Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Логикалық операциялар. Ақиқат кестесі және оны құру.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары № 8
Сабақ тақырыбы |
Тақырып 3.2.1. Логикалық операциялар. Ақиқат кестесі және оны құру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Модуль /пән атауы |
Информатика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дайындаған педагог |
Шыңғысова А.Қ., Мукалиева Н.Б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Курс, топ |
1 курс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Міндеттер |
1) Компьютерлік логикалық схемаларда қолданылатын ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ, КЕРІ негізгі элементтерін түсіну; логикалық схемалар мен логикалық өрнектерді құру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты |
1) Логикалық амалдарды (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) қолданады; 2) берілген логикалық өрнек үшін ақиқат кестелерін құрады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтижелер |
Логикалық амалдарды қолдану арқылы ақиқат кестесін құрады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қажетті ресурстар және АКТ |
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Білім алушылармен амандасу, түгендеу, психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері» әдiciн пайдаланып білім алушылар бip-бipiнe тiлeктерін білдіреді |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Жалпы топпен жұмыс. Шағын дәріс. «Миға шабуыл» әдісін пайдаланып білім алушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
1) Логикалық амалдарды (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) қолданады; 2) берілген логикалық өрнек үшін ақиқат кестелерін құрады; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.1. Алдын ала білім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы қайталау (10 минут) |
Өткен тақырыпты қайталау: Білім алушыларды таңдаған стикерлерінің түсіне қарай 3 топқа бөлу. 1 топ: ЖӘНЕ 2 топ: НЕМЕСЕ 3 топ: ЖОҚ «Ашық микрофон» әдісі арқылы қойылған сұрақтарға және Wordwall қосымшасы арқылы сұрақтарға жауап беру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 минут |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 |
|
Үлестірмелі құралдар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс: «Дауыстап ойлау» әдісі 2-тапсырма. 1) Логикалық өрнектердің мәнін есептеп, сызбасын сыз. а) емес (1 және (1 немесе 1) және 0) б) 1 және (емес (1 немесе 0) және 1) в) 1 және 1 немесе 0 және 1 в) 1 және eмес (емес (1) және 0)
2) Логикалық элементтердің сызбасына қарап, оның мәнін есептеп тап.
Жеке жұмыс: 3-тапсырма:
Қолдауды қажет ететін білім алушыларға арналған.
Өз бетінше тапсырма орындай алатын білім аушыларға
Аз уақытта көп нәтиже көрсететін білім алушыларға арналған тапсырма. 3) Келесі параметрлермен сипатталған логикалық өрнектің нәтижесін тап ¬(¬B & ¬C ) U ¬( ¬A & ¬C ), егер А=1, В=1, С=0. 4) Төмендегі формуланы негізге ала отырып күрделі тұжырым құрастырып және ақиқат кестесін құрыңдар: А&( ¬B ˅¬C) ¬C мұндағы, А – құйын болып тұр; В – киноға бармайтын болдық; С – үстім шаң болды; Д – мен үйде қаламын; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 |
Рефлексия Сабақтың соңында оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут |
Үй тапсырмасы. Логикалық операцияларға өмірден мысалдар келтіріп, ақиқат кестесін құрып келу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау 5 минут |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
Бағалау парағы
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
1)Бүтін сандарды оннан екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне түрлендіреді. 2) Логикалық амалдарды (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) қолданады; 3) берілген логикалық өрнек үшін ақиқат кестелерін құрады; кодтау кестелері кейіпкерлер Юникод (уникод) және ASCII ( (u)ú сұрау ).. |
Баға «Жақсы» |
70-89 |
1)Бүтін сандарды оннан екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне түрлендіреді. 2) Логикалық амалдарды (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия) қолданады; |
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
1)Бүтін сандарды оннан екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне түрлендіреді. |
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
___________________Н. Мукалиева
Н.03.2-08 Басылым 5