Мағжан Жұмабаев "Батыр Баян" поэмасы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Мағжан Жұмабаев "Батыр Баян" поэмасы

Материал туралы қысқаша түсінік
әдебиет сабағынан сабақ беретін ұстаздарға
Материалдың қысқаша нұсқасы

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ


24.01.2019ж.



Қарақия ауданы, «Мұнайшы ауылының № 5 орта мектебі» КММ

Нұралиева А.Е.

7-сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

М. Жұмабаев

«Батыр Баян» поэмасы


5-сабақ. Ер есімі ел есінде

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Б/С.1. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру.

Сабақтың мақсаты



Барлық оқушы орындай алады:

Поэма кейіпкерлерінің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстыра алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Поэма кейіпкерлерінің іс-әрекеті мен мінезіне дәлелдер келтіре отырып, талдау жасай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Поэманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.

Бағалау критерийі

  • Кейіпкерге портреттік мінездеме береді;

  • Кейіпкердің іс-әрекеті мен мінезіне дәлелдер келтіре отырып, талдау жасай алады;

  • Поэманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Батыр, хан, қазақ, қалмақ, садақ, дулыға, қалқан, көбе, құл, бауыр, алаш, қонтайшы, ауыздық, қанішер т.б.

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер :

Сұм өмір, алты алаш, Батыр Баян, сұм сұлу қыз, бала Ноян, ашулы арыстан, терең ой, қару-жарақ, әбзел-тұрман, көк тұлпар, алашқа аян, екі жас, ыршып шыққан қан, есі ауғандай, қу қалмақ, белді бекем будым т.б.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Батыр Баян өмір сүрген уақыт тарихтың қай кезеңімен тұспа-тұс келеді?

  2. Қалмақ қызы Ноянға шын мәнінде ғашық болды ма?

Не себепті деп ойлайсыз:

Баян інісі Ноянды намыс үшін өлтірді ме, әлде қызғаныш сезімі басым болды ма?

Ишара: Мадақтау, ынталандыру.

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мəдениет пен тілдің біртұтастығы.

Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған.

Қазақ халқының тарихы ұлттың бірігу тарихы екеніне көзін жеткізу.

Пәнаралық байланыс

«Қазақстан тарихы», «География», әндері

Тақырып бойынша

алдыңғы білім

«Батыр Баян» поэмасының мазмұны, тақырыбы мен идеясын меңгерген. Тарихи тұлға екендігінен хабардар.

Жоспар


Сабақтың жоспарланған

кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут








5 минут








































Сабақтың ортасы


2 минут






10 минут













































5 минут






















3 минут








Сабақтың соңы

5 минут

















Психологиялық жағымды ахуал туғызу.

«Өзіңе тілегенді өзгелерге тіле» (білім алушылар шеңберге тұрып, бір-біріне тілек білдіреді)

Білім алушылар қызыл, сары, жасыл, көк түсті кеспелерді таңдау арқылы үш топқа бөлінеді. Кеспе қағаз артына кейіпкерге тән іс-әрекеттер жазылған поэма үзіндісін анықтау арқылы «Абылай хан», «Баян батыр», «Ноян», «Қалмақ қызы» атаулары топтарға беріледі.


«Галереяға саяхат» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.





























Критерий

Дескриптор

  • Поэма мазмұнына сай суреттерді сәйкестендіреді;

  • О қиға желісін жүйелі баяндап береді.

  • Поэма мазмұнына сай суреттерді сәйкестендіріп таба алады;

  • Оқиға желісін жүйелі баяндап бере алады.


ҚБ.


«Батыр Баян» фильмінен үзінді көрсету.





1-тапсырма. ТЖ. «Әдеби үйірме» әдісі

(топтар берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды)

І топ: «Қалмақ қызы»тобы

«Сөз шеберлері» - поэмадағы Абылай хан мен Батыр Баян, Ноян, Қалмақ қызының бейнелерін айқындайтын шумақтарды тауып, мәнерлеп жатқа оқиды.

Критерий

Дескриптор

  • Поэмадан кейіпкер портретін таба алады;

  • Мәнерлеп жатқа оқиды.

  • Поэмадан кейіпкер портретін таба алады;

  • Мәнерлеп жатқа оқи алады.


ІІ топ: «Баян батыр» тобы

«Жазушылар» - оқиға желісін дамытып, поэма оқиғасын өз көзқарасымен аяқтайды.

Критерий

Дескриптор

  • Оқиға желісін дамытып жазады;

  • Өз көзқарасын білдіреді.

  • Оқиға желісін дамытып жаза алады;

  • Өзіндік көзқарасын білдіре алады.


ІІІ топ: «Ноян» тобы

«Актерлер» - кейіпкер образына ене отырып, поэма эпизодтары бойынша сахналық көрініс көрсету.

