Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Квадраттық функция |
Мектеп: №6 ЖББОМ |
||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||||||||||||
|
Берілген сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.3 |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы:
Басым
бөлігі: Кеубіреулері: квадраттық функция графиктерін түрлендіріп салады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: функциялардың графиктерін салу алгоритмін сипаттайды; Пәнге қатысты лексика мен терминология: квадраттық функция, парабола, парабола төбесі, парабола тармақтары, симметрия осі, параллель көшіру; Диалогқа/жазылымға қатысты қажетті тіркестер: парабола тармақтары ... бағытталған, график Ох осінен ... (жоғары, төмен) орналасқан; |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы құндылықтарына негізделген, берілген жұптық/топтық жұмыс тапсырмаларын орындау арқылы ынтымақтастық, өзгеге құрмет көрсету. Құндылықтар берілген сабақта жоспарланған жұмыстар бойынша іске асырылады. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиетіндегі сөйлеу мәдениетін қалыптастырды.Сызбаларды көркем еңбек, сызу сабақтарымен және информатика пәнімен байланыстыру |
||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық кезеңі. (Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) Психологиялық ахуал. «Бір-біріне тілек білдіру» атты шаттық шеңберін өткізу. Бір-бірінің қолдарынан ұстап тілек айтады. Топқа бөлу (1,2,3,4,5 –ке дейін санау арқылы) Оқушылардың зейінін шоғырландыру Ширату
жаттығуы : «Сәйкестендіру» кестесі
арқылы Кері байланыс
Осы тапсырманы орындай отырып, оқу мақсатын анықтайды. |
Слайд: «Функцияның графигін ата» |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Bilimland» білім беру порталында ресурс арқылы жаңа тақырыпты ашатын бейнеролик көрсетіледі. (Ұ) «Түртіп
алу» әдісі – өз ойын басшылыққа ала
отырып, оқығанын түсінуге үйренеді. Оқушылар
бейнероликті (13,20)
көре отырып, жаңа
ақпаратты (Т) 1-тапсырма: «Ойлан, тап» әдісі Топтарға тапсырмалар беріледі. Топ ішінде жұптасып орындайды, топ болып тексереді.
Оқушыларға параболаның төбесінің координатасын анықтау формуласын сұраңыз. Дескриптор:
ҚБ: «Бағдаршам » әдісі Өз жұмыстарының нәтижесі бойынша оқу мақсатына қаншалықты жеткендігін және өзінің біліміне қаншалықты сенімді екендігін көрсетеді. Кері байланыс -квадраттық функцияның төбесін қалай табады? -симметрия осін қалай жүргізеді? -координаталар осьтерін қалай табады? (Т) 2-тапсырма: «Джигсо» әдісі (Топпен бірігіп графикті салады,топтың әрбір мүшесі жеке-жеке өздеріне берген тапсырманы орындап, басқа топпен бөліседі)
Төмендегі квадраттық
функциялардың графиктерін салу үшін тиімді тәсілмен сәйкестендіріп,
қосымша 2
Дескриптор:
ҚБ: «Допты лақтыру» тәсілі Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарға бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. Кері байланыс жасай отырып, түзету жұмыстарын жүргізу үшін сұрақтар қойылады. (Ж) 3-тапсырма: «Ойлан- жұптас –бөліс» әдісі арқылы оқушылар топтық білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету мақсатында топта тапсырманы орындайды. «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтарына негізделген: 3.24 оқулықтан тапсырма Дескриптор: -суретті талдайды; -ғимарат биіктігін табады; -АВ және СД кесінділерінің ұзындығын бағалайды; -функциясын жазады. ҚБ: «Серпілген сауал» тәсілі. Кері байланыс сұрақтары: -осы ғимарат туралы не білесің? -тапсырманы орындауда қандай ой туды? |
(13,20) http://www.okulyk-edu.kz/show/list/ocenka-book/208
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Сабақ соңында оқушылар әр ширекке стикер жабыстырады. Белсенді болдым Қызық болды
Түсінікті болды Жаңа нәрсе білдім Үй тапсырмасы. Қосымша №4. |
|
|||||||||||||
|
Сараптау – оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Қауіпсіздік ережелері |
|||||||||||||
|
1-тапсырма «Қарқын» әдісі Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді, сондықтан олар көмек қажет ететін оқушыларға көмектеседі. 2-тапсырма «Диалог және қолдау көрсету» әдісі Сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл атқарады. Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. 3-тапсырма «Қорытынды» әдісі Кейде оқушылардың барлығы бір тапсырманы орындаса да, олардың нәтижелері әртүрлі болады, жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытындағы жұмыс істеуден көрі мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді. |
1-тапсырма «Бағдаршам» әдісі Өз жұмыстарының нәтижесі бойынша оқу мақсатына қаншалықты жеткендігін және өзінің біліміне қаншалықты сенімді екендігін көрсетеді 2-тапсырма «Допты лақтыру» әдісі теориялық сұрақтарға бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. 3-тапсырма «Серпілген сауал» тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін оқушылардың арасында бір-біріне сұрақтар қояды |
Сабақта оқытудың белсенді әдіс-тәсілдері қолданылады, балалар үнемі қозғалыста болады. Қауіпсіздік техникасын ұстану, жарықтың дұрыс түсуі, баланың партада дұрыс отыруы қадағаланады. |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадраттық функция және оның графигі
