сөйлеммен түйіндеу» Оқушылардың жалпы сабақ барысындағы қорытынды шолу. Рефлексия.«БББ» әдісі арқылы кестені толтырады. Б ББ тәсілін қолдану оқушылардың оқу жетістіктерін сыни бағалауда, өзінің танымдық ойы туралы дамуына және шығармашылық қабілеттерін жетілдіреді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 99 |
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау Квадрат теңдеулер |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.1 квадрат теңдеудің анықтамасын білу |
|
Сабақ мақсаты |
. Барлығы: Квадрат теңдеудің анықтамасын біледі. Көпшілігі:Квадрат теңдеудің анықтамасы туралы ортақ тұжырымға келеді. Кейбірі:Квадрат теңдеу туралы өз ойын түсіндіреді. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ширату жаттығуы: «Өзіңді тексер» әдісі арқылы оқушыларды ойлау қызметіне жылдам араластыру үшін және тақырыпты игеруге біртіндеп көшу мақсатында сыни тұрғыдан ойлауды дамыту әдістерінің бірі «Иә, жоқ» қолданылады. Осы әдіс арқылыоқушыларда жағдайды немесе фактілерді бағалау, ақпаратты талдау, өз ойлау дағдылары қалыптасады. «Аctivote» шебертестілеуші құрылғысы арқылы өз білімдерін тексеріп, нәтижесін көреді.Оқушылардың зейінін шоғырландырып, алдыңғы білімімен ұштастырып,бүгінгі оқу мақсатын анықтаймыз. |
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Венн диаграммасы» әдісі. Коэффиценттерін анықтау мақсатында берілген теңдеудің ұқсастығын, осы диаграммаға салып, толтырады. Қалыптасатын дағды:ақпаратты басқарады, ойлау, шешім қабылдау, креативтілік.
|
Қалыптасатын дағды:ақпаратты басқарады, ойлау, шешім қабылдау, креативтілік. 3х2+4х+8=0 3х2=0 толымсыз квадрат теңдеу -16х2+8х=0 квадрат теңдеу 5х2+2,5=0 келтірілген квадрат теңдеу -5х2-х=0 х2+2х+3=0 Дескриптор:
ҚБ:«Бас бармақ» әдісі арқылы өздерін бағалайды.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Қалыптасатын дағды:ақпаратты басқарады, бірлескен жұмыс, ойлау, проблеманы шешеді, шешім қабылдау, креативтілік. 1)25х2=0 2)х2-49=0 3)4х2=64 4)х2+5х=0 Үлгі бойынша квадрат теңдеуді шеш: а) х2-2х+1=0 ә) х2+12х+36=0 б) 4х2+12х+9=0 в) 25х2-60х+36=0 Үлгі: х2+6х+9=0 Ш: (х+3)2=0 х+3=0 х= -3Жауабы:(-3) |
Тест. itest ақпараттық ресурсынан 5 есептен тұратын тест алу арқылы балалардың білімдерін тексеру. Интерактивті тақта арқылы өз-өздерін бағалайды. Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы кері байланыс жасалады.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 100 |
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау Квадрат теңдеулерді шешу |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.1.2 санның квадрат түбірі және арифметикалық квадрат түбірлер анықтамасын білу және ұғымдарын ажырату |
|
Сабақ мақсаты |
. Барлық оқушылар:квадрат тендеулерге Виет теоремасын, Виет теоремасына кері теореманы қолданады. Оқушылардың басым бөлігі:Виет теоремасын қолданып, түбірлердің таңбасын анықтайды, квадрат теңдеулерді шешеді. Кейбір оқушылар:Квадрат теңдеудің түбірлерінің қасиеттерін талдайды, күрделі теңдеулердің түбірлерін табады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Оқушылардың басқалармен жұмыс, ойлау, проблемаларды шешу; шешім қабылдау дағдыларын қалыптастыру мақсатында«Қарлы кесек» белсенді оқу әдісі арқылы тақырыпты өз бетімен игеру. 1.Тапсырма. Теңдеулерді шешіп, кестені толтырыңдар.
|
.(Виет теоремасы). Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған оның екінші коеффициентіне тең, ал түбірлерінің көбейтіндісі бос мүшесіне тең: х2+px+q=0 x1+x2= -- p x1 · x2= q +bх+c = 0теңдеуін келтірілген квадрат теңдеу түрінде жазсақ + х+ = 0
2.Тапсырма. Виет теоремасы бойынша кестені толтырыңдар.
Теорема2. (Керітеорема).Егерx1+x2= -- p, x1 · x2= q болса, онда x1жәнеx2сандары +рх+q = 0 теңдеуініңтүбірлеріболады.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Виет теоремасына кері теореманы қолданып, квадрат теңдеулердің түбірлерін табыңдар, түбірлердің таңбасыын анықтаңдар.
Деңгейі жоғары оқушыларға арналған тапсырмалар:
Дескриптор
ҚБ«Басбармақ» әдісі Кері байланыс Түбірлердің таңбасын қалай анықтадыңдар? (Т)3-тапсырма.«Бірлесе үйрену» әдісі. Әрбір оқушы өз үлесін қосып, басқаларға өзінің білгенімен, идеяларымен, түсініктерімен алмасады. х2+3х+m=0 теңдеуі берілген. m-нің қандай мәнінде берілген теңдеудің:
|
Дескриптор
ҚБ«Жұлдызша»әдісі Кері байланыс. Қандай теңдеулер жүйесін құрдыңдар |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Қорытынды «Бір минут» әдісі бойынша оқушылар сабақты қорытындылайды.
|
Рефлексия «БББ» кестесі
білгім келеді. |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
Тақырыбы Сабақ 101 |
8-сыныптағы алгебра курсын қайталау Квадрат теңдеулер |
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.3 квадрат теңдеулерді шешу |
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Квадрат теңдеулерді шешеді. Оқушылардың басым бөлігі: Квадрат теңдеулерді шешу жолдарын талдайды. Кейбір оқушылар: Квадрат теңдеулерді шешуде шығармашылық тапсырмаларды орындайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ширату жаттығулары арқылы оқушылар ойын шоғырландыру: «Сәйкестендіру» әдісі бойынша оқушылардың білімін шоғырландыру, жаңа материалды игеруге дайындық үшін тапсырма беріледі.
|
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
|
Дескриптор:
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі. Сұрақ: 1. Коэфиценценттер таңбалары дискриминант есептеуге әсер ете ма?
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
Оқулық Аудидиск: 1.4.1; 1.4.4; Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
«Түйінді сәттер»-әдісі арқылы тапсырманы орындауда оқушылар меңгеріп жатқан тапсырмалардың түйінді сәттерін түсінуге және дамытуға әкеледі. Гидравликалық машинананың поршень қабырғаларын тап,егер оның бір қабырғасы екіншісінен 4 см артық болса және ауданы 60 см тең.
|
Дескриптор:
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен топтар бірін-бірі бағалайды. Сұрақ: Қандай гидравликалық машиналарды күнделікті өмірде қолданатынын білесіздер? Мысал?
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады. |
|