|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3 |
Мектеп: К.Әзірбаев атындағы жом |
||
|
Күні: 01.09.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ермекбаева Бальнура |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Лабиринттен шығу жолын табу. |
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.2.2 Алгоритмді сөз түрінде ұсыну. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Лабиринт ұғымы туралы білу, алгоритмді сөздік формада жаза алу. Көпшілігі: Лабиринттен шығу алгоритмін құру Кейбірі: Компьютерде алгоритм құрып үйрену. |
||
|
Бағалау критерийі |
Алгоритмді сөздік формада жазады Суретке қарап алгоритм құрады Компьютерде алгоритмге байланысты тапсырмаларды орындайды. |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Алгоритм, командалар жүйесі |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - өзгелердің мәдениетіне және көзқарасарына құрметпен қарау; -жауапкершілікке тәрбиелеу |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика – орындаушының алгоритмдік қадамдарды санау кезінде. Сызу – алгоритм командалары мен жету жолдарын сызу барысында |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Оқушылар нені біледі? Орындаушы және олардың командалары туралы біледі |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, оқушылыларды түгелдеу Оқушыларды үш топқа біріктіру (алгоритм, команда, атқарушы белгісі арқылы 3 топқа бірігеді). Үй тапсырмасын сұрау Топпен жұмыс. Суреттер арқылы көзделген межеге жету қадамдарын жазыңдар І топ тапсырмасы: Есікті ашу алгоритмін құрастыр
І Кестені толтыр:Жұмыс түрлеріне сәйкес орындаушыларды жазыңдар.
Командалар жүйесін қолданып, үйге жету жолының алгоритмін жазыңыз. |
Стикерлер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 мин) Талдау |
Жаңа сабақты түсіндірмес бұрын оқушыларға шағын бейнежазба көрсетемін, соны жұмыс дәптеріне тақырыпқа қатысты анықтамалар мен негізгі түсініктерді ерекшелеп жазып отырады. Әрі қарай оқушылар білгісі келген сөйлемдерді толықтырып түсіндіремін. Топпен жұмыс. 1 тапсырма Оқушының үйден мектепке дейінгі жол жүру алгоритмін дәптерге жазу. (Жеке жұмыс)
Дескриптор Білім алушы: 1.«Алға жүру» командасын қолданады; 2.«Солға бұрылу» және «Оңға бұрылу» командаларын қолданады. 2 тапсырма «Джиксо» әдісі арқылы лабиринт ішінен кубокка жету алгоритмін сөз түрінде жазып көрсету (топпен жұмыс)
Дескриптор Білім алушы: 1.командалар санын анықтайды; 2.командалар жүйесін қолдана отырып, әрекеттердің сөздік алгоритмін жазады. 3 тапсырма Электрондық оқулық арқылы атқарушы «Бота» алманы жейтін алгоритмді компьютерде орындау (жұптық жұмыс)
Дескриптор Білім алушы: 1.командалар санын анықтайды; 2.Тапсырманы компьютерде орындайды. |
BilimLand.kz бейнебаян Компьютер, электрондық оқулық |
||||||||
|
Сабақтың соңы (15 мин) |
Сабақты бекіту «Бинго ойыны» әдісі Мысалы: 1.Лабиринт дегеніміз не? 2.Командалар санын қалай анықтаймыз? 3. «Алға жүру» командасын қай кезде қолданамыз? 4. «Оңға бұрылу», «Солға бұрылу» командасы қай кезде қолданылады? Кері байланыс «Білім ағашы» Оқушылар стикерлерге – Бүгінгі сабақтан қандай әсер алғандарын , – Нені үйренгендерін жазады. Білім ағашына іледі Үйге тапсырма: Мектептен үйге дейінгі жүру жолына алгоритм құру «Лабиринт» сөзіне сөзжұмбақ құру. |
Интербелсенді тақтадан сұрақтар көрсетіледі |
||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай барлық оқушыларды қамту мақсатында жекелей тапсырмалар беремін. «Джиксо» әдісі арқылы топ мүшелері арасында талқылау мен зерттеушілік әңгімені өрбітемін. «Бинго» ойыны арқылы оқушылардың білімін шыңдап, сабақты бекітемін. |
Өткен тақырыпты қайталау кезінде «басбармақ» әдісі арқылы бағалау. Деңгейлік тапсырмалар дискриптор арқылы бағаланалы. «Білім ағашы» арқылы кері байланыс орнатамын. |
Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау; Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау. |
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Лабиринттен шығу жолын табу.