Критерий

Дескриптор

  • Сюжетті эпизодты таңдай алады;

  • Кейіпкер образын сомдай алады.

  • Сюжетті эпизодты таңдай алды;

  • Кейіпкер образын сомдай алады.




ҚБ.




2-тапсырма. ЖЖ. «Ақпаратты сүзу» әдісі


Кейіпкер

Поэмадағы

іс-әрекеті

Тарихтағы орны

Қорытынды

Абылай хан



 

Баян батыр


 

 

Ноян




Қалмақ қызы





Критерий

Дескриптор

- Кейіпкердің іс-әрекетін анықтайды;

- Кейіпкердің тарихтан алар орнын табады;

-Қорытынды ой, тұжырым жасайды.

- Кейіпкердің іс-әрекетін анықтай алады;

- Кейіпкердің тарихтағы алар орнын таба алады;

-Қорытынды ой, тұжырым жаза алады.


Қалыптастырушы баға.



3-тапсырма. Ж.«Бес қадам» әдісі

  1. Өлеңдегі 5 кейіпкерді ата;

  2. Поэмадағы 5 жер-су атауларын ата;

  3. Поэмадағы 5 қару-жарақ атауын жаз;

  4. Поэмадағы Батыр Баян сезімін 5 сөзбен жеткіз;

  5. Поэмадағы аталған оқиғаны 5 сөзбен қорытындыла.


Критерий

Дескриптор

  • Кейіпкерлерді табады;

  • Жер-су атауларын жазады;

  • Қару-жарақ атауларын

  • табады;

  • Баянның сезімін 5 сөзбен түсіндіреді;

  • Оқиғаны 5 сөзбен

  • тұжырымдайды

  • Кейіпкерлерді таба алады;

  • Жер-су атауларын жазады;

  • Қару-жарақ атауларын таба алады;

  • Баянның сезімін 5 сөзбен түсіндіріп жаза алады;

  • Оқиғаны 5 сөзбен тұжырымдай алады.


ҚБ.




КПрямоугольник 1 ері байланыс: «Зерде»

«Білім»-тақырып бойынша алған ақпараттарым.

«Эмоция» - сабақтағы көңіл-күйім.

«Баға»- жетістігіме берген бағам.

«Сын»-өз бойымнан нені дамыту керек.

«Идея»- маған келген жаңа ой.




Кеспе қағаздар








Интербелсенді тақта.


Поэма желісі бойынша суреттер топтамасы

































https://www.youtube.com/watch?v=JaHT0KrUHoI


















































































Қосымша ақпарат:

Саралау – Сіз қандай тәсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар беріледі. Білім алушылардың қажеттілігіне қарай (көмек керек пе, әлде күрделі тапсырмалар беру керек пе) түрлі кестелерді немесе жаттығулар мен тапсырмалар жасақталады. Күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар карточкаларды пайдаланамын.


Әр білім алушы оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар және әр тапсырма сайын қалыптастырушы баға қолданылады.

Топтық, жұптық жұмыс арқылы білім алушылардың бірлескен әрекеті бақыланады. «Медаль» арқылы білім алушылардың оқу жетістіктері айқындалады.

«Зерде» әдісімен сабақ бойынша кері байланыс жүргізіледі.

Білім алушы денсаулығы мен жеке басының қауіпсіздігі:

  • АКТ қолдану барысында;

  • Сергіту жаттығулары кезінде;

  • Білім алушының партада дұрыс отыру талаптарын ескеру;

  • Кабинетке жарықтың дұрыс түсуін қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия.

1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

2.Бүгін оқушылар не үйренді?

3.Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?

4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

5.Құрастырған тапсырмалар сәйкес болды ма?

6.Уақытты қалай пайдаландым?

7.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?


Сабақ жоспарланған мақсатына жетеді. Білім алушылар кейіпкерлер іс-әрекетін талдай отырып, поэманың тарихи және көркемдік құндылығына баға бере алады. Поэманы оқи отырып, тарихи тұлға жөнінде танымын кеңейтеді. Білім алушы сабақ барысында өздерін еркін сезінеді. Суреттермен жұмыс, фильм көру арқылы тиімді әдіс-тәсілдерді қолдану барысында, білім алушылардың белсенділігі артады. Қолайлы ортада жұмыс жасау оқушылардың ынтымақтастығын арттырады.



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Топтық тапсырмада берілген «Әдеби үйірме»;

2. Жеке тапсырманың«Бес қадам» әдісі арқылы жүргізілуі.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1) «Қабырға рөлі» әдісін пайдаланса;

2) Сергіту сәті жасалса.

Осы сабақтыңбарысында мен сыныптуралынемесежекелегеноқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтарытуралыненіанықтадым, келесісабақтарда не нәрсеге

назараударуқажет?

  • Оқушыларға ашық сұрақтар қойып, жауап бере білуге төселдіру.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.01.2019
592
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі