Қысқа мерзім жоспары: География
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Қарақия ауданы Жетібай ауылы №4 орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Насредин Таңшолпан Әнетқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.1 литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
- Литосфераның құрамы және құрылысы туралы біледі - Жер қабаттарының ерекшеліктерін анықтап, макет арқылы заттық құрылымын салыстырады - Тектоникалық картаны пайдалана отырып, литосфералық платформалардың орналасуы бойынша атласпен жұмыс жасайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Түсіну, қолдану: - Литосфераның құрылысы мен құрамын біледі. Макетті пайдалана отырып заттық құрамын жіктейді, түсіндіреді Талдау: - Тектоникалық карталарды пайдалана отырып, литосфералық платформалардың орналасуына болжам жасай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамының маңызын түсіне отырып, Жер-ана ұғымын бойларына сіңіріп, оны қорғау шараларын ұғындыру. Жеке, топтық, жұптық жұмыс барысында бір – бірін құрметтеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика – Жер қабаттарын құрайтын заттардың күйін, ерекшелігін үйренгенде байланысады Химия – Жер қыртысын құрайтын негізгі жыныстардың құрамындағы элементтерді зерттегенде байланысады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 – минут
|
- Сәлемдесу - Түгендеу - Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушыларды «Жануарлар» әдісі арқылы 3 топқа біріктіру. Мұғалім оқушыларға жан – жануарлардың аттары жазылған карточкаларды таратып беріп, олардың карточкада жазылған жануардың қылықтарын қайталап отырып, бірін – бірі тауып топқа бірігеді. 1-топ «Жер қыртысы» 2-топ «Мантия» 3-топ «Ядро» Топқа бірігіп болған соң, оқушылар өз топтарынан топ басшысын сайлайды. Топ басшысына бағалау парағы беріледі. Үй тапсырмасын тексеру: «Ортадағы қаламсап» әдісі 1. Карталар масштабы бойынша қалай ажыратылады? 2. Ірі масштабты карталарға мысал келтіріңдер. 3. Қазақстанның физикалық картасында қандай нысандар бейнеленген? 4. Жартышарлардың физикалық картасының ерекшелігі? 5. Карталар қандай мақсатта қолданылады? |
1.Карточка 2. Бағалау парағы 3. Қалам |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 – минут
8 – минут
5 – минут
\
10 – минут
|
Жаңа сабақты ашу үшін оқушыларға бейнематериал (литосфера туралы) көрсетіледі. (Оқушылар тақырыпты ашып, Литосфера екенін айтады). Мәтінмен жұмыс Мәтінмен жұмыс 3 топқа мәтінмен жұмыс бере отырып, оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру. Мәтін 1 – топқа Жердің құрылысын қалыптастыруда белгілі бір реттілікпен орналасқан, қатты, сұйық және су тәріздес заттар қатынасады. Яғни Жер шары, қабат-қабат құрылымдардан құралған. Үстіңгі қабатты, тасты ядро қабаты дейміз. Оның айналасын ауа немесе сұйық қабат гидросфера қабаты қоршап жатыр. Сұрақ:
сабақтың тақырыбына сай ма? 2-топ мәтіні: Оқушылар Жердің ішкі құрылыстарын сипаттады. Бірінші қабаты Жер қыртысы, одан кейінгі қабаты Мантия, соңғы қабаты ядро кезікті. Мантия 2300 км тереңдікке дейін орналасып, ядромен шектесетінін байқады. Мантия қабатының тереңдігі (500-1000км). Сұрақ:
3-топқа: Жердің ядросы– Жер ғаламшарының дәл ортасы, 2900 км-ден 9000 км тереңдікке дейін жетеді. Қазіргі зерттеулердің қорытындысы бойынша, ядроның температурасы 2000°С, радиусы 3500 км. Бұнымен қоса, радиусы 1289 км болатын ішкі ядро бар. Сұрақ:
Бағалау: ҚБ жұмысын орындау Макетті талдау Оқушылардың өз ойларын емін-еркін жеткізе отырып, «Іс - әрекеттік» тәсіл арқылы топтарға түсіндіре алу.
