Мектеп: ШҚО
ББ «Облыстық мамандандырылған IT-мектеп-лицейі»
КММ
Мұғалімнің аты-жөні:
Файзрахманова Назира
Дуйсенбыевна
Сынып: 2
|
Сабақтың тақырыбы
|
Маған «Думан»
ұнады
|
Сабақтың мақсаты
|
Ойын-сауық тақырыбы бойынша жаңа сөздерді енгізе
отырып, қарапайым сөйлемдер негізінде тілдесім әрекетін жүзеге
асыру
|
Күтілетін нәтиже немесе сәттілік
критерийлері
|
Оқушылар берілген сөздермен сөздер құрайды,
мәтінмен жұмыс жасайды, сұрақтарға жауап береді
|
7 модульдің қолданылуы
|
Сыни тұрғыдан ойлау, жас ерекшелктеріне қарай
оқыту, АКТ, талантты және дарынды балалармен жұмыс, оқу және
оқытуды бағалау.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
«Конверт-сұрақ», «Синквейн».
|
Қолданылатын ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Шаттық шеңберін жасай отырып
оқушыларды санау арқылы топқа бөлу
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма және қолданылатын әдіс-тәсілдер,
стратегиялар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Уақы
ты
|
Білім
|
«Конверт-сұрақтар» тәсілі
Сұрақ-жауап
|
Мұхитарал қандай? Мұхитаралда не бар? Мұхитарал
қайда орналасқан? Оқушылар (Думанда) деп жауап
береді.
|
Конверт сұрақтарына толық жауап
береді.
қазақ тіліне тән әріптерді
дұрыс айтады.
|
3 мин
|
Видеоролик көру
|
Мұғалім видеороликті көрсетіп, оқушыларға не
көргендері туралы сұрақтар қояды.
Балалар сабақ тақырыбын анықтайық,енді сабақ
мақсатын анықтайық.
Балалар Думанға саяхат жасау үшін біз бірнеше
кедергіден өтіуіміз қажет!
Әр топтың жетекшілері, тапсырманы орындаған әр
оқушыны бағалау парағына бағалайды.
|
Видео жайлы ойларын
айтады.
Тақырыпқа
шығады.
Сабақ тақырыбы:
Маған«Думан»ұнайды. Сабақ мақсаты: Ойын-сауық тақырыбы бойынша жаңа
сөздерді меңгеріп, қарапайым сөйлемдер негізінде тілдесім әрекетін
жүзеге асыру.
|
3 мин
|
Түсіну
|
1.
Жаңа сөздермен таныстыру
|
Оқу,аудару, қайталату.
Ойын-сауық –
развлекательный
Орталық – центр
Көрме – выстовка
Алаң – площадка
Қызық - интересно
Көңілді – весело
Ұнады/ұнамады – понравился/не
понравился
Бардым/бармадым – ходил(а)/не
ходил(а)
Көрдім/көрмедім – видел(а)/не
видел(а)
|
Оқушылар оқиды, қайталайды.
Қай топ жылдам жаңа сөздермен сөз тіркестерін
құрайды.
Оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
2 мин
|
2.
Жаңа сөздермен жұмыс
Схема бойынша сұрақ қойып және оларға жауап
береді.
|
Берілген тапсырманы карточкалар арқылы орындайды.
Көп нүктенің орнына жаңа сөздерді мағынасына қарай қойып
жазу.
Саған Думан ... ? Маған Думан ... . Сен
Думанға ... ? Мен Думанға ... . Сен Думанды ...? Мен Думанды ... .
Саған мұхитарал ...? Маған мұхитарал ... . Сен балықты ... ? Мен
балықты ... . Сен мұхитаралға ... ба? Мен мұхитаралға ...
.
|
Жұптық жұмыс. Берілген тапсырманы карточкалар
арқылы орындайды. Көп нүктенің орнына жаңа сөздерді мағынасына
қарай қойып жазады. Толық сұрақ-жауап шығады.
Қай
топ дайын соны басқа топтар бас бармақпен әдісімен бағалайды.
бір-біріне баға береді.
|
5 мин
|
Сергіту сәті
|
3.
Дұрыс және бұрыс сөйлемдер арқылы
|
3 дұрыс сөйлем
3
бұрыс сөйлем
|
Оқушылар отыру-тұру әдісімен
орындайды.
|
2 мин
|
|
4.
Мәтінмен жұмыс
Аудионы тыңдау
|
Мәтінді тыңдатады.
|
Оқушылар мәтінді оқи отырып,
аудионы тыңдайды.
|
2 мин
|
Қолдану
|
5.
Мәтінді талдау
|
Берілген мәтінді үш топқа карточкалар арқылы қиып
беру.
Мәтін: Астанада «Думан» ойын-сауық орталығы бар.Ол
2003 жылы ашылды. «Думанда» үлкен мұхитарал және 11 аквариум бар. 2
көрме алаңы бар. Онда акулалар, неше түрлі былықтар, тасбақалар,
сегізаяқтар бар.Маған «Думан» ұнайды.
1. Тапсырмамен таныстыру(слайд арқылы). Бағалау
парағын әр топқа тарату.
2. Тапсырманы топ ішінде
орындату.
3. Берілген сөздерден сөйлем
құрату.
4. Критериалды бағалау парағы бойынша
тексеру.
Критериалды бағалау
парағы
|
Толық дұрыс
орындалған
2
сөйлем
|
3
ұпай
|
|
Толық дұрыс
орындалған
1
сөйлем
|
1
ұпай
|
|
Сөйлемдегі 1 болмашы
қате
|
2
ұпай
|
|
|
Топтық
жұмыс.
Мәтін талдау
жұмысы:
-
Мәтін
-
Критериалды
бағалау
-
Берілген сөздерден сөйлем
құрайды
-
Құралған сөйлемдерді
тексереді. Тақтаға шығып сөздерді
жапсырады.
-
Сөйлемдерді
оқиды.
-
Берілген сөйлемдерге сұрақ
қояды. (резерв).
-
Критериалды парағы бойынша
тексереді.
-
Критериалды бағалау
парағы
|
Толық дұрыс
орындалған
2
сөйлем
|
3
ұпай
|
|
Толық дұрыс
орындалған
1
сөйлем
|
1
ұпай
|
|
Сөйлемдегі 1 болмашы
қате
|
2
ұпай
|
|
|
8 мин
|
Жинақ
тау
|
«Синквейн»
әдісі
|
ДУМАН сөзі беріледі. Әр оқушы оқиды. Әр оқушы
бағаланады.
|
ДУМАН сөзіне синквейн жасау
Әр оқушы бір-бірін «бас бармақ» әдісімен
бағалайды.
|
3 мин
|
Бағалау
|
Стратегия «5 сөйлем – 5 сөз – 1
сөз»
|
|
Әр оқушы айтып береді
|
2 мин
|