|
Пәні: сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 0 «Б» |
Мектеп: «С. Ғаббасоа атындағы ЖББОМ» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенкулова Куралай Амантаевна |
|
Сабақ тақырыбы: |
Л дыбысы мен әрпі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: |
0.3.3.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін жазу. |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Л әрпін таниды, дыбыстарды ажыратады, Сөздерді буынға бөліп буын санын анықтайды.. Көпшілігі:Тақырыпты түсінеді, тыңдайды, жетекші сұрақтарға жауап береді. Кейбірі: Л дыбысын сөзде орналасу ретін анықтайды әріп элементін жаза алады. |
|
Бағалау критерийлері: |
Дыбыстардың дауысты, дауыссыз екендігін біледі, Л дыбысы кездесетін сөздерді буыға бөліп ажыратады. Л әріпінің элементтерін жаза алады. |
|
Құндылықтарды дарыту: |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы негізінде қоршаған ортаны, табиғатты қорғауға байланысты азаматтық жауапкершілікке, туған жердің табиғатын сүюге тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс: |
Сөйлеуді дамыту:балалар Л дыбысынан басталатын сөздерді айтады, Қоршаған ортамен танысу: өлі және тірі табиғатты ажыратады, омарташы еңбегімен танысады. Сурет салу: дыбыстық талдауда текшелері қызыл, көк түске бояп шығады |
|
Алдыңғы білім: |
Азық түлік атауларын қайталайды.қорықтар туралы қайталау. |
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Ұйымдастырылған оқу қызыметінің жоспарланған кезеңдері мен уақыты |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы: 3 минут 1 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі Балалар! Шаңырақтың уықтары мықты болу үшін бірлесе жұмыс жасаған дұрыс болар . Бір шаңырақтың астында «Бірлік бар жерде тірлік бар» ,- деп сабақты бастаймыз. II. Психологиялық жағдаят «Естелік сурет» әдісі. Оқушылар ішкі шеңбер және сыртқы шеңбер құрып тұрады.Бір-біріне қарама-қарсы қарап жұп құрған оқушыларға бір бет қағаз беріледі.Оқушылар қағазды төбелеріне қойып, бір-бірінің суретін салады. Естелік ретінде бір-біріне суреттерін сыйлайды. III. Топқа бөліну «Шаңырақ» әдісі Әр оқушы шаңырақ уықтарының түсіне байланысты бөлініп отырады. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы: 5 минут 1 минут 7 минут 5 минут 5 минут 2 минут |
Тапсырма 1. «Ойлан – жұптас - талқыла» дидактикалық ойыны Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы қарап тұрады.Ортаға бұршақтар шашылады.Екі жақтан кезек келіп бұршақты алады. Л дыбысы туралы білгендерін ортаға салады. Л дыбысының д(дауысты, дауыссыз, жуан жіңішкелігін) ажыратады. Бұршақ дәндері сияқты түзу тізбек құрады
Ауызша жұмыс: 1 топ: Бір буынды сөздерді оқу 2 топ: Екі буынды сөздерді оқу 3 топ: Л дыбысынан басталатын сөздерді оқу. Дәптермен жұмыс: - Партаға отыру ережесін еске түсіреді. Каллиграфиялық талапқа сай дәптерге жазады. Кеудені тік ұстайық, Еңкеймейік, қыспайық! Дәптерді көлбеу сол жаққа, Қаламсабым оң жақта. Салақтықтан қашайық, Әдемі етіп жазайық!
Қ.Б «Бұршақ» әдісі. Оқушылар тапсырманы түсінгеніне байланысты бұршақтарды қызыл, жасыл, сары түске бояйды.
Тапсырма 2 «Ойлан, тап, ой бөліс!» әдісі Топтарға лақ,лимонның суреті таратылады. Л дыбысы бар сөздерді табады. Сөздерді буынға бөледі. Сөздерді оқиды.
ҚБ: «Шартты белгілер» әдісі.
![]()
Күн- түсіндім Бұлт- әлі де ойлану керек Найзағай-түсінбедім
Сергіту сәті «Табиғат аясында» Музыка әуенімен би билейді
ҚБ: «Жапырақтар» әдісі Әр жұпқа үш түсті жапырақтар таратылады. Жасыл (табиғи түс) – ең белсенді оқушыға береді. Қызыл түс- ең ақылды оқушыға береді. Сары түс- ең еңбекқор оқушыға береді.
Тапсырма 3. «Пирамида» әдісі Пирамиданың әр бөлігіне алған мағлұмат туралы түрлі деңгейлерде түсінік қалыптастырылады.Сұрақтар арқылы жауап беріледі.Пирамиданы құрастырады.
