×
Сертификат тегін алу үшін
Материал тегін жариялау
ҚР БАҚ(СМИ) тіркеу №9512

Хабарландыру Республикалық чаттарға қосылу нұсқаулығын көру үшін осы сілтемені басу керек https://blog.ust.kz/422
Сайт бойынша сұрақтарды 8(771)-234-55-99 (Ватсап) осы номерге жазуға болады

Литосфералық катаклизмдер

Автор:Алтаева Жансая Сеиткасымовна
Бағыты: География
Бөлімі: Сабақ жоспары
Сыныбы: 7 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-07-10

50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Материал туралы қысқаша түсінік

Ұстаздарға жаңартылған білім мазмұны бойынша сабақ жоспары үлгісі

Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы:

Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Алтаева Ж.С.

Сынып: 7 «А» Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Литосфералық катаклизмдер

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары «оқу бағдарламасына сәйкес)

7.3.1.4 Литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді.


Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы:

Литосфералық катаклизм ұғымдарымен танысу. тектоникалық қозғалыстар әсерінен пайда болған литосфералық катаклизмдерді жіктеу.

Оқушылардың көпшілігі:

Литосфералық катаклизмдердің пайда болуының себеп салдарын анықтау.Картадан сейсмикалық белдеулерді көрсету

Оқушылардың

кейбірі:

Литосфералық үдерістерді талдай отырып Жердің түрлі бөліктерінде болатын қауіпті катаклизмді аймақтардың таралуын түсіндіру.

Бағалау критерийі

  • Катаклизм ұғымына сипаттама береді

  • Литосфералық катаклизмдерді жіктей алады

  • Литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын зерттейді

  • Картадан сейсмикалақ белдеулерді анықтайды

Тілдік мақсаттар

Оқылым-айтылым: Мәтінді оқиды, топтық жұмысты бірлесе отырып орындайды, тапсырмаларды бір- бірімен пікір алмаса отырып орындайды.

Тыңдалым-жазылым: Бір- бірлерін тыңдайды, зерттейді, керегін түртіп алады. Алған білімдерін өмірде қолдана біледі.

Пән бойынша сөздер мен терминдер: катаклизм, сейсмограф, литосфера

Құндылықтарға баулу

Өзін-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: Оқушы үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетіп, сыныптастарын құрметтеп тапсырмаларды белседі орындауға ат салысады.

Академиялық шындық: Берілген әр тапсырмада шынайылық пен әділдікті жоғары ұстанады. Бағалау кезінде де әділ, шынайы бағалайды.

Ашықтық: Топтық жұмыс барысында бір-бірлерімен бірігіп жұмыс жасайды, әр тапсырмаға мұқият қарайды. Бір- бірлерінің пікірлерін маңызды санайды.

Пәнаралық байланыс

Физика- кинетикалық энергия туралы біледі.

Геология -жер қыртысының құрылымын біледі.

АКТ-ны

қолдану дағдылары

Bilimlend,PowerPoint таныстырылымы

Осыған

дейін меңгерілген білім

Жер қыртысының тектоникалық қозғалысы





Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған сабақ түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы




10- минут


Ұйымдастыру кезеңі оқушыларды түгелдеу,сергіту сәті «Менің жетістігім» (Оқушылар шеңбер болып бір біріне биылғы жылы жеткен жетістіктерін айту)

Жаңа тақырыпқа байланысты сыныпты «Мозайка» әдісі арқылы 3 топтың атын анықтаймын. (Бағалау парақшасын таратып беремін)

1 топ «Катаклизм»

2 топ «Тектоника»

3 топ «Литосфера»

( Термин сөздердің мағынасын соңында ашып, айтып береді)

Үй тапсырмасын «Гүл шоғы» әдісі (Бұл әдіс бойынша оқушылар бір-біріне гүл шоғын беру арқылы үй жұмысынан сұрақтар қойылады. Әдіс арқылы оқушылардың бойында бір-біріне деген көзқарастарын жақсарту, бойында мейірімділік, кішіпейілділік қалыптастыру)

Оқулық,АКТ жұмыс дәптері, карта, кескін карта, қима қағаздар,

бағалау парақшасы


Оқулық ,гүл шоғы




Сабақтың ортасы


























































1 – тапсырма

«Қара, оқып шық, жап, жаз» әдісімен жеке тапсырма ретінде тақырыппен танысу беріледі постерге берілген тапсырмаларға топтасып отырып сипаттама береді.

  1. топ «Катаклизм»

1.Тектоникалық қозғалыстар әсерінен пайда болған литосфералық катаклизмдерді жіктеңдер.


