|
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары Ләззат Серікова, №28 Құсмұрын орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын, белсенділігін,ойлау қабілеттерін арттыру, өзін және өзгелерді бағалай білу, сыни тұрғыдан ойлана білу дағдыларын қалыптастыру мақсатында 8 сыныпта «Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары» тақырыбында өткізілген сабағымның үлгісін ұсынып отырмын. |
|||
|
Тақырыбы |
Квадрат теңдеудің түбірлерінің формулалары |
||
|
Жалпы мақсаты |
Оқушылармен квадрат теңдеудің түрлерін , олардың түбірлерін табу формулаларын пысықтау, есептер шығаруда, іс жүзінде қолдана алуға үйрету. Топтық, жұптық және жеке жұмыстарды тиянақты орындай білу, өзін және өзгелерді бағалай білу, сыни тұрғыдан ойлана білу дағдыларын қалыптастыру. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Оқушылар квадрат теңдеулердің түрлерін біледі және коэффициенттерін анықтай алады. Көпшілігі: Оқушылар квадрат теңдеулердің формулаларын пайдаланып, теңдеулерді шешуді біледі Кейбіреуі: Жалпы түбір табу және в- жұп сан болғандағы формуланы тиімді қолдана алады. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Сыни тұрғыдан ойлана біледі және квадрат теңдеуді шешуде қолданады |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Жеке жұмыс,жұптық жұмыс, топтық жұмыс, сұрақ – жауап, тест тапсырмалары |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс – шара |
Оқыту ресурстары |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг 2 мин |
Оқушылар шеңбер құрып, «Амандасу» тренингін өткізеді Сәлем дос (қолдарымен амандасады) Сен қалайсың (арқасынан қағады) Сен қайда болдың(құлақтарынан тартады) Көргеніме қуаныштымын (жүректеріне қолдарын апарады) Келгенің тамаша болды (құшақтасады) 1,2,3,4 санау арқылы топқа бөлінеді Бағалау парағын тарату |
Оқушылар шеңберде тұрып, бір-бірімен амандасады |
|
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқыту ресурстары |
|
Білу 2 мин |
«Зымыран сұрақтар» 1 Қандай теңдеулерді квадрат теңдеулер деп атаймыз? 2.Квадрат теңдеудегі а,в,с қалай аталады? 3.Қандай теңдеулер толымсыз квадрат теңдеулер деп аталады? 4.Толымсыз квадрат теңдеудің неше түрі бар? 5.Келтірілген квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтады? 6.Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы 7.Д>0, Д<0, Д=0 болғанда неше түбірі болады 8.в жұп сан болғандағы квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы Топ мүшелеріне кезекпен жауап беруі сұралады |
АКТ қолдану |
|
Түсіну 6 мин |
Мақалдың жалғасын тауып, теңдеудің түбірлерін анықтап, теңдеу құру. Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім ал х1+х2 =7+7=14 р=-14 х1*х2=7*7=49 q=49 х2 – 14х+49=0 «Бір кісі қазған құдықтан 1000 кісі су ішеді» х1+х2 =1+1000=1001 р=-1001 х1*х2=1*1000=1000 q=1000 х2 – 1001х+1000=0 «Сегіз қырлы,бір сырлы» х1+х2 =8+1=9 р=-9 х1*х2=8*1=8 q=8 х2 – 9х+8=0 «Жүз теңгең болғанша,жүз досың болсын» х1+х2 =100+100=200 р=-200 х1*х2=100*100=10000 q=10000 х2 – 200х+10000=0 Кері байланыс алу Қандай формула қолдандың, неге? |
АКТ, үлестірме карточкалар |
|
Қолдану 10 мин |
І топ Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу х2 + 6х == 0 ІІ топ Жалпы түрдегі формуланы қолданып, теңдеуді шешу 2х2+3х-5=0 ІІІ топ в жұп сан болғандағы формуланы қолданып теңдеуді шешу х2 – 10х +16=0 ІҮ.Виет теор қолдану арқылы теңдеуді шеш х2 – 7х + 6 =0 Кері байланыс |
Постер қорғау |
|
Талдау 8мин |
Сатылай кешенді талдау: Топтарға есептер беріледі 1 және 3 топқа х2 + 14х +24 =0 2 және 4 топтарға х2 +2х-48=0 Орындаған соң 1топ – 2 топтың, 3 пен 4 топтар өзара есептерін алмасады , бір-бірін тексереді Кері байланыс |
Үлестірме қағаздар |
|
Жинақтау 5мин |