Бағалау кретерилері: -Дыбыс пен әріпті ажыратып, ішінде Л дыбысы мен әрпі кездесетін сөйлемдер құрастыра алады. |
|
||||||||
|
Саралау- Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырасыз? |
Бағалау- оқушылардың материалдың меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
1. ҚБ: «Бұршақ » әдісі 3. ҚБ: «Шартты белгілер» 4. ҚБ: «Жапырақтар» 5. ҚБ: «Қолыңды көтер» 6. Кері байланыс: «Блоб ағашы» әдісі |
Партаға отыру ережесін сақтап, өз денсаулығын күтуге көңіл бөледі.Қолжетімді ресурстармен жұмыс жүргізу кезінде қауіпсіздік ережесін сақтауға көңіл бөлінеді. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Л дыбысы мен әрпі
Л дыбысы мен әрпі
|
Пәні: сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 0 «Б» |
Мектеп: «С. Ғаббасоа атындағы ЖББОМ» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсенкулова Куралай Амантаевна |
|
Сабақ тақырыбы: |
Л дыбысы мен әрпі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: |
0.3.3.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін жазу. |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Л әрпін таниды, дыбыстарды ажыратады, Сөздерді буынға бөліп буын санын анықтайды.. Көпшілігі:Тақырыпты түсінеді, тыңдайды, жетекші сұрақтарға жауап береді. Кейбірі: Л дыбысын сөзде орналасу ретін анықтайды әріп элементін жаза алады. |
|
Бағалау критерийлері: |
Дыбыстардың дауысты, дауыссыз екендігін біледі, Л дыбысы кездесетін сөздерді буыға бөліп ажыратады. Л әріпінің элементтерін жаза алады. |
|
Құндылықтарды дарыту: |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы негізінде қоршаған ортаны, табиғатты қорғауға байланысты азаматтық жауапкершілікке, туған жердің табиғатын сүюге тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс: |
Сөйлеуді дамыту:балалар Л дыбысынан басталатын сөздерді айтады, Қоршаған ортамен танысу: өлі және тірі табиғатты ажыратады, омарташы еңбегімен танысады. Сурет салу: дыбыстық талдауда текшелері қызыл, көк түске бояп шығады |
|
Алдыңғы білім: |
Азық түлік атауларын қайталайды.қорықтар туралы қайталау. |
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Ұйымдастырылған оқу қызыметінің жоспарланған кезеңдері мен уақыты |
Жоспарланған жұмыс түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы: 3 минут 1 минут |
I. Ұйымдастыру кезеңі Балалар! Шаңырақтың уықтары мықты болу үшін бірлесе жұмыс жасаған дұрыс болар . Бір шаңырақтың астында «Бірлік бар жерде тірлік бар» ,- деп сабақты бастаймыз. II. Психологиялық жағдаят «Естелік сурет» әдісі. Оқушылар ішкі шеңбер және сыртқы шеңбер құрып тұрады.Бір-біріне қарама-қарсы қарап жұп құрған оқушыларға бір бет қағаз беріледі.Оқушылар қағазды төбелеріне қойып, бір-бірінің суретін салады. Естелік ретінде бір-біріне суреттерін сыйлайды. III. Топқа бөліну «Шаңырақ» әдісі Әр оқушы шаңырақ уықтарының түсіне байланысты бөлініп отырады. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы: 5 минут 1 минут 7 минут 5 минут 5 минут 2 минут |
Тапсырма 1. «Ойлан – жұптас - талқыла» дидактикалық ойыны Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы қарап тұрады.Ортаға бұршақтар шашылады.Екі жақтан кезек келіп бұршақты алады. Л дыбысы туралы білгендерін ортаға салады. Л дыбысының д(дауысты, дауыссыз, жуан жіңішкелігін) ажыратады. Бұршақ дәндері сияқты түзу тізбек құрады
Ауызша жұмыс: 1 топ: Бір буынды сөздерді оқу 2 топ: Екі буынды сөздерді оқу 3 топ: Л дыбысынан басталатын сөздерді оқу. Дәптермен жұмыс: - Партаға отыру ережесін еске түсіреді. Каллиграфиялық талапқа сай дәптерге жазады. Кеудені тік ұстайық, Еңкеймейік, қыспайық! Дәптерді көлбеу сол жаққа, Қаламсабым оң жақта. Салақтықтан қашайық, Әдемі етіп жазайық!
Қ.Б «Бұршақ» әдісі. Оқушылар тапсырманы түсінгеніне байланысты бұршақтарды қызыл, жасыл, сары түске бояйды.
Тапсырма 2 «Ойлан, тап, ой бөліс!» әдісі Топтарға лақ,лимонның суреті таратылады. Л дыбысы бар сөздерді табады. Сөздерді буынға бөледі. Сөздерді оқиды.
ҚБ: «Шартты белгілер» әдісі.
![]()
Күн- түсіндім Бұлт- әлі де ойлану керек Найзағай-түсінбедім
Сергіту сәті «Табиғат аясында» Музыка әуенімен би билейді
ҚБ: «Жапырақтар» әдісі Әр жұпқа үш түсті жапырақтар таратылады. Жасыл (табиғи түс) – ең белсенді оқушыға береді. Қызыл түс- ең ақылды оқушыға береді. Сары түс- ең еңбекқор оқушыға береді.
Тапсырма 3. «Пирамида» әдісі Пирамиданың әр бөлігіне алған мағлұмат туралы түрлі деңгейлерде түсінік қалыптастырылады.Сұрақтар арқылы жауап беріледі.Пирамиданы құрастырады.
Бағалау кретерилері: -Дыбыс пен әріпті ажыратып, ішінде Л дыбысы мен әрпі кездесетін сөйлемдер құрастыра алады. |
|
||||||||
|
Саралау- Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырасыз? |
Бағалау- оқушылардың материалдың меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
1. ҚБ: «Бұршақ » әдісі 3. ҚБ: «Шартты белгілер» 4. ҚБ: «Жапырақтар» 5. ҚБ: «Қолыңды көтер» 6. Кері байланыс: «Блоб ағашы» әдісі |
Партаға отыру ережесін сақтап, өз денсаулығын күтуге көңіл бөледі.Қолжетімді ресурстармен жұмыс жүргізу кезінде қауіпсіздік ережесін сақтауға көңіл бөлінеді. |
шағым қалдыра аласыз

