Лабиринттен шығу жолын табу.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3 |
Мектеп: К.Әзірбаев атындағы жом |
||
|
Күні: 01.09.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ермекбаева Бальнура |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Лабиринттен шығу жолын табу. |
|
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.2.2 Алгоритмді сөз түрінде ұсыну. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Лабиринт ұғымы туралы білу, алгоритмді сөздік формада жаза алу. Көпшілігі: Лабиринттен шығу алгоритмін құру Кейбірі: Компьютерде алгоритм құрып үйрену. |
||
|
Бағалау критерийі |
Алгоритмді сөздік формада жазады Суретке қарап алгоритм құрады Компьютерде алгоритмге байланысты тапсырмаларды орындайды. |
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Алгоритм, командалар жүйесі |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - өзгелердің мәдениетіне және көзқарасарына құрметпен қарау; -жауапкершілікке тәрбиелеу |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика – орындаушының алгоритмдік қадамдарды санау кезінде. Сызу – алгоритм командалары мен жету жолдарын сызу барысында |
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Оқушылар нені біледі? Орындаушы және олардың командалары туралы біледі |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, оқушылыларды түгелдеу Оқушыларды үш топқа біріктіру (алгоритм, команда, атқарушы белгісі арқылы 3 топқа бірігеді). Үй тапсырмасын сұрау Топпен жұмыс. Суреттер арқылы көзделген межеге жету қадамдарын жазыңдар І топ тапсырмасы: Есікті ашу алгоритмін құрастыр
І Кестені толтыр:Жұмыс түрлеріне сәйкес орындаушыларды жазыңдар.
Командалар жүйесін қолданып, үйге жету жолының алгоритмін жазыңыз. |
Стикерлер |
||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 мин) Талдау |
Жаңа сабақты түсіндірмес бұрын оқушыларға шағын бейнежазба көрсетемін, соны жұмыс дәптеріне тақырыпқа қатысты анықтамалар мен негізгі түсініктерді ерекшелеп жазып отырады. Әрі қарай оқушылар білгісі келген сөйлемдерді толықтырып түсіндіремін. Топпен жұмыс. 1 тапсырма Оқушының үйден мектепке дейінгі жол жүру алгоритмін дәптерге жазу. (Жеке жұмыс)
Дескриптор Білім алушы: 1.«Алға жүру» командасын қолданады; 2.«Солға бұрылу» және «Оңға бұрылу» командаларын қолданады. 2 тапсырма «Джиксо» әдісі арқылы лабиринт ішінен кубокка жету алгоритмін сөз түрінде жазып көрсету (топпен жұмыс)
Дескриптор Білім алушы: 1.командалар санын анықтайды; 2.командалар жүйесін қолдана отырып, әрекеттердің сөздік алгоритмін жазады. 3 тапсырма Электрондық оқулық арқылы атқарушы «Бота» алманы жейтін алгоритмді компьютерде орындау (жұптық жұмыс)
Дескриптор Білім алушы: 1.командалар санын анықтайды; 2.Тапсырманы компьютерде орындайды. |
BilimLand.kz бейнебаян Компьютер, электрондық оқулық |
||||||||
|
Сабақтың соңы (15 мин) |
Сабақты бекіту «Бинго ойыны» әдісі Мысалы: 1.Лабиринт дегеніміз не? 2.Командалар санын қалай анықтаймыз? 3. «Алға жүру» командасын қай кезде қолданамыз? 4. «Оңға бұрылу», «Солға бұрылу» командасы қай кезде қолданылады? Кері байланыс «Білім ағашы» Оқушылар стикерлерге – Бүгінгі сабақтан қандай әсер алғандарын , – Нені үйренгендерін жазады. Білім ағашына іледі Үйге тапсырма: Мектептен үйге дейінгі жүру жолына алгоритм құру «Лабиринт» сөзіне сөзжұмбақ құру. |
Интербелсенді тақтадан сұрақтар көрсетіледі |
||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай барлық оқушыларды қамту мақсатында жекелей тапсырмалар беремін. «Джиксо» әдісі арқылы топ мүшелері арасында талқылау мен зерттеушілік әңгімені өрбітемін. «Бинго» ойыны арқылы оқушылардың білімін шыңдап, сабақты бекітемін. |
Өткен тақырыпты қайталау кезінде «басбармақ» әдісі арқылы бағалау. Деңгейлік тапсырмалар дискриптор арқылы бағаланалы. «Білім ағашы» арқылы кері байланыс орнатамын. |
Техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау; Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау. |
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||
|
|
||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз
ілтті
алу
І топ тапсырмасы:
Шәй қайнату алгоритмін құру
















