|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Квадрат теңдеулер |
|
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат үшмүше |
||||||||||||||||||||||
|
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаты (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар квадрат үшмүшенің толық квадратын бөлу ұғымын біледі, түсінікті ауызша түсіндіріп, анықтау үдерісін сипаттай алады.
Квадрат үшмүше, квадрат үшмүшенің коэффициенттері, екінші дәрежелі үшмүше, түбірі
Квадрат үшмүше…. Квадрат үшмүшенің толық квадратын бөлу ...... Екінші дәрежелі үшмүше… |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікті, ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру, өмір бойы білім алу құндылықтарын дамытуды оқушыларға тапсырмалар орындату арқылы тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
«Информатика пәні» арқылы ақпараттық технологиялар оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, интернет бағдарламалардың бірі - интербелсенді тақта және оқушылардың тіл байлығын дамыту мақсатында қазақ тілі пәнімен байланыстыру |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бір айнымалысы бар екінші дәрежелі теңдеулер, дискриминант, түбірі,қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
(Ұ) Ширату жаттығулары «Миғa шaбуыл» әдісі бойынша оқушылардың ойлау зейінін шоғырландыру. Әр түрлі фигура түрінде қиылған қағазға жазылған сұрақтар. 1. Ең кіші және
ең үлкен үш таңбалы натурал сан?
(100;999) 4. Өзара кері
сандардың көбейтіндісі (1) 13.тәуліктің
бірінші жартысы қай сағаттан аяқталады?
(12) 19.қарма-қарсы сандардың қосындысы (0) 20. -144 қай санның квадраты? (санның квадраты оң сан болады) М (М) оқу мақсатын айтады:үшмүшеден екімүшенің толық квадратының формулалар құрастыру ,жауаптардың дұрыс, нақты болуын, дұрыс айтылуын мұғалім қадағалайды. |
Тапсырмалар жазылған қағаз қиындылары «Рухани жаңғыру» |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақты меңгеру барысында Оқушылар «Bilimland» ақпараттық порталынан тақырыптың түсіндірмесі бар конспектімен танысады. «Сұрақтар жаңбыры» әдісі арқылы сыныпта оқушылар топ болып бір-біріне сұрақтар «лақтыру» арқылы тақырыптың меңгеру деңгейін арттырады. (Ө) 1-тапсырма: Екі мүшенің толық квадратын айырып алып, сәйкестендір:
Дескриптор:
(ҚБ): «Допты лақтыру» әдісі арқылы. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. Кері байланыс жасаймын. (Т)2-Тапсырма: БАП (басқа адамдардың пікірлері) әдісі арқылы бірлескен жұмыста ақпаратты басқару, ойлау шешім қабылдау дағдылары қалыптасады. 2х2 – 11х – 21 үшмүшесінің түбірлерін екімүшенің квадратын айыру жолымен табыңдар. Дескриптор:
(ҚБ) «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қортып, жұп болып пікрлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Кері байланыс жасаймын. |
карточкада «үшмүше» сәйкестендіру кестесі
Үлесмірме матерал «түбірін тап» |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды «Бір минут»әдісі(ақпаратты басқару, өзін-өзі басқару, ойлау). Оқушылар бір-бірінің дұрыс-бұрыстығын шешіп, өз шешімдерін дәйектейді. Рефлексия: Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерге жазып, «Білім баспалдағына» іледі. Үйге тапсырма беру: оқулық бойынша |
Стикер лер, «Білімбаспалдағы» моделі |
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
1-тапсырма бойынша саралаудың «Қарқын» тәсілі арқылы кейбір оқушылар жұмысты басқаларына қарағанда жылдам орындайды да, көмек қажет ететін қабілеті аз оқушыларға көмектеседі. 2-тапсырма саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілді қолдану барысында жетелеу сұрақтарын қоя отырып, сөзбен қолдау көрсету ынталандыруда маңызды рөл атқарады; |
«Допты лақтыру» әдісі арқылы. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмысты бағалау арқылы өз ойын қорытып, жұптасып пікрлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады; «Бір минут» әдісі арқылы әрбір оқушы тақырыпқа байланысты кері байланыс жасайды. |
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрін қолданамын. АКТ қолдануда қауіпсіздік техникасын сақталуын қадағалау. |
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Квадрат үшмүше" 8 сынып
"Квадрат үшмүше" 8 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Квадрат теңдеулер |
|
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадрат үшмүше |
||||||||||||||||||||||
|
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаты (оқубағдарламасынасілтеме) |
8.2.1.2 үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөлу; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар квадрат үшмүшенің толық квадратын бөлу ұғымын біледі, түсінікті ауызша түсіндіріп, анықтау үдерісін сипаттай алады.
