Қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақ: Қазақ тілі
|
Мектеп: Әли Мүсілімұлы атындағы №101 мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Жалғасбаева Қаламқас Қаныбекқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 11.09.2019 ж Сынып: 5 «З» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім тақырыбы: Сабақтың тақырыбы: |
Мәдениет: тіл және қарым-қатынас Дауысты дыбыстар: жіктелуі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жалпылау және меңгерілген ақпаратты жүйелеу сабағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5. Ж1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: - Жоспарға қажетті сөйлемдерді орналастырады; - Дауысты дыбыстарды біледі; Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: дауысты дыбыс, жуан, жіңішке, ашық, қысаң, еріндік, езулік дауысты дыбыстар; Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: соғым, соғымшы, кер ат, іре, боршала, қуырдақ, жол-жора, қолүздік. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Ынтымақтастық: жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды қасиеттерді қамтиды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, рефлексия. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет, тарих пәндерімен кіріктіруге болады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Осы сабақ барысында оқушылар интербелсенді тақтаны қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқылым дағдысының тапсырмаларына құрылған сөз әдебі туралы мәтінмен жұмыс жасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әркеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 5 минут
2 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Шаттық шеңберін» құрады. Оқушылар бір – біріне жақсы тілектер айтады. Оқу мақсаты таныстырылады. Т. Слайдтан суреттер көрсетіледі. Қойылған сұрақтар арқылы оқушылар атқа қатысты мәтінмен танысатынын және дауысты дыбыстар туралы тапсырмалар орындайтынын біледі. . Слайдтан суреттер көрсетіледі. Қойылған сұрақтар арқылы оқушылар атқа қатысты мәтінмен танысатынын және сөз құрамы туралы тапсырмалар орындайтынын біледі.
Тайбурыл
Ардакүрең Топқа осы жылқының суреттері арқылы бөлемін. Таңдаған суреттері бойынша 4 топқа бөлінеді. Әр суреттің астында топтың саны жазылады. 1-топ: «Тайбурыл» 2-топ: «Көкдөнен» 3-топ: «Ардакүрең» 4-топ: «Қара ат» Сұрақтар:
Қара ат деген атаулар туралы не білесіңдер?
«Кім жылдам?» тренингі арқылы үй тапсырмасын қайталау Дескриптор
|
Суреттер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут
3 минут
7 минут
10 минут
5 минут
|
Серік Нұғыман Соғым Бүгін Нартайлардың үйінде кішігірім мереке. Соңғы кездері «соғым» деген сөз көп естіліп еді, енді соны көзбен көретін уақыт жетіпті. Ертеңгілік шайын ішіп, далаға шығып еді, есік алдында төбедей кер ат байлаулы тұр екен. «Соғым осы болар» деп топшылады. Есік алдына біраз адам жиылып қалыпты. Көбі көршілер, кейбірі əкесінің достары. Жалаңдатып пышақ қайрап, тағы бірдеңелер істеп, əбігер боп жатыр. Қастарына барып сəлем берді. Сəлемін алғанмен, аса елемеді. Бар назарлары кер атта. «Жақсы семірген екен» дейді бір-біріне қарап. Осы сөздерден Нартай өз болжамының дұрыс екенін білді. Алғашқы қар жауған. Бірақ күн жылы. Нартайдың атасы жұмысқа көп араласпады. Тек «ананы алай істеңдер, мынаны былай істеңдер» деп соғымшыларға жол-жорық көрсетіп жүр. Жылқыны бауыздаған кезде əкесі келіп көзін жауып, көрсетпей қойды. «Неге?» деп сұрап еді, «Бала көруге болмайды» деді. Ары қарай аттың терісін сыпыру басталды. Бұл жұмыс тез-ақ бітті. Пышақтары қылпылдаған жігіттер демде іреп тастады. Енді етті боршалау басталды. Бұл жұмыс үйде атқарылды. Бұзылған ет ішек-қарнымен қосылғанда, алдын ала дайындалған жеке бөлмені алып кетті. Соғым семіз шығыпты. Нартай мұны үлкендердің əңгімесінен білді. – Табан қазы, – деді бір аға бармағын көрсетіп. – Одан да жоғары, – деді тағы бір аға келіспей. – Көресің. Аздан соң қазы ішекке сыймай əуре қылады. Айтқаны келді. Тоңазысын деп далаға іліп қойған тұтас қабырғаны көтеріп əкеп, тілгенде, қыртысынан майы көп болып, білеуленіп жатты. Ішекке сыймаған соң жұқалап тіліп алып, шұжыққа тықты. Аралықта əжесі келіп «қуырдақ» деп, ет сұрап еді, əкесі алдында жатқан сүйектің етінен кесіп алып берді. Əне-міне дегенше қуырдақ та дайын болды. Осы аралықта күн де батып үлгеріпті. Қызу əңгімемен ас ішкен кісілер «Сау болыңыздар?» деп қайта бастады. Дəл осы кезде Нартай бұрын көрмеген тағы бір жоралғыға куə болды. – Қолүздік, – деді əкесі есікке беттеген соғымшы жігіттерге ет салынған бір-бір қалта ұсынып жатып.
