|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Мәдениет: тіл және қарым-қатынас» Мектеп: «Темір»жом Күні: 28.04.2017ж. Мұғалімнің аты-жөні: Жанқожаева Алтынкүл Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу мәдениеті |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
О1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтай алады. О3. Хат, хабарлама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннің негізі мазмұнын түсінеді. Хат,хабарландыру, жарнама туралы жалпы түсінігі бар. Нұсқаулық, хабарландырудың құрлымы мен рәсімделуін толық меңгермеген. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді. Хат, хабарлама, жарнаманың жанрлық ерекшеліктерін ажырата алуда қиналады; |
|||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтай алады.Хат, хабарлама, нұсқаулық хабарландырудың рәсімделуін жасай алады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Хат, хабарлама, хабарландыру, жарнама т.б Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Мәтіндегі негізгі ақпаратты қосымша ақпаратты анықтайды, хат, хабарлама, жарнамалар туралы оқып танысады. Хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуіндегі жанрлық ерекшеліктерді ажыратып, түсіндіреді. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Сөйлеу мәдениеті дегеніміз не? 2. Жарнама қалай жасалады? 3. Хабарландыру дегеніміз не? |
||||
|
Бағалау критерийі |
О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. О3. Мәтіннің түрін ажыратады. Мәтіннің құрылымын, рәсімделуін түсіндіру арқылы жанрлық ерекшелігін көрсетеді. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды адамгершілікке, сыпайылыққа баулу. |
||||
|
Пəнаралық байланыс |
өзін-өзі тану, әдебиет |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Хат, хабарлама , жарнаманың жанрлық ерекшеліктерін ажырату, негізгі және қосымша ақпараттарды түсінеді. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
1.Ынтымақтастық қарым қатынас орнату. Шаттық шеңберінде «Сен маған, мен саған» ойыны арқылы тілек айтады.Геометриялық фигуралар арқылы уш топқа бөлу.(үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек) Үй тапсырмасын сұрау. Миға шабуыл Сөйлеу мәдениетін қалай түсінесің? |
Суреттер, тірек сызбалар, слайд, кластер, сызбалар. |
|||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 15 минут |
2-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. «Топтастыру» стратегиясы “Өнер алды – қызыл тіл” деп қазақ халқы сөйлеу шеберлігіне үлкен мән берген. Сөйлеу мәдениетінің негізгі қағидаларына айтылар ойдың дәлдігі, тыңдаушының қабылдауына сай болуы және сыпайы жеткізілуі жатады. Тіл анық болмаса, ой анық болмайды. Тілдегі сауатсыздық – адамның жалпы сауатсыздығының, мәдениеті төмендігінің көрінісі. Сөйлеу мәдениетін дамыту үшін ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетінен мейлінше мол сусындау қажет. Ертегі тыңдаған, әдет-ғұрып, жөн-жосық үлгілерін көріп өскен, уызында жарыған ұрпақ төл тілдің қадірі мен қасиетін сезініп өседі. Тіл байлығы – сөз байлығы. Сөз байлығы әр адамның сөздік қорындағы сөздердің санымен байланысты болғанымен, негізгі байлық – ой байлығы, сол сөздерді қиюластырып, әсем де әсерлі ой мұнарасын қалай білуде. Себебі сөзді көп біліп, бірақ оны орынды, ойлы, образды жұмсай алмасаң, одан не пайда? Аз сөзге көп мағына сыйғызып, әр сөздің парқын, мән-мазмұнын, стильдік бояуын дөп басып беру ой¬лау қабілетімен және адамның шығармашылық сипатымен ұштасып жатады. Б.Қапалбек 3-тапсырма «Дауыстап ойлау» әдісі (Оқушылар мәтінді оқып танысады, хат, хабарлама, жарнама, хабарландырудың жанрлық ерекшеліктеріне қарай ажыратады) Хабарландыру Мектебімізде қыркүйек айының 10-ынан бастап “Домбыра” үйірмесі өз жұмысын бастайды. Қатысам деушілер 15-кабинетке келіп, толық ақпарат алуларыңызға болады. Ұйымдастырушылар Хат Сәлеметсіз бе ардақты Ағам! Қал жағдайыңыз қалай? Отан алдындағы әскери борышыңызды ойдағыдай атқарып жүрсіз бе? Біз сізді сағынып жүрміз. Елге аман-сау оралуыңызды асыға күтеміз. Сәлемнен қарындасыңыз Жәния Жарнама «Біз ашылдық!» (Орталық Мәдениет сарайының жанынан «Керемет» балаларға арналған ойын алаңы ашылды.) |
