|
Сабақ |
Мектеп: Долайты ОМ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:07.02.2018 |
Оқытушының аты-жөні: Турдахунов Джамалдин |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Логарифмдік теңдеулерді шешу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысуы тиіс: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
Оқушыларға логарифмдік теңдеу ұғымын және оны шешу тәсілдерін үйрету, логарифмдік теңдеулер мен оларды шешу дағдыларын қалыптастыру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Логарифмдік Логарифмдік біледі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:Тиімді тәсілдерді қолданып логарифмдік теңдеулерді шығара біледі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: күрделі түрдегі логарифмдік теңдеулерді шығара біледі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Логарифмдік функцияның анықтамасы, логарифмдік теңдеудің анықтамасы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: Логарифмдік теңдеулерді шешудің тәсілдері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Деңгейлік есептерді шығарады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
"Алгебра" оқулық, жұмыс дәптері, интербелсенді тақта, плакат, стикер, маркерлер. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу Оқушылар тақтаға жазған сандарын топтау арқылы топтарға бірігеді. Әр оқушыға арналған жұмыс дәптерлері таратылып сол бойынша жұмыс жасайды, бағалау парағы ұсынылады. Психологиялық ахуалды жақсарту. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. |
Кеспе қағаздар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тест 1. у= loga x (а≠1, а>0) түрінде берілген функция ................. деп аталады. А) логарифмдік функция Б) квадрат функция С) иррационал функция В) Көрсеткіштік функция 2. Логарифмдік функцияның анықталу облысы..... А) нақты сандар жиыны Б) бүтін сандар жиыны С) оң бүтін сандар жиыны В) 0-ден өзге сандар 3. log327 мәнін тап А) 5 Б) 4 С) 6 В) 3 4. 7 log719 мәнін есепте А) 19 Б) 4 С) 3 В) 2 5. log5х=4 х-ті тап А) 1 Б) 625 С) 3 В) 4 |
А4 парағы Бағалау парағы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы Мағынаны тану 25 мин |
Теңдеуді шешу тәсілдері: 1) Логаримфмнің анықтамасын қолдану, 2) Потенциалдауды қолдану, 3) Жаңа айнымалы енгізу, 4) Мүшелеп логарифмдеу, 1.Логарифмнің анықтамасын қолдану арқылы шығарылатын теңдеулер.
Шешуі: логарифмнің анықтамасы
бойынша Табылған айнымалаының мәнін теңдеуге қойып тексереміз:
Демек, x=2 мәні теңдеуді қанағаттандырады. Жауабы:2
2.
Потенциалдауды қолдану үшін логарифмдік теңдеуді
2-мысал. Шешуі. х айнымалысының мүмкін болатын мәндер жиынын табамыз.ол үшін келесі жүйені құрамыз:
х айнымалысының мүмкін мәндер жиыны (5;+∞) аралығы болады.
Берілген теңдеуді түрлендіріп, Жауабы:6. 3. Жаңа айнымалы енгізу тәсілі.
3-мысал.
Шешуі. Енді айнымалысының мәндерін анықтаймыз:
Айнымалының екі мәні де берілген теңдеуді қанағаттандырады.
Жауабы:4; 4. Мүшелеп логарифмдеу тәсілі.
4-мысал.
Шешуі.
Берілген теңдеуді былай жазайық: Шыққан теңдеуді негізін 2-ге тең етіп логарифмдейік:
Демек, 1)
2)
Тексеру: 1)
2)
Жауабы:8; Топтық тапсырма: Есептер шығару. «АВС» әдісін қолданду 1. Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар 2. Сәйкестік тест А- деңгейі №1 Логарифмнің анықтамасын қолдану арқылы теңдеуді шешіңдер 1) log5 (2х-1) =2 2) log2(3x-19)=3 №2 Потенциалдауды қолдану арқылы теңдеуді шешіңдер 1) log2(5х-3)=log2(3х+7) 2) log7 (4х-6) = log7(2х+4) B- деңгейі №3 жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеуді шешіңдер 1) log3 2 x -5log3 x+6=0 2) log4 2 x -4log4 x+3=0 С- деңгейі №4 Теңдеуді шешіңдер
1)
2) Сәйкестік тест. 1 топ
Жауабы: жолдау
2 топ.
Жауабы: елбасы Сергіту сәті: Логикалық сұрақтар.
|
Үлестірме қағаз формула
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы Ой қорыту 10 мин |
Ой –түйіні » Сабақты қорытындылау "Конверттегі сұрақ" әдісі бойынша:
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
№ 261 (ә) , № 263 (а) , № 266 |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
І ширек-Өте жақсы түсіндім. ІІ ширек - Кейбір есептер қиындық тудырды ІІІ ширек -Мүлдем түсінбедім ІУ ширек- Түсінгендей болдым |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Енді топ басшылары топ
мүшелерінің жинаған ұпайларын санап, бағалайды. Сол бойынша
оқушыларға баға қойылады.
|
18-22балл-5 13-17 балл-4 9-12 балл-3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
логарифмдік теңдеулерді шешу
логарифмдік теңдеулерді шешу
|
Сабақ |
Мектеп: Долайты ОМ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:07.02.2018 |
Оқытушының аты-жөні: Турдахунов Джамалдин |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Логарифмдік теңдеулерді шешу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысуы тиіс: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
Оқушыларға логарифмдік теңдеу ұғымын және оны шешу тәсілдерін үйрету, логарифмдік теңдеулер мен оларды шешу дағдыларын қалыптастыру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Логарифмдік Логарифмдік біледі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:Тиімді тәсілдерді қолданып логарифмдік теңдеулерді шығара біледі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: күрделі түрдегі логарифмдік теңдеулерді шығара біледі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Логарифмдік функцияның анықтамасы, логарифмдік теңдеудің анықтамасы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: Логарифмдік теңдеулерді шешудің тәсілдері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Деңгейлік есептерді шығарады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
"Алгебра" оқулық, жұмыс дәптері, интербелсенді тақта, плакат, стикер, маркерлер. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Көрсеткіштік теңсіздіктерді шешу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу Оқушылар тақтаға жазған сандарын топтау арқылы топтарға бірігеді. Әр оқушыға арналған жұмыс дәптерлері таратылып сол бойынша жұмыс жасайды, бағалау парағы ұсынылады. Психологиялық ахуалды жақсарту. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. |
Кеспе қағаздар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Тест 1. у= loga x (а≠1, а>0) түрінде берілген функция ................. деп аталады. А) логарифмдік функция Б) квадрат функция С) иррационал функция В) Көрсеткіштік функция 2. Логарифмдік функцияның анықталу облысы..... А) нақты сандар жиыны Б) бүтін сандар жиыны С) оң бүтін сандар жиыны В) 0-ден өзге сандар 3. log327 мәнін тап А) 5 Б) 4 С) 6 В) 3 4. 7 log719 мәнін есепте А) 19 Б) 4 С) 3 В) 2 5. log5х=4 х-ті тап А) 1 Б) 625 С) 3 В) 4 |
А4 парағы Бағалау парағы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы Мағынаны тану 25 мин |
Теңдеуді шешу тәсілдері: 1) Логаримфмнің анықтамасын қолдану, 2) Потенциалдауды қолдану, 3) Жаңа айнымалы енгізу, 4) Мүшелеп логарифмдеу, 1.Логарифмнің анықтамасын қолдану арқылы шығарылатын теңдеулер.
Шешуі: логарифмнің анықтамасы
бойынша Табылған айнымалаының мәнін теңдеуге қойып тексереміз:
Демек, x=2 мәні теңдеуді қанағаттандырады. Жауабы:2
2.
Потенциалдауды қолдану үшін логарифмдік теңдеуді
2-мысал. Шешуі. х айнымалысының мүмкін болатын мәндер жиынын табамыз.ол үшін келесі жүйені құрамыз:
х айнымалысының мүмкін мәндер жиыны (5;+∞) аралығы болады.
Берілген теңдеуді түрлендіріп, Жауабы:6. 3. Жаңа айнымалы енгізу тәсілі.
3-мысал.
Шешуі. Енді айнымалысының мәндерін анықтаймыз:
Айнымалының екі мәні де берілген теңдеуді қанағаттандырады.
Жауабы:4; 4. Мүшелеп логарифмдеу тәсілі.
4-мысал.
Шешуі.
Берілген теңдеуді былай жазайық: Шыққан теңдеуді негізін 2-ге тең етіп логарифмдейік:
Демек, 1)
2)
Тексеру: 1)
2)
Жауабы:8; Топтық тапсырма: Есептер шығару. «АВС» әдісін қолданду 1. Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар 2. Сәйкестік тест А- деңгейі №1 Логарифмнің анықтамасын қолдану арқылы теңдеуді шешіңдер 1) log5 (2х-1) =2 2) log2(3x-19)=3 №2 Потенциалдауды қолдану арқылы теңдеуді шешіңдер 1) log2(5х-3)=log2(3х+7) 2) log7 (4х-6) = log7(2х+4) B- деңгейі №3 жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеуді шешіңдер 1) log3 2 x -5log3 x+6=0 2) log4 2 x -4log4 x+3=0 С- деңгейі №4 Теңдеуді шешіңдер
1)
2) Сәйкестік тест. 1 топ
Жауабы: жолдау
2 топ.
Жауабы: елбасы Сергіту сәті: Логикалық сұрақтар.
|
Үлестірме қағаз формула
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы Ой қорыту 10 мин |
Ой –түйіні » Сабақты қорытындылау "Конверттегі сұрақ" әдісі бойынша:
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
№ 261 (ә) , № 263 (а) , № 266 |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
І ширек-Өте жақсы түсіндім. ІІ ширек - Кейбір есептер қиындық тудырды ІІІ ширек -Мүлдем түсінбедім ІУ ширек- Түсінгендей болдым |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Енді топ басшылары топ
мүшелерінің жинаған ұпайларын санап, бағалайды. Сол бойынша
оқушыларға баға қойылады.
|
18-22балл-5 13-17 балл-4 9-12 балл-3 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