Тапсырма №1
Мұғалімнің тарапынан кері байланыс болады. Тапсырма №2 «Рондрубер» әдісі ЖЖ. Кестедегі сөздерді әңгіме желісі бойынша қолданып, бір-бір сөйлемнен жазып әңгімені қайта құрады. Топтағы әр бала кезектесіп жазады. Соңынада топ басшысы оқып береді. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. Т. Берілген кестені «+»таңбасын салу арқылы толтырады.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар Сабақ: Қазақ
тілі
Мектеп: Әли Мүсілімұлы атындағы №101
мектеп-лицей Мұғалімнің
аты-жөні: Жалғасбаева Қаламқас
Қаныбекқызы
Күні: 11.09.2019
ж Сынып:
5
«З» Қатысқан оқушылар
саны: Қатыспаған оқушылар
саны: Бөлім
тақырыбы: Сабақтың
тақырыбы: Мәдениет: тіл және
қарым-қатынас Дауысты дыбыстар:
жіктелуі Сабақтың
түрі Жалпылау және меңгерілген ақпаратты жүйелеу
сабағы Осы сабақ арқылы жүзеге асатын
оқу
мақсаттары 5. Ж1. Берілген
мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын
қарапайым жоспар құру. Сабақтың
мақсаттары Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: - Жоспарға қажетті сөйлемдерді
орналастырады; - Дауысты дыбыстарды
біледі; Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады: Жоспарға қажетті сөйлемдерді
мәтін мазмұны бойынша
орналастырады; Дауысты дыбыстардың жіктелуін
бір – бірінен ажыратады; Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады: Мәтін мазмұны бойынша жоспар
құрады; Дауысты дыбыстардың бөліну
себебін түсіндіреді; Бағалау
критерийі Берілген мәтінге сәйкес
кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым
жоспар құрады; Жоспар құру барысында дауысты
дыбыстардың түрлерін ажыратып
қолданады; Тілдік
мақсаттар Пән лексикасы және
терминология: дауысты дыбыс, жуан, жіңішке,
ашық, қысаң, еріндік, езулік дауысты
дыбыстар; Диалог және жазылым үшін
қажетті сөз тіркестер: соғым, соғымшы, кер ат, іре,
боршала, қуырдақ, жол-жора,
қолүздік.
Құндылықтарды
игерту: Ынтымақтастық: жақсы
қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы
тіл табу, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану сынды
қасиеттерді қамтиды. Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер. Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, рефлексия. Пәнаралық
байланыс әдебиет, тарих пәндерімен
кіріктіруге болады АКТ-ны қолдану
дағдылары: Осы сабақ барысында оқушылар
интербелсенді тақтаны
қолданады. Алдыңғы
білім Оқылым дағдысының
тапсырмаларына құрылған сөз әдебі туралы мәтінмен жұмыс
жасады.
Сабақтың
жоспары Жоспарланған
уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс
іс-әркеттер
Дереккөздер Басталуы 5
минут
2
минут Психологиялық ахуал
қалыптастыру: Ынтымақтастық атмосферасын
орнату үшін «Шаттық шеңберін» құрады. Оқушылар бір – біріне жақсы
тілектер айтады. Оқу мақсаты
таныстырылады. Т. Слайдтан суреттер
көрсетіледі. Қойылған сұрақтар арқылы оқушылар атқа қатысты
мәтінмен танысатынын және дауысты дыбыстар туралы тапсырмалар
орындайтынын біледі. . Слайдтан суреттер көрсетіледі.
Қойылған сұрақтар арқылы оқушылар атқа қатысты мәтінмен танысатынын
және сөз құрамы туралы тапсырмалар орындайтынын
біледі.
