Сабақ
жоспары
Сабақтың тақырыбы: Квадрат үшмүше.
Квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеу
Сабақтың
мақсаты:
Оқушыларды «квадрат үшмүше», «квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеу» ұғымымен таныстыру. Квадрат үшмүше, квадрат
үшмүшені көбейткіштерге жіктеу ұғымын алгебра пәні арқылы кеңінен
түсінуге мүмкіндік жасау.
Білімділігі: Оқушылардың алдыңғы тақырып
бойынша алған білімдерін қаншалықты деңгейде, меңгергендігін
байқау. «Квадрат үшмүше», «квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу»
туралы түсінігін қалыптастырып білімдерін шыңдау.
Дамытушылығы: Оқушылардың алгебра пәніне
деген қызығушылығын, ынтасын арттыру. «Сын тұрғысынан ойлауға»
мүмкіндік жасау, қиыншылықты жеңе білуге
дағдыландыру.
Тәрбиелігі: Оқушыларды ұйымшылдыққа, еңбек
сүйгіштікке, іздемпаздыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу және
есте сақтау қабілеттерін тәрбиелеу.
Сабақтың
көрнектіліктері: топтарға арналған тапсырма
парақтары, формулалар, интерактивті тақта.
Сабақтың
типі: Жаңа білімді қалыптастыру
сабағы.
Сабақтың
түрі: Ашық сабақ.
ә) жаңа тақырыпты
бекіту: №229, №231, №233 жаттығулардың
есептерін тақтада оқушыларға шығарту. Оқушы есепті түсінбеген
жағдайда, сыныптан көмек сұрау.
б) білімді
тексеру: Оқушылардан тақырыпты нақтылап
сұрап, тақырыпқа байланысты сынақ өткіздіру.
Сабақтың
әдісі:
а)
сұрақ-жауап: оқушылар өткен тақырыпқа
байланысты сұрақтарға жауап беруі керек;
ә)демонстрация
көрсету: интерактивті тақтада жаңа
тақырыпты көрсету;
б) жеке дара
жұмыс: оқушыларды өз орындарында
отырғызып есеп шығарту. Орнында бірінші есеп шығарған оқушыны,
тақтаға шығарып есебін жазғыздыру, есептің дұрыс шығарылуын, дұрыс
жазылуын қадағалау.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
кезеңі.
ІІ.Үй тапсырмасын
тексеру кезеңі.
ІІІ.Жаңа сабақты
түсіндіру .
ІV.Жаңа тақырыпты
бекіту.
V.Қорытынды.
VІ.Үйге
тапсырма.
І.Ұйымдастыру кезеңі (2 мин):
а) Оқушылармен
сәлемдесу. Оқушының психологиялық көңіл-күйін
байқау.
ә) Сабаққа керекті
құрал-жабдықтарын түгендеу.
б) Сабаққа қатысуын
қадағалау.
в) Сабақтың мақсатымен
таныстыру.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
кезеңі (8 мин):
§10 оқу, 65 бет. №195,
67 бетте.
№195
есеп.
1)
(2х-7)2-11(2х-7)+30=0;
2х-7=у - жаңа айнымалы
енгіземіз;
у2-11у+30=0;
=121-120=1; D>0;
у1=
;
у2=
;
х1=6,5;
х2=6.
Жауабы:
6;6,5
2)
9(9-5х)2+17(9-5х)+8=0;
9-5х=у - жаңа айнымалы
енгіземіз;
9у2+17у+8=0;
=289-288=1; D>0;
у1=
;
у2=
;
х1=
;
х2=2.
Жауабы:
; 2.
3)
(6х+1)2+2(6х+1)-24=0;
6х+1=у - жаңа айнымалы
енгіземіз;
у2+2у-24=0;
=4+96=100=102; D>0;
у1=
;
у2=
;
х1=
;
х2=
.
Жауабы:
.
4)
8(10-3х)2-5(10-3х)-3=0;
10-3х =у - жаңа айнымалы
енгіземіз;
8у2-5у-3=0;
=25+96=121=112; D>0;
у1=
;
у2=
;
х1=
;
х2=3
.
Жауабы:
;3
.
Карточкалар
көмегімен үйге берілген тақырыпты
тексеру.
Карточка
№1
Биквадрат теңдеу деп
қандай теңдеуді айтады? (Формуласын тақтада жаз)
Жауабы:
ax4+bx2+c=0,
a≠0.
Карточка
№2
Бүтін рационал өрнектер
деп қандай өрнектерді айтады? (Формуласын тақтада
жаз)
Жауабы: P(x)=Q(x).
Карточка
№3
Виет теоремасын айтып
беріңдер (Формуласын тақтада жаз)
Жауабы: x1+x2=-p, x1·x2=q.
Карточка
№4
Дискриминант 0-ден үлкен
болса, квадрат теңдеудің неше түбірі бар болады?