Дескриптор

1.Катаклизм ұғымын түсінеді

2.Тектоникалық қозғалыстар туралы біледі

3.Катаклизмдерді жіктей алады


2 топ «Тектоника»

1.Жер бетіндегі жер сілкінудің себебін ауызша айтып беріңдер


Дескриптор

1.Жер сілкінісі туралы түсінеді

2.Жер сілкінісінің себебін анықтайды

3.Сөздік қорын жүйелеп жеткізеді

  1. топ «Литосфера»

1.Сейсмикалық белдеулерге сипаттама беріңдер






Дескриптор

1.Сейсмикалық белдеулердің түрлерін біледі

2.Әр сейсмикалық белдеуге сипаттама береді

3.Сейсмикалық аудандарды картадан таба алады.

2-тапсырма

«Фишбоун» әдісі бұл әдісте ұйымдасқан түрде себептер мен жағдайларды анықтап, тапсырма шешімін табады, белсенділік таныта отырып нәтижеге қол жеткізеді.

1. Жердің түрлі бөліктерінде болатын қауіпті катаклизмді аймақтардың таралуының себептерін анықтаңдар.


Дескриптор

1.Қауіпті катаклизмді аймақтарды біледі

2.Қауіпті катаклизмді аймақтардың таралуының себептерін біледі

3.Картадан орындарын көрсете алады


3 -тапсырма

«Бой сергіту» картамен жұмыс әдісі

Бұл әдісте сұрақтар жазылған кеспе қағаздар таратылады. Тапсырмада берілген даталар сейсмикалық апат болған аймақты білдіреді. Сейсмикалық апат орын алған елдерді картадан көрсетіп, себептерін анықтайды.

1. 1963 жылы 27 шілде де (Македония)

2.1954 жылы 4 желтоқсанда (Моңғолияда)

3.1908 жылы 28 желтоқсанда (Сицилияда)

4.1988 жылы (Арменияда)

5.2003 жылы болды (Жамбыл облысының Құлан ауданында)


Дескриптор

1.Берілген географиялық нысанды картадан көрсете алады

2.Апат болған елдердің астаналарын атап, сипаттама береді

3. Апат болған аймақтардың себеп- салдарын анықтады


4 – тапсырма

«Сәйкестендіру» әдісі

Бұл әдіс бойынша оқушылар берілген сөздерді бір-бірімен сәйкестендіреді. Әдіс арқылы оқушылардың тақырыпты меңгергендігін анықтауға болады.





1.Жер қыртысының қойнауындағы кенеттен күш алып қозғалатын жері

1.Жерорта теңіздік

2.Сейсмикалық толқындар

2.400-800 км

3.Бірінші сейсмикалық белдеу

3.Жер сілкінісі

4.Сөнген жанартау

4.Эпицентр

5.Булы фонтан

5.Бойлық, көлбеу

6.Дүмпудің жер бетіне шығатын жері

6.Тынық мұхиттық белдеу

7.Цунами

7.Эльбрус

8.Екінші сейсмикалық белдеу

8.11 балл


Дескриптор

8 – өте жақсы

5-7- жақсы

5 төмен болса - нашар





Оқулық, АКТ

Карта, постер, маркер, кеспе қағаздары




Дүние жүзілік физикалық картасы, кеспе қағазда






Оқулық , дәптер, стикер, атлас, карта










АКТ , оқулық,

Маркер





























Сабақтың соңы

10 минут

Бағалау



Оқулық,АКТ

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Білімді қабылдауы мен зияткерлігі жоғары деңгейлі оқушылар үшін тапсырмалар


  • Литосфералық үдерістерді талдай отырып Жердің түрлі бөліктерінде болатын қауіпті катаклизмді аймақтардың таралуын түсіндіріңдер.


Өзін-өзі бағалау, яғни дайын бағалау парақшалары арқылы.

Түйінді ойларды қорыта алу мүмкіндіктері, шынайылық, әділ бағалануы ескеріледі.

Сабақтың жиынтық бағасы бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша бағаланады.


Бұл әдістің тиімділігі кеменің желкеніндегі түстер арқылы оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергендігін анықтауға болады.

Мұғалім оқушыларға жақсы көңіл күй қалыптастыру үшін ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

АКТ тиімділігін қолдануға жағдай жасау.

Қауіпсіздік ережелерімен таныстырып өтеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақтың мақсаттары, немесе оқу мақсаттары шынайы және қол жетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?




Қорытынды бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты.)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарды не нәрсеге назар аудару қажет?



50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Сертификатты жеке кабинеттегі жетістіктерім бөлімінен жүктеп алуға болады

Материалды сайттан тегін жүктеу

Материал ұнаса парақшаңызға сақтап қойыңыз!

Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.

Олимпиада бітуіне қалды: