|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2А – Заттардың тасымалдануы |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: ___ |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Лейкоциттер. Иммунитет түрлері (жаңа тақырыпты меңгерту) |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау 8.1.3.4 гуморалдық және жасушалық иммунитетті салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Иммунитеттің ағзадағы маңызын, түрлерін ауызша жазбаша сипаттай алады. Лейкоциттердің түрлерін атап, олардың атқаратын қызметтерін тиісті терминологияны қолдана отырып түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: иммунитет, гуморалдық иммунитет, жасушалық иммунитет, бөгде дене, фагоцитоз, фагоцит нейтрофил, базофилл, эозинофилл, лимфоцит, моноцит, макрофаг, антидене, антиген Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Иммунитеттің ……………................деп аталатын екі түрі бар. Жасушалық иммунитетке…………….жасуша түрі қатысады. Гуморалдық иммунитетке қатысатын антидене қанның ...... болады...бар Лейкоциттер ... болады. Базофилдер...қарсы жауапқа қатысады. Нейтрофилдердің қызметі... Эозинофилдер...ерекшеленеді |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділік, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
7-сыныптан заттардың тасымалдануына қатысатын мүшелер, 8-сыныптан ағзаның ішкі ортасының маңызын, қанның құрамын, ағзадағы маңызын біледі |
|||||
|
Алдыңғы білім |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
||||||
|
0-4 мин |
Оқушыларға «Фагоцитоз» анимациясын көрсетіледі. Мұғалім бұл үдеріс қай кезде жүреді және оның себебі мен нәтижесі қандай болады деп талқылау жүргізеді. Бұл фагоцитоз үдерісі, оны ағзаға микроб түскен кезде лейкоцит жасушалары жүзеге асырады. Ағзада осындай қабілет болмағанда қандай жағдай орын алады, оған қандай жасуша қатысады деп талқылау арқылы сабақтың тақырыбы ашылады. Оқушылармен бірге лейкоциттер мен иммунитет туралы нені білу маңызды деп талқылап, сабақтың мақсаттарын анықтау қажет. |
Фагоцитоз анимациясы «Phagocytosis»:https://vimeo.com/703261481-2 слайдтар |
||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||
|
4-17 мин |
Гуморалдық және жасушалық иммунитет түрлерін сызба немесе комикс, кластертүрінде салыстырып сипаттап түсіндіру тапсырмасы ұсынылады. Критерий:
Дескрипторлар:
|
2- қосымша
3-4 слайдтар |
||||
|
17-27 мин |
Оқушыларға жұпта лейкоциттердің түрлерін үлгілеп, қызметтері мен ерекшеліктерін түсіндірутапсырмасы ұсынылады.
Критерийлер:
Дескрипторлар:
|
1-қосымша
Түрлі-түсті қағаз, ермексаз, күріш немесе қарақұмық, түрлі түсті моншақтар, сияқты қол астындағы материалдар
5-11 слайдтар |
||||
|
27-36 мин |
Оқушыларға қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау ұсынылады. |
3- қосымша |
||||
|
Сабақтың соңы |
||||||
|
37-40 мин |
Кері байланыс Маған ,
|
12 слайд
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Кейбір оқушыларға гуморалдық және жасушалық иммунитеттің дайын сызбаларында қатысушы жасушаларды атап жазып, әрекет ету механизмін түсіндіру тапсырмасы беріледі. Сұрақтар қойылған кезде ойлаудың когнитивтік дағдылары бойынша саралау жүзеге асырылады. Иммунитет түрлерін салыстырып, сипаттау тәсілдері арқылы саралау жүреді Кейбір оқушыларға тақырып бойынша онлайн тапсырманы орындау ұсынылады. |
|||||
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Үлгілеу тапсырмасы Иммунитет түрлерін салыстыру жұмысы Ауызша жауаптары Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы |
|||||
|
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері |
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Партада дұрыс отыруына назар аудару. Үлгілеу кезінде қайшы, желім сияқты жұмыс құралдарымен жұмыс жасау кезінде абай болу. Жұптық және топтық жұмыстар, үлгілеу кезінде белсенді қозғалыс жасайды |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Лейкоциттер. Иммунитет түрлері
Лейкоциттер. Иммунитет түрлері
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2А – Заттардың тасымалдануы |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: ___ |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Лейкоциттер. Иммунитет түрлері (жаңа тақырыпты меңгерту) |
|||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.3.3 лейкоциттердің түрлі типтерінің қызметтерін сипаттау 8.1.3.4 гуморалдық және жасушалық иммунитетті салыстыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Иммунитеттің ағзадағы маңызын, түрлерін ауызша жазбаша сипаттай алады. Лейкоциттердің түрлерін атап, олардың атқаратын қызметтерін тиісті терминологияны қолдана отырып түсіндіре алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: иммунитет, гуморалдық иммунитет, жасушалық иммунитет, бөгде дене, фагоцитоз, фагоцит нейтрофил, базофилл, эозинофилл, лимфоцит, моноцит, макрофаг, антидене, антиген Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Иммунитеттің ……………................деп аталатын екі түрі бар. Жасушалық иммунитетке…………….жасуша түрі қатысады. Гуморалдық иммунитетке қатысатын антидене қанның ...... болады...бар Лейкоциттер ... болады. Базофилдер...қарсы жауапқа қатысады. Нейтрофилдердің қызметі... Эозинофилдер...ерекшеленеді |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділік, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
7-сыныптан заттардың тасымалдануына қатысатын мүшелер, 8-сыныптан ағзаның ішкі ортасының маңызын, қанның құрамын, ағзадағы маңызын біледі |
|||||
|
Алдыңғы білім |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
||||||
|
0-4 мин |
Оқушыларға «Фагоцитоз» анимациясын көрсетіледі. Мұғалім бұл үдеріс қай кезде жүреді және оның себебі мен нәтижесі қандай болады деп талқылау жүргізеді. Бұл фагоцитоз үдерісі, оны ағзаға микроб түскен кезде лейкоцит жасушалары жүзеге асырады. Ағзада осындай қабілет болмағанда қандай жағдай орын алады, оған қандай жасуша қатысады деп талқылау арқылы сабақтың тақырыбы ашылады. Оқушылармен бірге лейкоциттер мен иммунитет туралы нені білу маңызды деп талқылап, сабақтың мақсаттарын анықтау қажет. |
Фагоцитоз анимациясы «Phagocytosis»:https://vimeo.com/703261481-2 слайдтар |
||||
|
Сабақтың ортасы |
||||||
|
4-17 мин |
Гуморалдық және жасушалық иммунитет түрлерін сызба немесе комикс, кластертүрінде салыстырып сипаттап түсіндіру тапсырмасы ұсынылады. Критерий:
Дескрипторлар:
|
2- қосымша
3-4 слайдтар |
||||
|
17-27 мин |
Оқушыларға жұпта лейкоциттердің түрлерін үлгілеп, қызметтері мен ерекшеліктерін түсіндірутапсырмасы ұсынылады.
Критерийлер:
Дескрипторлар:
|
1-қосымша
Түрлі-түсті қағаз, ермексаз, күріш немесе қарақұмық, түрлі түсті моншақтар, сияқты қол астындағы материалдар
5-11 слайдтар |
||||
|
27-36 мин |
Оқушыларға қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау ұсынылады. |
3- қосымша |
||||
|
Сабақтың соңы |
||||||
|
37-40 мин |
Кері байланыс Маған ,
|
12 слайд
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Кейбір оқушыларға гуморалдық және жасушалық иммунитеттің дайын сызбаларында қатысушы жасушаларды атап жазып, әрекет ету механизмін түсіндіру тапсырмасы беріледі. Сұрақтар қойылған кезде ойлаудың когнитивтік дағдылары бойынша саралау жүзеге асырылады. Иммунитет түрлерін салыстырып, сипаттау тәсілдері арқылы саралау жүреді Кейбір оқушыларға тақырып бойынша онлайн тапсырманы орындау ұсынылады. |
|||||
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Үлгілеу тапсырмасы Иммунитет түрлерін салыстыру жұмысы Ауызша жауаптары Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы |
|||||
|
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері |
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Партада дұрыс отыруына назар аудару. Үлгілеу кезінде қайшы, желім сияқты жұмыс құралдарымен жұмыс жасау кезінде абай болу. Жұптық және топтық жұмыстар, үлгілеу кезінде белсенді қозғалыс жасайды |
|||||
шағым қалдыра аласыз













