6 сынып қазақ әдебиеті
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Отан отбасынан басталады. М.Әуезовтің «Абай жолы» романы. «Қайтқанда» тарауынан үзінді |
Мектеп: Түймекент орта мектебі |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алдекова Роза |
|||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әке көрген оқ жонар |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқытудың мақсаттары |
6.2.2.1. Тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: тақырып бойынша диалогті бастау,жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу Көпшілігі орындай алады: мәтіннің негізгі ойына сүйене отырып, көтерілген мәселені талдайды Кейбір оқушылар орындай алады: Сөз әдебі мен сөз этикеті формаларын,қолдана отырып, әке тақырыбында шағын күнделік жазады |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Диалогты бастайды, жалғастырады, аяқтайды, ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын біледі Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: әке, тәрбие, ұстамды, парасатты, махаббат, жауапкершілік Диалог құруға , шығарма жазуға арналған тіркестер: еркеле, тәрбиеле, жауапкершілік, намыс, шыда, үйрен, жасырын Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарының бірі /3/ зайырлы қоғам және жоғары руханият бөлімі |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, тарих |
|||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Отбасы туралы, әке туралы, мақал – мәтелдер біліп келу
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы. |
1.Ұйымдастыру кезеңі: 2. Топқа бөлу: / түрлі –түсті қағаздар арқылы бөлемін / 3. Сабақтың мақсатын, тақырыбын, бағалау критерийлерімен таныстыру 4. «Миға шабуыл» әдісі арқылы тақырыпқа байланысты оқушылар не біледі , не біліп келді соны анықтау мақсатында сұрақтар қоямын - Әке деген кезде көзіңе не елестейді, кім елестейді? - Отбасының тірегі кім? - Әкеге тән қасиет қандай? - Әкеге тән әрекет қандай? - Әке туралы мақал – мәтел білесің бе?
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма Мәтінді оқи отырып, диалог қалай басталды, қалай жалғасты, қалай аяқталды, сөз әдебі мен сөйлеу этикетін қолдан Белсенді әдіс: «Дөңгелек үстел» Дескрипторы: - Диалогты бастайды, жалғастырады, аяқтай алады - Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын біледі Қалыптастырушы бағалау: «Бес бармақ»
2 – тапсырма. ЖЖ. «Әке асқар тау» мәтінінің негізгі ойын табу, мәселені талдау. Белсенді әдіс: «Интерьвю» әдісі Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» 3 - тапсырма Сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана отырып, «Менің әкем» тақырыбында шағын күнделік жазады Белсенді әдіс: «РАФТ» әдісі Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» |
|
||
|
Сабақтың соңы : |
Рефлексия
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу тапсырылады. Үй тапсырмасы: Барлығы «Тіл туралы» 5 мақал-мәтел жаттау; Көпшілігі «Тіл қалай пайда болды?» тақырыбына диалог құрастыр; Кейбірі: «Жеті елдің тілін біл, жеті түрлі білім біл» тақырыбында эссе жазу (ойтолғау). Қазіргі кезде неге көп тіл білуіміз керек? |
Жеке таратпа қағаздар |
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||
|
3- тапсырма. Сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана отырып, «Менің әкем» тақырыбында шағын күнделік жазады Барынша қолдау көрсету: Тірек сөздер, суреттер, сөздік Орташа қолдау көрсету: Сөз тіркестері Қолдауды аз қажет ететін: «Менің әкем» тақырыбына күнделік жазады |
Топтық жұмыс кезінде: Топтық жұмысын бақылаймын, туындаған жаңа идеяларын бағалаймын Жұптық жұмыс кезінде: Жұптар бір – бірін және жұп ішінде бірін – бірі бағалайды. Жеке жұмыс кезінде: Білім алушының мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескеремін , жұмыстарын қадағалап нәтижелерін тіркеп отырамын |
Топ ережелерін сақтайды, ынтымақтаса жұмыс жасайды, бір – бірінің пікірін бағалайды, сыныптағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||
Ескерпе: Ж- жеке жұмыс, ТЖ- топтық жұмыс, Ж - жеке жұмыс
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М. Әуезов. "Әке көрген оқ жонар". /"Абай жолы " романынан үзінді/. 6 сынып.