Жауабы: екі түбірі
болады.
Карточка
№5
Дискриминант 0-ден кіші
болса, квадрат теңдеудің неше түбірі бар болады?
Жауабы: түбірі
болмайды, себебі түбір астынан теріс сан
шықпайды.
Карточка
№6
Дискриминант 0-ге тең
болса, квадрат теңдеудің неше түбірі бар болады?
Жауабы: бір түбірі
болады.
ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру (15
мин):
а) Жаңа тақырыпты
игеру:
Квадрат үшмүше
Анықтама: ax2+bx+c=0 түріндегі
көпмүше квадрат
үшмүше деп аталады. Мұндағы:
х-айнымалы; a,b,c
–
коэффициенттер және а
0.
Анықтама: Айнымалының квадрат
үшмүшелікті 0-ге айналдыратын мәні квадрат
үшмүшеліктіңтүбірі деп аталады. Квадрат үшмүшенің
түбірлерінің саны квадрат теңдеу сияқты
дискриминантына тәуелді болады:
-
егер
болғанда,
х1
және
х2
(х1
х2) екі
түбірі;
-
болғанда, х1
х2
х0
бір
түбірі бар;
-
болғанда, түбірі жоқ.
Квадрат үшмүшені көбейткіштерге
жіктеу
Теорема: Егер
х1
және
х2
квадрат үшмүшеліктің түбірлері
болса, онда
,
егер үшмүшеліктің
дискриминанты 0-ге тең болса, онда
2.
ІV.Жаңа тақырыпты бекіту (13 мин):
№ 229. Үшмүшенің
түбірлерін тап:
1)
х2-8х+7=0;
D=64 – 4*1*7=64 – 28
=36=62; D>0;
х1=
;
х2=
;
Жауабы: 1; 7.
2)
х2-11х+30=0;
D=121 – 4*1*30=121 – 120
=1; D>0;
х1=
;
х2=
.
Жауабы: 5; 6.
3)
х2-
8х+15=0;
D=64 – 4*1*15 = 64 – 60
=4=22; D>0;
х1=
;
х2=
.
Жауабы: 3; 5.
4)
х2- 21х+110=0
D=441 – 4*110 = 441– 440
=1; D>0;
х1=
;
х2=
.
Жауабы: 10; 11.
№ 231. Квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеу.
-
х2-
16х+60;
D=256 – 4*1*60 = 256 –
240=16=42; D>0;
х1=
;
х2=
.
Жауабы:
х2- 16х+60=(х – 6)*(х –
10).
-
х2+20х-96;
D=400 – 4*1*(-96) =
400+384=784=282; D>0;
х1=
;
х2=
.
Жауабы:
х2+20х-96=(х – 24)*(х
+4).
-
х2-
4х-77;
D=16 – 4*1*(-77) =
16+308=324=182; D>0;
х1=
;
х2=
.
Жауабы:
х2- 4х-77=(х – 11)*(х
+7).
-
х2-
4х-96;
D=16 – 4*1*(-96) =
16+384=400=202; D>0;
х1=
;
х2=
.
Жауабы:
х2- 4х-96=(х – 12)*(х
+8).
№ 233. Бөлшекті
қысқартыңдар.
1)

0;
D=
=32; D>0;
х1=
;
х2=
.
2)
;
0;
D=
=92; D>0;
х1=
;
х2=
.
3)
;
0;
D=
; D>0;
х1=
;
х2=
.
4)
;
0;
D=
=42; D>0;
х1=
;
х2=
.
V.Қорытынды (7 мин):
«Математикалық
жәрмеңке»
Деңгейлік
есептер:
І
деңгей.
-
3х²-5х-2;
2)-5х²+2х-3; 3) -16х²+6х+1 коэффициенттерін
жазыңдар.
ІІ деңгей. Түбірлерін
табыңдар:
1)х²-4х+3; 2)
х²-3х-18; 3) х² +3х-10
ІІІ деңгей.
Көбейткіштерге жіктеңдер:
1)15х²+х+2; 2)
5х²+8х+3; 3) 2х²-5х+2.
Жауаптары:
1
деңгей:
1) а=3; b=-5; с= -2;
2) а=-5; b=2; с=-3; 3) а=-16; b=6; с=1.
2
деңгей:
х1
=1;
х2=3; 2)
х1=-3;
х2
=6;
3)
х1=-5;
х2=2.
3 деңгей :
1) 15(х-0,3)(х+0,4);
2) 5(х+1)(х+0,6); 3) 2(х-2)(х-0,5).
VI.Бағалау: Оқушыларды, қорабшаларында
жинаған ұпайлары бойынша бағалау.
VIІ. Үйге
тапсырма: № 242, 83 бетте. §12 оқу,
формулаларды жаттау.