Бағалау: ҚБ жұмысын орындау Сергіту сәті Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру мақсатында, «Өзгертулерді тап!» ойсергегін ұйымдастыру. Өзгертулерді тап ойсергегі – оқушылар жұптарға бөлінеді. - Жұбына қарама – қарсы тұрып, бірі – біріне 2 минуттай қарап алады. - Енді сырт айналып, бір – біріне арқа беріп тұрады. Сыртқы пішініне (киіміне, шашына) қандай да болмасын 3 немесе 5 өзгерту енгізеді. Бұл жерде оқушылар шаштарының жатуын өзгертіп, сыртқы киімін, сағат, сырға немесе көзілдірігін шешіп немесе киіп, сыртқы пішіндерін өзгертулері керек. - Екі жақ та өзгертулерді аяқтағанда, бір – біріне қарап, сол өзгертулерді табады. Картамен жұмыс Оқушылардың картаға деген зейінін қалыптастыру Тектоникалық картаны пайдалана отырып, кескін картаға 7 литосфералық тақтаны түсіру
Бағалау: ҚБ жұмысын орындау |
1.Бейнематериал 2. Оқулық 3. Макет 4. Карта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 – минут
|
Кері байланыс Үш қадамды сұхбат – тақырып бойынша оқушылардың бір – бірінен кезектесіп интервью алу тәсілі. Бұл тәсіл «Сұрақ қою, қайтадан сұрақ қою» тәсіліне ұқсас, алайда мұнда басты назарды жауапқа аудару керек.
- толық түсінген
- жартылай түсінген
- түсінбеген
Үйге тапсырма беру «Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы» тақырыбын оқу; Термин сөздерді жаттау.
|
1. Смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- «Жануарлар» әдісі; - «Іс – әрекеттік» тәсіл; - «Өзгертулерді тап!» ой сергегі; - «Үш қадамды сұхбат» әдісі. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша күрделенген тапсырмалар беруге болады.
|
Жетістік критерийлері арқылы бағалау; Өзін-өзі бағалау; Өзара топтық бағалау; Мадақтау |
Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтыңмақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізеді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңізн
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) ? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ? 1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы, ашық сабақ 7-сынып
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы, ашық сабақ 7-сынып
Қысқа мерзім жоспары: География
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Қарақия ауданы Жетібай ауылы №4 орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Насредин Таңшолпан Әнетқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.3.1 литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
- Литосфераның құрамы және құрылысы туралы біледі - Жер қабаттарының ерекшеліктерін анықтап, макет арқылы заттық құрылымын салыстырады - Тектоникалық картаны пайдалана отырып, литосфералық платформалардың орналасуы бойынша атласпен жұмыс жасайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Түсіну, қолдану: - Литосфераның құрылысы мен құрамын біледі. Макетті пайдалана отырып заттық құрамын жіктейді, түсіндіреді Талдау: - Тектоникалық карталарды пайдалана отырып, литосфералық платформалардың орналасуына болжам жасай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Литосфераның құрылысы мен заттық құрамының маңызын түсіне отырып, Жер-ана ұғымын бойларына сіңіріп, оны қорғау шараларын ұғындыру. Жеке, топтық, жұптық жұмыс барысында бір – бірін құрметтеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика – Жер қабаттарын құрайтын заттардың күйін, ерекшелігін үйренгенде байланысады Химия – Жер қыртысын құрайтын негізгі жыныстардың құрамындағы элементтерді зерттегенде байланысады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6 – минут
|