Тест жұмысы Әр оқушыға тест беру І нұсқа 1) 3x2-x+4=0 теңдеуінің коэффициенттерін көрсетіңдер. а) а=-1, b=3, c=4 ә) а=3, b=0, c=4 б) а=3, b=1, c=-4 в) а=3, b=-1, c=4 2) Теңдеуді шешіңдер: 3x2-5=8x2-5 а) 0;4 ә) 0 б) 1;0 в)8; 5 3) a=2, b=3, c=-1 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар. а) 2x2+3x-1=0 ә) -x2+3x+2=0 б) 2x2-3x+1=0 в) 3x2+2x-1=0 4) Берілген теңдеуден келтірілген квадрат теңдеу жасаңдар: 3x2-21х+12=0 а) x2-7x+4=0 ә) x2-7x-4=0 б) x2+7x+4=0 в) x2+7x-4=0 5) x2- 49=0 теңдеуін шешіңдер. а) Ø ә)7 б) -7;7 в) -7 ІІ нұсқа 1) 8x2+3x-4=0 теңдеуінің коэффиценттерін көрсетіңдер. а) а=-4, b=3, c=8 ә) а=8, b=3, c=-4 б) а=3, b=4, c=8 в) а=8, b=-4, c=3 2) Теңдеуді шешіңдер: 5x2-8=7x2-8 а) 0;4 ә) 0 б) 4 в) 1;0 3) a=3, b=-2, c=1 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар. а) 2x2+3x-1=0 ә) -x2+3x+2=0 б) 3x2-2x+1=0 в) 3x2+2x-1=0 4) Берілген теңдеуден келтірілген квадрат теңдеу жасаңдар: 8x2-24х+64=0 а) x2-12x+32=0 ә) x2-7x-4=0 б) x2+7x+4=0 в) x2-3x+8=0 5) x2+25=0 теңдеуін шешіңдер. а) -5;5 ә) 5 б) Ø в) -5 Оқушылар өз тестін орындап, бір-бірін тексереді (Жұптық жұмыс) |
Тест тапсырмалары |
|
Бағалау 3 мин |
Бағалаушы оқушыларды бағалайды |
Бағалау парақшалары |
|
Тақырыпты бағалату |
Венн диаграммасы бойынша салыстыру Салыстыр, тұжырымда |
|
|
Үйге тапсырма |
№297, 301 |
Оқулық 8 сынып |
Әулиекөл ауданы
Қостанай облысы
Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім ал
х1+х2 =7+7=14 р=-14
х1*х2=7*7=49 q=49
х2 – 14х+49=0
«Бір кісі қазған құдықтан 1000 кісі су ішеді»
х1+х2 =1+1000=1001 р=-1001
х1*х2=1*1000=1000 q=1000
х2 – 1001х+1000=0
«Сегіз қырлы,бір сырлы»
х1+х2 =8+1=9 р=-9
х1*х2=8*1=8 q=8
х2 – 9х+8=0
«Жүз теңгең болғанша,жүз досың болсын»
х1+х2 =100+100=200 р=-200
х1*х2=100*100=10000 q=10000
х2 – 200х+10000=0
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
квадраттық теңдеу түбірлерінің формулалары
квадраттық теңдеу түбірлерінің формулалары
|
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары Ләззат Серікова, №28 Құсмұрын орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын, белсенділігін,ойлау қабілеттерін арттыру, өзін және өзгелерді бағалай білу, сыни тұрғыдан ойлана білу дағдыларын қалыптастыру мақсатында 8 сыныпта «Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары» тақырыбында өткізілген сабағымның үлгісін ұсынып отырмын. |
|||
|
Тақырыбы |
Квадрат теңдеудің түбірлерінің формулалары |
||
|
Жалпы мақсаты |
Оқушылармен квадрат теңдеудің түрлерін , олардың түбірлерін табу формулаларын пысықтау, есептер шығаруда, іс жүзінде қолдана алуға үйрету. Топтық, жұптық және жеке жұмыстарды тиянақты орындай білу, өзін және өзгелерді бағалай білу, сыни тұрғыдан ойлана білу дағдыларын қалыптастыру. |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Оқушылар квадрат теңдеулердің түрлерін біледі және коэффициенттерін анықтай алады. Көпшілігі: Оқушылар квадрат теңдеулердің формулаларын пайдаланып, теңдеулерді шешуді біледі Кейбіреуі: Жалпы түбір табу және в- жұп сан болғандағы формуланы тиімді қолдана алады. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Сыни тұрғыдан ойлана біледі және квадрат теңдеуді шешуде қолданады |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Жеке жұмыс,жұптық жұмыс, топтық жұмыс, сұрақ – жауап, тест тапсырмалары |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс – шара |
Оқыту ресурстары |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг 2 мин |
Оқушылар шеңбер құрып, «Амандасу» тренингін өткізеді Сәлем дос (қолдарымен амандасады) Сен қалайсың (арқасынан қағады) Сен қайда болдың(құлақтарынан тартады) Көргеніме қуаныштымын (жүректеріне қолдарын апарады) Келгенің тамаша болды (құшақтасады) 1,2,3,4 санау арқылы топқа бөлінеді Бағалау парағын тарату |
