Бөлім:
|
Бөлім 3. Физикалық география. 3.1
Литосфера
|
Педагогтың аты-жөні
|
Жумадуллаев А.А.
|
Күні:17.10.2024
|
|
Сынып:8Ә
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Литосфералық катаклизмдер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары:
|
8.3.1.8- тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін
түсіндіреді
8.3.1.9 -геологиялық жылсанау мен
геохронологиялық кестені талдап, жер қыртысының және тіршіліктің
дамуындағы ірі кезеңдері мен геологиялық оқиғаларды ажырата
алады
|
Сабақ мақсаты:
|
Геохронологиялық кезеңдерді талдап, басты
оқиғаларын, тіршіліктің дамуын, қалыптасқан пайдалы қазбалары мен
қатпарлықтарының ерекшеліктерін сипаттайды.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/уақыт:
|
Педагогтің әрекеті:
|
Оқушының әрекеті:
|
Бағалау:
|
Ресурстар:
|
1.Басы:Ұйымдастыру кезеңі: 1
минут.
|
1.Сәлемдеседі. Оқушылардың қатысуын
тіркейді.
|
1.Мұғаліммен сәлемдеседі.
|
1.Жарайсыңдар!
|
1.Презентация
|
2.Өткен тақырыптан сұрау: 5мин.
|
https://learningapps.org/watch?v=pdeq1m8jn22

|
learningapps.org арқылы өткен тақырып сұрақтарына жауап
береді.
|
|
2.Интербелсенді тақта
|
3.Жаңа тақырыпқа кіріспе:
5
мин.
|
2.Жаңа тақырыпты, оқу мақсатын
таныстырады.
Оқушыларға тақырыпты
түсіндіреді.
|
2.Оқушылар .
Мұғалімді тыңдайды , жаңа тақырыппен, оқу
мақсатымен танысады, тақырыпты түсінеді.
|
ҚБ
үдерісі
|
2.Интербелсенді тақта,слайд,
видео
|
3.Ортасы.20минут.
Орындау
Баяндау әр топқа 1мин.(барлығы:+ -
5мин)
Топтық жұмыс.
|
3-ші кезең.Топтық жұмыс
тапсырмасы:
1-топ. 1. Архей және Протерозой эраларының
a.дәуірлерін; b.ұзақтығын; c.негізгі геологиялық әрекеттері мен
басты геологиялық оқиғаларын; d.қалыптасқан пайдалы қазбаларын;
e.қатпарлықтарын сипаттаңыздар.
2-топ.1.Палеозой эрасының: a.дәуірлерін;
b.ұзақтығын; c.негізгі геологиялық әрекеттері мен басты геологиялық
оқиғаларын; d.қалыптасқан пайдалы қазбаларын; e.қатпарлықтарын
сипаттаңыздар.
3-топ. Мезозой мен Кайназой эрасының:
a.дәуірлерін; b.ұзақтығын; c.негізгі геологиялық әрекеттері мен
басты геологиялық оқиғаларын; d.қалыптасқан пайдалы қазбаларын;
e.қатпарлықтарын сипаттаңыздар.
|
3. топ тапсырмаларды (оқулық мәтінін,
презентациядағы деректерді қолданып)дескрипторді қолдана отырып
орындайды.Жұмыстарымен таныстырады.
|
3.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.Дескриптор
Оқулық мәтіні мен педогог слайдындағы
мәліметтерді пайдаланып Архей және Протерозой эраларының
a.дәуірлерін; b.ұзақтығын; c.негізгі геологиялық әрекеттері мен
басты геологиялық оқиғаларын; d.қалыптасқан пайдалы қазбаларын;
e.қатпарлықтарын сипаттайды.
Оқулық мәтіні мен педогог слайдындағы
мәліметтерді пайдаланып Архей және Протерозой эрасының
a.дәуірлерін; b.ұзақтығын; c.негізгі геологиялық әрекеттері мен
басты геологиялық оқиғаларын; d.қалыптасқан пайдалы қазбаларын;
e.қатпарлықтарын сипаттайды.
Оқулық мәтіні мен педогог слайдындағы
мәліметтерді пайдаланып Мезозой және Кайнозой эраларының
a.дәуірлерін; b.ұзақтығын; c.негізгі геологиялық әрекеттері мен
басты геологиялық оқиғаларын; d.қалыптасқан пайдалы қазбаларын;
e.қатпарлықтарын сипаттайды.
|
3.Интербелсенді тақта.
Слайд.
Дүниежүзінің физикалық картасы.
|
4.Жұптық жұмыс:
5
мин.
|
4.Жұптық жұмыс .

|
4. Кескін картаға Альпі қатпарлығында көтерілген
тауларды жазады .
|
4.
Бағалау парағына өздерін бағалайды.
|
4.Жеке жұмыс парақтары немесе
Google classroom
|
4.Қорытындылау:
Жеке жұмыс:5 мин.
|
4.Жеке жұмыс .
Қорытынды тест тапсырмалары
|
4. Wordwoll бағдарламасы арқылы қорытынды тест
сұрақтарына жауап береді.
|
4.ҚБ 10 балл
|
4.Жеке жұмыс парақтары.
Wordwoll бағдарламасы
|
5.Сабақтың соңы:4минут
|
5.Оқу мақсатын ашып кері байланыс
жасау
https://padlet.com/alisherzhumadullaev/padlet-2a4xupsfwk5ss7u7
Оқушыларды бағалау
|
5.Padlet тақтасы арқылы кері байланыс
жасайды
|
|
https://padlet.com/alisherzhumadullaev/padlet-2a4xupsfwk5ss7u7

|
Үй тапсырмасы: 12 тақырыпты оқу, Геохронологиялық
кесте мен дүниежүзінің физикалық картасын пайдаланып Жер
тарихындағы ірі тау жасалу кезеңдерін анықтау, оларда көтерілген
тау жүйелерінің аттарын дәптерге жазу.
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз?
|
Бағалау оқушыларды материалды меңгерудеңгейін
қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының
сақталуы.
|
1
|
Тау
жыныстарының негізгі физика механикалық
қасиеттері
|
а
|
Алмаз
|
2
|
Минерал
|
ә
|
Көзбен анықтауға тым қарапайым қасиеттері –
сыртқы пішіні, түсі,мөлдірлігі, қаттылығы, сынғыштығы,
иілгіштігі,қолдану
ерекшелігі
|
3
|
Минералдардың диагностикалық
қасиеттері
|
б
|
Бір
немесе бірнеше химиялық элементтердің атомдары мен малекулаларынан
тұратын табиғи химиялық
қосылыстар
|
4
|
Минералдардың ең басты физикалық
қасиеті
|
в
|
Механикалық беріктік, серпімділік, икемділік,
сынғыштық,қаттылық, абразивтілік, тығыздық, кеуектілік, су
өткізгіштілік, қалқымалылық және
тұрақтылық
|
5
|
Минералдардың қаттылық дәрежесін анықтайтын Моос
шкаласының қатарындағы ең қатты минерал 10
шәкіл
|
г
|
Түрі мен түсі сызылуы жылтырлығы мен мөлдірлігі,
қаттылығы, сынғыштығы, иілгіштігі, кристалдың құрылыста қолданылу
ерекшеліктері, сыртқы пішіні қасиеттерін жатқызуға
болады
|
1
|
Тау
жыныстарының негізгі физика механикалық
қасиеттері
|
а
|
Алмаз
|
2
|
Минерал
|
ә
|
Көзбен анықтауға болатын қарапайым қасиеттері –
сыртқы пішіні, түсі,мөлдірлігі, қаттылығы, сынғыштығы,
иілгіштігі,қолдану
ерекшелігі
|
3
|
Минералдардың диагностикалық
қасиеттері
|
б
|
Бір
немесе бірнеше химиялық элементтердің атомдары мен малекулаларынан
тұратын табиғи химиялық
қосылыстар
|
4
|
Минералдардың ең басты физикалық
қасиеті
|
в
|
Механикалық беріктік, серпімділік, икемділік,
сынғыштық,қаттылық, абразивтілік, тығыздық, кеуектілік, су
өткізгіштілік, қалқымалылық және
тұрақтылық
|
5
|
Минералдардың қаттылық дәрежесін анықтайтын Моос
шкаласының қатарындағы ең қатты минерал 10
шәкіл
|
г
|
Түрі мен түсі сызылуы жылтырлығы мен мөлдірлігі,
қаттылығы, сынғыштығы, иілгіштігі, кристалдың құрылыста қолданылу
ерекшеліктері, сыртқы пішіні қасиеттерін жатқызуға
болады
|