- Сәлемдесу - Түгендеу - Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушыларды «Жануарлар» әдісі арқылы 3 топқа біріктіру. Мұғалім оқушыларға жан – жануарлардың аттары жазылған карточкаларды таратып беріп, олардың карточкада жазылған жануардың қылықтарын қайталап отырып, бірін – бірі тауып топқа бірігеді. 1-топ «Жер қыртысы» 2-топ «Мантия» 3-топ «Ядро» Топқа бірігіп болған соң, оқушылар өз топтарынан топ басшысын сайлайды. Топ басшысына бағалау парағы беріледі. Үй тапсырмасын тексеру: «Ортадағы қаламсап» әдісі 1. Карталар масштабы бойынша қалай ажыратылады? 2. Ірі масштабты карталарға мысал келтіріңдер. 3. Қазақстанның физикалық картасында қандай нысандар бейнеленген? 4. Жартышарлардың физикалық картасының ерекшелігі? 5. Карталар қандай мақсатта қолданылады? |
1.Карточка 2. Бағалау парағы 3. Қалам |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
10 – минут
8 – минут
5 – минут
\
10 – минут
|
Жаңа сабақты ашу үшін оқушыларға бейнематериал (литосфера туралы) көрсетіледі. (Оқушылар тақырыпты ашып, Литосфера екенін айтады). Мәтінмен жұмыс Мәтінмен жұмыс 3 топқа мәтінмен жұмыс бере отырып, оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру. Мәтін 1 – топқа Жердің құрылысын қалыптастыруда белгілі бір реттілікпен орналасқан, қатты, сұйық және су тәріздес заттар қатынасады. Яғни Жер шары, қабат-қабат құрылымдардан құралған. Үстіңгі қабатты, тасты ядро қабаты дейміз. Оның айналасын ауа немесе сұйық қабат гидросфера қабаты қоршап жатыр. Сұрақ:
сабақтың тақырыбына сай ма? 2-топ мәтіні: Оқушылар Жердің ішкі құрылыстарын сипаттады. Бірінші қабаты Жер қыртысы, одан кейінгі қабаты Мантия, соңғы қабаты ядро кезікті. Мантия 2300 км тереңдікке дейін орналасып, ядромен шектесетінін байқады. Мантия қабатының тереңдігі (500-1000км). Сұрақ:
3-топқа: Жердің ядросы– Жер ғаламшарының дәл ортасы, 2900 км-ден 9000 км тереңдікке дейін жетеді. Қазіргі зерттеулердің қорытындысы бойынша, ядроның температурасы 2000°С, радиусы 3500 км. Бұнымен қоса, радиусы 1289 км болатын ішкі ядро бар. Сұрақ:
Бағалау: ҚБ жұмысын орындау Макетті талдау Оқушылардың өз ойларын емін-еркін жеткізе отырып, «Іс - әрекеттік» тәсіл арқылы топтарға түсіндіре алу.
Бағалау: ҚБ жұмысын орындау Сергіту сәті Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру мақсатында, «Өзгертулерді тап!» ойсергегін ұйымдастыру. Өзгертулерді тап ойсергегі – оқушылар жұптарға бөлінеді. - Жұбына қарама – қарсы тұрып, бірі – біріне 2 минуттай қарап алады. - Енді сырт айналып, бір – біріне арқа беріп тұрады. Сыртқы пішініне (киіміне, шашына) қандай да болмасын 3 немесе 5 өзгерту енгізеді. Бұл жерде оқушылар шаштарының жатуын өзгертіп, сыртқы киімін, сағат, сырға немесе көзілдірігін шешіп немесе киіп, сыртқы пішіндерін өзгертулері керек. - Екі жақ та өзгертулерді аяқтағанда, бір – біріне қарап, сол өзгертулерді табады. Картамен жұмыс Оқушылардың картаға деген зейінін қалыптастыру Тектоникалық картаны пайдалана отырып, кескін картаға 7 литосфералық тақтаны түсіру
Бағалау: ҚБ жұмысын орындау |
1.Бейнематериал 2. Оқулық 3. Макет 4. Карта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6 – минут
|
Кері байланыс Үш қадамды сұхбат – тақырып бойынша оқушылардың бір – бірінен кезектесіп интервью алу тәсілі. Бұл тәсіл «Сұрақ қою, қайтадан сұрақ қою» тәсіліне ұқсас, алайда мұнда басты назарды жауапқа аудару керек.
- толық түсінген
- жартылай түсінген
- түсінбеген
Үйге тапсырма беру «Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы» тақырыбын оқу; Термин сөздерді жаттау.
|
1. Смайликтер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- «Жануарлар» әдісі; - «Іс – әрекеттік» тәсіл; - «Өзгертулерді тап!» ой сергегі; - «Үш қадамды сұхбат» әдісі. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша күрделенген тапсырмалар беруге болады.
|
Жетістік критерийлері арқылы бағалау; Өзін-өзі бағалау; Өзара топтық бағалау; Мадақтау |
Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтыңмақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізеді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңізн
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) ? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ? 1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