Тайбурыл
Ардакүрең Топқа осы жылқының суреттері
арқылы бөлемін. Таңдаған суреттері бойынша 4 топқа бөлінеді. Әр
суреттің астында топтың саны
жазылады. 1-топ:
«Тайбурыл» 2-топ:
«Көкдөнен» 3-топ:
«Ардакүрең» 4-топ:
«Қара
ат» Сұрақтар: Суреттегі Тайбурыл, Ардакүрең,
Көкдөнен, Қара ат деген атаулар туралы
не білесіңдер? Олардың әрқайсысы неше сөзден
құралған? Қандай сөздерге жатады деп
ойлайсыңдар? Сөз құрамында қандай дауысты
дыбыстар бар? «Кім
жылдам?» тренингі арқылы үй тапсырмасын
қайталау Дескриптор Дауысты және дауыссыз
дыбыстарды бөлу Дауысты дыбысқа түсінік
беру Дауысты дыбыстың жіктелуін
түсіндіру Дауысты дыбыстың түрлеріне
түсінік беру
Суреттер
Сабақтың
ортасы 5
минут
3
минут
7
минут
10
минут
5
минут
С.Серік Нұғыманның «Соғым» атты
әңгімесін оқиды. Серік
Нұғыман Соғым Бүгін Нартайлардың
үйінде кішігірім мереке. Соңғы кездері «соғым» деген сөз көп
естіліп еді, енді соны көзбен көретін уақыт
жетіпті. Ертеңгілік шайын
ішіп, далаға шығып еді, есік алдында төбедей
кер
ат байлаулы тұр екен. «Соғым осы
болар» деп топшылады. Есік алдына біраз адам жиылып қалыпты. Көбі
көршілер, кейбірі əкесінің достары. Жалаңдатып пышақ қайрап, тағы
бірдеңелер істеп, əбігер боп жатыр. Қастарына
барып сəлем
берді. Сəлемін алғанмен, аса елемеді.
Бар назарлары кер атта. «Жақсы семірген екен» дейді бір-біріне
қарап. Осы сөздерден Нартай өз болжамының дұрыс екенін білді.
Алғашқы қар жауған. Бірақ күн жылы. Нартайдың атасы жұмысқа көп
араласпады. Тек «ананы алай істеңдер, мынаны былай істеңдер»
деп соғымшыларға жол-жорық көрсетіп
жүр. Жылқыны бауыздаған
кезде əкесі келіп көзін жауып, көрсетпей қойды. «Неге?» деп сұрап
еді, «Бала көруге болмайды» деді. Ары қарай аттың терісін сыпыру
басталды. Бұл жұмыс тез-ақ бітті. Пышақтары қылпылдаған жігіттер
демде іреп тастады. Енді етті боршалау басталды. Бұл жұмыс үйде
атқарылды. Бұзылған ет ішек-қарнымен қосылғанда, алдын ала
дайындалған жеке бөлмені алып кетті. Соғым семіз шығыпты. Нартай
мұны үлкендердің əңгімесінен білді. – Табан
қазы, – деді бір аға бармағын
көрсетіп. – Одан да жоғары, – деді тағы
бір аға келіспей. – Көресің. Аздан соң қазы ішекке сыймай
əуре қылады. Айтқаны келді.
Тоңазысын деп далаға іліп қойған тұтас қабырғаны көтеріп əкеп,
тілгенде, қыртысынан майы көп болып, білеуленіп жатты. Ішекке
сыймаған соң жұқалап тіліп алып, шұжыққа тықты. Аралықта əжесі
келіп «қуырдақ» деп, ет сұрап еді, əкесі
алдында жатқан сүйектің етінен кесіп алып
берді. Əне-міне дегенше
қуырдақ та дайын болды. Осы аралықта күн де батып үлгеріпті. Қызу
əңгімемен ас ішкен кісілер «Сау
болыңыздар?» деп қайта бастады. Дəл осы
кезде Нартай бұрын көрмеген тағы бір жоралғыға куə
болды. – Қолүздік, – деді əкесі есікке беттеген
соғымшы жігіттерге ет салынған бір-бір қалта ұсынып
жатып.
Тапсырма
№1 Түсінбеген сөздерін тақтаға
жазады. Соғым, кер бие, іре,
боршала, жол-жора, қолүздік деген сөздерге
көптегеноқушылар түсінбеуі мүмкін. Сыныпта ол сөздер туралы білетін
оқушылар болса, түсіндіреді. Содан кейін бұл сөздер туралы қосымша
дереккөздерден алынған түсінік оқуға
беріледі. Мұғалімнің тарапынан
кері байланыс болады. Тапсырма №2
«Рондрубер» әдісі ЖЖ. Кестедегі сөздерді әңгіме
желісі бойынша қолданып, бір-бір сөйлемнен жазып әңгімені қайта
құрады. Топтағы әр бала кезектесіп жазады. Соңынада топ басшысы
оқып береді. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. Т. Берілген кестені
«+»таңбасын салу арқылы толтырады. Мәтіндегі
сөздер Жуан, жіңішке дауысты
дыбыстар Езулік дауысты
дыбыстар Еріндік, езулік дауысты
дыбыстар Бүгін
Соғым
Кер ат
Сәлем
берді
Соғымшы
жол-жорық
Ішек-қарын
Табан
қазы
Қуырдақ
Сау
болыңыздар
Қолүздік
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