Квадрат үшмүше, квадрат үшмүшенің коэффициенттері, екінші дәрежелі үшмүше, түбірі
Квадрат үшмүше…. Квадрат үшмүшенің толық квадратын бөлу ...... Екінші дәрежелі үшмүше… |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікті, ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру, өмір бойы білім алу құндылықтарын дамытуды оқушыларға тапсырмалар орындату арқылы тәрбиелеу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
«Информатика пәні» арқылы ақпараттық технологиялар оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру, интернет бағдарламалардың бірі - интербелсенді тақта және оқушылардың тіл байлығын дамыту мақсатында қазақ тілі пәнімен байланыстыру |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Бір айнымалысы бар екінші дәрежелі теңдеулер, дискриминант, түбірі,қысқаша көбейту формулалары |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
(Ұ) Ширату жаттығулары «Миғa шaбуыл» әдісі бойынша оқушылардың ойлау зейінін шоғырландыру. Әр түрлі фигура түрінде қиылған қағазға жазылған сұрақтар. 1. Ең кіші және
ең үлкен үш таңбалы натурал сан?
(100;999) 4. Өзара кері
сандардың көбейтіндісі (1) 13.тәуліктің
бірінші жартысы қай сағаттан аяқталады?
(12) 19.қарма-қарсы сандардың қосындысы (0) 20. -144 қай санның квадраты? (санның квадраты оң сан болады) М (М) оқу мақсатын айтады:үшмүшеден екімүшенің толық квадратының формулалар құрастыру ,жауаптардың дұрыс, нақты болуын, дұрыс айтылуын мұғалім қадағалайды. |
Тапсырмалар жазылған қағаз қиындылары «Рухани жаңғыру» |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақты меңгеру барысында Оқушылар «Bilimland» ақпараттық порталынан тақырыптың түсіндірмесі бар конспектімен танысады. «Сұрақтар жаңбыры» әдісі арқылы сыныпта оқушылар топ болып бір-біріне сұрақтар «лақтыру» арқылы тақырыптың меңгеру деңгейін арттырады. (Ө) 1-тапсырма: Екі мүшенің толық квадратын айырып алып, сәйкестендір:
Дескриптор:
(ҚБ): «Допты лақтыру» әдісі арқылы. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. Кері байланыс жасаймын. (Т)2-Тапсырма: БАП (басқа адамдардың пікірлері) әдісі арқылы бірлескен жұмыста ақпаратты басқару, ойлау шешім қабылдау дағдылары қалыптасады. 2х2 – 11х – 21 үшмүшесінің түбірлерін екімүшенің квадратын айыру жолымен табыңдар. Дескриптор:
(ҚБ) «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қортып, жұп болып пікрлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады. Кері байланыс жасаймын. |
карточкада «үшмүше» сәйкестендіру кестесі
Үлесмірме матерал «түбірін тап» |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды «Бір минут»әдісі(ақпаратты басқару, өзін-өзі басқару, ойлау). Оқушылар бір-бірінің дұрыс-бұрыстығын шешіп, өз шешімдерін дәйектейді. Рефлексия: Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерге жазып, «Білім баспалдағына» іледі. Үйге тапсырма беру: оқулық бойынша |
Стикер лер, «Білімбаспалдағы» моделі |
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||
|
1-тапсырма бойынша саралаудың «Қарқын» тәсілі арқылы кейбір оқушылар жұмысты басқаларына қарағанда жылдам орындайды да, көмек қажет ететін қабілеті аз оқушыларға көмектеседі. 2-тапсырма саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілді қолдану барысында жетелеу сұрақтарын қоя отырып, сөзбен қолдау көрсету ынталандыруда маңызды рөл атқарады; |
«Допты лақтыру» әдісі арқылы. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмысты бағалау арқылы өз ойын қорытып, жұптасып пікрлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады; «Бір минут» әдісі арқылы әрбір оқушы тақырыпқа байланысты кері байланыс жасайды. |
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрін қолданамын. АКТ қолдануда қауіпсіздік техникасын сақталуын қадағалау. |
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
ақсаты: Өткен тақырыпты қайталау, оқушылардың
математикалық тілде сауатты сөйлеу дағдысын жетілдіру. Сұрақтарға
дұрыс жауап берілсе «Рухани жаңғыру» белгісі
шығады.












