Күні:
Сыныбы: 6
Сабақтың
тақырыбы: Қырықбуындардың құрылысы, көбеюі және
дамуы. Қырықбуындардың табиғаттағы
және адам өміріндегі маңызы
Мақсаты:
Қырықбуын өсімдігінің
құрылысының ерекшеліктерімен, жаздық және көктемгі өркендерінің
айырмашылығын түсіндіру.
Сабақтың
типі: жаңа сабақты
меңгерту.
Сабақтың
түрі: аралас
сабақ.
Сабақтың
әдісі: кубизм, топтастыру,
INSERT, «Бес жолды өлең» стратегиясы Венн диаграмма, топтық
жұмыс.
Сабақтың
көрнекілігі: кестелер, суреттер,
оқулық.
Пәнаралық
байланыс: жаратылыстану
пәні.
I . Ұйымдастыру кезеңі: сыныпты үш топқа бөлу.
(3 мин)
Тренинг
Естігенін есте сақтау
қабілетін дамыту 1 минут ішінде 9 сөзді есте
сақтау
II. Үй тапсырмасын сұрау
(5мин)
Қырықжапырақтардың, қырықбуындардың және
плаундардың жоғары сатыдағы споралы өсімдіктер ретінде жалпы сипаттамасы, көбеюі және
дамуы.
Хабарлама: «Таскөмірдің пайда
болуы»
|
|
III. Жаңа сабақты
түсіндіру.
І. Қызығушылықты
ояту. «Қырықбуынтәріздес өсімдіктер әлемі» туралы
бейнеролик.
Сұрақ: Не себептен «қырықбуын» деп
атаған?
Кубизм әдісі.
Зерттеңіз.
|
Қырықбуынның құрылысының
ерекшеліктері.
|
Саластырыңыз
|
Көктемгі мен жаздық өркендердің құрылысының
ерекшеліктері
Атқаратың қызметтері.
|
Суреттеңіз
|
Қырықбуын өсімдігінің көбеюі мен
дамуы.
|
|
Сұрақтар құрастыру
|
І
топ. Қырықбуынның құрылысының ерекшеліктерін кестеге
толтыру.
Қанша түрі бар
|
30-35 түрі, далалық қырықбуын.
|
Тіршілік формасы
|
Көпжылдық, тамырсабағы бар шөптекті
өсімдік.
|
Көбеюі
|
Жыныссыз, жынысты, өсімді.
|
Маңызы
|
Топырақты бүлінуден сақтайды, дәрілік
өсімдіктер
|
Сабағының ішкі құрылысы
|
Сабақ қырларының астында тірек ұлпасы, оның
астында өткізгіш ұлпалар шок түзеді. Өткізгіш ұлпалар өсімдікті
қоректік заттармен қамтамасыз етеді.
|
ІІ
топ. Көктемгі мен жаздық өркендердің құрылысының
ерекшеліктері
Көктемгі өркендер
|
Ортақ белгілер
|
жаздық өркендер
|
|
|
|
ІІІ
топ. Қырықбуын өсімдігінің көбеюі мен дамуының суретін салады
мәтінмен танысып.
ІІ. Мағынаны тану
сатысы.
IV.
Жаңа сабақты бекіту.
Түртіп алу ─ + ? v (INSERT). Оқулықтағы мәтінмен
танысып, кестені толтыру.
Сұрақтарды үйге тапсырма ретінде
беру.
ІІІ. Ой толғаныс сатысы.
«Бес жолды өлең» стратегиясы,
«Құпия
сан»
Қырықбуын.
Көпбуынды, шөптекті.
Өседі, көбейеді, қоректенеді.
Қырықбуын – ылғалды топырақ
өсімдігі.
Арамшөп.
ІV. Қорытындылау.
1.Берілген сөйлемді аяқта .
1.
Қырықбуындар ................... пайда болған (тас көмір
кезеңінде)
2.
Қазіргі кезде плаун туысының .......... түрі белгілі
(30-35)
3.
Қазіргі кездегі өкілдері ......... ................(көпжылдық
тамырсабағы бар шөптекті өсімдіктер)
4.
Қырықбуынның кең тараған өкіліне ............ (далалық қырықбуын)
жатады.
5.
Қырықбуынның жыныссыз көбеюі ............ (споралар ) арқылы жүзеге
асады.
6.
................... – түрі өзгерген жапырақ
(спорофилл)
7.
Қырықбуынның ұшында орналасқан спорангийлер тобы ...............
деп аталада. (бүр)
8.
Жасыл сабақтарын көп мөлшерде жинап , (дәрі-дәрмек) жасауға
пайдаланылады.
9.
Ылғалдығы жоғары .................. ................ кездеседі.
(қышқыл топырақта)
V.Бағалау.
Оқушының аты
жөні
|
І
тапсырма
|
ІІ
тапсырма
|
ІІІ
тапсырма
|
IV
тапсырма
|
V
тапсырма
|
Баға
|
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
1.Бүгінгі сабақта не
білдік?
2.Жұппен жұмыс жасау тиімді
орындалды ма?
3.Әсіресе, сабақтың қай
кезеңдері ұнады?
4.Бүгінгі сабаққа беретін
бағаң?
VІІ. Үйге
тапсырма. Қырықбуындардың пайдасы мен зияны туралы
іздену.