Материалдар / Lesson plan Action 10 Natural Disasters
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Lesson plan Action 10 Natural Disasters

Материал туралы қысқаша түсінік
Lesson plan Natural Disasters. Action 10 for Kazakhstan by Jenny Dooley and Bob Obee (Science School).
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қазан 2022
545
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Жамбыл облысы әкімдігі білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Коммунальное государственное учреждение «Гимназия №1 имени Алихана Бокейханова отдела образования акимата Жамбылской области»

Municipal State Institution «Gymnasium No. 1 named after Alikhan Bokeikhanov of the Department of Education of the Akimat of Zhambyl region»



Қысқа мерзімді жоспар / Краткосрочный план / Short-term lesson plan

     

Бөлім / Раздел / Subject

Natural Disasters

Педагогтің аты-жөні / ФИО педагога / Teachers name


Күні / Дата / Date


Сынып / Класс / Grade

Қатысушылар саны: / Количество присутствующих: / Present:

Қатыспағандар саны: / Количество отсутствующих: / Absent:

Оқулық / Учебник / Student’s Book

Action 10

Сабақтың тақырыбы / Тема урока / Theme of the lesson

Natural Disasters

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары / Цели обучения в соответствии
с учебной программой / Learning objectives

10.2.1.1 understand the main points in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;

10.2.2.1 understand specific information in unsupported extended talk on a wide range of general and curricular topics, including talk on a limited range of unfamiliar topics;

10.3.7.1 use appropriate subject-specific vocabulary and syntax to talk about a range of general and curricular topics.

Сабақтың мақсаты / Цели урока / Lesson Objectives

All learners will be able to

  • understand specific information and detail while listening text

  • use subject - specific vocabulary for short speaking on the topic

  • give 10 right answers after watching the video and explain the answers

Most learners will be able to

  • analyze information after watching video and identify all points of natural disasters

  • use subject - specific vocabulary for speaking on the topic

  • give 11-15 right answers after watching the video and explain the answers

Some learners will be able to

  • use subject - specific vocabulary in fluent speech for speaking on the topic

  • give 20 right answers after watching the video and explain the answers

Бағалай критерийі/ Критерии оценивания/ Assessment criteria

  • understand specific information and detail while listening;

  • use subject - specific vocabulary for speaking on the topic.

     

Сабақтың барысы / Ход урока / Plan:

Сабақтың кезеңі/ уақыт / Этап урока/ Время / Lesson steps / timing

Педагогтің әрекеті / Действия педагога / Teachers activities

Оқушының әрекеті / Действия ученика / Students’ activities

Бағалау / Оценивание / Assessment

Ресурстар / Ресурсы / Resources

Org. moment

4 min

















Greeting

Organization moment


Warm-up

Anticipation”

Teacher tells learners that they are going to guess the topic of the lesson and discuss about a scene that teacher would like them to draw. Teacher reads out the following text:

Draw three houses. Each house has four windows and a door. On the roof of one of the houses there are two people and a dog. At the top of the picture draw some clouds. The clouds look grey and it’s raining a lot. In the sky there is a helicopter. Around the houses there is water. The water touches the top windows of the house….”


Ss greet the teacher









Ss draw the picture




























Main part

35 min


Teacher asks learners to look at their pictures. What do they think has happened in the scene?

When they have suggested some answers teacher asks them to name the topic of the lesson.

The topic of our lesson is “Natural Disasters”

Identifying lesson objectives and learning outcomes by the end of the lesson together with students


Definition, synonyms

natural disaster (n) something that happens in nature and causes a lot of damage or kills a lot of people, for example a flood or an earthquake


Matching”

SYNONYMS you should know

Teacher asks Ss to name synonyms and match the words with their definitions.

1. calamity (n)

A. an event that causes a lot of damage or makes a lot of people suffer

2. cataclysm (n)

B. an event that causes serious damage, or causes a lot of people to suffer, for example a flood or fire

3. catastrophe (n) 

C. a situation in which a government takes action to deal with an event such as a flood or a fire that is putting a lot of people in danger

4. state of emergency (n)

D. a sudden natural event that causes a lot of damage, for example a flood or an earthquake


natural disaster (n) something that happens in nature and causes a lot of damage or kills a lot of people, for example a flood or an earthquake

catastrophe (n) an event that causes a lot of damage or makes a lot of people suffer

calamity (n) an event that causes serious damage, or causes a lot of people to suffer, for example a flood or fire

state of emergency (n) a situation in which a government takes action to deal with an event such as a flood or a fire that is putting a lot of people in danger

cataclysm (n) a sudden natural event that causes a lot of damage, for example a flood or an earthquake


Pre-listening tasks

Vocabulary

1.“Spidergram”

Teacher:

-What other disasters can you name?

Ss work with the list of words.

Match the definitions with the words and pictures.


2. “Liveworksheet”

Teacher asks learners to do some exercises using the links


While-listening tasks

1.Teacher asks Ss to watch the video and say what natural disasters have been mentioned.






2. Teacher asks leaners to complete the table using the information from the video.


Disaster

Country

Date

Consequences

A





B





C





D





E


























Post-listening tasks

One-minute talk”

Teacher present the questions which will help leaners to present their speech

  • What is the meaning of the word “Natural disaster”?

  • Name different disasters you learnt today.

  • Chose one disaster from the report and present it.




Descriptor

0

1

2

retells extended stories and events / answer questions



578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!