6 сынып қазақ әдебиеті
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Отан отбасынан басталады. М.Әуезовтің «Абай жолы» романы. «Қайтқанда» тарауынан үзінді |
Мектеп: Түймекент орта мектебі |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алдекова Роза |
|||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әке көрген оқ жонар |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқытудың мақсаттары |
6.2.2.1. Тақырып бойынша диалогті бастау, жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: тақырып бойынша диалогті бастау,жалғастыру, аяқтаудың ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын білу Көпшілігі орындай алады: мәтіннің негізгі ойына сүйене отырып, көтерілген мәселені талдайды Кейбір оқушылар орындай алады: Сөз әдебі мен сөз этикеті формаларын,қолдана отырып, әке тақырыбында шағын күнделік жазады |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Диалогты бастайды, жалғастырады, аяқтайды, ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын біледі Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: әке, тәрбие, ұстамды, парасатты, махаббат, жауапкершілік Диалог құруға , шығарма жазуға арналған тіркестер: еркеле, тәрбиеле, жауапкершілік, намыс, шыда, үйрен, жасырын Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарының бірі /3/ зайырлы қоғам және жоғары руханият бөлімі |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, тарих |
|||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Отбасы туралы, әке туралы, мақал – мәтелдер біліп келу
|
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы. |
1.Ұйымдастыру кезеңі: 2. Топқа бөлу: / түрлі –түсті қағаздар арқылы бөлемін / 3. Сабақтың мақсатын, тақырыбын, бағалау критерийлерімен таныстыру 4. «Миға шабуыл» әдісі арқылы тақырыпқа байланысты оқушылар не біледі , не біліп келді соны анықтау мақсатында сұрақтар қоямын - Әке деген кезде көзіңе не елестейді, кім елестейді? - Отбасының тірегі кім? - Әкеге тән қасиет қандай? - Әкеге тән әрекет қандай? - Әке туралы мақал – мәтел білесің бе?
|
|
||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма Мәтінді оқи отырып, диалог қалай басталды, қалай жалғасты, қалай аяқталды, сөз әдебі мен сөйлеу этикетін қолдан Белсенді әдіс: «Дөңгелек үстел» Дескрипторы: - Диалогты бастайды, жалғастырады, аяқтай алады - Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын біледі Қалыптастырушы бағалау: «Бес бармақ»
2 – тапсырма. ЖЖ. «Әке асқар тау» мәтінінің негізгі ойын табу, мәселені талдау. Белсенді әдіс: «Интерьвю» әдісі Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» 3 - тапсырма Сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана отырып, «Менің әкем» тақырыбында шағын күнделік жазады Белсенді әдіс: «РАФТ» әдісі Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ» |
|
||
|
Сабақтың соңы : |
Рефлексия
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу тапсырылады. Үй тапсырмасы: Барлығы «Тіл туралы» 5 мақал-мәтел жаттау; Көпшілігі «Тіл қалай пайда болды?» тақырыбына диалог құрастыр; Кейбірі: «Жеті елдің тілін біл, жеті түрлі білім біл» тақырыбында эссе жазу (ойтолғау). Қазіргі кезде неге көп тіл білуіміз керек? |
Жеке таратпа қағаздар |
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||
|
3- тапсырма. Сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана отырып, «Менің әкем» тақырыбында шағын күнделік жазады Барынша қолдау көрсету: Тірек сөздер, суреттер, сөздік Орташа қолдау көрсету: Сөз тіркестері Қолдауды аз қажет ететін: «Менің әкем» тақырыбына күнделік жазады |
Топтық жұмыс кезінде: Топтық жұмысын бақылаймын, туындаған жаңа идеяларын бағалаймын Жұптық жұмыс кезінде: Жұптар бір – бірін және жұп ішінде бірін – бірі бағалайды. Жеке жұмыс кезінде: Білім алушының мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескеремін , жұмыстарын қадағалап нәтижелерін тіркеп отырамын |
Топ ережелерін сақтайды, ынтымақтаса жұмыс жасайды, бір – бірінің пікірін бағалайды, сыныптағы қауіпсіздік ережелерін сақтайды |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||
Ескерпе: Ж- жеке жұмыс, ТЖ- топтық жұмыс, Ж - жеке жұмыс
шағым қалдыра аласыз