Суреттер, қималар, т.б. Оқулық Слайд А4 қағаз |
|||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
|
Сызбалар. Стикер |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Барынша қолдау көрсету Мәтінді түсініп оқу үшін мәтіндегі түйінді тұстарды белгілеп бердім. Орташа қолдау Мәтіндегі түйінді ақпараттарды белгілеп бердім. Оқушылар осы ақпараттарды анықтады. Қолдау көрсету шектеулі Оқушылар өз бетінше түйінді пікір білдірді. |
Бағалау «Желкенді қайық» әдісі |
Сергіту сәті «Сөз ойла, тез ойла», |
|||
|
Рефлексия |
Сабақ мақсатын оқу бағдарламасына сай жоспарладым. |
||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ме? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Сабақ барысынды мәтіннен қосымша ақпарат пен хат, хабарлама, жаранамалардың жазылу ерекшеліктерін үйренді. Жұптық жұмыс барысында мәтін құрамынан қабілеті төмен оқушыларға деңгейлік тапсырма бердім. Постер қорғау барысында оқушылардың басым көпшілігі уақытпен санаспады. |
||||
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. Жетекші сұрақтарға жауап беру арқылы негізгі ойды анықтау 2.Сюжетті суретке қарап әңгіме құрастыру Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. «Үш қадамды сұхбат» 2. «Суреттер сөйлейді» Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Қызықты әрі жылдам орындалатын әдістер таңдау керектігін |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәдениет: тіл және қарым-қатынас
Мәдениет: тіл және қарым-қатынас
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Мәдениет: тіл және қарым-қатынас» Мектеп: «Темір»жом Күні: 28.04.2017ж. Мұғалімнің аты-жөні: Жанқожаева Алтынкүл Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу мәдениеті |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
О1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтай алады. О3. Хат, хабарлама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннің негізі мазмұнын түсінеді. Хат,хабарландыру, жарнама туралы жалпы түсінігі бар. Нұсқаулық, хабарландырудың құрлымы мен рәсімделуін толық меңгермеген. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді. Хат, хабарлама, жарнаманың жанрлық ерекшеліктерін ажырата алуда қиналады; |
|||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтай алады.Хат, хабарлама, нұсқаулық хабарландырудың рәсімделуін жасай алады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Хат, хабарлама, хабарландыру, жарнама т.б Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Мәтіндегі негізгі ақпаратты қосымша ақпаратты анықтайды, хат, хабарлама, жарнамалар туралы оқып танысады. Хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуіндегі жанрлық ерекшеліктерді ажыратып, түсіндіреді. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Сөйлеу мәдениеті дегеніміз не? 2. Жарнама қалай жасалады? 3. Хабарландыру дегеніміз не? |
||||
|
Бағалау критерийі |
О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. О3. Мәтіннің түрін ажыратады. Мәтіннің құрылымын, рәсімделуін түсіндіру арқылы жанрлық ерекшелігін көрсетеді. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды адамгершілікке, сыпайылыққа баулу. |
||||
|
Пəнаралық байланыс |
өзін-өзі тану, әдебиет |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Хат, хабарлама , жарнаманың жанрлық ерекшеліктерін ажырату, негізгі және қосымша ақпараттарды түсінеді. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
