САБАҚ:
әдебиеттік оқу Түлкі мен Қырғауыл
|
Мектеп:
«Шұбар»
|
Күні:
12.05.2017ж
|
Мұғалімнің есімі: Құрал
Г
|
СЫНЫП:
2
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
С.Көбеевтың «Түлкі мен қырғауыл» мысалын оқып,
түсіндіру. Мәнерлеп оқу, тілін, сөздік
қорларын дамыту
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Бір сәт
–лезде
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
-
Discuss the chart that is
created. Which is the most popular fruit
choice? How
do we know?
-
Has every learner’s choice
been recorded? How
can we check?
-
Ask learners if they can think
of other questions that we might have investigated. If ideas are
not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else
could we have put in the basket? What other things could we try, to
see if people have favourites? What other questions could we have
asked about our fruit basket?
-
Take ideas and ask – What do
you think the result might be? What would the pictogram look
like?
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Кейіпкерлерді ролге бөліп
оқиды
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз
ба?
|
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Суретпен жұмыс жасап, диалогқа
құрастырады
|
Алдыңғы тақырып
|
Өрттен құтқарушы
итттер
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
-
Әңгімеде қандай оқиға
болған?
-
Суреттегі итке ат
қойыңдар.
-
Ол
не істеп жүр?
-
Өртке оранған үй туралы
әңгімелеңдер.
-
Өрт
неден шығуы мүмкін деп ойлайсыңдар?
-
«Өрт-тілсіз жау» дегенді қалай
түсінесіңдер?
|
Суреттер
|
Ортасы
|
Жұмбақ шешу.
Бұлаңдаған құйрығы,
Бір алдарлық қулығы
/Түлкі/ .
Бір топ жыңғыл ішінде,
Бір жапырақ қызыл гүл.
/қырғауыл/.
ә/ С.Көбеев туралы білетіндерін еске
түсіру. «Пікірлер ағашын» толтыру.
б/ Бүгінгі оқитын шығармамыз «Түлкі мен қырғауыл»
мысалы. Мәтінді оқып, мазмұнын ашу.
в/ Оқушыларға мысалды оқыту: іштей
оқыту, тізбектей оқыту, рөлге бөліп оқыту.
Интерактивті тақта арқылы
оқушылар ертегі кейіпкерлерін сипаттайды.
«Ертегі кейіпкерлерін
сипатта»
Топтық жұмыс кезінде топтарға
арнайы деңгейлі тапсырмалар беріледі.
Топтық бағалау
жүргізіледі.
|
Суреттер
Оқулық
Пікір ағашына стикерлер
жапсырады
|
Аяқталуы
|
Топтарға тапсырма
беру.
І топ. Сөздікпен
жұмыс
ІІ топ. Түлкі мен қырғауылды
салыстыру
ІІІ топ Мысалдан көрініс
көрсету
ІV топ Мысал кейіпкерлеріне
байланысты өлең шығару
|
Плакаттар стикерлер тапсырма
жазылған кеспелер
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы
өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1: Ролге бөліп оқыту
тиімді
2:диалогтық қарым –қатынас
болды
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1: АКТ
2: көрініс
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|
Әдебиеттік оқу «Бұғы
ана»Ш.Айтматов
|
Мектеп: «Шұбар»
|
Күні: 19. 05.2017ж
|
Мұғалімнің есімі: Құрал
Гүлбахар
|
Сынып
2
|
Қатысқандар саны: 23
|
Қатыспағандар саны: 1
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
оқушыларға мәтіннің мазмұнын
талдата отырып, негізгі идеясын
ұғындыру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Тақырып бойынша түсінеді,өз ойларын жүйелі түрде
жеткізе білуді үйренеді.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
сөздік қорларын молайып ,ойлау қабілеттері дамып,
арта түсті.
|
Кейбір оқушылар:
|
жалғыздықтан бездіру, анаға
деген сүйіспеншілікті арттыру, қайырымдылық жасауға
баулу.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
әңгіме мазмұнына болжау жасау арқылы сын
тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Бір тал кессең,он тал ек»
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер: ролге бөліп оқып , көрініс
көрсетеді
-
Discuss the chart that is
created. Which is the most popular fruit
choice? How
do we know?
-
Has every learner’s choice
been recorded? How
can we check?
-
Ask learners if they can think
of other questions that we might have investigated. If ideas are
not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else
could we have put in the basket? What other things could we try, to
see if people have favourites? What other questions could we have
asked about our fruit basket?
-
Take ideas and ask – What do
you think the result might be? What would the pictogram look
like?
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Бұғы ананың баларға жасаған
жақсылығы ,
|
қамқорлығы ,
мейрімділігі
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Сөздік жұмыстарын
орындау
|
Алдыңғы тақырып
|
Тару бойынша сұрақтарды
талқылау
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
- Балалар, мәтін бөлімдері
бойынша топқа бөлінген болатынсыңдар. Енді әр топ өз тобымызға
берілген мәтін бөлімдерінің аттары бойынша аңыздың мазмұнын
тізбектей айтып шығайық.
Олай болса, оқушылар, шын
мәнінде бала мен қызға не болды екен? Оны білу үшін аңызды одан әрі
түсініп оқиық.
Дәптерге күннің жады мен
тақырып жазылады
|
Суреттер
Дәнді -дақылдар мақал-
мәтелдер
Автордың
портреті
|
Ортасы
|
Мәтінмен танысып шығу
-
Оқушылар өздері іштей оқып
шығады
Тізбектеп оқу, бөлімге бөліп.
Әр бөлімдітүсіндіру
Шығармашылық
тапсырма.
І
топ: Бұғы ананы сипаттап
жаз.
ІІ
топ: Бұғы ана мен балалар арасында
диалог құрастыр.
ІІІ
топ: Сурет бойынша әңгіме құра. Бұл
сурет аңыздағы қандай оқиғаға сәйкес
келеді?
ІҮтоп: "Образға ену". "Мен бұғы
анамын..."
Ү
топ: Мәтінді қалай жалғастырар
едің? Жалғастырып жаз.
ҮІ
топ: Бұғы ананың орнына кімді қояр
едіңдер? Бұғы ана мен ананы
|
Оқулық ,
суреттер
|
Аяқталуы
|
Рефлексия. Оқушылар сабақтан
алған әсерлерін, тілектерін көгершін суретіне жазып, Жер-анаға
жапсырады.
|
А4
парақшалары
Көгершіннің суреттері
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
|
Бағалау парақшасымен әр тапсырма
бойынша бағалау
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың мақсатын балалар
өздері тауып мақсат қоя білді
2. Өлең шығару кезеңінде
оқушылар белсенділік танытты
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1: ұлттық салт- дәстүрмен
ұштастыру зерттеушілік әдіс
2.Сыни тұрғыда балалар ойлап,
осы өмірмен байланыстырды
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім? Іздену үшін тапсырмалар
беру
|
|