Квадраттық функция және оның графигі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Квадраттық функция |
Мектеп: №6 ЖББОМ |
||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
||||||||||||||
|
Берілген сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.3 |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы:
Басым
бөлігі: Кеубіреулері: квадраттық функция графиктерін түрлендіріп салады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: функциялардың графиктерін салу алгоритмін сипаттайды; Пәнге қатысты лексика мен терминология: квадраттық функция, парабола, парабола төбесі, парабола тармақтары, симметрия осі, параллель көшіру; Диалогқа/жазылымға қатысты қажетті тіркестер: парабола тармақтары ... бағытталған, график Ох осінен ... (жоғары, төмен) орналасқан; |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы құндылықтарына негізделген, берілген жұптық/топтық жұмыс тапсырмаларын орындау арқылы ынтымақтастық, өзгеге құрмет көрсету. Құндылықтар берілген сабақта жоспарланған жұмыстар бойынша іске асырылады. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиетіндегі сөйлеу мәдениетін қалыптастырды.Сызбаларды көркем еңбек, сызу сабақтарымен және информатика пәнімен байланыстыру |
||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық кезеңі. (Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) Психологиялық ахуал. «Бір-біріне тілек білдіру» атты шаттық шеңберін өткізу. Бір-бірінің қолдарынан ұстап тілек айтады. Топқа бөлу (1,2,3,4,5 –ке дейін санау арқылы) Оқушылардың зейінін шоғырландыру Ширату
жаттығуы : «Сәйкестендіру» кестесі
арқылы Кері байланыс
Осы тапсырманы орындай отырып, оқу мақсатын анықтайды. |
Слайд: «Функцияның графигін ата» |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Bilimland» білім беру порталында ресурс арқылы жаңа тақырыпты ашатын бейнеролик көрсетіледі. (Ұ) «Түртіп
алу» әдісі – өз ойын басшылыққа ала
отырып, оқығанын түсінуге үйренеді. Оқушылар
бейнероликті (13,20)
көре отырып, жаңа
ақпаратты (Т) 1-тапсырма: «Ойлан, тап» әдісі Топтарға тапсырмалар беріледі. Топ ішінде жұптасып орындайды, топ болып тексереді.
Оқушыларға параболаның төбесінің координатасын анықтау формуласын сұраңыз. Дескриптор:
ҚБ: «Бағдаршам » әдісі Өз жұмыстарының нәтижесі бойынша оқу мақсатына қаншалықты жеткендігін және өзінің біліміне қаншалықты сенімді екендігін көрсетеді. Кері байланыс -квадраттық функцияның төбесін қалай табады? -симметрия осін қалай жүргізеді? -координаталар осьтерін қалай табады? (Т) 2-тапсырма: «Джигсо» әдісі (Топпен бірігіп графикті салады,топтың әрбір мүшесі жеке-жеке өздеріне берген тапсырманы орындап, басқа топпен бөліседі)
Төмендегі квадраттық
функциялардың графиктерін салу үшін тиімді тәсілмен сәйкестендіріп,
қосымша 2
Дескриптор:
ҚБ: «Допты лақтыру» тәсілі Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарға бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. Кері байланыс жасай отырып, түзету жұмыстарын жүргізу үшін сұрақтар қойылады. (Ж) 3-тапсырма: «Ойлан- жұптас –бөліс» әдісі арқылы оқушылар топтық білімді жинақтау, ынтымақтаса жұмыс жасай отырып өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету мақсатында топта тапсырманы орындайды. «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының құндылықтарына негізделген: 3.24 оқулықтан тапсырма Дескриптор: -суретті талдайды; -ғимарат биіктігін табады; -АВ және СД кесінділерінің ұзындығын бағалайды; -функциясын жазады. ҚБ: «Серпілген сауал» тәсілі. Кері байланыс сұрақтары: -осы ғимарат туралы не білесің? -тапсырманы орындауда қандай ой туды? |
(13,20) http://www.okulyk-edu.kz/show/list/ocenka-book/208
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Сабақ соңында оқушылар әр ширекке стикер жабыстырады. Белсенді болдым Қызық болды
Түсінікті болды Жаңа нәрсе білдім Үй тапсырмасы. Қосымша №4. |
|
|||||||||||||
|
Сараптау – оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Қауіпсіздік ережелері |
|||||||||||||
|
1-тапсырма «Қарқын» әдісі Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді, сондықтан олар көмек қажет ететін оқушыларға көмектеседі. 2-тапсырма «Диалог және қолдау көрсету» әдісі Сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл атқарады. Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. 3-тапсырма «Қорытынды» әдісі Кейде оқушылардың барлығы бір тапсырманы орындаса да, олардың нәтижелері әртүрлі болады, жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытындағы жұмыс істеуден көрі мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді. |
1-тапсырма «Бағдаршам» әдісі Өз жұмыстарының нәтижесі бойынша оқу мақсатына қаншалықты жеткендігін және өзінің біліміне қаншалықты сенімді екендігін көрсетеді 2-тапсырма «Допты лақтыру» әдісі теориялық сұрақтарға бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. 3-тапсырма «Серпілген сауал» тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін оқушылардың арасында бір-біріне сұрақтар қояды |
Сабақта оқытудың белсенді әдіс-тәсілдері қолданылады, балалар үнемі қозғалыста болады. Қауіпсіздік техникасын ұстану, жарықтың дұрыс түсуі, баланың партада дұрыс отыруы қадағаланады. |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