1.Ынтымақтастық қарым қатынас орнату. Шаттық шеңберінде «Сен маған, мен саған» ойыны арқылы тілек айтады.Геометриялық фигуралар арқылы уш топқа бөлу.(үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек) Үй тапсырмасын сұрау. Миға шабуыл Сөйлеу мәдениетін қалай түсінесің? |
Суреттер, тірек сызбалар, слайд, кластер, сызбалар. |
|||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 15 минут |
2-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. «Топтастыру» стратегиясы “Өнер алды – қызыл тіл” деп қазақ халқы сөйлеу шеберлігіне үлкен мән берген. Сөйлеу мәдениетінің негізгі қағидаларына айтылар ойдың дәлдігі, тыңдаушының қабылдауына сай болуы және сыпайы жеткізілуі жатады. Тіл анық болмаса, ой анық болмайды. Тілдегі сауатсыздық – адамның жалпы сауатсыздығының, мәдениеті төмендігінің көрінісі. Сөйлеу мәдениетін дамыту үшін ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетінен мейлінше мол сусындау қажет. Ертегі тыңдаған, әдет-ғұрып, жөн-жосық үлгілерін көріп өскен, уызында жарыған ұрпақ төл тілдің қадірі мен қасиетін сезініп өседі. Тіл байлығы – сөз байлығы. Сөз байлығы әр адамның сөздік қорындағы сөздердің санымен байланысты болғанымен, негізгі байлық – ой байлығы, сол сөздерді қиюластырып, әсем де әсерлі ой мұнарасын қалай білуде. Себебі сөзді көп біліп, бірақ оны орынды, ойлы, образды жұмсай алмасаң, одан не пайда? Аз сөзге көп мағына сыйғызып, әр сөздің парқын, мән-мазмұнын, стильдік бояуын дөп басып беру ой¬лау қабілетімен және адамның шығармашылық сипатымен ұштасып жатады. Б.Қапалбек 3-тапсырма «Дауыстап ойлау» әдісі (Оқушылар мәтінді оқып танысады, хат, хабарлама, жарнама, хабарландырудың жанрлық ерекшеліктеріне қарай ажыратады) Хабарландыру Мектебімізде қыркүйек айының 10-ынан бастап “Домбыра” үйірмесі өз жұмысын бастайды. Қатысам деушілер 15-кабинетке келіп, толық ақпарат алуларыңызға болады. Ұйымдастырушылар Хат Сәлеметсіз бе ардақты Ағам! Қал жағдайыңыз қалай? Отан алдындағы әскери борышыңызды ойдағыдай атқарып жүрсіз бе? Біз сізді сағынып жүрміз. Елге аман-сау оралуыңызды асыға күтеміз. Сәлемнен қарындасыңыз Жәния Жарнама «Біз ашылдық!» (Орталық Мәдениет сарайының жанынан «Керемет» балаларға арналған ойын алаңы ашылды.) |
Суреттер, қималар, т.б. Оқулық Слайд А4 қағаз |
|||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
|
Сызбалар. Стикер |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Барынша қолдау көрсету Мәтінді түсініп оқу үшін мәтіндегі түйінді тұстарды белгілеп бердім. Орташа қолдау Мәтіндегі түйінді ақпараттарды белгілеп бердім. Оқушылар осы ақпараттарды анықтады. Қолдау көрсету шектеулі Оқушылар өз бетінше түйінді пікір білдірді. |
Бағалау «Желкенді қайық» әдісі |
Сергіту сәті «Сөз ойла, тез ойла», |
|||
|
Рефлексия |
Сабақ мақсатын оқу бағдарламасына сай жоспарладым. |
||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ме? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Сабақ барысынды мәтіннен қосымша ақпарат пен хат, хабарлама, жаранамалардың жазылу ерекшеліктерін үйренді. Жұптық жұмыс барысында мәтін құрамынан қабілеті төмен оқушыларға деңгейлік тапсырма бердім. Постер қорғау барысында оқушылардың басым көпшілігі уақытпен санаспады. |
||||
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. Жетекші сұрақтарға жауап беру арқылы негізгі ойды анықтау 2.Сюжетті суретке қарап әңгіме құрастыру Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. «Үш қадамды сұхбат» 2. «Суреттер сөйлейді» Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Қызықты әрі жылдам орындалатын әдістер таңдау керектігін |
|||||
шағым қалдыра аласыз