Оқушылар шеңберде тұрып, бір-бірімен амандасады |
|
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқыту ресурстары |
|
Білу 2 мин |
«Зымыран сұрақтар» 1 Қандай теңдеулерді квадрат теңдеулер деп атаймыз? 2.Квадрат теңдеудегі а,в,с қалай аталады? 3.Қандай теңдеулер толымсыз квадрат теңдеулер деп аталады? 4.Толымсыз квадрат теңдеудің неше түрі бар? 5.Келтірілген квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтады? 6.Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы 7.Д>0, Д<0, Д=0 болғанда неше түбірі болады 8.в жұп сан болғандағы квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы Топ мүшелеріне кезекпен жауап беруі сұралады |
АКТ қолдану |
|
Түсіну 6 мин |
Мақалдың жалғасын тауып, теңдеудің түбірлерін анықтап, теңдеу құру. Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім ал х1+х2 =7+7=14 р=-14 х1*х2=7*7=49 q=49 х2 – 14х+49=0 «Бір кісі қазған құдықтан 1000 кісі су ішеді» х1+х2 =1+1000=1001 р=-1001 х1*х2=1*1000=1000 q=1000 х2 – 1001х+1000=0 «Сегіз қырлы,бір сырлы» х1+х2 =8+1=9 р=-9 х1*х2=8*1=8 q=8 х2 – 9х+8=0 «Жүз теңгең болғанша,жүз досың болсын» х1+х2 =100+100=200 р=-200 х1*х2=100*100=10000 q=10000 х2 – 200х+10000=0 Кері байланыс алу Қандай формула қолдандың, неге? |
АКТ, үлестірме карточкалар |
|
Қолдану 10 мин |
І топ Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу х2 + 6х == 0 ІІ топ Жалпы түрдегі формуланы қолданып, теңдеуді шешу 2х2+3х-5=0 ІІІ топ в жұп сан болғандағы формуланы қолданып теңдеуді шешу х2 – 10х +16=0 ІҮ.Виет теор қолдану арқылы теңдеуді шеш х2 – 7х + 6 =0 Кері байланыс |
Постер қорғау |
|
Талдау 8мин |
Сатылай кешенді талдау: Топтарға есептер беріледі 1 және 3 топқа х2 + 14х +24 =0 2 және 4 топтарға х2 +2х-48=0 Орындаған соң 1топ – 2 топтың, 3 пен 4 топтар өзара есептерін алмасады , бір-бірін тексереді Кері байланыс |
Үлестірме қағаздар |
|
Жинақтау 5мин |
Тест жұмысы Әр оқушыға тест беру І нұсқа 1) 3x2-x+4=0 теңдеуінің коэффициенттерін көрсетіңдер. а) а=-1, b=3, c=4 ә) а=3, b=0, c=4 б) а=3, b=1, c=-4 в) а=3, b=-1, c=4 2) Теңдеуді шешіңдер: 3x2-5=8x2-5 а) 0;4 ә) 0 б) 1;0 в)8; 5 3) a=2, b=3, c=-1 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар. а) 2x2+3x-1=0 ә) -x2+3x+2=0 б) 2x2-3x+1=0 в) 3x2+2x-1=0 4) Берілген теңдеуден келтірілген квадрат теңдеу жасаңдар: 3x2-21х+12=0 а) x2-7x+4=0 ә) x2-7x-4=0 б) x2+7x+4=0 в) x2+7x-4=0 5) x2- 49=0 теңдеуін шешіңдер. а) Ø ә)7 б) -7;7 в) -7 ІІ нұсқа 1) 8x2+3x-4=0 теңдеуінің коэффиценттерін көрсетіңдер. а) а=-4, b=3, c=8 ә) а=8, b=3, c=-4 б) а=3, b=4, c=8 в) а=8, b=-4, c=3 2) Теңдеуді шешіңдер: 5x2-8=7x2-8 а) 0;4 ә) 0 б) 4 в) 1;0 3) a=3, b=-2, c=1 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар. а) 2x2+3x-1=0 ә) -x2+3x+2=0 б) 3x2-2x+1=0 в) 3x2+2x-1=0 4) Берілген теңдеуден келтірілген квадрат теңдеу жасаңдар: 8x2-24х+64=0 а) x2-12x+32=0 ә) x2-7x-4=0 б) x2+7x+4=0 в) x2-3x+8=0 5) x2+25=0 теңдеуін шешіңдер. а) -5;5 ә) 5 б) Ø в) -5 Оқушылар өз тестін орындап, бір-бірін тексереді (Жұптық жұмыс) |
Тест тапсырмалары |
|
Бағалау 3 мин |
Бағалаушы оқушыларды бағалайды |
Бағалау парақшалары |
|
Тақырыпты бағалату |
Венн диаграммасы бойынша салыстыру Салыстыр, тұжырымда |
|
|
Үйге тапсырма |
№297, 301 |
Оқулық 8 сынып |
Әулиекөл ауданы
Қостанай облысы
Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім ал
х1+х2 =7+7=14 р=-14
х1*х2=7*7=49 q=49
х2 – 14х+49=0
«Бір кісі қазған құдықтан 1000 кісі су ішеді»
х1+х2 =1+1000=1001 р=-1001
х1*х2=1*1000=1000 q=1000
х2 – 1001х+1000=0
«Сегіз қырлы,бір сырлы»
х1+х2 =8+1=9 р=-9
х1*х2=8*1=8 q=8
х2 – 9х+8=0
«Жүз теңгең болғанша,жүз досың болсын»
х1+х2 =100+100=200 р=-200
х1*х2=100*100=10000 q=10000
х2 – 200х+10000=0
шағым қалдыра аласыз














