Сынып:
8
|
Күні:
|
Пән
мұғалімі
|
Пәні:
алгебра
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Квадрат түбірі
бар өрнектерді түрлендіру .
|
Жалпы
мақсаттар:
|
Көбейткішті түбір таңбасының
алдына шығара білуж және көбейткішті түбір таңбасының ішіне ендіре
білу
|
Ресурстар:
|
Оқулық, тақта, сабаққа қажетті
ресурстар
|
Әдіс -
тәсілдер
|
Тәсілі : жеке, жұппен,
топпен
|
Әдісі: АКТ,
СТО,диалог
|
Оқыту
нәтижесі:
|
Есеп шығарудың тиімді жолдарын
үйренеді,топпен жұмыс істейді. Есептердің шығарылу жолдарын бір –
біріне түсіндіреді,өзгенің қатесін түзейді. Оқушылар
жекелеме,жұппен,топпен жұмыс істей отырыпидея бөліседі, өнім
жасалады, талдайды,жинақтайды, қортындылайды,
бағалайды.
|
Түйінді
идеялар
|
Квадрат түбірлердің негізгі
қасиеттерін біле отырып ,квадрат түбірі бар өрнектерді
түрлендру.
|
Дерек
көздер
|
Оқулықпен жұмыс, қосымша
мәліметтер, үлестрме материалдар стикерлер, бағыт
парақтары
|
Сабақтың барысы
:
|
Уақыты:
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
|
2мин
|
Дене мүшелері арқылы
бір-бірімен амандасады;
|
Оқушылар бір-біріне амандасуды
жалғастырады;
|
3
мин
|
Топқа бөлу – әртүрлі суреттер
таратады, топ ережелерін басшылыққа алып, топтық жұмыс
жасайтындарын айтады.
|
Оқушылар ұқсас фигуралар мен
бірігіп 4топ құрайды, топ ережесін
сақтайды.
|
Ой
қозғау
|
20
мин
|
Өткен материалдағы білімді
еске түсіру үшін, диалог арқылы «Арифметикалық квадрат түбір
дегеніміз не? а ≥ 0 болғанда қалай жазылады және қалай аталады
?
Егер а<
0 болса, онда √а өрнегінің
мағнасы бар ма ?
√а өрнегінің анықталу облысы
қандай сандар жиыны: а ≥ 0
Х2
=а, а ˃ 0 теңдеуінің қанша
түбірі бар?
Кез-келген а саны үшін √а2
не
орындалады
Көбейтіндінің квадрат түбірі
неге тең ?
Бөліндінің кв. түбірі неге
тең?
Дәреженің түбірі неге тең
?
√а10
в6, ( а ˃ 0, в< 0 ) өрнегін
ықшамдаңыз.
, ,
бағалаймын.
|
Әр оқушы жеке жеке жауап
береді. Теріс емес санның оң ( теріс емес ) квадрат түбір і оның
арифметикалық кв. түбірі деп ат.
√ арифметикалық квадрат түбір
белгісі. √а
Егер а<
0 болса, онда √а өрнегінің
мағнасы болмайды өйткені кез-келген санның квадраты теріс емес сан.
Мыс: √-16, √-1,44
Теріс емес нақты сандар
жиыны.
Х1/2
= ±
√а
√а2
= IaI теңдігі
орындалады.
Көбейткіштердіңкв.
Түбірлерінің көбейтіндісіне тең а ≥ 0 , в ≥ 0
болғанда
√а*в = √а *
√в.
Кв. түбірлердің қатынасына
тең,
а ≥ 0
,болсаондак-келгеннатуралnүшін .
√аn= (√а
)n
теңсіздігі
орындалады.
√а10
в6
= √а1|0
в6 5 в 3 =
а5 (-в)3 = -
а5 в3
|
Мағынаны
ажырату
|
6
мин
|
Көбейткішті түбір таңбасының
алдына шығару тәсілі:
√288 = √144 * 2 = 12
√2
Көбейткішті түбір
таңбасыастына алу тәсілі:
13√2 = √169 √2 = √169*2 =
√338
Әр топқа есеп беріледі, топпен
ақылдасып шығарады, талдайды
І топ. Түбірдің мәнін
табыңдар: №145
-
√121*64
=
-
√0.36*49
=
ІІ топ.
3)
√12
1/4
=
-
√0.04*81 *25
=
ІІІ
топ.
-
√0.09 *16*0.04
=
-
√1 7/9*4/25
=
ІV
топ.
-
√121/144*2 1/4
=
-
√12*3*4
=
|
Топта талқылайды,талдайды,
есепті шығарады, нәтижені тақтаға
жазып,қорғайды.
Бірін-бірі 5 балдық жүйемен
бағалайды.
|
Ойшақыру
|
8
мин
|
Әр топқа жұппен жұмыс істеуге,
жаңа сабақ бойынша тапсырмалар беріледі.
Түбірдің мәнін
табыңдар:
І топ.
№147
ІІ топ.
№148
ІІІ
топ.№1495
ІV
№150
|
Әр топ оқушылары жұппен
берілген тапсырмалар бойынша есеп
шығарады.
Қортынды бағаны көреді.
Бағалау жүйесі
100 - 90 балл - « 5
»
70 – 89 балл – « 4
»
50 – 69 балл - « 3
»
|
Тақта алдында
жұмыс
|
2 мин
|
Әр топқа тақырып бойынша есеп
беріледі. Сол еесптерді тақтада шығарады
|
Бірін-бірі 5 балдық жүйемен
бағалайды.
|
Бағалау
|
1
мин
|
Топтар бір-бірлерінің
жұмыстарын әр түрлі геометриялық фигуралар , 5 балдық жүйе арқылы
бағалайды.Топтық жұмыстардың жиынтық бағасы
қойылады.
|
Кері
байланыс
|
1мин
|
Стикер таратып,
оқушылар пікірін білдіреді.
|
Үйге
тапсырма
|
1мин
|
№151, №1152 ,
№153
|