Латын әліпбиіне көшу – жаһандану талабы . Ресми іскерлік стиль

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Латын әліпбиіне көшу – жаһандану талабы . Ресми іскерлік стиль

Материал туралы қысқаша түсінік
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау. 9.4.3.1 стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана білу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Жаһандану мәселелері. Стилистика

Мектеп: Ә.Молдағұлова атындағы жалпы орта мектебі


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Амирбекова Жанна

Сынып: 9 қазақ тілі

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Латын әліпбиіне көшу – жаһандану талабы

Ресми іскерлік стиль

Осы сабакта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу

Бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау.

9.4.3.1 стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана білу.

Сабақ мақсаттары

Бaрлық oқушылaр орындайды: Стиль түрлерін біледі, өзіндік ерекшеліктерін ажыратып, тілдік бірліктерді орынды қолдана алады.

Көптеген оқушылар: Әртүрлі стильдегі мәтіндердің өзіндік ерекшелігін, қызметін біледі, айырмашылықтарын салыстырады және орынды қолдана біледі.

Кeйбiр oқушылaр: Кез келген орында құжаттардың стильдік ерекшелігін орынды қолдана отырып, берілген тапсырмаларды орындауда өзінің пікірін дәлелдермен нақтылап айта алады.

Бағалау критерийлері

- стиль түрлерін, соның ішінде ресми іскерлік стильді ажырата біледі

- ресми іскерлік стильдегі мәтіндердің ерекшелігі мен құрылымын салыстырып,ажырата алады.

- стильдік ерекшеліктеріне қарай тілдік бірліктерді орынды қолдана алады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушының сыни ойлау қабілетін, өз бетімен іздену дағдыларын дамытуға бағыттау

Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы, өзін-өзі тану

Алдыңғы білім

Латын әліпбиі туралы және латын әліпбиіне көшу жоспары туралы түсініктері бар.

Сабақ барысы

Сабақ

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет\

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут



5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, түгелдеу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Ыстық алақан» әдісімен оқушылардың бір-біріне деген жылы лебіздерін тыңдау.

«Сөз сырына үңілсек» әдісімен оқушыларға Н.Назарбаевтың «Үш тілді меңгеру, білу – жаһандаған әлемге жолдама деген сөз» деп айтқан сөзін қалай түсінетіндіктерін сұрау және бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап алу, сабақтың мақсатымен таныстыру.

Топқа бөлу. Оқушыларды 1-3-ке дейін санату арқылы, «Қазақ тілі», «Жастар», «Болашақ» деген үш топқа біріктіріп аламын.

Үй тапсырмасы. «Дәліз» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы 2,3 сұраққа жауап алып, пысықталады.





Суреттер






Сабақтың ортасы/сабақтың негізгі бөлімі

12 минут




Мәтіналды тапсырма «Латын графикасына көшу – заман талабы» деген пікірге қалай қарайсыңдар? Оқушы пікірін тыңдау.

1-тапсырма. «Балалар философиясы» әдісімен беріледі. Әр топқа екі мәтін беріледі. Екі мәтіннің құрылымы мен тілдік ерекшелігін салыстырып, өз пікірлерін дәлелмен айтады.

Елбасының 2018ж. 19 ақпандағы «Қазақ тілі әліпбиін кириллицадан латын графикасына көшіру туралы» Жарлығынан үзінді және «Латын графикасына көшу – заман талабы» деген (авт Арман Байқадам) мәтін беріледі.

Дескриптор:

  • Екі мәтінді оқып салыстырады

  • Құрылымы мен тілдік ерекшелігін ажыратады

  • Пікірлерін дәлелдейді.

ҚБ: «Шапалақ» әдісімен топтар бір-бірін бағалау.

2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «5 минуттық түсінік» әдісімен әдеби тіл нормасына орай ережені түсініп, «Эмоция кестесіне» төменде берілген мысалдарды санымен сәйкестендіреді.

«Эмоция» кестесі

100Shape1

80

60

40

20

Shape2 Shape3

публ ст кіт.жаз ст ғыл ст ресми іс ст





20. Тіл білімінде лингвистика, лексика ,т.б. термин сөздер көп қолданылады.

40. Осының бәрі тоталитарлық режімнің қазақ тіліне салған тұсауынан болды.

60. Жаһанданудың негізгі мағынасы «халықаралық бірігу» дегенді білдіреді.

80. М.Әуезов Шығыс Қазақстан облысы, Абай ауданында дүниеге келген.

100. Мені штаттық кестеге сәйкес осы жылдың 1 тамызынан бастап ...лауазымына қызметке алуыңызды сұраймын..

Дескриптор:

1. Стиль түрлерін ажыратады, ережесін еске түсіреді.

2. Ережені мысалмен дәлелдейді.

3. Жұптық жұмыста бір-біріне қолдау көрсетеді.

ҚБ: «Дарабоз» әдісімен әр жұпқа бағалау парағын беремін.

Әр оқушы өзінің жұбының жұмысын ауызша бағалайды.

  1. Сабаққа қатысуы

  2. Тапсырманы орындауы

  3. Өз пікірін анық айтуы

  4. Тапсырмаға жауабы

3-тапсырма. «Бір қадам алға» әдісімен жеке жұмыс беріледі. Әр оқушы ресми іс қағаздарының (өтініш, анықтама, жеке куәлік, туу туралы куәлік, қолхат, жолдама,т.б.) атауларын жазып, ол құжаттардың өзіндік ерекшеліктері туралы ізденеді, жазбаша орындайды. Жазып болғандарын «Бір қадам алға» әдісімен қанша құжат атауын және ерекшелігін білетінін ауызша айтады.

Дескриптор:

  1. Стиль ерекшеліктерін, құрылымын ажырата алады

  2. Орынды қолданады

ҚБ: «Жетістік баспалдағы» әдісімен өзінің қадамына қарай бағаланады.


Оқулық

Маркер

А4 қағазы























Плакат

Маркер

Сабақтың соңы

4 минут



4 минут


Рефлексия «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы жүзеге асады. 3 сұрақ беріледі. Әр сұраққа бір сөйлеммен жауап береді.

Бүгінгі сабақтан не меңгердім?

Бүгінгі сабақта не қиын болды?

Бүгінгі сабақтан тағы не білгім келеді?


Үйге тапсырма: «Латын әліпбиіне көшу қаншалықты маңызды?» тақырыбында аргументті эссе жазу.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушылар топтық,жұптық,жеке жұмыстарды «Ыстық алақан», «Дәліз», «Кездесу», «Эмоция кестесі», «Кейіпкерлер сөйлейді» сияқты белсенді әдіс-тәсілдерді қолдану арқылы тапсырмаларды орындайды, тақырыпты меңгереді.«Кездесу» әдісі арқылы қабілетті оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдысы артады.

Өзара бағалау –Шапалақ, смайликтер

Өзін-өзі бағалау- блоб ағашы

Рефлексия-жазбаша кері байланыс

Мұғалімнің кері байланысы

Әр тапсырма соңында дескриптормен бағалау жүргізіледі

Пәнаралық байланыс-қазақ тілі,тарих

Денсаулық және қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс.

Қауіпсіздік ережесін сақтай отырып,сабақ барысында АКТ-ты пайдаланамын.

Құндылықтармен байланыс.Туған жерді аялау,құрметтеу

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарданеге көңіл бөлу қажет?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.11.2020
2655
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі